Każdy z nas zmaga się ze skutkami nieuchronnego procesu starzenia się skóry. Na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki, skóra nie jest już tak jędrna i elastyczna jak kiedyś, a dłonie i szyja często zdradzają nasz wiek, do którego czasami wolimy się nie przyznawać. Niestety z czasem nasz organizm nie jest już tak aktywny, następuje spadek produkcji kolagenu oraz elastyny, jak również kwasu hialuronowego, co powoduje opadanie skóry. Oczywiście nie ma idealnego rozwiązania, które zatrzymałoby ten proces raz na zawsze, jednak istnieją sprawdzone sposoby, które pomogą go skutecznie spowolnić. Wśród nich wielką popularnością w medycynie estetycznej cieszy się ostrzykiwanie toksyną botulinową. Również w Warszawie, gdzie mieści się nasza rewelacyjna klinika FabSkin, możliwe jest wykonanie takiego zabiegu. Na czym on polega i dlaczego tak wiele osób decyduje się na jego przeprowadzenie? Czy jest bezpieczny? Jakich efektów możemy się po nim spodziewać? Na te wszystkie pytania odpowie nasz artykuł.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa jest substancją, która wykazuje silne działanie blokowania połączeń nerwowych, dzięki czemu dochodzi do rozluźnienia się mięśni, na które jest stosowana. W medycynie estetycznej jest stosowany typ A toksyny botulinowej, lecz niewiele osób wie o tym, że istnieje aż osiem typów tej substancji. Ostrzykiwanie botuliną ma na celu uzyskanie efektu gładkiej i pozbawionej zmarszczek skóry, dlatego też bardzo często sięgają po nią osoby, u których zaczynają być widoczne pierwsze oznaki starzenia. Najczęściej jest ona stosowana na takie partie twarzy jak oczy, czoło, podbródek, jak również na szyję, dekolt czy nawet dłonie. Nadto coraz więcej osób wstrzykuje toksynę botulinową w dziąsła, co ma zapobiegać nadmiernemu zgrzytaniu zębów. Mimo iż działanie tej substancji jest znane lekarzom od wielu lat, to obecnie stosuje się ją także w celu leczenia nadpotliwości pach, dłoni czy stóp, jak również jako rozwiązanie, dla osób cierpiących na silne migreny. Więcej informacji dotyczących tego problemu znajdziesz na stronie: leczenie nadpotliwości toksyną botulinową.

Co to jest ostrzykiwanie botuliną?

Ostrzykiwanie toksyną botulinową jest zabiegiem, który wykonuje się obecnie u kobiet oraz u mężczyzn. Decydują się na niego Pacjenci w różnym wieku, z wieloma schorzeniami. Jedni stosują tę substancję w celu poprawienia swojej urody, inni wybierają ją z uwagi na jej szerokie zastosowanie medyczne. Nic dziwnego, ponieważ zabieg z jej użyciem jest szybki i mało inwazyjny, a jego efekty są szybko widoczne. Samą iniekcję substancji powinien przeprowadzać wykwalifikowany specjalista. To on prawidłowo dobierze ilość substancji do potrzeb Pacjenta. Ważne jest także, aby precyzyjnie trafić igłą w punkt, który odpowiada za nadmierne napięcie mięśniowe. Sama procedura podania toksyny botulinowej trwa zazwyczaj nie dłużej niż kilkanaście minut. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może powrócić do swojej codziennej aktywności. Procedura podania substancji jest bardzo precyzyjna, dlatego też nie należy wybierać do jej przeprowadzenia gabinetów kosmetycznych, które kuszą nas atrakcyjną ceną zabiegu.

Ostrzykiwanie toksyną botulinową – na czym polega zabieg?

Ostrzykiwanie botuliną, to procedura medycyny estetycznej, która ma na celu złagodzenie lub czasowe usunięcie zmarszczek mimicznych poprzez osłabienie mięśni odpowiedzialnych za ich powstawanie. Procedura ostrzykiwania toksyną botulinową dzieli się na kilka etapów:

 • Konsultacja z lekarzem – Pacjent konsultuje się z lekarzem medycyny estetycznej, który ocenia stan zdrowia, oczekiwania pacjenta oraz obszary, które wymagają zabiegu. Lekarz wyjaśnia również przebieg procedury oraz potencjalne skutki uboczne. Wskazuje także, kiedy można spodziewać się pożądanych efektów zabiegu.
 • Oznaczenie miejsc wstrzyknięć – lekarz oznacza miejsca, w których zostaną podane zastrzyki. Są to zazwyczaj obszary związane z mimiką twarzy, takie jak kurze łapki, zmarszczki czoła czy zmarszczki między brwiami. Coraz częściej toksyna botulinowa jest także stosowana na brodę, szyję oraz dekolt.
 • Znieczulenie (opcjonalne) – w zależności od preferencji pacjenta, może być stosowane miejscowe znieczulenie w postaci specjalistycznego kremu lub żelu, aby zminimalizować dyskomfort związany z nakłuciem igły. Nie jest to jednak konieczne.
 • Podanie toksyny botulinowej – toksyna botulinowa jest podawana za pomocą cienkich igieł w mięśnie skóry twarzy. Dawkowanie i miejsca wstrzyknięć są dostosowywane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Ważne jest, aby precyzyjnie trafiła ona w odpowiedni punkt twarzy, aby nie powodować działań niepożądanych.

Czas trwania zabiegu jest uzależniony od ilości nakłuć. Zazwyczaj nie przekracza on 30 minut. Do iniekcji substancji czynnej używa się jednorazowych narzędzi, takich jak strzykawki, igły oraz rękawiczki ochronne. Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza w warunkach ambulatoryjnych.

Ostrzykiwanie botuliną – jakie są wskazania do zabiegu?

Ostrzykiwanie toksyną botulinową to zabieg, na który mogą decydować się wszystkie osoby, niezależnie od płci czy wieku, których celem jest wygładzenie skóry, jak również zapobieganie pogłębianiu się zmarszczek mimicznych. Już po 20 roku życia, coraz więcej Pacjentów decyduje się na użycie tego preparatu w celu poprawy swojego wyglądu. W szczególności, do najpopularniejszych wskazań do wykonania tej procedury z użyciem toksyny botulinowej, należą:

 • Kurze łapki, czyli widoczne zmarszczki wokół oczu. Okolice oczu są jednym z najczęstszych obszarów poddawanych zabiegowi ostrzykiwania. Dzięki wprowadzeniu substancji czynnej bruzdy maleją lub całkowicie znikają, co odmładza twarz oraz poprawia jej atrakcyjność.
 • Zmarszczki czoła – toksyna botulinowa może być używana do wygładzania zmarszczek na czole, szczególnie tych pojawiających się podczas unoszenia brwi. Więcej na temat tego zabiegu znajdziesz na stronie: toksyna botulinowa na czoło.
 • Zmarszczki między brwiami – ten rodzaj zmarszczek jest często nazywany też lwią zmarszczką. Są one trudne do usunięcia tradycyjnymi metodami, ponieważ należą do grupy bruzd mimicznych, które pogłębiają się wraz z wyrażaniem emocji przez naszą twarz. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod linkiem: toksyna botulinowa lwia zmarszczka.
 • Uniesienie brwi – ostrzykiwanie botuliną może być stosowane w celu subtelnej korekty uniesienia brwi, co nadaje twarzy bardziej młodzieńczy wygląd.
 • Linie uśmiechu – zmarszczki wokół ust, znane jako linie uśmiechu. Ich występowanie znacznie nas postarza, a stosowanie toksyny botulinowej w tym miejscu daje spektakularne efekty.
 • Nadpotliwość – substancja czynna, jaką jest toksyna botulinowa, jest skuteczna w leczeniu nadpotliwości, szczególnie w obszarach pach czy dłoni.
 • Bruksizm – czyli zgrzytanie zębami. Stosowanie zastrzyków zawierających toksynę botulinową powoduje znaczną ulgę dla Pacjentów, którzy mimowolnie (najczęściej w trakcie snu), zaciskają szczękę, zgrzytając przy tym zębami, co może powodować ich ukruszenie lub nawet złamanie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: toksyna botulinowa bruksizm.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu ostrzykiwania botuliną?

Mimo tego, że z reguły zabieg ostrzykiwania toksyną botulinową jest uważany za bezpieczny, istnieje lista przeciwwskazań do wykonania tej techniki. Przede wszystkim to lekarz powinien ostatecznie decydować o tym, czy możliwe jest wykonanie tego zabiegu w zależności od indywidualnych cech chorobowych u Pacjenta. Ostrzykiwania botuliną nie powinno wykonywać się w przypadku:

 • ciąży;
 • okresu karmienie piersią;
 • występowania zaburzeń krzepliwości krwi;
 • przebytych zawałów serca;
 • problemu z niewydolnością nerek lub serca;
 • przyjmowania antybiotyków;
 • infekcji wirusowych lub bakteryjnych oraz stanu ogólnego osłabienia organizmu;
 • chorób skóry w pobliżu miejsca, które ma być poddane zabiegowi.

Jakie są efekty zabiegu?

Efekty zabiegu ostrzykiwania botuliną zazwyczaj są zauważalne w okresie od kilku dni do kilku tygodni od przeprowadzenia procedury. Skutki zabiegu są tymczasowe, utrzymują się zazwyczaj od kilku miesięcy do pół roku. Oto kilka głównych efektów, które można oczekiwać po ostrzykiwaniu botuliną, w zależności od miejsca jej podania:

 • Wygładzenie zmarszczek twarzy, w tym redukcja kurzych łapek, bruzd wokół oczu, zmarszczek czoła, lwich zmarszczek, a także bruzd tworzących się wokół linii ust;
 • Uniesienie brwi, co sprawia, że twarz prezentuje się młodziej.
 • Redukcja nadpotliwości, w szczególności na stopach, dłoniach i pod pachami;
 • Ogólna poprawa elastyczności skóry.

Toksyna botulinowa może ogólnie poprawić elastyczność skóry, co sprawia, że skóra wygląda młodziej i bardziej jędrnie. Warto podkreślić, że efekty zabiegu są zazwyczaj subtelne i nie prowadzą do całkowitej utraty mimiki twarzy. Pacjenci zazwyczaj osiągają naturalny, odświeżający wygląd. Indywidualne doświadczenia mogą się różnić, a trwałość efektów jest uzależniona od wielu czynników. W celu uzyskania pełniejszej informacji i dostosowania oczekiwań do indywidualnych potrzeb zaleca się konsultację z doświadczonym specjalistą medycyny estetycznej przed przystąpieniem do zabiegu. Okres rekonwalescencji jest krótki, ponieważ zabieg podania substancji czynnej jest mało inwazyjny. Już po około dwóch godzinach od jego wykonania można powrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Po ostrzykiwaniu botuliną, w miejscu iniekcji, mogą pojawić się lekkie zaczerwienienia bądź strupki. Z reguły jednak samoczynnie one znikają.

Zalecenia po zabiegu

Po ostrzykiwaniu botuliną zalecana jest prawidłowa pielęgnacja skóry, w tym jej nawilżanie. Nadto lekarze przestrzegają przed korzystaniem z sauny, basenu czy solarium przez pierwszy tydzień od zabiegu. Nie powinno się także dotykać miejsc, w które była aplikowana substancja czynna. Warto także umówić się na wizytę kontrolną, podczas której specjalista oceni efekty zabiegu.

Jaka jest cena zabiegu?

W klinice FabSkin wykonujemy wiele zabiegów z użyciem toksyny botulinowej, w zależności od potrzeb naszych Pacjentów. Jeśli chciałbyś skorzystać z tej metody korekcji wyglądu, zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem, który jest dostępny na stronie: toksyna botulinowa cena. Dla stałych Klientów przygotowaliśmy także specjalne pakiety oraz promocje, dzięki którym będą mogli oni zaoszczędzić. Umożliwiamy płatność na raty. Wszystkie zabiegi, które oferujemy, wykonujemy w naszej placówce, która mieści się na warszawskim Bemowie. Serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Redukcja zmarszczek mimicznych toksyną botulinowąCena
Zmarszczki czoła poziome600 zł
Zmarszczki czoła pionowe “lwia zmarszczka”600 zł *
Zmarszczki okolicy oczu “kurze łapki”600 zł *
Dwa obszary (np. zmarszczki pionowe, poziome)850 zł *
Trzy obszary (zmarszczki pionowe, poziome, kurze łapki)1200 zł *
Uniesienie brwi “otwarcie oka”600 zł
Zmarszczki królicze300 zł
Zmarszczki palacza (górna warga)600 zł
Zmarszczki poniżej kącików ust- ” Linie marionetki”600 zł
Zmarszczki brody600 zł
Szyja (pionowe fałdy mięśnia szerokiego szyi) “szyja indycza”800 - 1200 zł
* Zabieg z użyciem pełnej dawki toksyny botulinowej zgodnie z rejestracją CHPL

UMÓW SIĘ NA ZABIEG I KONSULTACJĘ

ADRES:
ul. Lazurowa 183/86, 01-479,
Warszawa – Bemowo

GODZINY OTWARCIA:
PN-PT: 9:00-21:00
SOB: 9:00-15:00

(22) 126 80 08

fabskin@fabskin.pl