Zabiegi na wypadanie włosów, leczenie łysienia Warszawa, Bemowo

Włosy od dawna stanowią oznakę zdrowia i witalności. Dbamy o nie różnymi sposobami po to, by prezentowały się możliwie jak najlepiej. Zadbane włosy dodają nam pewności siebie oraz atrakcyjnego wyglądu. Niestety, wiele osób boryka się z problemem ich nadmiernego wypadania. Zadbane i gęste włosy we wszystkich kulturach postrzegane są jako atrybut atrakcyjności, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dlatego zrozumiałe jest, jak wielki stres i dyskomfort może powodować u ludzi ich utrata. Przyczyn wypadania włosów i ich złej kondycji może być wiele. Czasami są one stosunkowo łatwe do wyeliminowania, a niekiedy wymagają szczegółowej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego planu leczenia. W klinice FabSkin w Warszawie pomagamy naszym Pacjentom uporać się z problemem, jakim jest nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie.

Co to jest łysienie?

Łysienie, czyli nadmierne wypadanie włosów, to objaw chorobowy, który polega na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Może dotyczyć fragmentu głowy, jak i całej jej powierzchni. Łysienie to problem, który dotyka niemal połowy Polaków po 50. roku życia, zarówno mężczyzn jak i kobiet. W większości dotyczy osób po 40. roku życia, jednak wiek nie stanowi żadnego ograniczenia.

Kiedy możemy mówić o nadmiernym wypadaniu włosów?

Dziennie człowiekowi wypada około 100-150 włosów i jest to zjawisko całkowicie normalne. Jest konsekwencją naturalnego cyklu życia włosa, składającego się z trzech faz: fazy wzrostowej, która trwa około 4 lat, fazy przejściowej, kiedy włos przestaje rosnąć (około 2-3 tygodnie) oraz fazy spoczynkowej, kiedy staje się on na tyle słaby, że zaczyna wypadać. Następnie następuje odpoczynek mieszka włosowego (3-4 miesięce). Po tym czasie włos ponownie zaczyna odrastać.

Problem z nadmiernym wypadaniem włosów zaczyna się wówczas, gdy ich utrata bywa wzmożona. Nie chodzi jednak o to, by przeliczac dokładnie, ile włosów każdego dnia tracimy, a o to, by wiedzieć, ile wynosi nasza norma. Jeżeli widzimy, że po czesaniu na szczotce zostaje więcej włosów niż dotychczas, obserwujemy ich także więcej na ubraniu czy poduszce, należy niezwłocznie skontaktować się z zabiegi trychologiczne, czyli lekarzem, który specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób skóry głowy i włosów.

Zdaniem eksperta

Pamiętajmy, że leczeniem na „własną rękę” możemy wyrządzić sobie wiele szkody niż pożytku, ponieważ będziemy sięgać po nieodpowiednie preparaty. Dlatego najlepiej od razu udać się na wizytę do specjalisty od wypadania włosów, który fachowym okiem spojrzy na naszą skórę głowy i zaproponuje leczenie – wyjaśnia lekarz medycyny estetycznej, dr Radosław Rzepnikowski.

Zauważyłeś u siebie nadmierne przerzedzanie włosów?

Umów się na zabiegi na wypadanie włosów w klinice FabSkin w Warszawie

(22) 126 80 08

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Wiele osób zastanawia się, co może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Otóż nie da się na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ przyczyn łysienia może być wiele. Zazwyczaj główną przyczyną nadmiernego wypadania włosów są zaburzenia hormonalne. To hormony odpowiadają za najczęściej występujący typ łysienia, czyli łysienie androgenowe, znane również pod nazwą łysienie typu męskiego, które jest spowodowane podwyższonym poziomem męskich hormonów w organizmie.

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów bardzo często jest również niedobór składników odżywczych, takich jak żelazo, witaminy z grupy B, magnez, cynk, kwas foliowy, wapń. Niedobory wymienionych składników mogą być wynikiem stosowania diet odchudzających lub po prostu niezdrowego odżywiania się.

Wypadanie włosów może być też spowodowane chorobami owłosionej skóry głowy (łupieżem, łojotkowym zapaleniem skóry, łuszczycą, grzybicą, zakażeniem nużeńcem, zapaleniem mieszków włosowych).

Jednym z powodów nadmiernego wypadania włosów są choroby ogólnoustrojowe. Wypadanie włosów może występować zarówno w przypadku nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy czy choroby Hashimoto. Zdarza się, że nasilanie wypadania i przerzedzanie się włosów jest objawem tocznia rumieniowatego układowego, zespołu policystycznych jajników, cukrzycy typu I, bielactwa, atopowego zapalenia skóry czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Na stan oraz utratę włosów wpływa także ich niewłaściwa pielęgnacja, mocne upinanie włosów gumką, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niedostateczna ilość snu, operacje przebiegające w narkozie.

Bardzo silne wypadanie włosów często prowadzi do łysienia i całkowitej utraty owłosienia. 

Rodzaje łysienia

Łysienie nie jest zjawiskiem jednolitym, w zależności od przyczyny i rodzaju zaburzeń możemy wyróżnić kilka jego rodzajów:

  • łysienie androgenowe – najbardziej powszechne zaburzenie, które wbrew społecznej opinii, nie dotyczy tylko mężczyzn, ale stanowi problem również dla kobiet. Związane jest z aktywnością hormonalną i związaną z tym odpowiedzią wrażliwych struktur włosa, prowadząc do miniaturyzacji, a wreszcie nasilonego wypadania. Skuteczne leczenie łysienia androgenowego polega na zastosowaniu środków o działaniu miejscowym, jak i ogólnym.
  • łysienie anagenowe – związane z przerwaniem fazy aktywnego wzrostu włosa, zazwyczaj związane z działaniem szkodliwego bodźca (np. leki używane podczas chemioterapii nowotworów ), prowadzące do zahamowania rozwoju i jego wypadania.
  • łysienie bliznowaciejące – trudne i przysparzające wielu problemów schorzenie, o różnorodnej etiologii, wymagające bardzo ostrożnego i świadomego podejścia, zarówno do diagnostyki jak i leczenia. Cechuje się włóknieniem zachodzącym w mieszkach włosowych i wiąże się z nieodwracalną utratą włosów.
  • łysienie plackowate – problem zdrowotny o skomplikowanej etiologii, w wielu przypadkach niemożliwej do ustalenia, który charakteryzuje się utratą włosów jedynie w określonych obszarach skóry. W wyniku łysienia plackowatego pojawiają się na głowie owalne lub okrągłe ogniska zupełnie pozbawione włosów. Przyczyny łysienia plackowatego nie są do końca znane, ale podkreśla się rolę czynników dziedzicznych. Leczenie łysienia plackowatego stanowi poważne wyzwanie dla lekarzy.

Jakie są objawy łysienia?

Łysienie androgenowe ma specyficzne objawy i zwykle w przypadku tej choroby można wyróżnić dwa najbardziej charakterystyczne objawy typowe dla łysienia androgenowego typu męskiego oraz typu kobiecego, które też może wystąpić u panów. Łysienie androgenowe typu kobiecego objawia się tym, że włosy na całej głowie staje się cieńsze, ale linia włosów na czole nie ulega cofnięciu. Natomiast w przypadku mężczyzn łysienie androgenowe związane są z pojawianiem się charakterystycznych zakoli na czole. Łysienie plackowate z kolei charakteryzuje się pojawieniem się niewielkich placków wielkością zbliżoną do monety w obrębie głowy, które niekiedy mogą występować w innych mocno owłosionych miejscach.

Łysienie – jak leczyć?

Ekspert radzi

W walce z wypadającymi włosami najważniejsze jest jak najszybsze dostrzeżenie problemu oraz postawienie prawidłowej diagnozy. Określenie, czy ma się do czynienia z łysieniem androgenowym, plackowatym, czy po prostu z osłabieniem włosów jest bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu terapii. Nadmierną utratę włosów lub łysienie można leczyć od wewnątrz, przyjmując preparaty doustnie, jak również od zewnątrz, stosując odpowiednie wcierki, szampony, odżywki. Bardzo dobre efekty w leczeniu łysienia przynoszą również zabiegi trychologiczne – mówi dr Radosław Rzepnikowski, lekarz medycyny estetycznej.

Leczenie łysienia androgenowego

Leczenie łysienia androgenowego najczęściej polega na połączeniu przyjmowania leków wpływających na poziom i aktywność hormonów z zabiegami trychologicznymi, które są nie tylko w stanie zatrzymać wypadanie włosów, ale w niektórych przypadkach również doprowadzić do wzrostu nowych.

Łysienie męskie – leczenie

Wbrew ogólnie przyjętej opinii łysienie dla wielu Panów jest problemem, który negatywnie odbija się na samoocenie. Na szczęście, zabiegi na wypadanie włosów mogą być z powodzeniem przeprowadzane zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Coraz więcej Panów korzysta z dobrodziejstw medycyny estetycznej.

Zabiegi na wypadające włosy w Warszawie – konsultacja z trychologiem

Osoby, które borykają się z nadmiernym wypadaniem włosów, zapraszamy do naszej kliniki Fabskin na warszawskim Bemowie na konsultację trychologiczną, podczas której wykonamy szczegółowy wywiad z Pacjentem oraz badanie skóry głowy i włosa. Badanie trychologiczne pozwoli na ustalenie planu leczenia i dostosowanie odpowiednich zabiegów na wypadanie włosów.

