Z wiekiem wygląd twarzy ulega zmianom. Pojawiają się na niej zmarszczki, które są wynikiem ścieńczenia i wysuszenia skóry oraz zmian w jej elastyczności. W zależności od głębokości rozróżnia się zmarszczki drobne oraz bruzdy. Drobne zmarszczki początkowo są pojedyncze i dyskretne, a z czasem liczne i wielokierunkowe. Zagłębienia, bruzdy i zmarszczki na twarzy mają swoje specyficzne nazwy. Przykładem są tzw. zmarszczki palacza, czyli pionowe linie wokół ust. Wbrew nazwie, linie te nie tworzą się na skórze tylko na skutek palenia papierosów – ten rodzaj zmarszczek może być wynikiem wykonywania naturalnych ruchów ust (podczas jedzenia czy śmiechu), naturalnego procesu wiotczenia skóry czy zaniku tkanki podskórnej, mięśniowej i kostnej szczęki oraz żuchwy. Ze zmarszczkami wokół ust można skutecznie walczyć. Tu z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna, które oferuje proste, skuteczne i zarazem bezinwazyjne zabiegi na zmarszczki. Jednym z nich jest redukcja zmarszczek palacza kwasem hialuronowym. Zabieg ten wykonuje nasz zespół wykwalifikowanych kosmetologów w gabinecie medycyny estetycznej Fabskin w Warszawie.

Czym są i skąd się biorą zmarszczki palacza?

Zmarszczki i bruzdy wokół ust, nazywane “zmarszczkami palacza”, to jedna z wielu oznak starzenia się skóry. Nazwa – choć nieco myląca – jest dość obrazowa i wiąże się z pionowymi bruzdami wokół ust, które możemy zaobserwować w momencie zaciągania się papierosem. Za powstawanie charakterystycznych linii wokół ust w głównej mierze odpowiada mimika naszej twarzy. Jednak nie jest to jedyna przyczyna ich powstawania. Są one również efektem zmian, jakie wraz z wiekiem zachodzą w organizmie. Z czasem w skórze pojawiają się niedobory kolagenu i ubytki tkanki tłuszczowej zgromadzonej pod skórą, co sprzyja powstawaniu nieestetycznych bruzd wokół ust. Na powstawanie zmarszczek palacza wpływ mają także złe nawyki, które niekorzystnie oddziałują na stan naszej skóry. Należą do nich, m.in: nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, niewłaściwa pielęgnacja, nieodpowiedni poziom nawilżenia organizmu.

Nieestetyczne zmarszczki pionowe wokół ust dodają Ci lat?

Umów się na zabiegi na zmarszczki palacza w Warszawie

Redukcja zmarszczek palacza kwasem hialuronowym

Zmarszczki palacza dodają lat, a przy tym ciężko jest je ukryć rozświetlaczem czy korektorem, dlatego aby się ich pozbyć, warto sięgnąć po wypełniacze z kwasem hialuronowym. Jest to najczęściej polecany zabieg na tego typu defekt skórny. Kwas hialuronowy ze względu na swoje szerokie zastosowanie nazywany jest powszechnie “eliksirem młodości”.

Doktor Radosław Rzepnikowski FabSkin Medycyna Estetyczna Warszawa

Ekspert radzi:

Kwas hialuronowy to substancja, która występuje praktycznie w całym organizmie, szczególnie w młodej skórze. Niestety, wraz z wiekiem zaczyna go ubywać. Dzięki zwiększaniu jego zawartości poprzez zastrzyki z kwasem hialuronowym dochodzi do poprawy nawilżenia skóry. Efektem tego jest poprawa jędrności i napięcia skóry, a w rezultacie eliminacja zmarszczek palacza. Zabieg wypełniania zmarszczek palacza kwasem hialuronowym najczęściej łączy się z podnoszeniem opadających kącików ust i nawilżaniem ust kwasem hialuronowym. Bardzo często kwas hialuronowy stosuje się również do wypełniania konturu ust czy wypełniania bruzd nosowo-wargowych – lek. Radosław Rzepnikowski.

Czym jest i jakie właściwości posiada kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym w skórze polisacharydem, który jest głównym składnikiem budulcowym. Znajduje się on przede wszystkim w skórze właściwej. Posiada zdolności silnie higroskopijne, dzięki czemu odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowego napięcia skóry oraz zapewnia jej jędrność i młody wygląd. Zmniejszona zawartość kwasu hialuronowego w skórze powoduje, że zaczyna ona opadać i traci swoją dawną jędrność. Również zmarszczki stają się wyraźniejsze. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego wstrzyknięte do skóry, na przykład w drodze mezoterapii igłowej, uzupełniają jego niedobór i skutecznie niwelują skutki związane z jego degeneracją.

Rodzaje wypełniaczy rekomendowanych do redukcji zmarszczek palacza kwasem hialuronowym

Tradycyjnie w gabinetach medycyny estetycznej królują dwa najpopularniejsze rodzaje wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Są nimi preparaty: Juvéderm i Restylane. Oba te wypełniacze wykorzystywane są do modelowania twarzy. Budują pewnego rodzaju “rusztowanie”, dzięki któremu możemy uzyskać efekt “miękkiego liftingu”. Niektóre z wspomnianych rodzajów wypełniaczy zawierają kwas hialuronowy nieusieciowany (nieutrwalony), który zapewnia przede wszystkim szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji. Natomiast preparaty służące do wypełnień i uwypuklenia pewnych obszarów twarzy muszą mieć kwas hialuronowy w formie usieciowionej. Z tego też powodu poszczególne produkty różnią się między sobą stopniem usieciowania cząstek kwasu hialuronowego i jego stężeniem. Produkty o mniejszym stężeniu dedykowane są do korekty i wypełniania drobnych zmarszczek, natomiast te o większym – służą zwiększaniu objętości zapadniętych obszarów skóry.

Do niwelowania powierzchniowych niedoskonałości skóry takich jak zmarszczki pionowe wokół ust wykorzystuje się głównie preparaty Restylane Fynesse, Restylane Refyne oraz produkty Juvéderm Volift czy Juvéderm Volbella z zastosowaniem opatentowanej technologii Vycross. Nowa generacja produktów Juvéderm Vycross to przełomowe wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego, które posiadają doskonałe właściwości wypełniające, zapewniając przy tym naturalne efekty. Vycross to technologia oparta na sieciowaniu kwasu hialuronowego. Unikalna kombinacja o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej daje możliwość zastosowania kwasu o mniejszym stężeniu, który zachowuje właściwości ujędrniające w pełnym zakresie. Dzięki silnym wiązaniu cząsteczek efekt ten może utrzymywać się od 12 do nawet 18 miesięcy.

Jakie są wskazania do usuwania zmarszczek wokół ust kwasem hialuronowym?

Zabiegi usuwania zmarszczek wokół ust kwasem hialuronowym dedykowane są przede wszystkim osobom, które pragną zniwelować oznaki starzenia się skóry takie jak pionowe bruzdy wokół ust. Zmarszczki tego typu najczęściej pojawiają się po 45. roku życia.

Jak się przygotować do zabiegu wypełniania zmarszczek palacza?

Zabieg polega na wypełnianiu zmarszczek żelem zawierającym kwas hialuronowy w postaci zastrzyków, które lekarz wykonuje punktowo. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się jednak na 7 dni przed zabiegiem unikać przyjmowania leków hamujących agregację płytek krwi, niesteroidowych, leków przeciwzapalnych oraz preparatów ziołowych.

Doktor Radosław Rzepnikowski FabSkin Medycyna Estetyczna Warszawa

Czy zabieg likwidacji zmarszczek pionowych wokół ust wymaga znieczulenia?

Ekspert radzi:

Zabieg zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Skóra w miejscu nakłucia 30-40 minut przed zabiegiem zostaje posmarowana kremem znieczulającym. Warto również dodać, że niektóre z preparatów na bazie kwasu hialuronowego same w sobie posiadają dodatkowo lidokainę, czyli łagodny środek znieczulający, który zapewnia Pacjentom jeszcze większy komfort podczas zabiegu. – lek. Radosław Rzepnikowski.

