Usuwanie lwiej zmarszczki botoksem – Warszawa

Lwia zmarszczka nazywana jest inaczej zmarszczką gniewu i objawem silnej mimiki twarzy. Powstaje na skutek częstego i dość mocnego marszczenia czoła. Najszybciej utworzy się więc u osób, które często okazują zdziwienie, gniew czy zwątpienie. To właśnie przy tych emocjach towarzyszy nam ruch mięśni czoła powodujący powstanie lwiej zmarszczki. Gdy zagości już ona na naszej skórze, twarz nabiera złowrogiego wyrazu. Dlatego najczęściej chcemy się jej pozbyć. Możemy to zrobić, decydując się na wypełnienie lwiej zmarszczki kwasem hialuronowym lub botoksem. Niezależnie od wybranej metody warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kadry kliniki Fabskin w Warszawie.

Jak dochodzi do powstania lwiej zmarszczki?

Lwia zmarszczka jest konsekwencją działania mięśnia corrugator supercilii, który jest zlokalizowany przy podstawie nosa. Podczas marszczenia czoła, to właśnie ten mięsień pracuje, tworząc zmarszczkę między brwiami. U młodych osób jest ona widoczna tylko podczas skurczów mięśni. Jednak wraz z wiekiem staje się ona coraz głębsza i widoczna również bez ruchów mimicznych twarzy.

Na przyczyny powstawania zmarszczek składają się również inne czynniki. Przede wszystkim już po dwudziestym roku życia nasza skóra zaczyna się starzeć. Warstwa wierzchnia – rogowa skóry staje się coraz cieńsza i nie jest w stanie zapewnić już skórze odpowiedniego nawilżenia. Do zmian dochodzi także głębiej, w skórze właściwej. To właśnie w niej mieszczą się włókna kolagenowe i elastynowe, które odpowiadają za jędrność skóry. Z czasem zmniejsza się również ilość naturalnego wypełniacza i substancji podtrzymującej dla skóry, czyli kwasu hialuronowego. To wszystko sprawia, że na skórze pojawiają się zmarszczki. Przyspieszaczami tych procesów są m.in. palenie papierosów, zaburzona gospodarka hormonalna, promienie UV.

Chcesz pozbyć się lwiej zmarszczki?

Umów się na zabieg wypełniania lwiej bruzdy botoxem w Warszawie

Jak zlikwidować lwią bruzdę między brwiami botoxem?

Sposobem na korekcję zmarszczek między brwiowych jest m.in. botoks. Zabieg opiera się na wypełnieniu lwiej zmarszczki botoksem. Botox, inaczej toksyna botulinowa, jad kiełbasiany to neurotoksyna wytwarzana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Jest to najsilniejsza biologiczna toksyna, która blokuje przekazywanie bodźców do mięśni z nerwów. Wypełnienie lwiej zmarszczki botoksem wykonuje się przez wstrzyknięcie toksyny do odpowiednich mięśni. Dzięki temu zatrzymana jest ich praca – zarówno mięśnie, jak i skóra nie kurczą się i nie marszczą. Zabiegi botoxem są bezpieczne, a przeprowadzone przez doświadczonych specjalistów nie spowodują zamrożenia mimiki twarzy.

Wskazania do wypełniania lwiej zmarszczki botoksem – Warszawa

Ekspert radzi:

Doktor Radosław Rzepnikowski FabSkin Medycyna Estetyczna Warszawa

Do likwidacji lwiej zmarszczki między brwiami botoxem kwalifikują się osoby, którym przeszkadzają widoczne zagłębienia w skórze. W zależności od stanu skóry i ogólnej kondycji organizmu lwia zmarszczka będzie widoczna po około 30. roku życia. Wypełnienie lwiej bruzdy botoksem najlepsze efekty będzie miało u osób, u których zmarszczki nie są jeszcze bardzo głębokie. Gdy bruzdy są już zaawansowane, konieczne jest bowiem dodatkowe wypełnienie ich np. kwasem hialuronowym – lek. Radosław Rzepnikowski.

Jak przygotować się do likwidacji lwiej bruzdy między brwiami botoxem?

Zanim poddamy się likwidacji lwiej bruzdy konieczne będzie przeprowadzenie konsultacji lekarskiej. Nie są wymagane specjalne badania, ale po wywiadzie specjalista poda nam szczegółowe wytyczne dotyczące przygotowania się do wypełniania zmarszczek.

Około dziesięć dni przed zabiegiem konieczne jest zrezygnowanie z leków przeciwzakrzepowych, witaminy E, suplementów z witaminami oraz picia naparów z nasion dziurawca. Mogłyby one spowodować wystąpienie efektów niepożądanych oraz zmniejszyć ostateczny efekt zabiegu. Przed i po usuwaniu lwiej zmarszczki botoksem zakazane jest również spożywanie alkoholu. W dniu zabiegu nie powinniśmy ćwiczyć. Niewskazane są również wizyty w saunie i solarium.

Jak przebiega wypełnianie lwiej bruzdy boxem?

Zabieg wypełnienie zmarszczek między brwiami polega na podaniu do mięśni jadu kiełbasianego w odpowiedniej (małej) ilości. Przed zabiegiem skóra musi zostać odpowiednio przygotowana: zmywa się makijaż, oczyszcza i odkaża naskórek. Następnie, jeśli występuje taka potrzeba, znieczula się miejsca nakłuć – najczęściej używana jest do tego specjalna maść znieczulająca. Po takim przygotowaniu lekarz dokonuje kilku nakłuć na czole i delikatnie wstrzykuje botoks. Cały zabieg trwa kilka-kilkanaście minut. Chwilę po nim widoczne jest zaczerwienienie skóry, ale szybko ono ustępuje.

Efekty usuwania lwiej zmarszczki botoksem

Efektem działania toksyny botulinowej jest zatrzymanie skurczy mięśni odpowiedzialnych za powstawanie danej zmarszczki. Dzięki temu skóra nie marszczy się i nie są widoczne bruzdy. Należy pamiętać, że ruchomość pozostałych mięśni jest zachowana, cała twarz nie wygląda więc sztucznie.

Kiedy pojawiają się efekty wypełnienia lwiej bruzdy botoksem?

Korekcja zmarszczek między brwiowych botoksem widoczna jest po kilku dniach od zabiegu. Zazwyczaj jest to około 7-10 dni później. Preparat zaczyna działać 2-3 dni po podaniu, ale na ostateczne jego efekty należy poczekać jeszcze kilka dni. Wystarczy jednorazowe podanie botoksu do mięśni, by uzyskać odpowiedni efekt wygładzenia zmarszczek.

Jak długo utrzymuje się efekt likwidacji lwiej bruzdy między brwiami botoxem?

Efekt działania toksyny jest całkowicie odwracalny. Przywrócenie prawidłowej pracy połączeń nerwowych z mięśniami następuje po około 4-6 miesiącach, wtedy też ponownie pojawią się zmarszczki. Warto pamiętać, że za pierwszym razem efekt może być widoczny krócej, gdyż mięśnie jeszcze przyzwyczajone, mocno pracują. Po kolejnych podaniach botoksu czas utrzymywania się efektu gładkiej skóry będzie się wydłużał.

Doktor Radosław Rzepnikowski FabSkin Medycyna Estetyczna Warszawa

Jak utrzymać efekty usuwania lwiej zmarszczki botoksem?

Ekspert radzi:

By jak najdłużej cieszyć się efektami podania jadu kiełbasianego, powinniśmy zadbać o zmniejszenie pracy mięśni powodujących powstanie danej zmarszczki. Starajmy się więc ograniczyć mimikę, w tym przypadku marszczenia brwi i czoła. Unikać należy zabiegów z prądami i masaży na tę okolicę, z prostej przyczyny – zmotywowałyby one mięśnie do pracy i odwrócenia efektów – lek. Radosław Rzepnikowski.

