Prosaki nie są schorzeniem medycznym, które zagrażają naszemu zdrowiu, jednak mogą być przyczyną kompleksów u niektórych osób. Dlaczego tak się dzieje? To, co my widzimy na co dzień w lustrze, ma często duży wpływ na postrzeganie siebie. Dlatego nasze niedoskonałości czasami są przez nas wyolbrzymianie lub też stanowią źródło braku pewności siebie i obniżonej samooceny. Przede wszystkim prosaki są postrzegane jako nieestetyczne, zwłaszcza wtedy, kiedy występują w widocznych miejscach, takich jak twarz. Osoby, które posiadają prosaki, mogą więc odczuwać presję społeczną związaną z wyglądem zewnętrznym. Prosaki występujące w obrębie twarzy są widoczne i mogą przykuwać uwagę innych. Może to prowadzić do poczucia dyskomfortu oraz być przyczyną nieśmiałości. Niestety nie pomagają też wyznaczane przez media standardy piękna. Osoby przedstawiane w telewizji czy Internecie zazwyczaj cieszą się nienagannie gładką skórą bez skaz. To może wpłynąć na obniżenie poczucia własnej wartości przez ludzi posiadających prosaki. Porównywane się do innych może powodować problemy związane z psychiką oraz wpływać na naszą samoocenę. Zwłaszcza w okresie dzieciństwa i adolescencji, osoby, które posiadają prosaki, mogą doświadczać braku akceptacji ze strony rówieśników. Może to wpływać na niższe samopoczucie w dorosłym życiu. Czy można coś na to poradzić? Czy możliwe jest usuwanie prosaka przy pomocy specjalistów? W klinice medycyny estetycznej FabSkin w Warszawie wykonujemy specjalistyczne zabiegi, które mają na celu trwałe zlikwidowanie tego problemu.

Co to jest prosak?

Prosaki są cystami zastoinowymi, które mają charakter naskórkowy lub ponadnaskórkowy. Wyglądem przypominają one zaskórniki. Tworzą się wskutek nadmiernego rogowacenia ujścia mieszka włosowego. Są one wypełnione keratyną i białkiem, które występuje w skórze, włosach i paznokciach. Wyglądem przypominają niewielkie guzki o średnicy zazwyczaj od 1 do 2 milimetrów. Ich kolor może się różnić – najczęściej występują one w barwie białej, kremowej lub żółtawej. Prosaki pojawiają się w okolicach oczu, zwłaszcza na powiekach, a także pod oczami. Czasami występują także w innych miejscach na twarzy, a nawet na ciele. Są one efektem nadmiernego gromadzenia się keratyny, która zatyka ujścia mieszków włosowych lub gruczołów łojowych. W przeciwieństwie do innych zmian skórnych, prosaki zazwyczaj nie powodują żadnych dolegliwości bólowych ani stanów zapalnych. Nie są one więc problemem zdrowotnym, lecz kosmetycznym zmartwieniem. Prosaki mogą występować pojedynczo lub też grupować się w skupiskach, tworząc tzw. zestawy prosakowe. Tych zmian skórnych nie powinno się samodzielnie wyciskać, ponieważ taka czynność może prowadzić do zakażeń oraz powstawania bliznowców. Już u noworodków mogą pojawiać się tzw. prosaki niemowlęce. W większości przypadków znikają one jednak samoistnie w ciągu kilku tygodni od urodzenia. Jeśli wygląd prosaka ulega zmianie, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć wszelkich konsekwencji.

Dlaczego warto usunąć prosaki?

Usuwanie prosaków jest coraz częściej wykonywane ze względów kosmetycznych. Warto podkreślić, że ich obecność zazwyczaj nie jest związana z problemami zdrowotnymi. Oto najpopularniejsze powody, dla których niektórzy decydują się na wykonanie zabiegu:

  • aspekt estetyczny, czyli negatywny wpływ prosaków na ogólny wygląd. Wiele osób uważa prosaki za brzydkie, zwłaszcza gdy pojawiają się one w widocznych miejscach, takich jak okolice oczu.
  • poprawa samopoczucia – usuwanie prosaka może przyczynić się do zwiększenia pewności siebie, zwłaszcza u ludzi, którzy zmagają się z kompleksami związanymi z wyglądem skóry.
  • komfort i wygoda – niekiedy lokalizacja prosaka może powodować pewne dolegliwości, które są związane z problemem z wykonaniem makijażu czy noszeniem okularów. Usuwanie prosaków może więc przynieść ulgę oraz poprawić komfort codziennego życia.
  • zmniejszenie potencjalnych problemów psychospołecznych – czasami występowanie prosaków, zwłaszcza u dzieci, może stać się przedmiotem drwin lub złośliwych komentarzy ze strony innych. Ich usunięcie może przyczynić się do poprawy relacji społecznych oraz zwiększyć samoakceptację.

Na czym polega zabieg usuwania prosaków?

Usuwanie prosaków może być przeprowadzana za pomocą różnych metod. Każda z nich powinna być dobierana do potrzeb Pacjenta, uwzględniając jego indywidualne preferencje, jak również lokalizację zmiany skórnej. Do najpopularniejszych zabiegów należą:

  • dermatologiczne usuwanie prosaka poprzez stosowanie mikrodermabrazji lub chemicznych peelingów. Takie zabiegi pomagają złuszczyć zewnętrzną warstwę skóry, co może przyczynić się do zaniku prosaków.
  • laseroterapia, czyli wykorzystywanie emisji skoncentrowanego światła, w celu zniszczenia zmian skórnych.
  • krioterapia – to metoda, która polega na zamrażaniu zmian skórnych za pomocą ciekłego azotu.
  • eksfoliacja kwasami – do tego rodzaju procedury wykorzystuje się kwas salicylowy lub kwas migdałowy. Ich działanie pomaga w złuszczaniu się warstw skóry, co może okazać się skuteczne w przypadku niwelowania prosaków.
  • mikroigłowa elektrokoagulacja prosaków – działa poprzez dostarczenie prądu bezpośrednio do prosaka, powodując jego zniszczenie.

Niektóre zmiany skórne, które są zbyt duże lub też umiejscowione w miejscach, które są narażone na częsty kontakt z ubraniem, co może powodować otarcia, są także usuwane chirurgicznie.

W klinice medycyny estetycznej FabSkin w Warszawie wykonujemy większość wyżej opisanych zabiegów. Elektrokoagulacja prosaków jest jednak z najczęściej wybieranych technik niwelowania tych zmian skórnych. Jest to metoda wykorzystująca prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, co powoduje spalenie lub zniszczenie tkanki prosaka. Zabieg ten pozwala na precyzyjne oraz kontrolowane usunięcie prosaka. Jest wykonywany punktowo – lekarz skupia się więc na usuwaniu poszczególnych zmian skórnych. Elektrokoagulacja prosaków jest przeprowadzana przy zastosowaniu środków bezpieczeństwa. Podczas zabiegu kontrolowana jest intensywność prądu, a czas trwania zabiegu jest dobierany do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzenia zdrowej skóry. Usuwanie prosaków tą metodą w mieście Warszawa jest dostępne w klinice medycyny estetycznej FabSkin. Zmiany skórne są usuwane trwale, co jest niezwykle ważne dla wielu Pacjentów.

Wskazania do zabiegu

Zabieg usuwania prosaków przy pomocy elektrokoagulacji jest przeznaczony w szczególności dla osób, które zmagają się z następującymi problemami:

  • kompleks z powodu nieestetycznego wyglądu skóry, związany z obecnością prosaków. Zabieg wykonywany jest w celu uzyskania poprawy wyglądu skóry.
  • prosaki zlokalizowane są w problematycznych miejscach, takich jak okolice oczu, szyja czy dekolt, co sprawia, że Pacjent nie czuje się komfortowo;
  • prosaki mogą powodować podrażnienia skóry, dlatego też wykonanie zabiegu może wpłynąć na poprawę komfortu życia Pacjenta;
  • znaczny rozmiar prosaka – elektrokoagulacja może być bardziej skuteczna w przypadku usuwania prosaków o większych rozmiarach.
  • brak skuteczności pozostałych metod – czasami nie możemy wykonać innych zabiegów z uwagi na przeciwwskazania medyczne.

Przeciwwskazania do zabiegu

Jak każdy zabieg, elektrokoagulacja nie może być wykonywana u wszystkich osób. Wśród przeciwwskazań do zabiegu znajdują się takie czynniki jak:

  • elektrokoagulacja nie powinna być wykonywana po stosowaniu bezpośrednio przed zabiegiem mikrodermabrazji i peelingu chemicznego;
  • przed usuwaniem zmian skórnych nie jest wskazane korzystanie z solarium. Nadmierna opalenizna także wyklucza możliwość wykonania tego zabiegu, ponieważ możliwe jest wystąpienie podrażnień skóry.
  • z zabiegu wyeliminowane są także osoby, które posiadają rozrusznik serca, ponieważ do zabiegu wykorzystuje się działanie prądu elektrycznego.
  • zaburzenia krzepnięcia czy krążenia krwi także stanowią przeszkodę do stosowania tej metody.
  • elektrokoagulacji prosaków nie wykonuje się kobietom w ciąży.

Efekty zabiegu

Usuwania prosaków przy pomocy elektrokoagulacji prowadzi do zauważalnych efektów estetycznych. Przede wszystkim dzięki temu zabiegowi możliwe jest całkowite usunięcie zmian skórnych. Dzięki zniszczeniu tkanki prosaka, możliwe jest jego stopniowe i trwałe usunięcie. Skóra po zabiegu wygląda bardziej równomiernie, co korzystnie wpływa na jej ogólny wygląd. Elektrokoagulacja jest bardzo bezpieczną metodą, pod warunkiem że przeprowadza ją specjalista. Po wykonaniu zabiegu Pacjent nie wymaga długiej rekonwalescencji. Co więcej, ta technika nie powoduje dużego dyskomfortu – w miejscu zabiegu może wystąpić lekkie pieczenie lub zaczerwienienie, które jednak mija samoczynnie w krótkim czasie. W porównaniu do niektórych metod usuwania zmian skórnych elektrokoagulacja jest stosunkowo przystępną cenowo opcją. Pacjent, który poddał się temu zabiegowi, powinien przede wszystkim stosować się do wszystkich zaleceń fachowca. Obszar, który był poddawany działaniu prądu, powinien być odpowiednio pielęgnowany. Przede wszystkim skóra powinna być odpowiednio nawilżona. Przez jakiś czas nie powinna być także wystawiana na silne działanie promieni słonecznych. Pacjent powinien unikać solarium. W pierwszych dniach po zabiegu nie powinno się także wykonywać makijażu, aby skóra mogła oddychać. Standardowy proces gojenia po zabiegu wynosi od 7 do 21 dni. Usuwanie prosaków w klinice FabSkin w mieście Warszawa odbywa się zawsze przez wykwalifikowany personel, który przeprowadza także kontrolę obszaru usunięcia zmian skórnych.

Usuwanie prosaków – jaka jest cena zabiegu?

Na stronie naszej kliniki dostępny jest szczegółowy cennik wszystkich zabiegów, jakie oferujemy naszym Pacjentom. Co więcej, często znajdziesz tam promocje, które pomogą Ci zaoszczędzić. Warto także rozważyć możliwość wyboru pakietu usług w korzystnej cenie. Należy pamiętać, że przed wykonaniem elektrokoagulacji prosaków, konieczna jest wizyta konsultacyjna, która pomoże ocenić Twój stan skóry oraz wyeliminować ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Usuwanie prosaków jest zabiegiem trwały, a jego cena jest stosunkowo niewielka, w porównaniu z innymi metodami likwidowania zmian skórnych. Dzięki zabiegowi pozbędziesz się problemu na zawsze, co z pewnością korzystnie wpłynie na poprawę komfortu życia oraz samoocenę. W naszej klinice możliwe jest także usuwanie pieprzyka. Jesteśmy zespołem ludzi, którzy na pierwszym miejscu stawiają dobro i zadowolenie Pacjenta. Do każdej osoby podchodzimy w indywidualny sposób.

Usuwanie zmian skórnychCena
Usunięcie zmiany skórnej (chirurgicznie lub plazmą)650 zł
Usunięcie każdej kolejnej zmiany skórnej (chirurgicznie lub plazmą)250 zł
Badanie histopatologiczne200 zł

UMÓW SIĘ NA ZABIEG I KONSULTACJĘ

ADRES:
ul. Lazurowa 183/86, 01-479,
Warszawa – Bemowo

GODZINY OTWARCIA:
PN-PT: 9:00-21:00
SOB: 9:00-15:00

(22) 126 80 08

fabskin@fabskin.pl