Leczenie bruksizmu, zgrzytania zębami Warszawa Bemowo

Bruksizm to przypadłość, która dotyka 7 na 10 osób. Wielu z nas bardzo często ignoruje zgrzytanie zębami, nie zdając sobie sprawy z tego, że może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. O ile zgrzytanie zębami jest dość łatwe do zdiagnozowania, o tyle trudniejsze jest leczenie tego schorzenia. Często wymaga konsultacji z różnymi specjalistami. Doraźną pomoc w leczeniu bruksizmu może jednak przynieść toksyna botulinowa.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, należy do dolegliwości z dziedziny chorób parasomii, związanych z zaburzeniami snu. Objawia się najczęściej w nocy (bruksizm odśrodkowy), choć może również występować w ciągu dnia (bruksizm środkowy). Chorzy to z reguły osoby z nadwrażliwością na stres, u których zdiagnozowano podwyższone napięcie nerwowe. Bruksizm wiąże się także z wadami zgryzu, zwiększone napięcie lub zaburzenia w mięśniach żucia. Nieleczony bruksizm doprowadzić może do poważnych wad zgryzu oraz innych towarzyszących mu dolegliwości. Leczenie bruksizmu zakłada między innymi zabezpieczanie na noc zębów specjalistycznymi szynami. Można jednak z nim walczyć na wiele innych sposobów. 

Chcesz skutecznie zwalczyć bruksizm?

Umów się na leczenie bruksizmu w klinice medycyny estetycznej Warszawa-Bemowo

☎ (22) 126 80 08

Objawy bruksizmu

Głównym objawem bruksizmu jest zgrzytanie i zaciskanie zębów podczas snu. Przypadłość ta może powodować bolesność, a nawet utratę zębów, ponieważ są one częściowo zdarte. W konsekwencji bruksizm prowadzi do zniszczenia otaczającej kości i tkanki dziąseł.

Ponadto bruksizmowi mogą także towarzyszyć inne objawy, takie jak:

  • silne bóle głowy;
  • długotrwałe napięcie szczęki i okolicznych mięśni;
  • nadwrażliwość zębów;
  • pęknięcia lub złamania zębów;
  • chrapanie, bezdech nocny.

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Zgrzytanie zębami może wynikać z wielu czynników, choć nie udało się ustalić głównej przyczyny tego schorzenia. Na zgrzytanie zębami podczas snu może mieć wpływ: nadmierny stres, predyspozycje genetyczne, silne napięcie, wady zgryzu czy źle dopasowane uzupełnienia protetyczne.

Jak leczyć bruksizm?

Leczenie zaciskania i zgrzytania zębami obejmuje przede wszystkim leczenie zachowawcze, takie jak ochrona zębów, ale także ćwiczenia rozluźniające mięśnie żuchwy.

Zdaniem eksperta

Leczenie bruksizmu może przybierać kilka form. Przede wszystkim musimy dążyć do wyeliminowania jego objawów. W tym celu wskazana jest wizyta u lekarza stomatologa. Dentysta może zlecić wykonanie specjalnej szyny relaksacyjnej, którą zakłada się podczas snu. Rozwiązaniem dla osób, u których bruksizm związany jest z wadami zębów, może być założenie aparatu ortodontycznego. Drugą formą leczenia bruksizmu jest leczenie doraźne za pomocą toksyny botulinowej – wyjaśnia lek. medycyny estetycznej, dr Radosław Rzepnikowski

Leczenie bruksizmu w gabinecie stomatologicznym

Właściwie zdiagnozować bruksizm potrafi jedynie lekarz specjalista. Zapraszamy wszystkich, którzy odczuwają niepokój związany z powyższymi objawami na badanie lekarskie do kliniki stomatologicznej FABDENT, gdzie lekarz przeprowadzi szczegółowe badania i pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Diagnostyka bruksizmu

Lekarz bada ogólny stan pacjenta, a także kształt jego twarzy i postawę. Następnie wykonuje się badanie zewnątrzustne, gdzie sprawdza się stopień napięcia mięśni żwaczy, trzaski i przeskakiwania stawów skroniowo żuchwowych. Badanie wewnątrzustne szuka objawów bruksizmu w okolicach zębów. Dopiero później opracowuje się możliwe drogi na leczenie bruksizmu. 

Diagnostyka bruksizmu

Botulina na bruksizm

W centrum medycyny estetycznej Fabskin bruksizm leczony jest za pomocą toksyny botulinowej. Jest to metoda bezpieczna, bardzo skuteczna i szybka w działaniu. Za pomocą zastrzyków możemy spowolnić siłę pracy mięśni policzkowych. Zostają one na okres do 6 miesięcy przyblokowane, wskutek czego impuls nerwowy nie dociera do mięśni i nie powoduje ich nad reakcji. Zabieg trwa do kilkunastu minut i nie jest bolesny. Działa jedynie w obrębie mięśni, do których został dostarczony, co nie przenosi się w żaden sposób na pracę innych mięśni.

Leczenie bruksizmu przy użyciu toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa na bruksizm przynosi prawie natychmiastową ulgę, dzięki czemu polecany jest przede wszystkim osobom z silnymi objawami bruksizmu.

Leczenie bruksizmu przy użyciu toksyny botulinowej

Leczenie zgrzytania zębami – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegu są takie same, jak w przypadku innych zabiegów z użyciem toksyny botulinowej. Należą do nich:

  • ciąża i okres karmienia piersią;
  • problemy z krzepnięciem krwi;
  • przyjmowanie antybiotyków;
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego;
  • nadwrażliwość, alergia na preparat.

Jak należy przygotować się do leczenia bruksizmu toksyną botulinową?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Poprzedzony jest jedynie konsultacją z lekarzem, który szczegółowo określa plan leczenia.

Leczenie bruksizmu – przebieg zabiegu

Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z Pacjentem dobiera odpowiednią ilość preparatu. Następnie za pomocą cienkiej igły ostrzykuje nadmiernie napięte mięśnie. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i mało inwazyjny.

Efekty zabiegów na bruksizm

Dzięki zastosowaniu toksyny na bruksizm następuje redukcja zgrzytania zębami, zmniejszeniu ulega napięcie mięśni żuchwy, a rysy twarzy ulegają znacznemu złagodzeniu i odmłodzeniu. Efekty obniżenia napięcia mięśni pojawiają się zwykle od 3 do 7 dni po zabiegu i utrzymują nawet do 8 miesięcy. Po upływie tego czasu zaleca się zabieg powtórzyć.

 

Zalecenia po zabiegu leczenia zgrzytania zębami

Bezpośrednio po zabiegu leczenia bruksizmu toksyną botulinową należy unikać wahań temperatury, korzystania z sauny, solarium, a także zabiegów laserowych i z wykorzystaniem fal radiowych, ponieważ mogą one obniżać działanie preparatu.

Borykasz się ze zgrzytaniem zębów podczas snu?

Skonsultuj się z naszą kliniką medycyny estetycznej na warszawskim Bemowie

☎ (22) 126 80 08

Cennik

Redukcja napięcia mięśni żuchwy botoksemCena
Leczenie bruksizmu (50 lub 100 jednostek))1100 - 1700 zł
Niechirurgiczna korekta kształtu żuchwy1100 - 1700 zł
Szyna relaksacyjna przy zabiegu z użyciem toksyny botulinowej400 zł