Usuwanie zmian skórnych Warszawa Bemowo

Krioterapia, czyli leczenie zimnem, to skuteczna metoda usuwania zmian skórnych za pomocą niskich temperatur. W naszej klinice medycyny estetycznej Fabskin na warszawskim Bemowie wymrażanie zmian skórnych odbywa się przy wykorzystaniu najbardziej zaawansowanego technologicznie urządzenia CryoPen, przypominającego wyglądem długopis.

Czym jest krioterapia i w jakim celu się ją stosuje?

Krioterapia to metoda leczenia zimnem przy wykorzystaniu ciekłego azotu. Temperatura gazu wykorzystywanego w krioterapii waha się w przedziale od 0°C do minus 130°C. Ze względu na wielkość powierzchni ciała wystawioną na działanie niskich temperatur wyróżnia się krioterapię ogólnoustrojową oraz miejscową. Krioterapia ogólnoustrojowa to poddanie całego ciała działaniu zimna. Ogólnoustrojowe działanie krioterapii wywołuje w organizmie człowieka szereg istotnych zjawisk fizjologicznych, takich jak: działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne. Natomiast krioterapia miejscowa polega na schłodzeniu określonej części ciała w celu wystąpienia fizjologicznych zmian w jej obrębie. Krioterapię miejscową stosuję się w leczeniu zmian skórnych, zarówno tych łagodnych, jak i złośliwych (m.in. kurzajek, włókniaków, brodawek).

CryoPen – efektowne i bezpieczne leczenie zmian skórnych Bemowo

Krioterapia miejscowa przy użyciu aparatu CryoPen polega na przyłożeniu specjalnego aplikatora wykorzystującego działanie sprężonego podtlenku azotu (N20) do miejsca zmienionego chorobowo. Aplikator przyłożony do skóry doprowadza do zamarzania zawartości komórek w temperaturze -89°C , wskutek czego pękają błony komórkowe, a komórka obumiera. – 89 ºC to wystarczająca temperatura do zniszczenia chorych tkanek lub zmian patologicznych. Wymrożony obszar ulega martwicy, a następnie powolnemu oczyszczeniu oraz gojeniu poprzez namnażanie zdrowych komórek z obwodu. Głębokość penetracji zamrożenia sięga aż 5 mm. CryoPen usuwa niepożądane zmiany skórne w ciągu kilku sekund, nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek.

Wskazania do zabiegu wymrażania ciekłym azotem CryoPen

CryoPen to zabieg idealny w celu eliminacji:

 • pieprzyków;
 • kurzajek;
 • brodawek;
 • włókniaków;
 • ziarniniaków;
 • naczyniaków;
 • prosaków;
 • przebarwień skórnych i plam starczych.

Usuwanie kurzajek i brodawek w gabinecie Fabskin w Warszawie:

Kurzajki, inaczej nazywane brodawkami, to problem nie tylko natury estetycznej, ale – w przypadku umiejscowienia ich na stopach, czy pod płytką paznokcia – są one także bolesne. Za pojawienie się kurzajek odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV, którym bardzo łatwo się zarazić. Nieleczone brodawki mogą rozprzestrzeniać się na inne obszary ciała, dlatego tak ważne jest, aby w odpowiednim czasie podjąć leczenie. Wymrażanie kurzajek to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod ich usuwania. Poddając brodawkę (kurzajkę) działaniu niskiej temperatury ciekłego azotu, zostaje ona całkowicie wymrożona, a w jej miejscu tworzy się pęcherzyk, który z czasem odpada. Zabieg wymrażania brodawek jest bezbolesny i nie wymaga stosowania znieczulenia.

Usuwanie włókniaków:

Włókniaki to zmiany skórne wyglądem przypominające drobną kaszkę lub miękkie milimetrowe guzki w kolorze skóry. Najczęściej pojawiają się na tułowiu, powiekach, szyi, dekolcie, pod piersiami, pachami, w pachwinach, czyli w tych miejscach, gdzie skóra najbardziej narażona jest na otarcia. Zdarza się, że z wiekiem powstaje ich coraz więcej. Choć nie ma wskazań medycznych do usuwania włókniaków, to tego typu zabiegi wykonuje się często ze względów estetycznych. Wymrażanie włókniaków w Warszawie to jedna z najbezpieczniejszych metod ich leczenia. Ze względu na to, że usunięte włókniaki mogą odrastać, zabiegi niekiedy muszą być powtarzane.

Usuwanie ziarniniaków:

Ziarniniak jest przewlekłą chorobą skóry, której przyczyny powstania do końca nie są znane. Ziarniniaka rozpoznaje się na podstawie charakterystycznych purpurowych lub ciemnoczerwonych wykwitów pod postacią guzków pod skórą. Ziarniniak najczęściej zlokalizowany jest w obrębie rąk i stóp, choć tak naprawdę tego typu zmiany skórne mogą być zlokalizowane wszędzie. W celu ich trwałego usunięcia bardzo często wykorzystuje się wymrażanie ziarniniaków płynnym azotem.

Usuwanie naczyniaków:

Naczyniaki to niezłośliwe nowotwory, które wywodzą się z drobnych naczyń krwionośnych. Bardzo często pojawiają się u dzieci – wówczas znikają samoistnie pomiędzy 6-10 rokiem życia. U osób dorosłych takie zmiany mogą pojawić się w kącikach ust, a także na błonie śluzowej jamy ustnej i języka. Usunięcie naczyniaka, który nie znika sam, jest konieczne zwłaszcza wtedy, kiedy jego rozrost może doprowadzić do powikłań. Naczyniaki można usunąć operacyjnie, czyli skalpelem. Jednak zdecydowanie mniej inwazyjnym rozwiązaniem jest wymrażanie naczyniaków metodą krioterapii.

Usuwanie kłykcin:

Kłykciny kończyste są to grudki i brodawki płciowe powstające w wyniku przerostu naskórka. Zlokalizowane są w okolicy odbytu i narządów płciowych. Za ich powstanie odpowiada wirus HPV. Kłykciny mogą występować pojedynczo lub się zlewać. Leczenie kłykcin jest konieczne, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do wielu poważnych komplikacji. Najpopularniejszą metodą ich usuwania jest wymrażanie kłykcin. Zaletą tej metody jest minimalna inwazyjność. W przypadku bardzo rozległych zmian krioterapię należy systematycznie powtarzać.

Usuwanie pieprzyków:

Znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki, mogą pojawić się w różnorodnych miejscach na skórze. Przybierają różne rozmiary i kształty. Większość z nich jest niegroźna, jednak wiele osób decyduje się na ich usunięcie ze względów estetycznych. Inną przyczyną usuwania znamion skórnych jest to, że mogą przekształcić się w komórki nowotworowe, dlatego tak ważne jest, aby obserwować każdy pojawiający się na ciele pieprzyk. Krioterapia to metoda, która może być z powodzeniem wykorzystywana w usuwaniu znamion barwnikowych. Wymrażanie pieprzyków powoduje trwałe zniszczenie zmiany i zastąpienie jej przez otaczające zdrowe komórki skóry.

Przeciwwskazania do krioterapii:

 • pokrzywka na skutek działania niskich temperatur;
 • zespół nietolerancji na zimno;
 • dializa nerek;
 • choroba Raynauda;
 • zapalenie stawów;
 • krioglobulinemia.

Przygotowanie do zabiegu CryoPen

Zabieg nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Może być przeprowadzony po wstępnej konsultacji i trwa zaledwie kilka minut.

Jak przebiega wymrażanie zmian skórnych w naszej klinice na Bemowie przy użyciu aparatu CryoPen?

Lekarz po wstępnej konsultacji wymraża zmianę skórną specjalnym urządzeniem, które wyglądem przypomina długopis. Podczas zabiegu ma miejsce “zamrażanie-rozmrażanie-zamrażanie”. Oznacza to, że to samo miejsce jest zamrażane dwa razy podczas jednego zabiegu. Zabieg jest bezbolesny, choć podczas jego trwania pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort podobny do nacisku pióra kulkowego.

Czy zabieg wywołuje działania niepożądane?

Doktor Radosław Rzepnikowski FabSkin Medycyna Estetyczna Warszawa

Zdaniem eksperta

Krioterapia uważana jest za metodę leczenia niskiego ryzyka, jednak po leczeniu mogą wystąpić pewne działania niepożądane. Należy do nich m.in. zmiana pigmentu obserwowana na leczonym obszarze. Obszar ciała poddany działaniu zimna może stać się jaśniejszy lub ciemniejszy. Najczęściej jednak zmiany pigmentu ulegają poprawie w ciągu kilku miesięcy. Zdarza się również, że po zabiegu pojawia się uszkodzenie nerwów, które powoduje drętwienie, mrowienie, nadwrażliwość utrzymującą się do kilku miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że ryzyko powikłań w tej metodzie jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku wielu innych metod leczenia zmian skórnych. – lekarz medycyny estetycznej, Radosław Rzepnikowski.

Jakie są efekty zabiegu CryoPen?

Już jeden zabieg wystarczy, aby usunąć zmianę skórną. Efekt jest trwały, a zmiana nie pojawia się na nowo. Jednak w sytuacjach, gdy zmieniony chorobowo obszar jest duży, potrzebna jest seria kilku zabiegów.

Zalecenia po zabiegu CryoPen

Zdaniem eksperta

Po około 2-4 tygodniach od wykonania pierwszego zabiegu wymrażania zmian skórnych zaleca się wizytę kontrolną w celu oceny leczonego obszaru lub ewentualnego powtórzenia zabiegu. W ciągu paru dni od zabiegu pojawia się strupek, a zmiana może być delikatnie czerwona i spuchnięta. Jest to jednak zupełnie naturalne zjawisko. Zwykle objawy te ustępują w ciągu 1-4 tygodni. – lekarz medycyny estetecznej, Dorota Gołębiowska-Caruk.

Chcesz pozbyć się nieestetycznych znamion?

Zapraszamy na zabieg wymrażania zmian skórnych CryoPen w Warszawie!

 

POKAŻ NUMER

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące zabiegu CryoPen

Na jakiej części ciała wykonuje się zabieg aparatem CryoPen?

Zabieg usuwania zmian skórnych CryoPen można wykonywać na każdej części ciała.

 

Ile trwa zabieg?

Zabieg jest bardzo krótki. Trwa od kilku do kilkunastu sekund na jedną zmianę.

 

Czy podczas zabiegu krioterapii stosowane jest znieczulenie miejscowe?

W przypadku krioterapii nie jest wymagane żadne znieczulenie, ponieważ zabieg jest praktycznie bezbolesny. Może mu jedynie towarzyszyć minimalny dyskomfort, który znika po zabiegu.

 

Ile kosztuje usuwanie zmian skórnych aparatem CryoPen?

Cena zabiegu uzależniona jest od rodzaju i wielkości zmiany. Szczegółowy cennik znajduje się poniżej.

Sprawdź cennik zabiegu CryoPen

CryoPen – usuwanie zmian skórnych
Cena
Usuwanie pojedynczych zmian skórnych i przebarwień
od 300 zł
Usunięcie od 2 do 5 zmian
od 400 do 600 zł
Usunięcie od 6 do 10 zmian
od 600 do 800 zł

 

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

POKAŻ NUMER