Wraz z wiekiem skóra traci swoją jędrność i elastyczność, tym samym uwidaczniając coraz to większe niedoskonałości. Jednym z bardziej problematycznych obszarów jest okolica oczu. Skóra w tym miejscu jest szczególnie delikatna, bardzo cienka i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, co powoduje, że starzeje się ona dwa razy szybciej niż w innych partiach twarzy. Najczęstszymi problemami, które dotykają okolice oczu, są tzw. kurze łapki oraz opadające powieki. Wiele kobiet boryka się również z problemem nadmiaru skóry na powiekach, co często nie jest wyłącznie oznaką starzenia się skóry, ale i stanowi problem natury genetycznej. Rozwiązaniem tego typu defektów skórnych jest blefaroplastyka, czyli korekcja powiek.

Co to jest blefaroplastyka

Jeśli zadajesz sobie pytanie co to jest blefaroplastyka, to jesteś w dobrym miejscu. Jest to zabieg zaliczany do grupy chirurgicznych, wykonywany w naszej klinice medycyny estetycznej na warszawskim Bemowie przez doświadczonego chirurga. Chirurgiczny lifting powiek to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów operacyjnych w obrębie twarzy.

Na czym polega plastyka powiek (blefaroplastyka)?

Plastyka powiek, zwana blefaroplastyką, to zabieg chirurgiczny, który polega na korekcji ilości skóry oraz przywróceniu właściwego napięcia strukturom powięziowym, w wyniku czego skóra zyskuje młodszy wygląd. Dzięki chirurgicznej operacji powiek można skutecznie skorygować defekty spowodowane nadmiarem skóry oraz wiotkością tkanek, które odpowiadają za zmęczony wygląd okolic oczu.

Oczy są zwierciadłem duszy. Chcesz, aby zyskały młodszy wygląd?

Umów się na chirurgiczny lifting powiek w Warszawie

Po co wykonuje się operację powiek?

Po 25. roku życia w organizmie ludzkim zmniejsza się ilość włókien kolagenowych, co powoduje, że skóra traci jędrność i sprężystość. Najszybciej proces ten można zauważyć w tych okolicach, w których skóra jest najcieńsza, czyli np. na powiekach. Wraz z upływem czasu słabną mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi, dlatego opadająca powieka staje się bardziej wyraźna. Opadające powieki wpływają na odbiór estetyczny twarzy i nadają jej zmęczony wyraz.

Chirurgiczna korekcja powiek – wskazania

Na ogół plastykę powiek górnych i dolnych wykonuje się ze względów estetycznych, ale zdarza się, że blefaroplastykę oka przeprowadza się z powodu wskazań medycznych w celu poszerzenia pola widzenia i poprawy komfortu patrzenia. Wskazaniami medycznymi do przeprowadzenia plastyki powiek są: opadające powieki, woreczki tłuszczowe pod oczami czy nadmiar skóry w okolicy oczu.

Zdaniem eksperta

Zabieg chirurgicznej blefaroplastyki wykonywany jest głównie w celu poprawienia wyglądu okolic oczu. Plastykę powiek dolnych i górnych przeprowadza się zarówno u osób starszych z widocznymi oznakami starzenia, które chciałyby nadać młodzieńczy wygląd spojrzeniu, jak i u osób młodszych, u których opadające powieki i nadmiar skóry w tym obrębie wynika z cech genetycznych – wyjaśnia chirurg i lekach medycyny estetycznej, dr n. med. Kalina Jędrzejko.

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia chirurgicznej blefaroplastyki są:

 • opadające powieki;
 • nadmiar skóry na powiekach;
 • przepuklina tłuszczowa powiek górnych;
 • zmarszczki na powiekach;
 • problemy z wiotką skórą powiek;
 • worki pod oczami;
 • ograniczone pole widzenia;
 • niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej;
 • uczucie ciężkości powiek.

Plastyka powiek górnych i dolnych – przeciwwskazania

Zabieg chirurgicznej plastyki powiek nie powinien być przeprowadzany u pacjentów:

 • z aktywnymi infekcjami skóry;
 • w okresie ciąży i karmienia piersią;
 • z niewydolnością krążenia, cukrzycą, chorobami wątroby;
 • z nieuregulowanym ciśnieniem tętniczym;
 • z zaburzeniami krzepnięcia krwi;
 • z chorobami nowotworowymi.

Chirurgiczny lifting powiek – przygotowanie do zabiegu

Zabieg chirurgicznego liftingu powiek poprzedza konsultacja z chirurgiem, podczas której zapyta on pacjenta o wszelkie aktualne i przebyte choroby, schorzenia, przyjmowane leki oraz wykona dokumentację fotograficzną. Musimy bowiem pamiętać, że operacja na opadające powieki to wciąż zabieg chirurgiczny, do którego należy się odpowiednio przygotować.

 Pacjenci zakwalifikowani do zabiegu mają obowiązek:

 • dwa tygodnie przed zabiegiem odstawić leki zaburzające krzepnięcie krwi;
 • około miesiąc przed operacją zrezygnować z palenia papierosów, spożywania alkoholu oraz opalania;
 • przed zabiegiem wykonać niezbędne badania, jeśli zleci je lekarz.

Kalina Jędrzejko lekarz medycyny estetycznej Warszawa

Jakie badania należy wykonać przed plastyką opadających powiek?

Zdaniem eksperta

O ile jest taka potrzeba, to po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań i zakwalifikowaniu do zabiegu pacjent może dodatkowo otrzymać skierowanie na badanie krwi (koagulogram, morfologia). Zazwyczaj dodatkowe badania diagnostyczne nie są jednak niezbędne. Po zakwalifikowaniu pacjenta do blefaroplastyki ustalamy termin zabiegu – wyjaśnia chirurg i lek. medycyny estetycznej, dr n. med. Kalina Jędrzejko.

Chirurgiczna plastyka powiek górnych i dolnych – jak przebiega zabieg w naszej klinice w Warszawie?

Plastykę powiek przeprowadzamy się w znieczuleniu miejscowym. Sama procedura zabiegowa polega na wykonaniu nacięć w fałdzie powieki górnej (blefaroplastyka powiek górnych) lub w powiece dolnej pod rzęsami (blefaroplastyka powiek dolnych). Tak wykonane nacięcia zostają przedłużone w kierunku tzw. ,,kurzych łapek” (zwanych zmarszczkami mimicznymi). Poprzez nacięcia lekarz jest w stanie usunąć zbędny fragment skóry i nadmiar tkanki tłuszczowej, często koryguje on również ułożenie mięśnia okrężnego oka. Na koniec wszystkie nacięcia są zszywane bardzo cienkimi szwami, a blizny są praktycznie niezauważalne. Pacjent zgłasza się na kontrolę oraz zdjęcie szwów w 5-7 dobie po zabiegu.

Zabieg korekcji powiek dolnych z reguły wykonywany jest jednocześnie z operacją powiek górnych.

Jakie są efekty zabiegu chirurgicznej korekcji powiek?

Dzięki zabiegowi blefaroplastyki można uzyskać:

 • podniesienie opadających powiek;
 • usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych;
 • bardziej promienne i młodzieńcze spojrzenie;
 • odmłodzenie wyglądu twarzy;
 • usunięcie przepuklin tłuszczowych;
 • polepszenie pola widzenia.

Blefaroplastyka: przed i po

Poniżej zamieściliśmy zdjęcia zabiegów blerafoplastyki wykonanych w naszej klinice. Można zobaczyć, że podniesienie powiek odmładza oraz niweluje obraz zmęczonych oczu.

Efekty plastyki powiek

Efekty plastyki powiek

Efekty blefaroplastyki chirurgicznej korekty powiek w Warszawie

Efekty blefaroplastyki chirurgicznej korekcji plastyki powiek w Warszawie

Efekty blefaroplastyki chirurgicznej korekcji plastyki powiek w Warszawie

Jakie są zalecenia po zabiegu chirurgicznej blefaroplastyki?