Zabiegi na wypadanie włosów w klinice FabSkin na warszawskim Bemowie

Poniżej przedstawiamy listę zabiegów na łysienie i wypadanie włosów, które wykonujemy w naszej klinice w Warszawie wraz z ich krótką charakterystyką:

Mezoterapia skóry głowy

Mezoterapia skóry głowy i włosów to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów trychologicznych. Zabieg ten polega na podaniu w głąb skóry głowy preparatu odżywczego (mezokoktajlu) za pomocą mikronakłuć. W preparatach do mezoterapii igłowej, które dedykowane są leczeniu wypadania włosów, najczęściej znajdują się aminokwasy, minerały, koenzymy, peptydy biomimetyczne, polinukleotydy czy kwas hialuronowy (w niewielkich stężeniach). W trakcie zabiegu lekarz wykonuje serię mikronakłuć za pomocą igły, przez którą wstrzykiwane są dobroczynne substancje, mające na celu pobudzić mieszki włosowe do produkcji nowych włosów. Podstawą sukcesu zabiegu jest przeprowadzenie go w kilku seriach przy określonej częstotliwości.

Osocze bogatopłytkowe na włosy

W mezoterapii igłowej najczęściej podaje się osocze bogatopłytkowe na włosy, które przynosi szybkie i zadowalające efekty. Dzięki zastosowaniu osocza bogatopłytkowego bezpośrednio z krwi Pacjenta wypadanie włosów zostaje zatrzymane, a co za tym idzie również sam proces łysienia. Skoncentrowane PRP, zawierające proteiny i czynniki wzrostu, stymuluje proces odrastania włosów. Wpływa również korzystnie na tworzenie się nowych naczyń krwionośnych oraz poprawę mikrokrążenia skóry głowy. Osocze podaje się za pomocą techniki mezoterapii igłowej.

Zabieg mikronakłuwania na wypadanie włosów

Mikronakłuwanie skóry jest bardzo wszechstronnym sposobem na pomoc w problemie wypadających włosów. Takie zabiegi można stosować nie tylko na twarzy, ale również na skórze głowy. Cała tajemnica skuteczności tego zabiegu tkwi w systemie pulsujących igieł. Wykonywana za pomocą urządzenia mezoterapia mikroigłowa skóry głowy to bardzo innowacyjny sposób na walkę z wypadającymi włosami. Dzięki zabiegowi w naturalny sposób pobudzamy procesy regeneracyjne skóry głowy. Metodę tę możemy stosować przy każdym rodzaju łysienia, również w przypadku leczenia androgenowego wypadania włosów.

Peptydowa terapia włosów

Peptydowa terapia włosów to innowacyjny zabieg hamujący wypadanie włosów i przyspieszający odrostu nowych. Innowacyjność zabiegu polega na unikalnej formule 7 peptydów i kwasu hialuronowego podawanego formie wkłuć. Opracowany kompleks peptydowy wspomaga odrost włosów poprzez pobudzenie krążenia i rewitalizację mieszków włosowych.

Do mezoterapii polecamy karboksyterapię dla wzmocnienia efektów

Egzosomy na włosy

Egzosomy są nanopęcherzykami zewnątrzkomórkowymi, które są produkowane przez komórki macierzyste. Odpowiednie wyizolowanie egzosomów ma korzystny wpływ na zachowanie się innych komórek. Egzosomy są stosowane w regeneracji uszkodzonych oraz uśpionych mieszków włosowych. Dzięki nim możliwa jest stymulacja wzrostu włosów. Terapia z użyciem egzosomów polega na pobraniu komórek macierzystych od dawców, które – po odpowiednim ich przetworzeniu – podawane są osobie, która zdecydowała się na zabieg. Terapia z użyciem egzosomów przynosi spektakularne rezultaty zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w krótkim czasie. Włosy są szybko zregenerowane, co wspomaga ich odrastanie. Najczęściej terapię tą stosuje się we wczesnych stadiach utraty włosów. Można ją także z powodzeniem wprowadzać do procesu leczenia łysienia plackowatego. Egzosomy w swoim składzie posiadają zarówno RNA, jak i mRNA, czyli czynnik, który inicjuje produkcję białek. Dzięki terapii można stymulować naturalny wzrost włosów nawet w ciągu dwóch miesięcy. Zabieg wykonywany jest w kilku seriach, w trakcie których należy robić kilkumiesięczne przerwy.

Chcesz skutecznie przeciwdziałać wypadaniu włosów?

Umów się na konsultację w klinice medycyny estetycznej Warszawa-Bemowo

(22) 126 80 08