Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet i mężczyzn

Nadmiar owłosienia na twarzy i ciele można dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku kobiet czasami oznacza nawet poważniejsze schorzenie, jakim jest hirsutyzm. Wówczas mówimy o defekcie kosmetycznym spowodowanym zaburzeniami hormonalnymi. Niezależnie jednak od podłoża tej przypadłości z nadmiarem owłosienia można sobie skutecznie poradzić w salonie kosmetycznym. Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów usuwania nadmiaru owłosienia z nógpachmiejsc intymnychplecówud czy nawet twarzy, jest depilacja laserowa.

Czym przejawia się hirsutyzm?

Nadmierne owłosienie, czyli hirsutyzm, to przypadłość, która dotyka głównie kobiet. Charakteryzuje się ona występowaniem ciemnych, grubych i mocnych włosów na biuście, rękach, twarzy, w miejscach intymnych, nogach, plecach. Choroba ta ma zazwyczaj związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej i nadmiarem męskich hormonów w organizmie. 

Hirsutyzm – co to właściwie jest?

Hirsutyzm to posiadanie na ciele nadmiernej ilości dojrzałych włosów. Występują one w szczególności w obszarach androgenowrażliwych, czyli takich, które są charakterystyczne u mężczyzn. Oznacza to, że hirsutyzm to obecność owłosienia w takich miejscach jak górna warga (tzw. wąsik), na brodzie, w okolicach klatki piersiowej, górnej części brzucha, podbrzusza, górnej części pleców, dolnej ej partii pleców oraz ud.

Hirsutyzm  – jak wygląda leczenie?

W przypadku kobiet, leczenie hirsutyzmu polega najczęściej na terapii hormonalnej. Lekarz stosuje w tym celu leki antyandrogenowe, które hamują proces nadmiernego owłosienia w miejscach, które nie są typowo kobiece. Do tego celu stosuje się najczęściej doustne globulki antykoncepcyjne. Wszystko jest jednak poprzedzone badaniami hormonalnymi, które wskazują, jaki jest ich poziom w krwi Pacjenta. Oczywiście o sposobie właściwego leczenia decyduje lekarz. Hirsutyzm nie zanika od razu, dopiero po około pół roku widoczne są pierwsze efekty terapii, ponieważ średni cykl wzrostu włosa to właśnie sześć miesięcy.

Hirsutyzm – jakie są jego objawy?

Tak naprawdę objawy hirsutyzmu są często widoczne gołym okiem. Zawsze jest to pojawienie się nadmiernego owłosienia w niektórych partiach ciała kobiety, które nie są charakterystyczne dla tej płci. U mężczyzn hirsutyzm objawia się natomiast występowaniem nasilonego trądziku, mimo zakończeniu okresu dorastania, obniżeniem głosu, a także łysieniem w okolicach skóry głowy. Często także towarzyszy temu silny łojotok oraz przybieranie na wadze bez przyczyny. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, hirsutyzm może pojawiać się w różnym  stopniu – u niektórych osób objawy będą stosunkowo łagodne, u innych o wiele wyraźniej nasilone. Należy pamiętać, aby nie bagatelizować sygnałów, jakie wysyła nam nasze ciało. Warto udać się do specjalisty po poradę, jeżeli zaobserwujemy u siebie jakieś niepokojące symptomy.

Hirsutyzm na piersiach – czy to normalne?

Nadmierne owłosienie w okolicach piersi jest zjawiskiem normalnym w okresie dojrzewania kobiety. Jeżeli jednak ten etap w jej życiu minie, a nadmierne nowe włoski wciąż rosną w okolicach piersi, należy dopatrywać się innych przyczyn. Hirsutyzm u kobiet jest spowodowany przede wszystkim nadmierną produkcją testosteronu, który w większej ilości jest produkowany przez organizm mężczyzn. Zdarza się jednak, że niektóre kobiety mają podwyższony poziom tego hormonu. Wtedy też zalecane jest leczenie farmakologiczne. Testosteron jest produkowany przez jajniki, dlatego też w celu obniżenia jego poziomu, stosuje się często terapię polegającą na przyjmowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Oczywiście musi być to wszystko uzgodnione z lekarzem. Samodzielna regulacja gospodarki hormonalnej może zakończyć się hospitalizacją oraz wieloma problemami zdrowotnymi.

Hirsutyzm – przyczyny

Tak naprawdę lekarze dopatrują się trzech głównych przyczyn hirsutyzmu. Należą do nich:

  • Wysoki poziom męskich hormonów w organizmie – hiperandrogenizm;
  • Stosowanie leków androgennych;
  • Predyspozycje genetyczne.

Hirsutyzm u kobiet

Hirsutyzm u kobiet jest szczególnie uciążliwy, ponieważ zazwyczaj czują się one nieatrakcyjnie i męsko z nadmiernym owłosieniem. Co więcej, frustrację powoduje ciągłe golenie lub stosowanie innych form depilacji, które pomagają na bardzo krótki okres czasu. Dlatego też polecamy wykonanie serii zabiegów z użyciem naszego nowoczesnego lasera, które pozwolą Ci cieszyć się gładką i piękną skórą bez wyrzeczeń.

Ekspert radzi 

Nie zawsze jednak nadmierne owłosienie może być objawem hirsutyzmu. Intensywność owłosienia jest kwestią indywidualną i zależy od gęstości włosów na ciele i ich barwy – osoby o ciemnej karnacji z reguły mają bardziej widoczne włoski na ciele. Dlatego to, co niekiedy odbierane jest przez kobiety jako nadmiar włosów, może być tak naprawdę prawidłowo występującym owłosieniem – wyjaśnia mgr Maja Smaruń, kosmetolog w klinice FabSkin. 

Anna Sawicka

Twoim problemem jest hirsutyzm?

Umów się na konsultację w naszej klinice i poznaj skuteczne metody usuwania nadmiernego owłosienia.

(22) 126 80 08

Nadmiar owłosienia u mężczyzn

Przyjęło się, że to kobiety bardziej dbają o to, aby pozbyć się włosów z niechcianych partii ciała. Warto jednak mieć na uwadze, że nadmierne owłosienie jest również dużym problemem dla mężczyzn. W wyniku obecnej mody na gładkie ciało coraz więcej panów decyduje się na zabieg depilacji laserowej, dzięki któremu może skutecznie usunąć niechciane owłosienie.

Nadmierne owłosienie u kobiet i mężczyzn – przyczyny

Nadmierne owłosienie u kobiet może mieć podłoże genetyczne, a nawet etniczne. Skłonności do ciemnych, grubych włosków na ciele najczęściej mają kobiety, których przodkowie pochodzą z południa Europy (kraje śródziemnomorskie) lub Azji. Mało estetyczne włoski to również efekt działania hormonów – u kobiet może wynikać z nadmiaru męskich hormonów w organizmie, takich jak testosteron. Uważa się, że za pojawienie się niechcianego owłosienia odpowiada również wysoki poziom insuliny we krwizespół policystycznych jajników czy przyjmowanie niektórych leków (sterydy anaboliczne, progestageny). U mężczyzn nadmierne owłosienie wynika najczęściej z wrażliwości mieszków włosowych na androgeny nadnerczowe.

Jakie są objawy hirsutyzmu?

Nadmierne owłosienie najczęściej obserwuje się na takich partiach ciała, jak kończyny (górne, dolne), pachy, miejsca intymne. W przypadku hirsutyzmu może pojawić się również nadmierne owłosienie twarzy (wąsik nad górną wargą, meszek na powierzchni całej twarzy), a także włosy na plecach lub wokół sutków. U mężczyzn nadmiar owłosienia występuje głównie na klatce piersiowej, ramionach i plecach. Włoski, które pojawiają się na tych obszarach, są zwykle grube i ciemne.

Hirsutyzm twarzy, wąsik na twarzy

Wiele kobiet stara się skutecznie pozbyć nieestetycznego problemu, jakim jest owłosienie twarzy. Niechciane włosy na twarzy to problem, który dotyka kobiety w każdym wieku – od okresu dojrzewania po menopauzę. Wąsik na twarzy negatywnie wpływa na atrakcyjność kobiety, dlatego wiele z nich decyduje się na jego usunięcie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre z dostępnych metod usuwania wąsika dają jedynie krótkotrwałe rezultaty. Obecnie najlepszą metodą depilacji, która przynosi skuteczne, a przede wszystkim trwałe efekty jest usuwanie wąsika laserem.