Wygładzanie zmarszczek wokół ust – przebieg zabiegu

Na początku skóra zostaje zdezynfekowana i posmarowana w miejscu iniekcji kremem znieczulającym. Gdy środek znieczulający zacznie działać, lekarz rozpoczyna punktowe wstrzykiwanie preparatu za pomocą igły, nakłuwając skórę kilkakrotnie wzdłuż każdej zmarszczki. Stosowane do zabiegu igły są bardzo cieniutkie, co minimalizuje ryzyko pojawienia się jakichkolwiek śladów na skórze. Ostatnim etapem zabiegu jest masaż wykonywany w celu równomiernego rozłożenia preparatu. Cała procedura zabiegowa trwa od 30 do 60 minut. Zabiegi z podaniem wypełniacza nie wyłączają Pacjenta z codziennego życia.

Zabiegi na zmarszczki palacza – jakich efektów można się spodziewać?

Po zabiegu zmarszczki wokół ust ulegają wyraźnemu spłyceniu. Poprawie ulega również nawilżenie skóry w tym obszarze oraz poprawa konturu ust.

Kiedy pojawią się pierwsze efekty usuwania zmarszczek wokół ust?

Efekty można zaobserwować natychmiast po zabiegu, ale pełen rezultat widoczny jest dopiero kilka tygodni później (najczęściej po upływie 3-4 tygodni od zabiegu). Wówczas podczas kontroli u lekarza podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu uzupełniającym. Powtórzenie zabiegu wypełniania zmarszczek palacza jest konieczne, gdy bruzdy są bardzo głębokie, zwłaszcza w przypadku osób starszych po 55. roku życia.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu wygładzania zmarszczek wokół ust?

W zależności od rodzaju zastosowanego preparatu (jego gęstości), indywidualnych cech Pacjenta i dbałości o pielęgnację efekty zabiegu utrzymują się od 6 do 12, a nawet 18 miesięcy. Po upływie tego czasu następuje całkowite wchłonięcie preparatu, a sam zabieg można powtórzyć. Z każdym kolejnym zabiegiem ilość podawanego kwasu jest zmniejszona, ponieważ środek ten nie tylko uzupełnia braki kwasu hialuronowego, ale także stymuluje produkcję kolagenu. Aby efekty utrzymywały się jak dłużej, ważna jest odpowiednia profilaktyka przeciwstarzeniowa, która obejmuje zabiegi kosmetyczne (np. peelingi medyczne, mezoterapię, osocze bogatopłytkowe,  laser frakcyjny, ochronę przeciwsłoneczną, właściwą dietę, stosowanie odpowiednich preparatów przeciwzmarszczkowych do codziennej pielęgnacji.

Przeciwwskazania do wypełniania zmarszczek palacza

Do głównych przeciwwskazań do wykonania zabiegu należą: choroby autoimmunologiczne, zakażenia bakteryjne i wirusowe, okres ciąży i laktacji, przyjmowanie leków przeciwnowotworowych.

Zalecenia po zabiegu redukcji zmarszczek palacza kwasem hialuronowym

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona. Niekiedy utrzymuje się też chwilowy obrzęk. Dolegliwości te powinny jednak minąć po kilku dniach. Przez pierwsze dni należy uważać na mimikę twarzy, trzeba też zrezygnować z solarium, ekspozycji na słońce i narażania się na działanie wysokich temperatur. W celu złagodzenia obrzęku można miejscowo stosować okłady, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany kwas hialuronowy.

Bruzdy pionowe wokół ust dodają Ci lat?

Zapraszamy na likwidację zmarszczek palacza do kliniki medycyny estetycznej Fabskin Warszawa-Bemowo

Cennik

DOPASUJ ILOŚĆ W MLTeosyalJuvederm
1 ml1200 zł1400 zł
2 ml2400 zł (1200 zł za ml)2800 zł (1400 zł za ml)
3 ml2950 zl (983 zł za ml) oszczędzasz 650 zł3550 zl (1183 zł za ml) oszczędzasz 650 zł
4 ml3750 zł (938 zł za ml) oszczędzasz 1050 zł4550 zł (1138 zł za ml) oszczędzasz 1050 zł
5 ml4550 zł (910 zł za ml) oszczędzasz 1450 zł5550 zł (1110 zł za ml) oszczędzasz 1450 zł

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ tel: 22 126 80 08