Obecne kanony piękna prezentują osoby o nienagannej sylwetce, ale i zdrowej, gładkiej cerze. Nic dziwnego, skóra twarzy, która pozbawiona jest wszelkich blizn czy zmian skórnych, kojarzy się ze zdrowiem i atrakcyjnością. Twarz jest wizytówką każdego człowieka i to właśnie na nią zwraca się uwagę podczas rozmowy. To często wpływa na budowanie swojej samooceny, jak również pewności siebie. Występujące na skórze twarzy brodawki często stanowią problem nie tylko obniżający komfort życia, ale i powodują kompleksy związane z estetyką naszego wyglądu. Czym są brodawki i czy można je w bezpieczny sposób usunąć, a jeśli tak – w jaki sposób tego dokonać? W niniejszym artykule te wszystkie kwestie będą wyjaśniony w sposób jak najbardziej obszerny.

Czym są brodawki?

Brodawki są zmianami skórnymi, które wynikają z infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieje wiele różnych podtypów tego wirusa, co skutkuje występowaniem kilku rodzajów brodawek. Należy pamiętać, że znaczna ich większość nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi, jednak często jest uznawana jako szpecąca. Dzieje się tak z kilku powodów:

 • walory estetyczne – brodawki na twarz często różnią się od otaczającej ich skóry. Mogą mieć nierówny kształt, być wyniosłe, czasem mieć ciemniejszą barwę. Ich nietypowy wygląd może zatem przyciągać uwagę innych osób, przez co być postrzegany jako nieestetyczny.
 • umiejscowienie – lokalizacja brodawek, zwłaszcza jeśli znajdują się one na widocznych obszarach twarzy, takich jak nos, policzki czy czoło, może wpływać na sposób, w jaki są postrzegane. Jeśli są one umiejscowione w mniej widocznych partiach ciała, często nie mają wpływu na ogólny wygląd konkretnej osoby.
 • samopoczucie – wszelkie zmiany skórne, które pojawiają się w obrębie twarzy, mogą wpływać niekorzystnie na samopoczucie estetyczne oraz poczucie własnej wartości. Często osoby posiadające brodawki odczuwają dyskomfort związany z ich wyglądem.
 • możliwości rozprzestrzeniania się – należy pamiętać, że brodawki są zakaźne, co oznacza, że częsty dotyk czy ich pocieranie może spowodować rozprzestrzenianie wirusa. Ten fakt jest częstym źródłem niepokoju, zarówno u osoby, która posiada te zmiany skórne, jak i u innych, którzy mogą obawiać się zakażenia.
 • potencjalne obawy o zdrowie – mimo iż większość brodawek jest bezpieczna, niektórej ich formy mogą wywoływać ból lub krwawienie. Te czynniki z kolei wpływają na poczucie dyskomfortu. Szczególną formą tych zmian skórnych jest brodawczak na twarzy. Jest to narośl na skórze w obrębie jego błon śluzowych. Mimo iż ma on zazwyczaj charakter łagodny, może jednak prowadzić do powstania nowotworów.

Każda zmiana skórna, która pojawia się na naszym ciele, powinna być oceniona przez lekarza, ponieważ samodzielne podejmowanie próby usunięcia brodawek może prowadzić do powikłań. Obecnie istnieje wiele skutecznych metod leczenia i usuwania brodawek, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb Pacjentów. Często też brodawki są mylone z kurzajkami. Mimo że jedna, jak i druga forma zmian skórnych jest wywołanych zakażeniem tym samym wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, to różnią się one nieco pod względem wyglądu i lokalizacji. Brodawki zazwyczaj występują na dłoniach, stopach, twarzy oraz na innych obszarach skóry, które są podatne na urazy i mikrourazy. Kurzajki z kolei najczęściej spotyka się na stopach, choć nie wyklucza się ich obecności w innych miejscach. Brodawki przybierają różne formy, zazwyczaj są one nierównymi i wyniosłymi zmianami skórnymi, czasami także znajdują się na nich czarne kropki. Kurzajki z kolei zazwyczaj są płaskie i szersze, a wokół nich tworzy się zgrubiony naskórek. Obie formy zmian skórnych mogą być bolesne oraz mogą się rozprzestrzeniać. Brodawki mogą jednak wywoływać samozakażanie, na przykład poprzez poddawanie ich naciskowi lub rozdrapywanie, natomiast kurzajki rozprzestrzeniają się poprzez kontakt z zakażoną skórą, na przykład w miejscach publicznych. Brodawki występują pojedynczo lub w grupach, natomiast kurzajki zazwyczaj spotyka się w liczniejszej grupie.

Brodawki na twarzy występują w kilku odmianach klinicznych, należą do nich:

 • brodawki zwykłe na twarzy – czyli najbardziej popularna forma tej zmiany skórnej. Zarazić się nią można poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Zwykle mają one postać grudek, które nie posiadają niejednorodny kształt i wielkość. Ich pojawienie się na skórze może wystąpić później, niż w momencie kontaktu bezpośredniego.
 • brodawki płaskie na twarzy – występują głównie u dzieci oraz młodzieży. Ich wygląd może być bardzo różny, jednak często nieco wystają ponad skórę. Są one najczęściej żółtawej lub jasnobrązowej barwy.
 • brodawki starcze/łojotokowe – zwykle pojawiają się dopiero po przekroczeniu 40 roku życia. Przyjmują wygląd okrągłych i wypukłych zmian skórnych, w ich środku znajduje się obumarły naskórek oraz łój.
 • brodawki mozaikowe – najczęściej występują na stopach w znacznych skupiskach, co może powodować problemy z chodzeniem.

Na czym polega zabieg usuwania brodawek z twarzy?

Zarówno zmiany skórne zwykłe, jak i brodawki płaskie na twarzy czy zmiany starcze są możliwe do usunięcia na różne sposoby. Medycyna estetyczna stosuje obecnie wiele technik, które nie tylko są skuteczne, ale i bezpieczne dla zdrowia Pacjentów. Zazwyczaj osoby, które zmagają się z tym problemem, dopiero po braku działania farmakologicznego, decydują się na szukanie innych form ich likwidacji. Usuwanie brodawek z twarzy w klinice medycyny estetycznej najczęściej odbywa się za pomocą stosowania krioterapii bądź lasera. W pierwszym przypadku usuwanie brodawek zlokalizowanych na twarzy odbywa się poprzez zastosowanie specjalistycznego urządzenia, które wymraża zmianę skórną, najczęściej przy użyciu ciekłego azotu. Jest to metoda, która jest stosunkowo tania, jednak wiąże się ona z długim gojeniem się rany, szczególnie w przypadku brodawek pospolitych. W miejscu wymrożenia najczęściej pojawia się pęcherz, który należy specjalnie pielęgnować. Innym skutecznym sposobem na usuwanie brodawek z twarzy jest zastosowanie terapii laserowej. Laserowe usuwanie brodawek z twarzy obejmuje m.in.: usuwanie brodawki na nosie, czole czy brodzie. Nadto ta technika jest wykorzystywana także w niwelowaniu innych problemów skórnych. Za pomocą lasera możliwe jest: usuwanie kurzajki, umiejscowionej w widocznych na twarzy miejscach, na przykład na czole, czy usuwanie pieprzyka.

Laserowe usuwanie brodawek

Przyjrzyjmy się więc bliżej, w jaki sposób za pomocą lasera możliwe jest usuwanie brodawki na twarzy. Podkreślić należy, że zabieg ten powinna przeprowadzić osoba wykwalifikowana i posiadająca duże doświadczenie. Laserowe usuwanie zmian skórnych polega na precyzyjnym skierowaniu promieni urządzenia w brodawkę, która jest wypalana, a jej miejscu pojawia się niewielka nadżerka, która goi się w okresie rekonwalescencji. Zabieg ten jest krótki i całkowicie bezbolesny. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Jest poprzedzony konsultacją lekarską, której celem jest ocena stanu skóry Pacjenta oraz wyeliminowanie przeciwwskazań do stosowania tej techniki.

Usuwanie brodawek z twarzy – wskazania do zabiegu

Nie wiesz, czy warto zdecydować się na usunięcie brodawek? Zastanów się, czy przeszkadzają Ci one w normalnym funkcjonowaniu. Jeśli masz kompleksy z powodu zmian skórnych na twarzy lub ciele, warto zaufać naszym profesjonalnym metodom ich usunięcia. Chcemy, by nasi Pacjenci, dzięki wykonywanym przez nas zabiegom, odzyskali pewność siebie oraz poprawili swój wygląd. Brodawki często są powodem do wstydu, jak również obniżają samoocenę, w szczególności, gdy są one usytuowane w widocznym miejscu. Ponadto warto jest rozważyć możliwość ich usunięcia wtedy, kiedy pojawiają się w miejscach narażonych na liczne otarcia, takich jak szyja czy pachwiny. Co więcej, jeśli farmakologia nie daje rezultatów, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są często jedyną szansą na pozbycie się tego kłopotliwego problemu.
Your Content Goes Here

Gdzie mogą występować brodawki i kurzajki?

Zazwyczaj kurzajki są zlokalizowane na stopach, co jest ich cechą charakterystyczną. Zdarzają się także przypadki, że kurzajka pojawia się na czole lub w obrębie policzków Pacjenta. Nie jest to jednak częste. W przypadku brodawki na twarzy, to najczęściej spotykamy brodawki na nosie, jednak u niektórych osób ta zmiana skórna może pojawić się w nieco innym miejscu. Zdarza się, że brodawka pojawia się na czole, brodzie lub innych niż twarz częściach ciała. Laserowe usuwanie zmian skórnych pomoże zlikwidować je z nawet mniej typowych miejsc na twarzy.

Kto nie powinien korzystać z zabiegu laserowego usuwania brodawek i kurzajek?

Istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu laserowego usunięcia zmian skórnych. Należą do nich przede wszystkim:

 • okres ciąży i karmienia piersią;
 • choroby nowotworowe;
 • zaburzenia odporności;
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych;
 • zmiany łuszczycowe;
 • niska krzepliwość krwi;
 • skłonność do pojawienia się bliznowców.

Pamiętaj, że wszystkie czynniki ryzyka oraz możliwe powikłania po wykonaniu zabiegu powinien ocenić profesjonalista. To lekarz, podczas wizyty konsultacyjnej, przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem i jednoznacznie określa, czy posiadane choroby dyskwalifikują go z udziału w zabiegu.

Ile kosztuje zabieg laserowego usuwania brodawki?

Na stronie kliniki FabSkin znajdziesz szczegółowy cennik wszystkich oferowanych przez nas zabiegów. Zakup pakietu pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Warto też regularnie śledzić naszą stronę, często pojawiają się na niej promocje, które z pewnością zachęcą Cię do zakupu. Oferujemy także możliwość konsultacji cenowej oraz dostosowanie oferty do indywidualnej potrzeby Klienta.

Kiedy widoczne są efekty zabiegu?

Tak naprawdę zaraz po wykonaniu zabiegu, zmiana skórna zostaje trwale usunięta. Należy jednak pamiętać, że w jej miejscu pojawia się drobna rana, która z czasem zmienia się w strupa. Całkowity czas gojenia się miejsca, w którym został użyty laser, to od 1 do 3 tygodni. Zabieg ten nie wymaga jednak okresu rekonwalescencji i bezpośrednio po jego zakończeniu, możliwe jest powrócenie do swoich obowiązków. Aby rana goiła się prawidłowo, należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza, przede wszystkim nie powinno się w tym czasie korzystać z solarium, ani wystawiać miejsca poddanego leczeniu na działanie silnych promieni słonecznych.

Jeżeli nie wiesz, gdzie możliwe jest usuwanie brodawek z twarzy w miejscowości Warszawa, sprawdź ofertę kliniki medycyny estetycznej FabSkin. Jesteśmy innowacyjną placówką, która w sposób profesjonalny podchodzi do wszystkich nowoczesnych zabiegów. Posiadamy bardzo dobre opinie i dobro naszych Pacjentów jest dla nas najważniejsze. Jeśli interesuje Cię usuwanie brodawek (kurzajek) w naszej klinice lub też masz jeszcze jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu.

Usuwanie zmian skórnychCena
Usunięcie zmiany skórnej (chirurgicznie lub plazmą)650 zł
Usunięcie każdej kolejnej zmiany skórnej (chirurgicznie lub plazmą)250 zł
Badanie histopatologiczne200 zł

UMÓW SIĘ NA ZABIEG I KONSULTACJĘ

ADRES:
ul. Lazurowa 183/86, 01-479,
Warszawa – Bemowo

GODZINY OTWARCIA:
PN-PT: 9:00-21:00
SOB: 9:00-15:00

(22) 126 80 08

fabskin@fabskin.pl