Nadpotoliwość (hyperhidrosis) jest to powszechna dolegliwość, która stanowi problem dla około 1-2% społeczeństwa. To nierzadko genetycznie uwarunkowany stan, w którym organizm, oprócz ilości potu potrzebnego do odparowania wody z ciała, wytwarza dodatkowe i nadmierne jego dawki, co zdecydowanie namnaża komplikacje w życiu społecznym człowieka. Pocenie jest to normalny, prawidłowy proces organizmu, jednak nadpotliwość jest to schorzenie, które należy leczyć.

Kliknij przycisk edytuj aby zmienić ten tekst.

Nikt z nas nie lubi brzydkich zapachów. Niestety nadpotliwość, oprócz kłopoczących objawów, jak stale mokre ręce, stopy, pachy, czy twarz, często idzie w parze z rozkładem bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach potu. Osoby dotknięte tą dolegliwością bywają zmuszone, szczególnie w okresach letnich, do częstych kąpieli w trakcie dnia i kilkakrotnej zmiany ubrań. Chorzy często uskarżają się na problemy związane z prowadzaniem życia towarzyskiego w związku z objawami nadpotliwości i duży dyskomfort psychiczny.

Centrum medycyny estetycznej FABSKIN w trosce o dobre samopoczucie swoich pacjentów, oferuje usługę leczenia nadpotliwości, aby przynieść swoim pacjentom upragnioną ulgę i wymarzone uczucie suchości skóry w drażliwych miejscach.

Jakie są objawy nadpotliwości?

W szeregu przypadków, za mokre plamy pod pachami i kapiący się pot z czoła odpowiadają cechy dziedziczne. Cierpiący na nadpotliwość przyznają, że w ich rodzinach przynajmniej jedna osoba w jakimś natężeniu także borykała się z tą przykrą dolegliwością

Za produkcję potu odpowiedzialne są gruczoły potowe rozlokowane na całej powierzchni ciała, zaś za stopień jego nasilenia – układ nerwowy. Nie ma medycznie określonej wielkości średniej produkcji potu na organizm. Trudno więc wypracować standardy w ocenianiu skali problemu u konkretnego pacjenta. Drogą do celnej diagnozy i obrania najodpowiedniejszej metody leczenia nadpotliwości, jest rozmowa z pacjentami i zaufanie jego osobistym odczuciom.

Jakie są sposoby walki z nadpotliwością?

Osoby borykające się z kłopotliwą dolegliwością jaką jest nadpotliwość w celu złagodzenia objaw powinny stosować się do wielu zaleceń. Bardzo istotne jest, aby zapewnić swojemu ciału wysoką higienę ciała. W walce z nadpotliwością pomagają:

 • kąpiele ziołowe (mięta, szałwia, rumianek itp.),
 • noszenie luźnych ubrań wykonanych z naturalnych włókien,
 • unikanie używek typu alkohol, kawa,
 • w miarę możliwości unikanie stresu, napięcia,
 • dobre antyperspiranty.

Niestety nie zawsze kilka prostych zasad pomaga pozbyć się nadpotliwości. Wiele osób mimo przestrzegania reguł, dbania o siebie I używania dezodorantów w dalszym ciągu zmaga się z nadpotliwością. Na szczęście z pomocą przychodzi nowoczesny gabinet medycyny estetycznej Fabskin w Warszawie.

Leczenie nadmiernej potliwości wymaga zlokalizowania miejsc, które stanowią główne źródło problemu. Następnie domiejscowe zastosowanie toksyny botulinowej, jest to tak zwana terapia iniekcyjna. Dawka botoxu dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Jest to idealny zabieg dla osób, którym nie wystarczają do uczucia świeżości w ciągu dnia, dostępne w sklepach i aptekach antyperspiranty oraz blokery potu. Także chorzy z przeciwwskazaniami chirurgicznymi lub mających rezerwę do zabiegów inwazyjnych, docenią prostotę i skuteczność botoxu w walce z nadpotliwością.

Przebieg leczenia nadpotliwości przy użyciu botoksu

Przed zabiegiem leczenia nadpotliwości w naszym gabinecie w Warszawie pacjent musi odbyć konsultację z jednym z naszych specjalistów. Podczas wizyty określany zostaje dokładnie obszar nadmiernej potliwości. Przy ustalaniu wrażliwego pola przydatny jest test jodowo-skrobiowy – smaruje się dane miejsce jodyną, po czym posypywane jest mąką ziemniaczaną. Obszary najbardziej wrażliwe na pocenie w szybkim czasie ulegają zaczernieniu.
Po zlokalizowaniu newralgicznych obszarów ciała podawana jest śródskórnie toksyna botulinowa tzw. Botoks.

Jak botoks wpływa na leczenie?

Botox hamuje aktywność zakończeń nerwowych odpowiedzialnych za przekazywanie potu na zewnętrz organizmu. Zabieg jest bezbolesny i trwa około 35 minut. Efekt utrzymuje się około pół roku. Po tym czasie można go powtórzyć. Efekty odczuwalne na własnej skórze, chory zauważy już po kilku dniach. Jeśli chodzi o działania niepożądane, to zaliczamy do nich możliwość lekkiego drętwienia kończyn, i inne związane bezpośrednio z zastosowaniem toksyny botulinowej typu A. Przy leczeniu nadpotliwości pach może pojawić się lekki świąd w okolicach pach, który zazwyczaj mija po tygodniu. Objawy te nie przeszkadzają w powrocie do codziennych zajęć.

Jakie są przeciwskazania do leczenia nadpotliwości?

Przed każdym zabiegiem warto skonsultować się ze specjalistą i poznać przeciwskazania do jego wykonania. W przypadku leczenia nadpotliwości są to:

 • nadwrażliwość na toksynę botulinową,
 • choroby mięśni, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • alergie I uczulenia,
 • zażywanie leków takich jak: aspiryna, polopiryna, leki przeciwzapalne, witaminy, antybiotyki,
 • ciąża, okres karmienia piersią,
 • zaburzenia krzepnięcia.

Nie czekaj i już dzisiaj skontaktuj się z nami. Zmień swoje życie i pozbądź się przykrej dolegliwości jaką jest nadpotliwość!

W celu eliminacji problemu nadpotliwości, zapraszamy do skonsultowania się z lekarzem specjalistą. Gabinet medycyny estetycznej FABSKIN w Warszawie, zdiagnozuje nasilenie, wraz z jego miejscem i dobierze najskuteczniejszy model leczenia. Pacjenci mogą liczyć na stałą opiekę i szybką ulgę w leczeniu przykrej dolegliwości.

Sprawdź cennik zabiegu redukcji nadpotliwości

LECZENIE NADPOTLIWOŚCI – Toksyna Botulinowa Cena
Pachy (100 j.) 1500 zł
Dłonie (50j.) 900 zł
Dłonie (100j.) 1500 zł
Czoło 900 zł
Plecy (odcinek lędźwiowy, 100 j.)  1500 zł
Nos 400 zł
Konsultacja i ustalenie indywidualnego planu zabiegów bezpłatnie
Wizyta kontrolna po zabiegu bezpłatnie

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ tel: 22 126 80 08