Trwała redukcja owłosienia szybko stała się jednym z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych zabiegów kosmetycznych na całym świecie. Dzięki zaawansowanym zabiegom wykorzystującym światło, pacjenci nie muszą już zmagać się ze żmudnymi i uciążliwymi metodami usuwania, takimi jak golenie, woskowanie i pęseta, które wymagają stałej pielęgnacji.
Depilacja laserowa: co to jest?
Depilacja laserowa to zabieg usuwania niechcianego owłosienia z ciała. Można zastosować zabieg na pachy, plecy lub okolice bikini. Nie jest trwały, ale rezultaty utrzymują się dłużej niż golenie lub woskowanie, często owłosienie znika na kilka lat. Większość ludzi potrzebuje około sześciu zabiegów. Zwykle jest to bezpieczne, ale skutki uboczne mogą obejmować oparzenia, blizny lub trwałe przebarwienia skóry. Zabieg depilacji jest nieinwazyjny, co oznacza, że nie wymaga żadnych nacięć skóry.
Jak działa depilacja laserowa?
Długo można się zastanawiać, na czym polega depilacja laserowa. Wykorzystuje ona proces zwany selektywną fototermolizą. Ciepło z lasera niszczy komórki, które mają dużo pigmentu (maleniany). Ponieważ ciemne włosy mają dużo pigmentu, pochłaniają najwięcej ciepła i najszybciej się usuwają. Włosy przenoszą ciepło do mieszków włosowych i niszczą je, więc włosy nie mogą rosnąć.
Aby zabieg zadziałał, mieszek włosowy musi być w fazie anagenu lub wzrostu. Mieszki włosowe znajdują się na różnych etapach w różnym czasie, więc większość ludzi potrzebuje wielu zabiegów laserowych, tak by usunąć poszczególne włosy w odpowiednim czasie. Lekarz podczas konsultacji opowie ci, czym jest depilacja laserowa, jak działa sprzęt i czego się spodziewać.
Kto może poddać się depilacji laserowej?
Każdy, kto ma dodatkowe owłosienie na ciele, może poddać się depilacji laserowej. Zwykle jest to zabieg kosmetyczny. Może poprawić Twój wygląd lub wizerunek. Czasami depilacja laserowa leczy nadmierny wzrost włosów spowodowany:
- Hirsutyzmem, kiedy kobiety mają ciemne lub szorstkie włosy w miejscach, gdzie mężczyźni zwykle mają zarost.
- Nadmierne owłosienie, gdy mężczyźni lub kobiety mają nadmiar włosów w dowolnym miejscu na ciele.
- Stany takie mogą być spowodowane przyczynami takimi jak:
- Niektóre leki, w tym sterydy anaboliczne i tabletki antykoncepcyjne.
- Brak równowagi hormonalnej, zwłaszcza podwyższony poziom testosteronu lub androgenów.
- Zaburzenia dziedziczne, stany przekazywane z rodziców na dzieci poprzez geny.
- Zespół policystycznych jajników (PCOS).
- Guzy wytwarzające hormony.
Depilacja laserowa jest najskuteczniejsza u osób o grubych, ciemnych włosach i jasnej skórze. Kontrast między kolorem skóry a kolorem włosów ułatwia wchłanianie ciepła przez włosy. Może nie działać tak dobrze dla osób o ciemnej skórze lub włosach blond, siwych, białych lub rudych.
Kto nie powinien mieć depilacji laserowej?
Przed każdym zabiegiem przeprowadzana jest ankieta medyczna, w celu wykluczenia osób o podwyższonym ryzyku wykonywania zabiegów depilacji laserowej. Z ich wykonania mogą być wykluczone osoby, które:
- Są w ciąży.
- Przyjmują pewne leki, takie jak te na leczenie trądziku.
- Mają opryszczkę narządów płciowych (HSV-2) lub masz skłonność do opryszczki.
- Mają wypukłe blizny.
- Mają lub miały raka skóry.
Konsultacja depilacji laserowej
Przed wykonaniem pierwszego zabiegu depilacji laserowej na dowolnym obszarze ciała należy przejść pełną konsultację i wykonać test płatkowy. Podczas konsultacji nasi eksperci słuchają Twoich potrzeb i celów. Mogą zadawać pytania dotyczące Twojego pochodzenia, stanu zdrowia i stylu życia, po to, aby jak najlepiej sprawdzić, czy możesz przejść zabieg depilacji laserowej.
Co to jest test płatkowy do depilacji laserowej?
Jeśli Twoja konsultacja wykaże, że jesteś odpowiednią kandydatką do depilacji laserowej i jeśli nie jesteś obecnie opalona, Twój lekarz przeprowadzi test płatkowy. Testy płatkowe muszą odbyć się co najmniej 24 godziny przed pierwszą sesją. Nanosimy laser na niewielką część obszaru docelowego i monitorujemy.
Czy nadal potrzebuję testu płatkowego, jeśli już go miałem?
Należy pamiętać, że nawet w przypadku depilacji laserowej niektórych innych obszarów ciała, dla każdego nowego obszaru musimy wykonać nowy test płatkowy. Dzieje się tak, ponieważ Twoja skóra może być bardziej wrażliwa w niektórych obszarach i zapobiega to wszelkim możliwym skutkom ubocznym. Ponadto, nawet jeśli wcześniej miałeś leczenie laserowe w innym miejscu, nadal musimy wykonać test płatkowy, ponieważ technologia, okoliczności i stan Twojego zdrowia mogą ulec zmianie od tego czasu. Jeśli Twoja skóra nadaje się do zabiegu laserowego, stworzymy Twój osobisty plan leczenia i umówimy Cię na pierwszą wizytę laserową.
Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej
Aby uzyskać najlepsze wyniki i najbardziej komfortowe leczenie, ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. W ten sposób możesz jak najlepiej przygotować się do zabiegu laserowego. Przed zabiegiem:
- Unikaj opalania. Opalenizna, sztuczna opalenizna i solarium są równie niebezpieczne, jeśli pozwolisz swojej skórze na opaleniznę przed zabiegiem laserowym lub zastosujesz sztuczną opaleniznę. Jeśli Twoja skóra jest opalona, laser może spalić powierzchnię. Jeśli wszystkie ślady sztucznej opalenizny nie zostaną usunięte, może to również narazić Cię na ryzyko.
- Jeśli Twoja skóra jest opalona, odstaw depilację na co najmniej 4 tygodnie.
- Unikaj woskowania lub wyrywania włosów przed depilacją laserową. Ponieważ te opcje zmieniają cykl wzrostu włosa, laser nie będzie w stanie wychwycić mieszków włosowych na odpowiednim etapie i nie będzie w stanie zredukować włosów.
- Nie wybielaj włosów. Im ciemniejsze mieszki włosowe, tym laser łatwiej je dostrzec
- Oczyść obszar zabiegowy przed sesją. Nie używaj żadnych kremów kosmetycznych przed sesją. Możesz poprosić swojego lekarza o produkty higieniczne na początku sesji, aby wyczyścić obszar.
- Upewnij się, że masz od 4 do 6 tygodni pełnego wzrostu włosów przed pierwszą sesją.
- Gol się na co najmniej 24 godziny przed wizytą z laserem (Najlepiej 2 – 3 dni wcześniej). NIE w dniu zabiegu.
- Wybierz nieperfumowany produkt do golenia/oczyszczania do obszaru bikini. W przeciwnym razie może powodować podrażnienia.
- Następnie użyj żelu do mycia kobiet o zrównoważonym pH, aby upewnić się, że cała pianka do golenia została usunięta.
- Delikatnie złuszczaj okolice objęte depilacją 3-4 dni przed sesją. Nie zostawiaj tego na ostatni dzień lub po ogoleniu. W przeciwnym razie może to podrażnić twoją skórę.
- W przypadku depilacji brazylijskiej upewnij się, że cały nadmiar włosów z warg sromowych i okolic odbytu został usunięty.
- Podczas zabiegu noś luźne ubrania, wybierz naturalne materiały takie jak len i bawełna.
- Unikaj kofeiny. Może zwiększyć twoją wrażliwość.
- Jeśli masz niski próg bólu, możesz przed sesją zażyć łagodny środek przeciwbólowy (nie Ibuprofen).
- Składniki, których należy unikać przed i po zabiegu to nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy i retinol. Odstaw wszystkie kosmetyki z nimi na 3 dni przed zabiegiem i odczekaj 3-4 dni aż zaczniesz ich ponownie używać.
- Odstaw także preparaty z witaminą E i dziurawcem na co najmniej 14 dni przed zabiegiem.
Co się dzieje podczas depilacji laserowej?
Depilacja laserowa składa się z kilku etapów. W trakcie zabiegu:
- Oczyszcza się skórę.
- Zapewnia się okulary ochronne lub gogle do noszenia podczas zabiegu.
- Następnie wykonywany jest sam zabieg. Laser przesuwany jest po skórze. Może temu towarzyszyć nieprzyjemne uczucie, między innymi określane jako ugryzienie mrówki.
- Czas zabiegu jest zależny od miejsca jego przeprowadzania – trwa od kilku minut do godziny. W czasie zabiegu możesz odczuwać typowy swąd palonych włosów – to normalne, są one nagrzewane.
Jak działa laser?
Odczucia lasera różnią się w zależności od osoby i obszaru leczenia. Podczas gdy niektórzy doświadczają lekkiego ukłucia, niektórzy nawet nie czują lasera, chyba że słyszą jego dźwięk. Różne czynniki wpływają na odczucie lasera na wrażliwej skórze. Takich jak kolor włosów, gęstość, rodzaj skóry i próg bólu. Możesz jednak upewnić się, że odczucie lasera zmniejsza się po każdym zabiegu, ponieważ mieszki włosowe stają się cieńsze i jaśniejsze, a twoje ciało z czasem przyzwyczaja się do tego uczucia.
Technologia chłodzenia laserowego
Aby zminimalizować wrażenie, nasze lasery współpracują z wbudowanym systemem chłodzenia. Ma to na celu zmniejszenie możliwego bólu lasera. Niektórzy klienci mogą odczuwać zimno podczas zabiegu. W takim przypadku poinformuj swojego lekarza, a zrobi on małe przerwy, abyś mógł poczuć się bardziej komfortowo. Dzięki chłodzeniu bezbolesna depilacja laserowa staje się możliwa.
Co po depilacji laserowej?
Zaleca się stosowanie żelu łagodzącego przez kolejne 2-3 dni. Upewnij się, że używasz go tak często, jak to konieczne. Po sesji możesz odczuwać podrażnienie i może pojawić się zaczerwienienie. Powinno zniknąć w ciągu od 24 godzin do kilku dni. Dla wygody możesz zastosować kompres chłodzący, który złagodzi nieprzyjemne odczucia.
- Unikaj światła słonecznego – nawet jeśli i tak nie jest to bardzo prawdopodobne.
- Zapobiegaj używaniu jakichkolwiek kremów lub produktów chemicznych przez 24 godziny.
- Unikaj gorących pryszniców, kąpieli i saun.
Zwykle mija 4-6 tygodni, zanim mieszki włosowe powrócą do odpowiedniego etapu do następnego zabiegu laserowego. Poinformuj swojego lekarza o wszelkich wakacjach, w których planujesz wziąć udział, o wszelkich ekspozycjach na słońce, które miałeś lub możesz mieć, oraz o okresie, w którym ma to znaczenie. W naszej klinice używamy najnowocześniejszych laserów medycznych dla uzyskania najlepszych rezultatów i najwyższego komfortu. Wszyscy nasi lekarze mają duże doświadczenie w tej dziedzinie. Dzięki temu możesz być pewien, że jesteś w dobrych rękach.
Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?
Depilacja laserowa jest zwykle bezpieczna i skuteczna dla większości ludzi. Zabiegi przeprowadzane w renomowanych klinikach medycyny estetycznej mają mniejsze ryzyko powikłań. Zmniejsza się ono również w momencie przestrzegania zaleceń lekarskich.
Jakie są skutki uboczne depilacji laserowej?
Możliwe skutki uboczne depilacji laserowej to:
- Pęcherze.
- Oparzenia.
- Epidemie opryszczki.
- Przebarwienia, obszary skóry ciemniejsze niż otaczająca je skóra.
- Hipopigmentacja, obszary skóry jaśniejsze od otaczającej skóry.
- Infekcje.
- Blizny.
Zobacz także:
- bezbolesna depilacja laserowa
- depilacja laserem diodowym
- depilacja laserowa dla mężczyzn
- depilacja laserowa twarzy
- depilacja laserowa pleców
- depilacja laserowa nóg
- depilacja laserowa pach
- depilacja laserowa miejsc intymnych
- depilacja brazylijska
- depilacja laserowa ud
Powiązane wpisy:
- Co to jest i jak działa depilacja laserowa? Dowiedz się jak działa laser do depilacji
- Ile kosztuje depilacja laserowa? Cena epilacji różnych części ciała
- Depilacja laserowa – na ile starcza? Poznaj zdanie eksperta
- Jak przygotować się do depilacji laserowej – wszystko co musisz wiedzieć
- Depilacja laserowa — ile zabiegów potrzeba i jak często powtarzać
- Depilacja bikini płytkie – co obejmuje i na czym polega?
- Bikini płytkie a głębokie – czym się różnią?
- Męskie sprawy: Męska depilacja! Jak skutecznie pozbyć się nadmiaru owłosienia?
Pozostałe:
- depilacja laserowa Warszawa Ochota
- depilacja laserowa Warszawa Bielany
- depilacja laserowa Warszawa Ursus
- depilacja laserowa Warszawa Żoliborz
- depilacja laserowa Legionowo
- depilacja laserowa Warszawa Śródmieście (Centrum)
- depilacja laserowa Warszawa Wola
- depilacja laserowa Warszawa Białołęka
- depilacja laserowa Sochaczew
- depilacja laserowa Warszawa Ursynów
- depilacja laserowa Warszawa Wesoła
- depilacja laserowa Ożarów Mazowiecki
- depilacja laserowa Warszawa Mokotów
- depilacja laserowa Warszawa Wawer
- depilacja laserowa Nowy Dwór Mazowiecki
- depilacja laserowa Łomianki
- depilacja laserowa Warszawa Praga Północ, Praga Południe
- depilacja laserowa Warszawa Targówek
- depilacja laserowa Warszawa Wilanów
- depilacja laserowa Warszawa Rembertów
- depilacja laserowa Warszawa Włochy
- depilacja laserowa Błonie