Zmarszczki na czole to jedna z najmniej pożądanych oznak starzejącej się skóry. Mogą one pojawiać się już w stosunkowo młodym wieku pod wpływem silnie działającego mięśnia czołowego, który odpowiada za unoszenie brwi. Za każdym razem, gdy mięsień czołowy się kurczy podczas unoszenia brwi do góry, skóra na czole się nieestetycznie marszczy i pojawiają się na niej poziome zmarszczki. Wraz z biegiem czasu zmarszczki na czole stają się coraz bardziej widoczne. Zaczynają być również zauważalne przy spoczynku, czyli gdy mięsień czołowy jest całkowicie rozluźniony. Jednym ze sposobów na ich usunięcie jest wygładzenie zmarszczek na czole toksyną botulinową. Zabieg odmładzania czoła toksyną botulinową wykonujemy w gabinecie medycyny estetycznej Fabskin na warszawskim Bemowie.

Toksyna botulinowa na zmarszczki na czole jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Pozwala on na osiąganie dość szybkich rezultatów, a jednocześnie utrzymujących się nawet do sześciu miesięcy.

Jak dochodzi do powstawania poziomych zmarszczek na czole?

Wraz z biegiem lat w naszej skórze zachodzą procesy, które doprowadzają do stopniowego zaniku tkanek – zarówno naskórka, jak i skóry właściwej. Zmarszczki na czole, które najczęściej pojawiają się po 30. roku życia, ale w niektórych przypadkach i wcześniej, są efektem zanikania kolagenu i elastyny w skórze. Dopóki kolagenu jest pod dostatkiem – tworzy on sprężyste i usieciowione rusztowanie, dzięki czemu skóra zachowuje odpowiednią jędrność. Gdy zaczyna go brakować – na skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki. Wraz z wiekiem maleje również aktywność gruczołów potowych i łojowych, które tworzą tzw. płaszcz lipidowy. Skóra, która dotąd była wilgotna i elastyczna, ulega wysuszenia i pokrywa się zmarszczkami. Niebagatelne znaczenia na proces powstawania zmarszczek, w tym zmarszczek poziomych czoła, mają również wolne rodniki, które przyczyniają się do degradacji i przebudowy białek oraz tłuszczów w skórze, a w efekcie przyspieszają procesy starzenia. Degradacyjnie na skórę twarzy działają także zanieczyszczenie powietrza, promienie słoneczne, a także niektóre kosmetyki. Dlatego też warto w celu ich zapobiegania od najmłodszych lat stosować kremy z filtrem i dogłębne oczyszczanie twarzy. Jednak czasem pojawienie zmarszczek jest nieuniknione i związane jest z genetycznymi uwarunkowaniami.

Pozostałe przyczyny powstawania zmarszczek na czole:

  • nadmierna mimika twarzy;
  • niezdrowy tryb życia;
  • nadmierne opalanie;
  • palenie papierosów;
  • niewłaściwa pielęgnacja.

Wyraźne zmarszczki na czole sprawiają, że twarz wygląda na starszą, bardziej posępną i zatroskaną. Sama pielęgnacja na tym etapie już nie wystarczy, aby pozbyć się poziomych zmarszczek na czole. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów z zakresu medycyny estetycznej, dzięki którym można zahamować proces ich powstawania oraz spłycić te już powstałe.

Chcesz pozbyć się poziomych zmarszczek z czoła?

Umów się na wygładzanie zmarszczek na czole toksyną botulinową w naszej klinice Fabskin w Warszawie

Zmarszczki poziome czoła – usuwanie toksyną botulinową

Usuwanie zmarszczek na czole toksyną botulinową, obok wygładzania zmarszczek czoła kwasem hialuronowym, to obecnie jedna najskuteczniejszych metod pozbycia się zmarszczek mimicznych. Toksyna botulinowa, zwana również jadem kiełbasianym, to silnie działająca substancja powodująca blokowanie połączeń nerwowych pomiędzy płytką nerwową a mięśniem, w wyniku czego mięśnie ulegają rozluźnieniu, a zmarszczki się rozprostowują. Warto pamiętać o tym, że preparat działa w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe funkcjonują tak jak dotychczas. W efekcie zmarszczki znikają, ale wyraz twarzy zostaje taki sam. Usuwanie zmarszczek na czole toksyną botulinową bardzo często wykonywane jest wraz z zabiegiem usuwania “lwiej zmarszczki” toksyną botulinową. Toksyna botulinowa na czoło podana w ten sposób, zdecydowanie poprawia wygląd, ponieważ przywraca twarzy młodzieńczy wygląd, jednocześnie usuwając z niej nieprzyjemny wyraz twarzy – typowy dla pojawiania się zmarszczek w tym rejonie.

Toksyna botulinowa – jej zastosowanie w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa pojawiła się w medycynie estetycznej w latach osiemdziesiątych i bardzo szybko przyjęła się jako zabieg wygładzający zmarszczki. Przez lata została wielokrotnie przebadana, przez co uznawana jest za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej.

Ekspert radzi:

Toksyna botulinowa to bardzo skuteczny środek wykorzystywany w usuwaniu zmarszczek mimicznych czoła i okolic oczu. Jest to preparat, który w doświadczonych rękach jest całkowicie bezpieczny w użyciu, a stosowany z umiarem – nie zmienia rysów twarzy. Na temat toksyny botulinowej krąży wiele nieprawdziwych opinii, które najczęściej wynikają z jej nieprawidłowego lub nadmiernego użycia. Toksyna botulinowa wstrzyknięta w niewielkich dawkach do określonych mięśni mimicznych twarzy wywołuje ich rozluźnienie. Przeciwdziała to marszczeniu i fałdowaniu się skóry. Najczęściej toksyną botulinową “ostrzykuje” się czoło (poziome zmarszczki) lub tzw. lwią zmarszczkę (pionowa zmarszczka między brwiami). Botoks bardzo często wykorzystuje się również do redukcji “kurzych łapek”. Co ciekawe, jad kiełbasiany bardzo skutecznie blokuje także czynność gruczołów potowych, dlatego wykorzystywany jest w leczeniu nadmiernej potliwości. – wyjaśnia lekarz medycyny estetycznej, dr Radosław Rzepnikowski.

Wygładzenie zmarszczek na czole toksyną botulinową – wskazania

Zabieg usuwania zmarszczek na czole toksyną botulinową wskazany jest osobom z widocznymi poziomymi zmarszczkami czoła. Można go również stosować u osób z ekspresyjną mimiką twarzy, np. tym, którzy mocna marszczą brwi. Zabieg można przeprowadzać też u nieco młodszych osób jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek. Potraktowanie toksyną botulinową czoła doskonale sprawdza się przy wygładzaniu niewielkich zmarszczek. W przypadku głębszych bruzd może być konieczne użycie innej formy wypełnienia lub zabiegu składającego się z podania dwóch substancji.

Usuwanie zmarszczek czoła toksyną botulinową – jak się przygotować do zabiegu?

Zabieg odmładzania czoła toksyną botulinową nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest on poprzedzony konsultacją lekarską, podczas której lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem na temat przebytych lub obecnych schorzeń i chorób, które mogą być ewentualnym przeciwwskazaniem do podania toksyny botulinowej. Zastrzyków z toksyną botulinową nie wolno łączyć z niektórymi lekami przyjmowanymi doustnie, dlatego zaleca się, aby około 10 dni przed zabiegiem zaprzestać przyjmowania leków przeciwzapalnych, ziół (zwłaszcza dziurawca) oraz niektórych witamin (w szczególności preparatów, które zawierają witaminę E).

Jak przebiega usuwanie zmarszczek na czole toksyną botulinową?

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej śmiało można określić mianem zabiegu “lunchowego”, ponieważ zajmuje on zaledwie kilkanaście minut, a po wyjściu z gabinetu w zasadzie nie widać żadnych śladów interwencji. Ostrzykiwanie toksyną botulinową z reguły nie wymaga zastosowania znieczulenia, ponieważ zabieg jest mało bolesny. Miejsce, w którym zarysowują się zmarszczki, w tym wypadku czoło, ostrzykiwane jest przy użyciu cienkich, jednorazowych igieł. Aplikacja preparatu z reguły zajmuje lekarzowi do 5 do 10 minut. Średnio po upływie dwóch tygodni od zabiegu następuje wizyta kontrolna, na której lekarz określa czy toksyna botulinowa rozłożyła się równomiernie i czy nie należy powtórzyć iniekcji. Pacjenci mogą wrócić do pełnej aktywności życiowej i zawodowej od razu po wyjściu z gabinetu. Natomiast efekty przed i po różnią się znacząco i łatwo je dostrzec.

Efekty odmłodzenia czoła toksyną botulinową

Efektami zabiegu są: redukcja zmarszczek poziomych czołaprzywrócenie młodszego wyglądu oraz odprężenie twarzy bez zmiany jej naturalnego wyrazu. Wygładzona skóra daje efekt wyraźnego odmłodzenia. Działanie toksyny botulinowej jest w pełni odwracalne.

Przed
Po

Kiedy pojawią się pierwsze efekty usuwania bruzd na czole toksyną botulinową

Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej zwykle widać już po 2-3 dniach. Jednak ostateczne rezultaty zwykle pojawiają po upływie około 14 dni od podania toksyny botulinowej i utrzymują się przez kilka kolejnych miesięcy.

Jak długo utrzymują się efekty likwidacji zmarszczek na czole toksyną botulinową?

Działanie toksyny botulinowej zwykle utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy – jest to uzależnione od indywidualnych cech pacjenta.

Toksyna botulinowa na poziome zmarszczki na czole – jak często należy powtarzać zabieg?

Częstotliwość powtarzania zabiegu wygładzania zmarszczek toksyną botulinową jest mocno zróżnicowana w zależności od osobistych cech pacjenta, jednakże zaleca się wykonywać zabieg regularnie w równych odstępach czasu.

Ekspert radzi:

Częstotliwość wykonywania zabiegów usuwania zmarszczek na czole toksyną botulinową jest bardzo zróżnicowana. Niektórzy powtarzają iniekcje systematycznie – co 4-6 miesięcy, inni robią to rzadziej. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Zwykle, po kolejnych wstrzyknięciach toksyny botulinowej, obserwuje się dłuższe efekty jego działania – lek. Radosław Rzepnikowski.

Usuwanie zmarszczek na czole toksyną botulinową – przeciwwskazania

W przypadku toksyny botulinowej występują wszystkie standardowe przeciwwskazania, co w przypadku jakichkolwiek innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Należą do nich:

  • przewlekłe choroby autoimmunologiczne;
  • stany zapalne i infekcje skóry w miejscu podania preparatu;
  • choroby nowotworowe;
  • ciąża oraz okres karmienia piersią.
  • młody wiek (młodzież poniżej 18. roku życia).

Zalecenia po zabiegu usuwania zmarszczek na czole toksyną botulinową

Lekarz podczas konsultacji szczegółowo omówi wszystkie zalecenia pozabiegowe. Na ogół zaleca się, aby przez pierwsze kilka godzin od momentu iniekcji toksyny botulinowej unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, gwałtownego schylania się, masowania i uciskania miejsca wstrzyknięcia preparatu.

Chcesz pozbyć się poziomych zmarszczek na czole?

Umów się na konsultację z naszym lekarzem medycyny estetycznej

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące wygładzania zmarszczek na czole toksyną botulinową

Z czym można łączyć zabiegi usuwania zmarszczek na czole toksyną botulinową?

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej można łączyć z innymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, takimi jak: wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowymmezoterapia igłowa czy laseroterapia (np. wygładzanie zmarszczek laserem frakcyjnym) w celu osiągnięcia jeszcze lepszych i trwalszych efektów.

Czy po zabiegu możliwe jest wystąpienie powikłań?

W rękach doświadczonego lekarza toksyna botulinowa jest preparatem nie tylko bardzo skutecznym, ale i całkowicie bezpiecznym. Na obniżenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych wpływa również fakt, że w medycynie estetycznej wykorzystuje się ją w bardzo małych dawkach.

Cennik

Redukcja zmarszczek mimicznych toksyną botulinowąCena
Zmarszczki czoła poziome600 zł
Zmarszczki czoła pionowe “lwia zmarszczka”600 zł *
Zmarszczki okolicy oczu “kurze łapki”600 zł *
Dwa obszary (np. zmarszczki pionowe, poziome)850 zł *
Trzy obszary (zmarszczki pionowe, poziome, kurze łapki)1200 zł *
Uniesienie brwi “otwarcie oka”600 zł
Zmarszczki królicze300 zł
Zmarszczki palacza (górna warga)600 zł
Zmarszczki poniżej kącików ust- ” Linie marionetki”600 zł
Zmarszczki brody600 zł
Szyja (pionowe fałdy mięśnia szerokiego szyi) “szyja indycza”800 - 1200 zł
* Zabieg z użyciem pełnej dawki toksyny botulinowej zgodnie z rejestracją CHPL