Większość osób marzy o tym, by ich skóra była idealnie gładka. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zmiany skórne czasem pojawiają się wraz z wiekiem. Często nie mamy na to wpływu, a kaszaki nieestetycznie wyglądają i przeszkadzają nam w normalnym funkcjonowaniu. Z ich powodu możemy mieć problemy z samoakceptacją siebie. W zależności od ich lokalizacji mogą także szpecić nasz wygląd. Stajemy się mniej pewni siebie, co wpływa na zmniejszenie komfortu życia. Czasami także zmiany skórne, które identyfikujemy jako niegroźne, zmieniają swoją formę, co może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Warto jest więc zadbać o to, aby czuć się bezpiecznie i regularnie zgłaszać się do lekarza zawsze wtedy, kiedy zaobserwujemy na naszej skórze niepokojące zmiany. Czym jest kaszak i w jaki sposób możemy go usunąć? Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby na to, aby pozbyć się go raz na zawsze? Czy istnieją jakieś domowe sposoby, aby zlikwidować te zmiany skórne? Odpowiemy szczegółowo na wszystkie te pytania w niniejszym artykule. Dowiesz się z niego również tego, gdzie wykonać usuwanie kaszaków w mieście Warszawa.

Co to jest kaszak?

Kaszak jest zmianą skórną, która tworzy się w okolicach mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Jest torbielą, która powstaje na skutek zaczopowania się ujścia mieszka włosowego, gdzie stopniowo gromadzi się złuszczony naskórek oraz łój. W jego wnętrzu znajduje się płynna lub półpłynna biała i żółta treść. Kaszaki osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów średnicy. Występują pojedynczo, jak i w skupiskach. Zazwyczaj są one zmianą skórną, która jest niegroźna dla zdrowia, dlatego też przyczyn jego usunięcia należy doszukiwać się szczególnie z uwagi na powody estetyczne. Część torbieli naskórkowych wymaga jednak analizy histopatologicznej, aby wyeliminować zmiany nowotworowe. Szczególnie dotyczy to kaszaków, których średnica przekracza 5 centymetrów lub zmian, które wykazują objawy infekcji lub nawracają samoistnie po ich usunięciu. Kaszaki mogą być problematyczne z kilku powodów, w szczególności jeśli nie są one odpowiednio leczone lub też pozostawiamy je bez nadzoru. Przede wszystkim te zmiany skórne mogą:

  • powodować dyskomfort i ból – jeśli kaszaki zlokalizowane są na przykład w okolicach oczu, Pacjenci mogą odczuwać ból podczas dotykania powiek czy mrugania. Są też problematyczne w przypadku wykonywania makijażu i codziennej pielęgnacji tych obszarów twarzy. Co więcej, kaszaki pojawiające się w tym miejscu mogą także prowadzić do nadwrażliwości na światło, co wpływa na uczucie dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu.
  • nieestetycznie się prezentować – w szczególności większych rozmiarów kaszaki są często powodem kompleksów, ponieważ skóra Pacjenta nie jest naturalnie gładka w miejscu ich występowania.
  • powodować zakłócenia w produkcji łez – dotyczy to zmian skórnych, które występują w okolicy oka. Gruczoły produkują olej, który jest naturalnym składnikiem ochronnej warstwy łzowej. Kiedy dochodzi do zablokowania tych gruczołów, może to spowodować zakłócenie prawidłowej produkcji oleju, co w efekcie może doprowadzić do suchości oka.
  • wzmagać ryzyko infekcji – występowanie kaszaka może wiązać się z ryzykiem rozprzestrzenienia się infekcji bakteryjnej. W tym przypadku możliwe jest pojawienie się stanów zapalnych oraz konieczności leczenia antybiotykami.
  • wpływać na powstawanie zmian złośliwych – kaszaki o nietypowej barwie lub dużej średnicy mogą przerodzić się w zmiany nowotworowe, dlatego warto korzystać z konsultacji specjalistów, aby móc zareagować, zanim będzie za późno.

Istnieje wiele przyczyn tworzenia się kaszaków. Wśród najpopularniejszych wymienia się przede wszystkim: stosowanie niewłaściwych kosmetyków, brak odpowiedniej higieny, częste korzystanie z solarium lub nadmierne wystawianie skóry na silne działanie promieni słonecznych, zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Z uwagi na przyczyny powstania cyst skórnych, kaszaki możemy podzielić na dwie grupy:

  • kaszak rzekomy – pojawia się w wyniku nieprawidłowego dbania o higienę osobistą. Tworzy się on poprzez zaczopowanie gruczołu łojowego.
  • kaszak prawdziwy – jego przyczyn należy doszukiwać się w podłożu genetycznym.

Najczęściej kaszaki pojawiają się u osób pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Badania wykazały, że jest to problem, który częściej spotyka mężczyzn niż kobiety. Czasami te zmiany skórne mogą także występować u młodzieży, która wkracza w okres dojrzewania, w szczególności u osób, których gospodarka hormonalna ulega zaburzeniu. Kaszaki rzadko pojawiają się u dzieci. Zazwyczaj występują one na twarzy, szyi, głowie, oku, za uchem, na karku, na wardze sromowej, na mosznie lub w pachwinach.

Wskazania do usuwania kaszaków

Warto rozważyć usuwanie kaszaków, które powodują wszelki dyskomfort w naszym życiu. Przede wszystkim do gabinetów zgłaszają się Pacjenci, u których cysty powodują ból lub pieczenie. Często duży wpływ na podjęcie decyzji o wycięciu kaszaka ma jego lokalizacja. Zmiany skórne mogą prowadzić do wielu infekcji oczu, a także wywoływać ból podczas stosunków. Kaszaki, które mają swoje umiejscowienie w pachwinach lub na głowie, są także narażone na częste otarcia, co może powodować ich uszkodzenia i rany. Torbiele zlokalizowane na twarzy są z kolei częstym problemem natury estetycznej – nie wyglądają atrakcyjnie i często prowadzą do niskiej samooceny.

Usuwanie kaszaków – przeciwwskazania

Wycinanie kaszaka powinno być zawsze poprzedzone konsultacją specjalistyczną. Nie wolno robić tego na własną rękę, ponieważ tylko fachowiec może stwierdzić, że zmiana skórna, z którą ma do czynienia jest kaszakiem. Nie zaleca się więc samodzielnego wyciskania, rozdrapywania czy nakłuwania torbieli. W trakcie takich czynności może bowiem dojść do zakażenia lub powstania nieestetycznych blizn. Prawidłowa higiena osobista może zapobiec powstawaniu nowych zmian skórnych. Jeśli posiadamy kaszaki i decydujemy się na ich wycinanie, warto zapoznać się z listą przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu. Przede wszystkim lekarz powinien ocenić ogólny stan zdrowia Pacjenta, ponieważ wiele istniejących schorzeń może zwiększać ryzyko powikłań po wykonaniu wycięcia kaszaka. Co więcej, aktywne infekcje również eliminują z chęci poddania się temu zabiegowi. Czasami lokalizacja zmian skórnych może być powodem, przez który wycinanie kaszaka może być problematyczne – na przykład powieka górna lub dolna. Warto więc uzyskać najpierw fachowe informacje od lekarza, który ma przeprowadzić u nas zabieg. Do obligatoryjnych przeciwwskazań należą jednak ciąża oraz zaburzenia krzepliwości krwi u Pacjenta.

Na czym polega zabieg usuwania kaszaków?

Kiedy już wiemy, że posiadamy kaszaki i decydujemy się na ich usunięcie, należy pamiętać, że istnieje wiele technik, które pozwolą nam pozbyć się tego problemu. W zależności od skomplikowania przypadku oraz preferencji lekarza, przy usunięciu tych zmian skórnych stosuje się:

  • ekspresję, czyli ręczne wyciskanie treści kaszaka z gruczołu. Do tego zabiegu lekarz używa narzędzi, które pomagają wydobyć zablokowaną wydzielinę. Metoda ta jest bardzo prosta, jednak nie zawsze wydaje się być skuteczna. W szczególności stosuje się ją w przypadku małych zmian skórnych.
  • masaż gruczołów Meiboma – ma na celu udrożnienie zablokowanych dróg wyprowadzających wydzielinę.
  • laserowe usuwanie kaszaka – dzięki emisji światła dochodzi do otwarcia zablokowanych gruczołów. Ta metoda wymaga jednak szczególnej precyzji. Bez zachowania ostrożności może dojść do uszkodzenia skóry wokół kaszaka. Laserowe usuwanie kaszaków powinno być przeprowadzane przez specjalistę.
  • wycinanie kaszaka – w szczególności tę metodę stosuje się w przypadku zmian skórnych o dużej wielkości. Polega ona na tym, że fachowiec usuwa blokadę w gruczołach.

Usuwanie kaszaków na głowie lub tych zlokalizowanych w problematycznych miejscach narażonych na otarcia czy też powodujących dyskomfort w innych dziedzinach życia, zazwyczaj odbywa się poprzez ich wycięcie lub wypalenie laserem. Laserowe usuwanie kaszaków jest zabiegiem szybkim, który wykonywany jest przez lekarzy z użyciem mikroskopu, co znacząco skraca okres rekonwalescencji. W przypadku wycinania kaszaka z głowy lub też z okolic twarzy proces gojenia może trwać do około 3 tygodni. Laserowe usuwanie kaszaka nie wymaga znieczulenia, co sprawia, że Pacjent bezpośrednio po zabiegu może powrócić do swoich codziennych zajęć. Warto jednak zadbać o to, aby skóra po usunięciu zmiany nie była wystawiana na słońce. Nie zaleca się także stosowania kosmetyków złuszczających na obszarze, który był poddany zabiegowi. W przypadku wycięcia torbieli należy zwracać uwagę na prawidłową pielęgnację rany oraz utrzymanie odpowiedniej higieny. Efekty działania lekarzy są widoczne niemal od razu. Usuwanie kaszaków laserem powoduje, że już po około tygodniu czasu nie ma śladu po zmianie skórnej. Wycinanie torbieli jest skuteczne od razu po wykonaniu zabiegu, jednak Pacjent musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ rana musi się całkowicie zagoić.

Usuwanie kaszaka laserem – cena zabiegu

Usuwanie kaszaka w mieście Warszawa jest możliwe w naszej nowoczesnej klinice medycyny estetycznej FabSkin. Na naszej stronie posiadamy szczegółowy cennik wszystkich zabiegów, z których mogą Państwo skorzystać. Bardzo często dostępne są także promocje, które pozwolą zaoszczędzić na poszczególnych technikach. Zachęcamy także do wykupienia pakietu zabiegów w atrakcyjnych cenach. Znajdziesz u nas także inne popularne zabiegi, takie jak usuwanie pieprzyka czy usuwanie brodawek (kurzajek). Zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu umówienia wizyty konsultacyjnej.

Usuwanie zmian skórnychCena
Usunięcie zmiany skórnej (chirurgicznie lub plazmą)650 zł
Usunięcie każdej kolejnej zmiany skórnej (chirurgicznie lub plazmą)250 zł
Badanie histopatologiczne200 zł

UMÓW SIĘ NA ZABIEG I KONSULTACJĘ

ADRES:
ul. Lazurowa 183/86, 01-479,
Warszawa – Bemowo

GODZINY OTWARCIA:
PN-PT: 9:00-21:00
SOB: 9:00-15:00

(22) 126 80 08

fabskin@fabskin.pl