Metody usuwania nadmiernego owłosienia

W przypadku, gdy hirsutyzm jest objawem chorób związanych z funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej, bardzo ważna jest diagnostyka i odpowiednie zaplanowanie leczenia. Jednak ze względu na to, że nadmiar włosów to również problem natury estetycznej, można z tym defektem walczyć zewnętrznie. Istnieje wiele metod depilacji, które ograniczą wzrost niechcianego owłosienia – golenie, wybielanie, depilacja woskiem. Są to jednak metody, które pozwalają pozbyć się włosków na krótko. Zdarza się, że już na drugi dzień one odrastają. Na szczęście istnieją też skuteczne rozwiązania, dzięki którym można trwale pozbyć się owłosienia. Depilacja laserowa to obecnie najlepsza i najbardziej efektywna metoda usuwania nadmiernego owłosienia.

Dla kogo zabiegi na hirsutyzm?

Depilacja laserowa to zabieg, który cieszy się popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Zabieg usuwania owłosienia laserem można wykonywać w każdym wieku. Jednak u bardzo młodych osób nie jest to do końca uzasadnione, ponieważ stan włosów i ich ilość podlega ciągłym zmianom. Gdy zaczynamy wchodzić w okres dojrzewania, gospodarka hormonalna w naszym organizmie podlega ciągłym zmianom, dlatego warto poczekać jak ten stan minie.

Efekty zabiegów na hirsutyzm

Hirsutyzm – konsultacja z naszym specjalistą

Wszystkie nasze zabiegi poprzedzone są konsultacją z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej w celu dobrania odpowiedniego zabiegu, długości serii i częstotliwości powtórzeń.

Zainteresowanych zabiegami na hirsutyzm zapraszamy do kontaktu.

Hirsutyzm – skuteczne zabiegi

Poniżej przedstawiamy skuteczne zabiegi na hirsutyzm zarówno twarzy, jak i ciała, które wykonujemy w naszej klinice medycyny estetycznej na warszawskim Bemowie:

Depilacja laserowa diodowa

W naszej klinice wykonujemy zabieg depilacji laserowej laserem diodowym, pozwalającym z każdej partii ciała usunąć niechciane owłosienie. Nowoczesny i zaawansowany technologicznie laser emituje wiązkę światła, która absorbowana jest przez zawartą we włosach melaninę. Światło przedostaje się w głąb skóry do wewnętrznej macierzy włosa, niszcząc go. Taki martwy włos nie może już odrosnąć. Dodatkowo laser został wyposażony w nowoczesny czytnik melaniny, dzięki czemu urządzenie samodzielnie dobiera moc dopasowaną do indywidualnych cech i skóry Pacjenta. Urządzenie posiada również specjalny układ chłodzenia, który przekłada się na komfort oraz bezbolesność zabiegu. Podczas sesji zabiegowej usuwane jest około 95% włosków, pozostałe 5% stanowi owłosienie, które w czasie depilacji nie znajdowało się w fazie wzrostu. W zależności od partii ciała zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie. Dla uzyskania optymalnych efektów wystarczy seria 3-6 zabiegów. Warto dodać, że każda kolejna sesja jest bardziej efektywna, ponieważ wykonywana jest na wcześniej osłabionych włosach.

Dowiedz się więcej na temat depilacji laserowej.

Zapoznaj się z naszym aktualnym cennikiem laserowego usuwania owłosienia.

Czy depilacja laserowa boli?

Ekspert radzi

Osoby, które często zgłaszają się do naszej kliniki na konsultację, pytają, czy depilacja laserowa boli. Nowoczesne urządzenia wykorzystywane do depilacji laserowej pozwalają zredukować uczucie dyskomfortu praktycznie do zera. Depilacja laserowa nie boli, dzięki zastosowaniu specjalnej głowicy chłodzącej – mówi kosmetolog FabSkin, Olga Gatyńska.

Czy depilację laserową można wykonywać latem?

W lecie depilacja laserowa jest jak najbardziej możliwa, ale wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim obowiązuje zakaz opalania się 3 tygodnie przed i 3 tygodnie po zabiegu, a partie ciała, które depilujemy musimy chronić przed słońcem i smarować kremem z wysokim filtrem. Opalanie zaraz po depilacji grozi przebarwieniami skóry oraz większymi podrażnieniami.

Zastanawiasz się, jak usunąć hirsutyzm?

Zapisz się na konsultację do naszej kliniki na warszawskim Bemowie.

(22) 126 80 08

Zobacz także inne fantastyczne lasery: