Usuwanie i wygładzanie zmarszczek na czole botoksem – Warszawa

Zmarszczki na czole to jedna z najmniej pożądanych oznak starzejącej się skóry. Mogą one pojawiać się już w stosunkowo młodym wieku pod wpływem silnie działającego mięśnia czołowego, który odpowiada za unoszenie brwi. Za każdym razem, gdy mięsień czołowy się kurczy podczas unoszenia brwi do góry, skóra na czole się nieestetycznie marszczy i pojawiają się na niej poziome zmarszczki. Wraz z biegiem czasu zmarszczki na czole stają się coraz bardziej widoczne. Zaczynają być również zauważalne przy spoczynku, czyli gdy mięsień czołowy jest całkowicie rozluźniony. Jednym ze sposobów na ich usunięcie jest wygładzenie zmarszczek na czole toksyną botulinową. Zabieg odmładzania czoła botoksem wykonujemy w gabinecie medycyny estetycznej Fabskin na warszawskim Bemowie.

Jak dochodzi do powstawania poziomych zmarszczek na czole?

Wraz z biegiem lat w naszej skórze zachodzą procesy, które doprowadzają do stopniowego zaniku tkanek – zarówno naskórka, jak i skóry właściwej. Zmarszczki na czole, które najczęściej pojawiają się po 30. roku życia, ale w niektórych przypadkach i wcześniej, są efektem zanikania kolagenu i elastyny w skórze. Dopóki kolagenu jest pod dostatkiem – tworzy on sprężyste i usieciowione rusztowanie, dzięki czemu skóra zachowuje odpowiednią jędrność. Gdy zaczyna go brakować – na skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki. Wraz z wiekiem maleje również aktywność gruczołów potowych i łojowych, które tworzą tzw. płaszcz lipidowy. Skóra, która dotąd była wilgtna i elastyczna, ulega wysuszenia i pokrywa się zmarszczkami. Niebagatelne znaczenia na proces powstawania zmarszczek, w tym zmarszczek poziomych czoła, mają również wolne rodniki, które przyczyniają się do degradacji i przebudowy białek oraz tłuszczów w skórze, a w efekcie przyspieszają procesy starzenia.

 

Pozostałe przyczyny powstawania zmarszczek na czole:

  • nadmierna mimika twarzy;
  • niezdrowy tryb życia;
  • nadmierne opalanie;
  • palenie papierosów;
  • niewłaściwa pielęgnacja.

Wyraźne zmarszczki na czole sprawiają, że twarz wygląda na starszą, bardziej posępną i zatroskaną. Sama pielęgnacja na tym etapie już nie wystarczy, aby pozbyć się poziomych zmarszczek na czole. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów z zakresu medycyny estetycznej, dzięki którym można zahamować proces ich powstawania oraz spłycić te już powstałe.

Chcesz pozbyć się poziomych zmarszczek z czoła?

Umów się na wygładzanie zmarszczek na czole toksyną botulinową w naszej klinice Fabskin w Warszawie

Zmarszczki poziome czoła – usuwanie botoxem

Usuwanie zmarszczek na czole botoksem, obok wygładzania zmarszczek czoła kwasem hialuronowym, to obecnie jedna najskuteczniejszych metod pozbycia się zmarszczek mimicznych. Toksyna botulinowa, zwana również jadem kiełbasianym, to silnie działająca substancja powodująca blokowanie połączeń nerwowych pomiędzy płytką nerwową a mięśniem, w wyniku czego mięśnie ulegają rozluźnieniu, a zmarszczki się rozprostowują. Warto pamiętać o tym, że preparat działa w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe funkcjonują tak jak dotychczas. W efekcie zmarszczki znikają, ale wyraz twarzy zostaje taki sam. Usuwanie zmarszczek na czole botoksem bardzo często wykonywane jest wraz z zabiegiem usuwania “lwiej zmarszczki” botoksem.

Botoks – jego zastosowanie w medycynie estetycznej

Ekspert radzi:

Botoks to bardzo skuteczny środek wykorzystywany w usuwaniu zmarszczek mimicznych czoła i okolic oczu. Jest to preparat, który w doświadczonych rękach jest całkowicie bezpieczny w użyciu, a stosowany z umiarem – nie zmienia rysów twarzy. Na temat botoksu krąży wiele nieprawdziwych opinii, które najczęściej wynikają z jego nieprawidłowego lub nadmiernego użycia. Toksyna botulinowa wstrzyknięta w niewielkich dawkach do określonych mięśni mimicznych twarzy wywołuje ich rozluźnienie. Przeciwdziała to marszczeniu i fałdowaniu się skóry. Najczęściej toksyną botulinową “ostrzykuje” się czoło (poziome zmarszczki) lub tzw. lwią zmarszczkę (pionowa zmarszczka między brwiami). Botoks bardzo często wykorzystuje się również do redukcji “kurzych łapek”. Co ciekawe, jad kiełbasiany bardzo skutecznie blokuje także czynność gruczołów potowych, dlatego wykorzystywany jest w leczeniu nadmiernej potliwości. – wyjaśnia lekarz medycyny estetycznej, dr Radosław Rzepnikowski.

Wygładzenie zmarszczek na czole toksyną botulinową – wskazania

Zabieg usuwania zmarszczek na czole botoksem wskazany jest osobom z widocznymi poziomymi zmarszczkami czoła. Można go również stosować u osób z ekspresyjną mimiką twarzy, np. tym, którzy mocna marszczą brwi. Zabieg można przeprowadzać też u nieco młodszych osób jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek na czole.

Usuwanie zmarszczek czoła toksyną botulinową – jak się przygotować do zabiegu?

Zabieg odmładzania czoła botoksem nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest on poprzedzony konsultacją lekarską, podczas której lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem na temat przebytych lub obecnych schorzeń i chorób, które mogą być ewentualnym przeciwwskazaniem do podania botoksu. Zastrzyków botoksu nie wolno łączyć z niektórymi lekami przyjmowanymi doustnie, dlatego zaleca się, aby około 10 dni przed zabiegiem zaprzestać przyjmowania leków przeciwzapalnych, ziół (zwłaszcza dziurawca) oraz niektórych witamin (w szczególności preparatów, które zawierają witaminę E).

Jak przebiega usuwanie zmarszczek na czole botoksem?

Zabieg z użyciem botoksu śmiało można określić mianem zabiegu “lunchowego”, ponieważ zajmuje on zaledwie kilkanaście minut, a po wyjściu z gabinetu w zasadzie nie widać żadnych śladów interwencji. Ostrzykiwanie botoksem z reguły nie wymaga zastosowania znieczulenia, ponieważ zabieg jest mało bolesny. Miejsce, w którym zarysowują się zmarszczki, w tym wypadku czoło, ostrzykiwane jest przy użyciu cienkich, jednorazowych igieł. Aplikacja preparatu z reguły zajmuje lekarzowi do 5 do 10 minut. Średnio po upływie dwóch tygodni od zabiegu następuje wizyta kontrolna, na której lekarz określa czy botoks rozłożył się równomiernie i czy nie należy powtórzyć iniekcji. Pacjenci mogą wrócić do pełnej aktywności życiowej i zawodowej od razu po wyjściu z gabinetu.

Efekty odmłodzenia czoła botoksem

Efektami zabiegu są: redukcja zmarszczek poziomych czoła, przywrócenie młodszego wyglądu oraz odprężenie twarzy bez zmiany jej naturalnego wyrazu. Wygładzona skóra daje efekt wyraźnego odmłodzenia. Działanie toksyny botulinowej jest w pełni odwracalne.

Przed
Po

 

Kiedy pojawią się pierwsze efekty usuwania bruzd na czole botoksem

Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej zwykle widać już po 2-3 dniach. Jednak ostateczne rezultaty zwykle pojawiają po upływie około 14 dni od podania botoksu i utrzymują się przez kilka kolejnych miesięcy.

Jak długo utrzymują się efekty likwidacji zmarszczek na czole botoksem?

Działanie botoksu zwykle utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy – jest to uzależnione od indywidualnych cech pacjenta.

Botoks na poziome zmarszczki na czole – jak często należy powtarzać zabieg?

Ekspert radzi:

Częstotliwość wykonywania zabiegów usuwania zmarszczek na czole botoksem jest bardzo zróżnicowana. Niektórzy powtarzają iniekcje systematycznie – co 4-6 miesięcy, inni robią to rzadziej. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Zwykle, po kolejnych wstrzyknięciach botoksu, obserwuje się dłuższe efekty jego działania – lek. Radosław Rzepnikowski.

Usuwanie zmarszczek na czole botox – przeciwwskazania

W przypadku botoksu występują wszystkie standardowe przeciwwskazania, co w przypadku jakichkolwiek innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Należą do nich:

  • przewlekłe choroby autoimmunologiczne;
  • stany zapalne i infekcje skóry w miejscu podania preparatu;
  • choroby nowotworowe;
  • ciąża oraz okres karmienia piersią.
  • młody wiek (młodzież poniżej 18. roku życia).

Zalecenia po zabiegu usuwania zmarszczek na czole botoksem

Lekarz podczas konsultacji szczegółowo omówi wszystkie zalecenia pozabiegowe. Na ogół zaleca się, aby przez pierwsze kilka godzin od momentu iniekcji botoksu unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, gwałtownego schylania się, masowania i uciskania miejsca wstrzyknięcia preparatu.

Chcesz pozbyć się poziomych zmarszczek na czole?

Umów się na konsultację z naszym lekarzem medycyny estetycznej

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące wygładzania zmarszczek na czole toksyną botulinową

Z czym można łączyć zabiegi usuwania zmarszczek na czole botoksem?

Zabieg z wykorzystaniem botoksu można łączyć z innymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, takimi jak: wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, mezoterapia igłowa czy laseroterapia (np. wygładzanie zmarszczek laserem frakcyjnym) w celu osiągnięcia jeszcze lepszych i trwalszych efektów.

Czy po zabiegu możliwe jest wystąpienie powikłań?

W rękach doświadczonego lekarza toksyna botulinowa jest preparatem nie tylko bardzo skutecznym, ale i całkowicie bezpiecznym. Na obniżenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych wpływa również fakt, że w medycynie estetycznej wykorzystuje się ją w bardzo małych dawkach.

Zobacz także: