Dermatoskopia Warszawa – badanie dermatoskopowe

Coraz więcej osób szuka w internecie informacji na temat badania dermatoskopowego. Jest ono przeprowadzane na miejscu, a może wyeliminować lub potwierdzić wiele groźnych chorób. Czym jest i gdzie udać się w celu jego przeprowadzenia? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu

Czym jest badanie dermatoskopowe?

Dermatoskopia jest zaliczana do nieinwazyjnych metod stosowanych w diagnostyce dermatologicznej. Badanie dermatoskopem umożliwia szczegółową i rzetelną ocenę zmian skórnych, w tym przede wszystkim wszelkiego rodzaju znamion i pieprzyków. Sam dermatoskop jest specjalistycznym urządzeniem, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie powiększonego obrazu, co z kolei ułatwia analizę struktury skórnej. Zmiany, jakie można zaobserwować przy pomocy dermatoskopu, nie są widoczne gołym okiem. Sam dermatoskop jest stosunkowo prostym w budowie narzędziem optycznym, który może mieć różne formy. W medycynie najczęściej stosowany jest dermatoskop ręczny lub skanujący. Każde z tych urządzeń jest wyposażone w specjalne światło oraz soczewki, które umożliwiają precyzyjne oglądanie struktury skóry. Dzięki temu osoba, która przeprowadza badanie, może dokładnie przyjrzeć się każdej, nawet najmniejszej zmianie skórnej i ocenić jej wygląd, a także zakwalifikować do konkretnej grupy przypadków. Badanie dermatoskopowe jest więc pierwszym krokiem do postawienia wstępnej, lecz szczegółowej diagnozy.

Ile trwa dermatoskopia?

Badanie zmian skórnych wykonywane jest w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że Pacjent nie wymaga hospitalizacji. Dermatoskopia jest wykonywana w pokoju zabiegowym lub w gabinecie lekarskim. Czas badania jest uzależniony od tego, jak duża i skomplikowana jest zmiana skórna, jak również od jej umiejscowienia. Całość nie przekracza jednak kilkunastu minut, choć u niektórych Pacjentów czas badania to zaledwie kilka minut. Dzięki tej precyzyjnej metodzie diagnostycznej możliwe jest szybkie, lecz precyzyjne przyjrzenie się zmianom skórnym, zwłaszcza znamionom i pieprzykom, w celu dokładnej ich analizy. Podczas badania lekarz może nie tylko ocenić strukturę pigmentową, obecność naczyń krwionośnych, asymetrię i inne cechy charakterystyczne dla danej zmiany, ale także prowadzić dokumentację ze zdjęć, które są wykonywane na bieżąco, co umożliwia monitorowanie zmian w czasie. Badanie znamion w mieście Warszawa, jak i innych rejonach Polski trwa zazwyczaj tyle samo, nie przewiduje się, aby dermatoskopia była wykonywana dłużej.

Kto przeprowadza dermatoskopię?

Osobą, która powinna przeprowadzać badanie dermatoskopowe, jest lekarz dermatolog. Jest to specjalista, który ukończył studia medyczne oraz specjalizację w tym zakresie. Nie wystarczy więc ukończenie kursu, aby wykonywać ten zawód, lecz potrzebna jest duża ilość czasu i wiele lat specjalizacji, by pracować jako lekarz dermatologii. Dermatolog zajmuje się przede wszystkim chorobami skóry, jakie mogą występować u ludzi. Do lekarza tej specjalizacji zgłaszają się osoby, które mają schorzenia skórne na różnym etapie. Najważniejsze jest to, aby traktować dermatologa jako specjalistę, który ma za zadanie fachowe ocenienie problemu, z jakim się do niego zgłaszamy. Nie ma tu miejsca na wstyd. Niezależnie od powodu i wieku, mamy prawo skorzystać z jego porady oraz wykonać podstawowe badania, jakie zleci. Dermatolog jest więc lekarzem, który po pierwsze zajmuje się przede wszystkim wszelkimi chorobami skóry, włosów, paznokci, ale także schorzeniami, które mają podłoże ogólnoustrojowe, w których objawy są widoczne na skórze. Zapewnia on kompleksową pomoc, ponieważ jego zadaniem jest nie tylko ocena stanu skóry Pacjenta, ale także postawienie diagnozy, wprowadzenie profilaktyki oraz przeprowadzenie procesu leczenia. Dermatolog ściśle współpracuje także ze specjalistami w innych branżach, często jest to dermatochirurg, kosmetolog czy lekarz medycyny estetycznej. Dodatkowo część schorzeń może mieć także podłoże hormonalne, laryngologiczne lub trychologiczne, dlatego też dermatolog pozostaje w stałym kontakcie z lekarzami tych specjalizacji oraz analizuje historię choroby Pacjenta pod wieloma kątami.

Jaki jest zakres usług dermatologa?

Jest wiele powodów, dla których warto zwrócić się o pomoc do fachowca, jakim jest dermatolog. Jeśli zaobserwowałeś u siebie niepokojące zmiany skórne, lub Twoje włosy czy paznokcie nie są w najlepszej kondycji, warto zwrócić się o poradę. Dermatolog przede wszystkim zajmuje się takimi schorzeniami, jak:

 • grzybica – zarówno skórna, jak i w okolicach włosów czy paznokci;
 • trądzik, zarówno różowaty pospolity, jak i młodzieńczy;
 • wszelkiego rodzaju choroby zakaźne, jakie dotyczą skóry, czyli: świerzb, brodawki;
 • atopowe zapalenie skóry;
 • łysienie plackowate lub androgenowe;
 • łupież;
 • odmrożenia;
 • oparzenia;
 • łuszczyca;
 • egzema;
 • opryszczka;
 • zmiany skóry w obrębie paznokci i włosów;
 • bielactwo;
 • zmiany nowotworowe skóry, czyli czerniaki;
 • rumień;
 • alergie na promienie słoneczne;
 • ostuda.

Każda, nawet najmniejsza zmiana na skórze może być objawem poważnej choroby, dlatego nie warto bagatelizować żadnej z nich. Kontrola u dermatologa jest podstawą w trosce o własne zdrowie. Niektóre z objawów mogą przerodzić się w chorobę groźną dla naszego organizmu, a szybka diagnoza daje więcej szans na jej wyleczenie.

Badania dermatoskopowe – jak wygląda ich przebieg?

Badanie znamion w mieście Warszawa, jak i w innych rejonach Polski, przebiega w podobny sposób. Warto jednak przybliżyć, jak przebiega dermatoskopia, aby mieć pewność, że lekarz wykonuje całe badanie prawidłowo.

 • Krok I – wizyta konsultacyjna u dermatologa. Lekarz zbierze w drodze wywiadu najpotrzebniejsze informacje na temat Twojego stanu zdrowia, przebytych i aktualnych chorób, leków, które przyjmujesz, aby lepiej zdiagnozować problem, z jakim się do niego zgłosiłeś. Dermatolog jest lekarzem, który przyjmuje zarówno publicznie (jeśli ma podpisany kontrakt z NFZ), jak i prywatnie. Jeśli chodzi o zapisy do specjalisty, to każda przychodnia ma co do tego własne zasady. Dermatolog, który działa w związku z podpisaniem umowy z NFZ, przyjmuje pacjentów za okazaniem skierowania, natomiast do specjalisty, który przyjmuje prywatnie, nie jest potrzebny ten dokument.
 • Krok II – ocena stanu skóry Pacjenta. Specjalista sprawdza powierzchnię skóry osoby, która się do niego zgłosiła, by znaleźć wszystkie zmiany, jakie mogą być przedmiotem szczegółowej analizy dermatoskopowej.
 • Krok III – lekarz przystąpi do właściwego badania dermatoskopowego w celu dokładnemu przyjrzeniu się strukturze skóry, aby ocenić niepokojące zmiany. Dermatolog pokrywa okular aparatu używanego do tego badania specjalnym olejkiem, dzięki czemu zmniejsza się odbicie światła i rozpraszanie obrazu. Dzięki olejkowi możliwe jest dokładniejsze oglądanie zmian struktury skóry, które nie są widoczne gołym okiem.
 • Krok IV – Lekarz przystępuje do oceny poszczególnych pieprzyków i znamion za pomocą dermatoskopu. Narzędzie to jest specjalistycznym sprzętem, który umożliwia powiększenie struktury skórnej i precyzyjną analizę cech pigmentacyjnych, naczyń krwionośnych oraz innych detali, które mogą wzbudzić pewne obawy.
 • Krok V – w trakcie badania specjalista może także dokumentować wygląd poszczególnych zmian skórnych, fotografując je. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie ewentualnych zmian w czasie.
 • Krok VI – dermatolog po zakończonym badaniu ocenia cechy dermatoskopowe poszczególnych zmian. W szczególności zwraca on uwagę na takie czynniki jak: symetria, barwa, obecność struktur siatkowych, naczyń krwionośnych czy nieregularność kontrolowanych zmian.
 • Krok VI – na tej podstawie lekarz może ocenić ryzyko złośliwości poszczególnych zmian, jak również podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu i metodach leczenia.
 • Krok VII – po zakończeniu badania dermatoskopowego, lekarz omawia jego wyniki z Pacjentem. Może również od razu zlecić dodatkowe badania, w celu uzyskania dokładniejszych danych.

W jaki sposób przygotować się do badania dermatoskopowego?

Jeśli wiesz już, czym jest dermatoskopia oraz jak wygląda to badanie, warto zastanowić się nad przygotowaniem do niego. Badanie znamion zarówno u dermatologa w mieście Warszawa, jak i innym miejscu, jest proste i szybkie. Dzięki prostym krokom możesz jednak pomóc w zapewnieniu skutecznego i dokładnego badania:

 • usuń makijaż przed wizytą u dermatologa – przed badaniem dermatoskopowym nie zaleca się nakładania makijażu lub innych kosmetyków na obszarze skóry, który będzie podlegał ocenie. Unikaj także zabiegów kosmetycznych, takich jak peeling czy depilacja.
 • przygotuj informacje medyczne – przed spotkaniem ze specjalistą sporządź historię medyczną, w tym także na temat nowotworów skóry, występowania zmian, które kiedyś zwróciły Twoją uwagę oraz wskaż wcześniejsze problemy dermatologiczne.
 • zwróć uwagę na wszystkie zmiany skórne – omów z lekarzem wszystkie znamiona, pieprzyki i inne zmiany skórne, jakie u siebie zaobserwowałeś. Zanotuj ewentualne zmiany w ich kształcie czy wielkości.
 • zadbaj o odpowiedni strój – włóż na siebie ubranie, które ułatwi dostęp do obszarów, które mają być przedmiotem badania dermatoskopowego.
 • unikaj opalenizny – bezpośrednio przed wizytą u dermatologa nie korzystaj z usług solarium, nie stosuj samoopalaczy i unikaj promieniowania słonecznego.

Kiedy warto zrobić dermatoskopię?

Na badanie dermatoskopem warto umówić się wtedy, gdy zaobserwujesz na swojej skórze jakiekolwiek zmiany.

Dermatoskopia Warszawa – gdzie mogę wykonać badanie?

Badanie znamion w mieście Warszawa możesz wykonać w wielu placówkach, jednak warto sprawdzić wcześniej miejsce, w którym chcemy umówić się na zabieg. Dobrze jest zapoznać się z opiniami Klientów oraz ogólnym profilem firmy. Badanie znamion w Warszawie jest wykonywane w klinice medycyny estetycznej FabSkin. Posiadamy najnowocześniejszy sprzęt, który pozwoli na otrzymanie szczegółowych wyników. U nas znajdziesz także najlepszą kadrę lekarską, dzięki której badanie znamion w mieście Warszawa przebiegnie w szybki i bezinwazyjny sposób.

Badanie dermatoskopowe Warszawa – opinie

Klienci FabSkin w mieście Warszawa bardzo często wykonują badanie znamion. Jest to bardzo proste, bezbolesne działanie, które pozwala na uzyskanie szybkich rezultatów. Cieszymy się dużym zaufaniem wielu osób, które chętnie do nas wracają.

Badanie znamion w mieście Warszawa – ile należy czekać na wyniki?

Badanie znamion wykonywane w Warszawie w klinice FabSkin daje natychmiastowe wyniki, które są omawiane wraz z Pacjentem podczas wizyty lekarskiej. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości dermatolog decyduje o dalszym sposobie leczenia.

FAQ – badanie dermatoskopowe Warszawa – najważniejsze pytania

Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych pytań o badanie znamion w mieście Warszawa.

Na co zwracać uwagę przy wyborze miejsca na badanie dermatoskopowe?

Czy dermatoskop wykryje czerniaka?

Wiele osób zastanawia się, czy dermatoskop wykryje czerniaka. Czerniak pod dermatoskopem jest widoczny już na wczesnym stadium choroby. Dzięki temu możliwe jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Czerniak jest niebezpiecznym schorzeniem, a dermatoskopia może także wyeliminować jego podejrzenie.

Czy dermatoskopia w ciąży jest bezpieczna?

Badanie znamion w mieście Warszawa i innych częściach Polski jest zupełnie bezpieczne dla kobiet, które są w ciąży.

Dermatoskopia w mieście Warszawa – jaka jest cena badania?

Dermatoskopia wykonywana w mieście Warszawa jest wykonywana w wielu przychodniach i klinikach. Koszt usługi może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym na przykład ilości zmian skórnych, ich wielkości, położenia, a także sprzętu, jakim dysponuje dana placówka. W zakładce cennik zamieszczonej na stronie FabSkin, poznasz szczegóły i dowiesz się, jak umówić się na badanie dermatoskopowe i jaka jest jego cena. Oczywiście możesz się także skontaktować z naszym konsultantem, który także odpowie na wszystkie pytania dotyczące dermatoskopii i jej ceny w Warszawie. Zarówno badanie na czerniaka, jak i badanie pieprzyków jest wykonywane tą samą metodą, a jego cena nie różni się od siebie.

Dermatoskopia czy cena badania w FabSkin jest stała?

Dermatoskopia w FabSkin w mieście Warszawa jest przeprowadzana w oparciu o stały cennik. Dla stałych Klientów przygotowaliśmy jednak wiele korzystnych pakietów i zniżek.

Czy badanie dermatoskopowe w Warszawie może także sprawdzić pieprzyki?

Badanie pieprzyków w mieście Warszawa wykonuje się przy użyciu dermatoskopu. Jest to przyrząd, który kompleksowo analizuje wszelkie zmiany skórne. Badanie pieprzyków jest nieinwazyjne i bezpieczne.

Pamiętaj, że badanie znamion wykonywane w klinice FabSkin w mieście Warszawa to pierwszy krok do sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Dzięki tej metodzie możliwe jest wykrycie zmian nowotworowych nawet we wczesnym stadium. Dermatoskopia pomaga stwierdzić, czy zmiana, jaką posiadamy, ma charakter łagodny, czy należy wdrożyć inne metody leczenia. Obecnie badanie dermatoskopem jest uznawane jako najdokładniejsza i najbezpieczniejsza metoda diagnostyki skóry. Warto więc skorzystać z możliwości jego wykonania nawet wtedy, kiedy zmiana skórna wydaje się być normalna. Ostatecznie tylko przy pomocy fachowych narzędzi specjalista może ocenić stan Twojej skóry.