Depilacja laserowa to nieinwazyjny, kosmetyczny zabieg wykonywany w celu usunięcia niechcianego owłosienia z twarzy i ciała. U niektórych osób depilacja laserowa na ciele zapewnia trwałe lub prawie trwałe rezultaty. Inni mogą zauważyć znaczne zmniejszenie ilości i grubości włosów, które z czasem odrastają. Chociaż zazwyczaj nie osiąga się trwałych rezultatów na twarzy, odrastanie może nie występować przez lata. Wyniki różnią się i zależą od kilku czynników. Należą do nich depilowane obszary i zmienne poziomy hormonów.

 

Depilacja laserowa ile się utrzymuje?

 

Aby określić, jak długo potrwa, zanim twoje włosy odrosną, pomocne może być zrozumienie wzoru wzrostu włosów.

 

Etapy wzrostu włosów

 

Włosy przechodzą cztery etapy wzrostu. Są to:

  • anagen, faza wzrostu
  • katagen, faza przejściowa
  • telogen, faza spoczynku
  • egzogen, faza zrzucania.

 

W dowolnym momencie masz włosy przechodzące przez wszystkie cztery fazy. Depilacja laserowa działa poprzez waporyzację istniejących włosów pod skórą i u nasady. Z tego powodu może celować tylko we włosy w fazie anagenu, czyli w fazie wzrostu. Dlatego potrzeba wielu zabiegów, w odstępach czasu, aby dotrzeć do wszystkich włosów, które rosną w danym miejscu.

 

Na ile starcza depilacja laserowa ciała?

 

Po pierwszym i drugim zabiegu będziesz nadal widzieć włosy, które odrastają powoli, ale większość z nich to włosy, które nie były jeszcze leczone. Po zakończeniu leczenia możesz nie zauważyć odrostu przez wiele lat. Na ile starcza zatem depilacja laserowa? W zależności od różnych czynników (jak chociażby grubość i kolor włosa) będzie to stan od kilku miesięcy do kilku lat. Na ciele depilacja laserowa może bowiem zapewnić trwałe lub bardzo długotrwałe rezultaty. Z biegiem czasu wszystkie włosy, które odrosną, powinny być bardzo rzadkie i cienkie.

 

Depilacja laserowa: na jak długo działa na twarzy?

 

A jak radzi sobie na twarzy depilacja laserowa? Trwałość takiego zabiegu może być fenomenalna. Niektórzy ludzie zgłaszają brak powrotu włosów po 10 latach lub więcej. Inni doświadczają odrastania wcześniej i polegają na corocznych zabiegach retuszu, aby powstrzymać niechciane włosy. Co ważne, regularne powtarzanie zabiegów powoduje, że z każdym kolejnym czas trwania się wydłuża.

 

Czy włosy na niektórych obszarach ciała lub twarzy odrastają szybciej?

 

Po depilacji laserowej włosy najprawdopodobniej odrosną na brodzie, szyi i innych obszarach twarzy. Może to częściowo wynikać z wahań hormonalnych i reaktywacji mieszków włosowych przez androgeny, takie jak dehydroepiandrosteron (DHEA) i testosteron. U niektórych kobiet odrost włosów na brodzie, szyi, górnej wardze i bokobrodach może zbiegać się z menopauzą, kiedy poziom estrogenów spada. Możliwy jest również odrost włosów na ciele. U niektórych osób może to być bardziej prawdopodobne na ramionach, nogach lub klatce piersiowej niż na linii bikini, brzuchu lub pod pachami. Jeśli zastanawiasz się, jak działa depilacja laserowa i na ile starcza, to dobrze jest skonsultować swój przypadek ze specjalistą. Każdy organizm jest bowiem inny, a na odrost włosów ma wpływ bardzo wiele czynników. Jednak kiedy włosy odrastają na ciele, są zazwyczaj rzadkie i bardzo cienkie.

Depilacja laserowa – jak długo działa?

 

Niektórzy mogą nie być pewni wszystkich skutków, jakie ma depilacja laserowa. Jak długo działa i czy ma skutki uboczne. W rzadkich przypadkach bezbolesna depilacja laserowa może powodować wzrost lub odrastanie grubszych, ciemniejszych włosów w obszarze sąsiadującym z leczonym. Ten stan jest znany jako paradoksalne nadmierne owłosienie. Paradoksalne nadmierne owłosienie może wystąpić w dowolnym miejscu na twarzy lub ciele.

 

Czy kolor włosów lub skóry ma znaczenie?

 

Kolor włosów lub skóry może decydować o tym, jak skuteczne są początkowo zabiegi laserowe, ale nie wpłyną one na szybkość odrastania włosów po zakończeniu leczenia. Obecnie depilacja laserowa nie jest uważana za dostatecznie skuteczną w przypadku włosów blond, białych lub siwych, jednak powstały już lasery, które dość dobrze radzą sobie z włosami cieńszymi i o jasnym wybarwieniu.

Depilacja laserowa najlepiej sprawdza się u osób o jasnej karnacji i ciemnych włosach. Dzieje się tak, ponieważ kontrast pigmentu ułatwia laserowi celowanie we włosy, przemieszczanie się do mieszka i jego zniszczenie. Osoby z ciemną skórą lub jasnymi włosami mogą potrzebować więcej zabiegów niż inni i mogą zauważyć, że więcej włosów odrasta.

Aby trwale usunąć włosy, technik musi wiedzieć, jak celować we włosy i wybrać odpowiedni rodzaj lasera. Badania opublikowane w 2013 wykazały, że lasery wytwarzające dłuższe fale działają najlepiej na ciemnej skórze.

 

Depilacja woskiem ile się utrzymuje?

 

Można się także zastanawiać czy nie lepsza będzie depilacja woskiem. Na ile starcza taki zabieg? W zależności od metody rezultaty depilacji woskiem utrzymują się od czterech do sześciu tygodni. Jest to znacznie mniej, niż w przypadku depilacji laserowej. Dodatkowo laserowa depilacja pach i miejsc intymnych nie powoduje podrażnień, tak jak depilacja woskiem tych miejsc.

Zobacz także:

Powiązane wpisy:

Pozostałe: