Usuwanie włókniaków
Każdy z nas chciałby cieszyć się nienagannym wyglądem. Czasami drobne zmiany skórne mogą powodować u nas kompleksy, a także powodować, że źle czujemy się w swoim ciele. Nasza klinika medycyny estetycznej wychodzi naprzeciw Państwa potrzebom, dlatego też stale uzupełniamy naszą ofertę o zabiegi, które pozwolą Ci cieszyć się z tego, jaką osobą jesteś. Problem włókniaków należy przede wszystkim rozpatrywać z punktu estetycznego, ponieważ w zasadzie nie są one szkodliwe dla naszego zdrowia. Czym są włókniaki i w jaki sposób radzić sobie z nimi? Czy możliwe jest ich usunięcie? Gdzie szukać pomocy? Na te wszystkie pytania odpowiemy w naszym artykule.
Czym są włókniaki?
Włókniaki to nic innego jak luźno ułożone włókna kolagenu i naczynia krwionośne, które są otoczone pogrubionym naskórkiem. Ma on skórzasty wygląd i brązowawy kolor. Włókniaki najczęściej pojawiają się w fałdach skóry. Charakterystycznymi miejscami, gdzie pojawiają się włókniaki, są okolice szyi, pachy czy pachwiny. Włókniaki nie mają regularnego kształtu, są naroślami na skórze, które są grudkowate. Występują one w dwóch formach: włókniaki miękkie oraz twarde.
- Włókniaki miękkie – są w dotyku wiotkie i – jak sama nazwa wskazuje – miękkie. Może on występować w mnogiej formie. Czasami wystarcza on bezpośrednio ze skóry. Może być także połączony z nią cienkim pasmem tkanki. Jego barwa jest zbliżona do koloru skóry, czasami jest nieco ciemniejszy. Najczęściej spotyka się włókniaki miękkie, które mają kształt nitkowatych, długich wyrostków. Są one powszechne, więc mogą występować u prawie każdego.
- Włókniaki twarde – są to włókniaki podskórne, są zmianami nabytymi. Ma formę małych, pojedynczych, okrągłych guzków o średnicy nieprzekraczającej 5 cm. Włókniak twardy nie powoduje dolegliwości bólowych. Często przy próbie jego dotyki, przemieszcza się on pod skórą. Może mieć szorstką lub gładką powierzchnię. Włókniaki twarde mają czerwonawy, czasem wręcz brunatny odcień. Często są one wynikiem powstania w danym miejscu stanu zapalnego, który jest wynikiem uszkodzeń naskórka wskutek otarć, zranień lub ukąszeń.
Nie ma podziału ze względu na płeć osób badanych – te zmiany skórne pojawiają się u kobiet i mężczyzn. Wśród grupy ludzi, którzy są szczególnie narażeni na występowanie włókniaków, znajdują się osoby chorujące na cukrzycę typu drugiego oraz otyłość.
Przyczyny powstawania włókniaków
Medycyna nie podaje konkretnych przyczyn powstawania włókniaków na skórze, jednak istnieje kilka czynników, które z pewnością mają wpływ na to, że mogą się one pojawić. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:
- Insulinooporność;
- Wysoki poziom hormonu wzrostu, który może podwyższać się w okresie ciąży lub przy gigantyzmie;
- Wirus brodawczaka ludzkiego
- Występowania otarć i podrażnień pojawiających się podczas tarcia skóry o skórę.
Kiedy zdecydować się na wizytę u lekarza?
Jak wspominaliśmy, włókniaków nie zalicza się do zmian złośliwych, jednak warto wybrać się do specjalisty, kiedy zaobserwujemy, że oprócz nieestetycznych zmian skórnych towarzyszy im także nagłe zaczerwienienie się miejsc zmiany, pieczenie, swędzenie czy nawet ból. Warto także wykluczyć inne możliwości – zmiana, którą sami określiliśmy jako włókniak, może okazać się inną przypadłością, która wymaga wdrożenia procesu leczenia. Do lekarza warto udać się też wtedy, kiedy włókniaki pojawiają się w miejscu, które jest narażony na częsty kontakt z odzieżą czy bielizną. Ich grudkowaty charakter może mieć wpływ na to, że łatwo jest je oderwać, nawet przypadkowo. W przypadku występowania włókniaków twardych proces diagnozy musi wykluczyć inne, groźne dla zdrowia zmiany, takie jak mięśniaki czy guzy.
W jaki sposób można usuwać włókniaki?
Włókniaki mogą być usuwane na kilka sposobów. Można zdecydować się na chirurgiczne usunięcie tych zmian skórnych. Wtedy też lekarz dokonuje nacięcia w miejscu pojawienia się włókniaka i całkowicie go usuwa. Zabieg kończy się najczęściej założeniem kilku szwów na tkankę skórną i podskórną, które po tygodniu są wyjmowane. Na ranę zakładany jest opatrunek, a próbkę zmiany wysyła się do badania histopatologicznego. Chirurgiczne usuwanie włókniaków nie wymaga hospitalizacji, Pacjent w ten sam dzień może powrócić do wykonywania swoich obowiązków. Nie jest to także bolesne, lekarz stosuje w okolicy nacięcia znieczulenie miejscowe. Istnieją także niechirurgiczne metody pozbywania się tych nieestetycznych zmian skórnych. Wiele gabinetów oferuje nowoczesne metody usuwania włókniaków w bezpieczny i szybki sposób. Taką ofertę ma także klinika medycyny estetycznej FabSkin w Warszawie. Poniżej opiszemy metody, jakie mogą być stosowane do usuwania włókniaków.
Usuwanie włókniaków w mieście Warszawa – nasze metody
W klinice FabSkin w Warszawie stosujemy kilka metod usuwania włókniaków. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje kilka innowacyjnych zabiegów, które na pierwszym miejscu stawiają komfort i wygodę Pacjenta. Możesz wykonać u nas:
- Usuwanie włókniaków plazmą – jest to zabieg podobny do działania lasera. Dzięki niemu naczynia limfatyczne i krwionośne są zamykane, co sprawia, że cały zabieg jest bezkrwawy. Działanie plazmy jest bardzo precyzyjne, co skutkuje tym, że skóra wokół włókniaka nie ulega uszkodzeniu.
- Zabieg wymrażania włókniaka, czyli kriochirurgiczna eliminacja zmian skórnych – do jego przebiegu stosuje się ciekły azot. Pod jego wpływem komórki włókniaka zostają trwale uszkodzone, co powoduje ich oddzielenie się od tkanki zdrowej. Stosując tę metodę, również nie musimy martwić się bliznami.
- Chirurgiczne usuwanie włókniaków, które zostało już przez nas opisane. Nasi specjaliści w Warszawie wykonują ten zabieg precyzyjnie, jednak w zależności od wielkości zmiany skórnej, po zabiegu możliwe jest powstanie małych blizn.
Włókniaki są w każdy z wymienionych sposobów usuwane na stałe. Jednak należy pamiętać, że zmiany te mogą mieć charakter nawracający. Co to oznacza? W miejscu, z którego usunęliśmy włókniak, może pojawić się kolejna zmiana skórna. Każda metoda jest bezpieczna dla Pacjenta oraz nie powoduje skutków ubocznych. Lekarze, którzy z nami współpracują, posiadają duże doświadczenie, dlatego też w pierwszej kolejności z Pacjentem przeprowadzana jest wizyta konsultacyjna. Nasi eksperci muszą najpierw ocenić wygląd zmiany skórnej oraz ustalić, że mamy do czynienia z włókniakiem.
Usuwanie pieprzyka w mieście Warszawa
Wszystkie wyżej wymienione metody, które stosowane są przez klinikę FabSkin w Warszawie, można także stosować do usuwania pieprzyków. Te znamiona skórne, które powstają w różnych miejscach ciała, czasami także są kłopotliwe. Pieprzyki mogą pojawiać się przez całe życie. Mogą z czasem przeradzać się w zmiany zagrażające zdrowiu. Pamiętajmy, że znamiona barwnikowe, które potocznie nazywane są pieprzykami, powinniśmy dokładnie obserwować, a nawet regularnie poddawać się badaniom, by wyeliminować ich szkodliwe na organizm działanie. Znamiona barwnikowe to szersza kategoria zmian skórnych, które m.in. obejmuje także włókniaki, ale również naczyniaki, kurzajki czy ziarniaki.
Usuwanie włókniaków – przeciwwskazania
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do usuwania włókniaków świeża opalenizna. Takim osobom odradza się natychmiastowe wykonanie zabiegu. Dopiero po ustabilizowaniu się stanu skóry możliwe jest wykonanie eliminacji włókniaków. Do innych przeciwwskazań do zabiegów należą także:
- Cukrzyca;
- Padaczka;
- Hemofilia;
- Skłonność do tworzenia się bliznowców.
Należy pamiętać o wstępnej konsultacji lekarskiej. Tylko wtedy specjalista będzie mógł wyeliminować wszystkie przeciwwskazania do zabiegu. Specjaliści w klinice FabSkin w Warszawie oferują przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z Pacjentem przed każdą metodą usuwania włókniaków.
Rekonwalescencja po zabiegu
Tak naprawdę bezpośrednio po każdej metodzie usuwania włókniaków, jaka jest wykonywana w klinice medycyny estetycznej FabSkin w Warszawie możemy powrócić do codziennej aktywności. Warto jednak przez kilka tygodni po zabiegu unikać kąpieli słonecznych oraz zrezygnować z wizyt na solarium. Jeśli już zdecydujemy się na kontakt ze słońcem, warto zastawiać miejsce, które było poddane zabiegowi, opatrunkiem, który nie przepuszcza promieni słonecznych. Wtedy też skóra całkowicie się zagoi, a ryzyko jakichkolwiek powikłań zmniejszy się. Nie należy również rozdrapywać rany, a w przypadku chirurgicznego usuwania znamion – pamiętać o konieczności właściwej pielęgnacji oraz wyjęcia szwów, zgodnie z zaleceniami lekarza. Konieczna jest też kontrola lekarska.
Usuwanie włókniaków w Warszawie – cena
Usuwanie zmian skórnych jest coraz bardziej powszechne. Każdy ze sposobów eliminacji włókniaków jest bezpieczny i mało skomplikowany. Cena zabiegu może być uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim od metody, którą wybierzemy, jak również od tego, jak duża jest zmiana, której chcemy się pozbyć. Co więcej, znieczulenie w niektórych klinikach może być dodatkowo płatne. Wizyta kontrolna w przypadku zdecydowaniu się na chirurgiczne usunięcie zmiany, to kolejne koszta. Klinika FabSkin w Warszawie posiada szczegółowy cennik, który dostępny jest na stronie internetowej. Zazwyczaj zabieg nie przekracza kwoty 400 zł.