Najwcześniej pojawiają się zmarszczki na czole, które są wynikiem oddziaływania wielu czynników, zarówno tych środowiskowych, jak i genetycznych. Do ich powstawania przyczyniają się również nasze indywidualne cechy charakteru – mogą być one nasilone zwłaszcza wtedy, gdy mimika twarzy jest bardzo ożywiona i ekspresyjna. Bez wątpienia widoczne zmarszczki na czole bardzo szpecą i dodają nam lat. W zależności od tego, czy bruzdy na czole są głębokie czy drobne, przeprowadza się różne zabiegi medycyny estetycznej. Jedną z najskuteczniejszych, a zarazem bezinwazyjnych metod walki z nimi, jest zastosowanie kwasu hialuronowego na zmarszczki na czole.

Jakie są przyczyny powstawania poziomych zmarszczek na czole?

Z pewnością poziome zmarszczki na czole, podobnie jak tzw. lwia zmarszczka, nikomu nie dodają urody. Ich powstawanie związane jest z uwarunkowaniami genetycznymi, zmianami fizjologicznymi oraz tzw. wewnętrznym zegarem biologicznym. Zmarszczki mimiczne, do których należą m.in. bruzdy poziome na czole, u jednych osób mogą być mniej wyraźne, a u drugich bardziej. Dlaczego? Jest to uzależnione od szeregu czynników, takich jak: rodzaj cery (najpóźniej zmarszczki pojawiają się na cerze tłustej, a najwcześniej na suchej i odwodnionej), częstotliwość opalania czy brak właściwego nawilżenia. Na głębokość bruzd na czole wpływają również zanieczyszczenia powietrza, niewłaściwa dieta, nadmierna mimika twarzy oraz palenie papierosów. Jak widać, proces powstawania zmarszczek w dużej mierze zależy od nas samych.

Trzeba jednak pamiętać również o tym, że zmarszczki są naturalnym objawem starzenia się skóry, który dotyka wszystkich bez wyjątków. Wraz z wiekiem zmienia się nasza skóra, osłabieniu ulegają włókna kolagenu i elastyny, odpowiadające na prawidłowe jej napięcie. Wolne rodniki i toksyny niszczą włókna kolagenu i elastyny, czego efektem jest zmniejszenie elastyczności, sprężystości i gęstości skóry, a co za tym idzie – pojawianie się zmarszczek. W młodym wieku, gdy skóra jest jeszcze względnie jędrna i dostatecznie nawilżona, zmarszczek na czole zwykle nie widać. Natomiast na skutek zwiotczenia skóry i utraty tkanki podskórnej tego typu zmarszczki zaczynają trwale się zarysowywać na twarzy. Z biegiem czasu stają się coraz głębsze i bardziej widoczne, również w momencie, gdy mięsień czołowy jest całkowcie rozluźniony (czyli znajduje się w tzw. stanie spoczynku).

Chcesz pozbyć się poziomych zmarszczek na czole?

Umów się na wypełnianie zmarszczek czoła w naszej klinice medycyny estetycznej Fabskin Warszawa-Bemowo

Zabiegi na zmarszczki na czole: jak usunąć zmarszczki na czole za pomocą kwasu hialuronowego?

Doktor Radosław Rzepnikowski FabSkin Medycyna Estetyczna Warszawa

Ekspert radzi:

Jednym z często pojawiających się pytań wśród moich Pacjentów jest to, jak usunąć zmarszczki na czole. Zwykle w takich sytuacjach proponuję kwas hialuronowy. Wypełnianie zmarszczek czoła kwasem hialuronowym to jeden z lepszych zabiegów na poziome bruzdy czoła. Kwas hialuronowy (HA) to substancja chemiczna, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie wody w tkankach, dzięki czemu zapewnia on nam odpowiedni poziom nawilżenia, jak również ma wpływ na jędrność naszej skóry. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość oraz jakość tej substancji, co prowadzi do zwiotczenia skóry oraz pojawienia się zmarszczek, stąd zabiegi z jego wykorzystaniem cieszą się bardzo dużą popularnością. Dzięki zastosowaniu preparatów na bazie kwasu hialuronowego możliwe jest skuteczne wypełnienie poziomych zmarszczek czoła, czego efektem jest nawilżona, jędrna i sprężysta skóra pozbawionych bruzd i niedoskonałości. Kwas hialuronowy to wypełniacz, który świetnie sprawdza się przy wszelkiego typu zabiegach wolumetrycznych, poprawiających objętość i owal twarzy.  – lek. Radosław Rzepnikowski.

Wypełnianie zmarszczek czoła – rodzaje rekomendowanych wypełniaczy

Preparaty z kwasem hialuronowym zapewniają kompleksowe rozwiązanie w celu korekcji drobnych, średnich oraz głębokich bruzd i niedoskonałości skóry. Działają one poprzez uzupełnienie naturalnych niedoborów kwasu hialuronowego w organizmie. Do wygładzania zmarszczek czoła w naszej klinice medycyny estetycznej wykorzystujemy najwyższej jakości wypełniacze renomowanych marek. Część preparatów zostało stworzonych z myślą o odmładzaniu twarzy i korekcji zmarszczek. Wykorzystano w nich technologię Vycross, która polega na zastosowaniu unikalnej, opatentowanej kombinacji kwasu hialuronowego o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej, co zwiększa stopień usieciowania jego łańcuchów. Z kolei lepsze sieciowanie pozwala na zastosowanie mniejszego stężenia preparatu przy jednoczesnym zachowaniu jego doskonałych właściwości wypełniających, dzięki czemu efekty są bardzo naturalne. Innowacyjną technologię wykorzystywaną w preparatach Vycross cechuje optymalny czas utrzymywania się efektów zabiegu połączony z minimalnym obrzękiem, dając Pacjentom naturalny wygląd.

Druga grupa wypełniaczy to produkty, które również przeznaczone są do wypełniania zmarszczek i rewitalizacji skóry. Są one szczególnie polecane przy pierwszych oznakach starzenia się skóry.

Wskazania do zabiegu wygładzania zmarszczek czoła

Zabieg ten dedykowany jest wszystkim osobom, które chcą poprawić wygląd swojej twarzy i borykają się z widocznymi i utrwalonymi zmarszczkami poziomymi na czole. Kwas hialuronowy na zmarszczki na czole to również doskonałe rozwiązanie dla osób z ekspresyjną mimiką.

Kwas hialuronowy na zmarszczki na czole – jak się przygotować do zabiegu?

Zabieg wypełniania zmarszczek czoła kwasem hialuronowym nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Zachęcamy jednak do tego, aby przed zastosowaniem preparatu w formie iniekcji nie przyjmować środków medycznych, które mogłyby obniżyć krzepliwość krwi. Na kilka dni przed planowanym zabiegiem należy nie zażywać aspiryny oraz leków przeciwzakrzepowych. Dobór odpowiedniego preparatu ustalany jest na podstawie konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, która poprzedza zabieg właściwy.

Usuwanie zmarszczek czoła – przebieg zabiegu

Na początku lekarz medycyny estetycznej znieczula miejsce zabiegowe za pomocą specjalnego kremu o działaniu znieczulającym po to, aby zabieg przebiegł w pełni komfortowo. Obecnie większość preparatów na bazie kwasu hialuronowego dodatkowo zawiera lidokainę (substancję znieczulającą), więc w niektórych przypadkach dodatkowe znieczulenie jest raczej zbędne. Następnie przystępuje się do wprowadzenia usieciowanego kwasu hialuronowego za pomocą cienkiej igły lub kaniuli, po czym delikatnie modeluje się wypełniacz, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt wypełniania. Całość trwa od 30 do 60 minut.

Redukcja zmarszczek poziomych czoła – efekty

Po zabiegu wygładzania zmarszczek czoła z użyciem wypełniacza w postaci kwasu hialuronowego można zaobserwować:

Zabieg botox mężczyzna przed
Zabieg botox mężczyzna po

Kiedy pojawiają się efekty wygładzania zmarszczek czoła?

Efekty zabiegu są natychmiastowe, choć ostateczny rezultat należy ocenić 3-4 tygodnie od zabiegu. W niektórych przypadkach – zwłaszcza u osób starszych z głębokimi bruzdami na czole – lekarz może podjąć decyzję o powtórzeniu zabiegu.

Doktor Radosław Rzepnikowski FabSkin Medycyna Estetyczna Warszawa

Jak często należy powtarzać zabieg na zmarszczki na czole z użyciem kwasu hialuronowego?

Ekspert radzi:

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są bardzo skuteczne i dają natychmiastowe efekty, ale trzeba pamiętać o tym, że po kilku miesiącach od wstrzyknięcia kwas stopniowo ulega degradacji i zostaje wchłonięty. Dlatego – w celu podtrzymania efektów odmłodzenia skóry i wygładzenia zmarszczek – zabiegi należy wykonywać co 6-18 miesięcy. Okres utrzymywania się efektów uzależniony jest, mi.in. od wieku pacjenta, stanu skóry, prowadzonego trybu życia, stosowanych kosmetyków itp. – lek. Radosław Rzepnikowski.

Poznaj skuteczny sposób wygładzania zmarszczek czoła

Umów się na konsultację w naszej klinice medycyny estetycznej Fabskin na warszawskim Bemowie.

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące usuwania bruzd na czole kwasem hialuronowym

Czy istnieją jakieś specjalne zalecenia po zabiegu wypełniania zmarszczek czoła?

Zawsze po wykonaniu zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego należy unikać słońca, gwałtownych wahań temperatur, sauny czy solarium. Wszystko to może spowodować nadmierne wchłanianie kwasu hialuronowego.

Co robić, aby jak najdłużej podtrzymać efekty zabiegu?

Aby jak najdłużej podtrzymać efekty zabiegu, bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka przeciwstarzeniowa (stosowanie kremów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, używanie do codziennej pielęgnacji preparatów posiadających właściwości antystarzeniowe, nawilżające i rozjaśniające). Po wykonaniu zabiegu wypełniania zmarszczek czoła można rozważyć również wykonanie zabiegów rewitalizujących skórę (np. peelingi medyczne, mezoterapię igłową, laseroterapię). Zabiegi te powinny poprzedzić ewentualnie planowany zabieg usuwania zmarszczek na czole toksyną botulinową.

Przeciwwskazania do redukcji zmarszczek poziomych czoła kwasem hialuronowym

 • choroby autoimmunologiczne;
 • skłonność do tworzenia się blizn;
 • miejscowe stany zapalne;
 • alergia na kwas hialuronowy;
 • aktywna infekcja okolicy poddanej zabiegowi;
 • zaburzenie krzepliwości krwi;
 • ciąża i okres karmienia piersią;
 • młody wiek.

Działania niepożądane po zabiegu usunięcia zmarszczek czoła kwasem hialuronowym

Podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu medycznego, zabiegi polegające na wstrzyknięciu wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego mogą wiązać się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Większość z nich jest krótkotrwała i ustępuje w przeciągu kilku dni (4-7) od zabiegu. Bezpośrednio po iniekcji skóra może być delikatnie zaczerwieniona, opuchnięta, mogą pojawić się również siniaki w miejscach nakłuć. W takich przypadkach zaleca się stosować kremy przyspieszające gojenie.

Kwas hialuronowy czoło – cena

Wypełnienie zmarszczek na czole jest zabiegiem, którego efekty nie tylko są widoczne zaraz po zastosowaniu kwasu hialuronowego, ale też utrzymują się przez długi czas. Często kolejny zabieg należy powtórzyć dopiero po upływie kilkunastu miesięcy. W związku z tym możesz cieszyć się pięknym i estetycznym wyglądem tak naprawdę zaraz po zabiegu. Kwas hialuronowy na czoło, ma więc niezaprzeczalnie wiele zalet, a jaka jest jego cena? Wszystko jest uzależnione od kilku istotnych kwestii. Przede wszystkim są to takie czynniki jak:

 • rodzaj preparatu, jaki będzie stosowany do wykonania zabiegu;
 • ilość preparatu, który jednorazowo należy podać, by otrzymać jak najbardziej optymalne rezultaty;
 • ilość zabiegów – czy jest to jednorazowe podanie preparatu, czy też należy wykonać całą serię jego podania.

Cena preparatów jest różna. Za jeden mililitr możemy zapłacić już od kwoty 1200 zł. Zazwyczaj wypełnianie zmarszczek na czole zużywa około 2 lub 3 mililitrów produktu. Wszystko jest jednak uzależnione od naszych warunków. W naszej klinice zatrudnieni są profesjonalni lekarze, którzy podczas przeprowadzenia wywiadu wstępnego określą dokładnie, ile preparatu najlepiej podać podczas jednego zabiegu. Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie, dlatego też ciężko jest określić konkretną cenę bez spotkania twarzą w twarz. Zapewniamy jednak, że wszystkie działania, jakie podejmujemy, są oparte na konsultacji osoby wykonującej zabieg z pacjentem, tak aby był on o wszystkim dokładnie informowany. Dla naszej kliniki przekaz informacji jest sprawą priorytetową. Cenimy sobie doskonałą jakość nie tylko wykonywanych przez nas zabiegów, ale utrzymywania dobrych relacji ze wszystkimi Klientami. Właśnie dlatego możemy cieszyć się tak dobrymi opiniami na temat naszej działalności, a wiele osób regularnie do nas wraca.