Pacjent do domu wraca już tego samego dnia. Nie ma potrzeby pozostawiania w klinice dłużej niż wymaga tego korekta powiek górnych. Zaleca się jednak, aby po zabiegu blefaroplastyki nie prowadzić pojazdów mechanicznych przez około 24 godziny. W pierwszych trzech dobach od zabiegu pacjent może odczuwać ból, a na skórze pojawia się także opuchlizna. Zaleca się wówczas stosowanie zimnych kompresów. Dodatkowo chirurg może zlecić używanie kropli oraz maści do oczu. Obrzęk zwykle utrzymuje się od 3 do 5 dni, jeśli usuwano samą skórę, a nawet do dwóch tygodni, jeżeli wycinano też tkankę tłuszczową – jest to jednak całkowicie normalne zjawisko i nie powinno wzbudzać niepokoju. Przez ten czas nie należy wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych. Od samego początku po chirurgicznej plastyce powiek należy również dbać o odpowiednią ochronę skóry przed słońcem – w tym celu zaleca się stosować kremy z wysokimi filtrami. Przez kilka dni po zabiegu blefaroplastyki niewskazane jest także noszenie soczewek kontaktowych, ponieważ mogą powodować wysuszenie i podrażnienie oka. Do pracy można wrócić po upływie około 1 – 2 tygodni. W tym czasie następuje proces gojenia się powiek.

Usuwanie szwów po chirurgii plastycznej powiek

Zwykle po upływie około 5-7 dni pacjent zgłasza się na usunięcie szwów, jeżeli nie zastosowano szwów wchłanialnych. Blizny po zabiegu plastyki powiek dolnych przy obecnie stosowanych technikach pozostają praktycznie niewidoczne.

Możliwe działania uboczne i powikłania po plastyce opadających powiek

Jak w przypadku każdej operacji również w przypadku blefaroplastyki mogą pojawić się pewne powikłania lub działania uboczne. Jednak doświadczenie lekarzy oraz zespołu medycznego, stosowanie sprawdzonych metod i procedur zabiegowych oraz wysokiej jakości sprzętu sprawią, iż prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest niskie.

Możliwe powikłania po zabiegu blefaroplastyki:

 • widoczne blizny;
 • krwawienie;
 • obrzęk, zasinienie, ból;
 • infekcje;
 • problemy z gojeniem się ran;
 • zmniejszona lub zwiększona wrażliwość czuciowa;
 • asymetria powiek;
 • trudności w zamknięciu powiek;
 • zespół suchego oka;
 • opadanie powieki;
 • reakcja alergiczna.

Kiedy widoczne są efekty zabiegu plastyki powiek górnych?

Pełne efekty zabiegu korekcji powiek widoczne są po upływie kilku tygodni. Dopiero wtedy można ocenić symetrię blizn pooperacyjnych, kształt oczu oraz wyraz twarzy. W większości przypadków zarówno lekarz, jak i pacjent są zadowoleni z ostatecznych efektów. To, co ważne, to fakt, że efekty są długotrwałe.

Chcesz pozbyć się nadmiaru wiotkiej skóry z powiek?

Umów się na konsultację i zabieg blefaroplastyki

Blefaroplastyka powiek – opinie

Wiele osób ceni sobie zabieg podniesienia powiek. Zwłaszcza osób młodszych, których dotyczą genetyczne zmiany w tym rejonie. Jednak również osoby starsze chętnie sięgają po ten zabieg, aby odmłodzić okolice oczu oraz poczuć się lepiej. Zapraszamy również do zapoznania się z oceną naszego gabinetu i konkretnych zabiegów w zakładce opinie pacjentów.

Plastyka powiek w Warszawie – cennik

[cena]

Blefaroplastyka - chirurgiczna korekta powiekCena
Plastyka powiek górnych5500 zł
Wtórna plastyka powiek górnych6500 zł

W cenę zabiegów chirurgii plastycznej powiek wliczono koszt: konsultacji, wizyt kontrolnych, opatrunków, zdjęcia szwów.