Usuwanie zmarszczek na czole jest dla naszego personelu rutynowym zabiegiem, możesz więc mieć pewność, że znamy się na sztuce medycyny estetycznej i posiadamy w tym zakresie naprawdę bogate doświadczenie. Głębokie zmarszczki na czole mogą stać się mniej widoczne już po pierwszym zabiegu. Nie martw się więc, że z wyglądem Twojej twarzy nie da się już nic zrobić. Na początku wizyty nasi specjalisty ocenią dokładnie stan Twojej skóry, zbadają jej kondycję i przeanalizują, czy nie występują u Ciebie przeciwwskazania do wykonania zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego. Jeżeli nie, wtedy lekarz wyjaśni Ci, w jaki sposób zamierza przeprowadzić zabieg oraz opisze dokładnie jego szczegóły. Określi także ilość preparatu, jaki jest potrzeby, by osiągnąć spektakularne efekty widoczne gołym okiem. Przeprowadzająca wywiad osoba zaproponuje także odpowiedni preparat, jakiego należy użyć. Sam zdecydujesz, czy odpowiada Ci taki przebieg zabiegu. Jeżeli wyrazisz zgodę, wtedy będzie można określić dokładną cenę wykonania pełnego zabiegu i przystąpić wreszcie do działania.

Usuwanie zmarszczek na czole z pewnością nie tylko poprawi Twój wygląd, ale doda Ci pewności siebie. Przeprowadzamy zabiegi zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Coraz więcej osób chętnie sięga po korektę swojego naturalnego piękna przy pomocy kwasu hialuronowego. Wypełnienie zmarszczek na czole jest więc zabiegiem dość powszechnym w obecnych czasach. Nic dziwnego, ponieważ na co dzień możemy obserwować jak dzięki niemu zmieniają się twarze naszych ulubionych aktorów, muzyków czy też innych osób znanych ze szklanego ekranu oraz internetu. Używanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej było już znane wiele lat temu. Co więcej, firmy produkujące preparaty do tego zabiegu wciąż ulepszają swoje produkty, abyś mógł cieszyć się gładkim czołem przez jak najdłuższy czas.

Wypełnianie zmarszczek na czole jest także idealnym pomysłem na prezent dla bliskich nam osób. Każdy z nas chce się czuć atrakcyjnie i młodo, a upływ czasu jest dla każdego z nas nieuchronny. Można więc temu zapobiec w łatwy sposób. Toksynę botulinową na lwią zmarszczkę, na czoło czy zmarszczki palacza – wybór jest duży. Każdy zabieg na zmarszczki pomoże Ci zachować młodość przez naprawdę długi czas. Wypełnianie lwiej zmarszczki czy użycie kwasu hialuronowego na czoło jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich! Zapoznaj się z naszą bogatą ofertą zabiegów i wybierz coś dla siebie.

Cennik

DOPASUJ ILOŚĆ W MLCENA CENNIKOWAJUVEDERM
1 ml1400 zł1400 zł
2 ml2800 zł2800 zł (1400 zł za ml)
3 ml4200 zł3700 zł (1233 zał za ml) oszczędzasz 500 zł
4 ml5600 zł4500 zł (1125 zł za ml) oszczędzasz 1100 zł
5 ml7000 zł5500 zł (1100 zł za ml) oszczędzasz 1500 zł
 

DOPASUJ ILOŚĆ W MLCENA CENNIKOWATEOSYAL
1 ml / 1,2 ml (preparaty wolumetryczne)1200 zł1200 zł
2 ml / 2,4 ml (preparaty wolumetryczne)2400 zł2400 zł (1200 zł za ml)
3 ml / 3,6 ml (preparaty wolumetryczne)3600 zł3100 zł (1033 zł za ml) oszczędzasz 500 zł
4 ml / 4,8 ml (preparaty wolumetryczne)4800 zł3700 zł (925 zł za ml) oszczędzasz 1100 zł
5 ml / 6 ml (preparaty wolumetryczne)6000 zł4500 zł (900 zł za ml oszczędzasz 1500 zł)
 

Orientacyjna ilość preparatu, potrzebna do zabiegu
dolina łez1-2 ml
cały oczodół1-2 ml
wypełnienie skroni1-2 ml
marionetki1-2 ml
broda3-5 ml
linia żuchwy1-2 ml
kąt żuchwy/żwacze2-4 ml
wolumetria twarzyod 2-3 ml