Dzięki szybszemu metabolizmowi efekty będą krócej widoczne u osób, które intensywnie uprawiają sport. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z aktywności fizycznej po likwidacji lwiej zmarszczki między brwiami botoksem.

Przeciwskazania do wypełnianie lwiej bruzdy botoksem

Zabiegowi nie mogą poddawać się kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby niepełnoletnie. Dyskwalifikowane są choroby autoimmunologiczne oraz układu sercowo-krążeniowego. Botoksu nie mogą stosować chorujący neurologicznie – z chorobami Alzheimera, Parkinsona czy stwardnieniem rozsianym. Chwilową dyskwalifikacją objęci zostaną stosujący leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i niektóre antybiotyki. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska w celu zebrania wywiadu chorobowego. Pamiętajmy, że tylko lekarz może zadecydować czy możemy wykonać wypełnienie lwiej bruzdy botoxem.

Zalecenia po korekcji zmarszczek między brwiowych botoksem

Przez pierwsze kilka godzin po ostrzykiwaniu mięśni botoksem zakazane jest schylanie się, dźwiganie oraz dotykanie i masowanie nakłutych miejsc. Mogłoby to doprowadzić do nierównomiernego przemieszczenia się toksyny i zadziałanie jej na inny obszar. Przez kilka kolejnych dni warto zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego oraz wizyt w saunie i solarium. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się systematyczne powtarzanie skurczania i rozkurczania mięśni czoła.

FAQ – najczęstsze pytania

Jakie są skutki uboczne wypełnienia lwiej bruzdy botoksem?

Prawidłowe podanie odpowiednio dobranej ilości toksyny botulinowej nie powinno dawać skutków ubocznych. Ze względu na metodę podania – ostrzykiwanie – mogą pojawić się niewielkie zasinienia i krwiaki w miejscu nakłuć. Pamiętać jednak należy, że jad kiełbasiany jest trucizną i podany w zły sposób lub użyty w zbyt dużej ilości może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Dlatego zabieg należy wykonywać w sprawdzonej, profesjonalnej klinice z pozytywnymi opiniami pacjentów.

W jakim wieku warto zdecydować się na zabieg usuwanie lwiej zmarszczki botoksem?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to od stanu naszej skóry i głębokości zmarszczek. Zazwyczaj pacjenci decydują się na zabieg po 35 roku życia. Należy jednak pamiętać, że jest to kwestia mocno indywidualna. Lepiej jest przeprowadzać zabieg, gdy powstałe bruzdy nie są jeszcze głębokie. W przeciwnym razie konieczne będzie również wykonanie wypełnienia bruzd i zastosowania innych zabiegów na zmarszczki.

Czy zabieg botoksem jest bolesny?

Zabieg podania toksyny botulinowej nie jest bolesny. Można go porównać do wielu ugryzień komara. Samo podawanie preparatu trwa do kilkunastu minut (w zależności od ilości podanej toksyny czy ilości wkłuć). Dla pełnego komfortu naszych pacjentów stosujemy znieczulające kremy, dzięki czemu wypełnianie lwiej bruzdy jest całkowicie bezbolesny.

Czy po zabiegu korekcji zmarszczek między brwiami botoxem będę poruszać twarzą?

Poddając się zabiegowi w profesjonalnej klinice z doświadczonymi specjalistami, nie musimy bać się, że nasza twarz zacznie przypominać maskę. Prawidłowo zastosowany botox nie zablokuje mimiki. Podawany jest on miejscowo, tylko w te mięśnie, których praca powoduje powstanie danej zmarszczki. Dlatego nie ma mowy o efekcie maski – inne mięśnie nie są wyłączone z działania.

Czy botoks jest bezpieczny?

Jad kiełbasiany, mimo, że w dużych ilościach jest trucizną, stosowany w kosmetyce jest całkowicie bezpieczny. Kluczem jest jednak bezpieczne jego stosowanie. Dlatego nigdy nie powinniśmy kupować toksyny botulinowej z nieznanych źródeł czy podawać jej sobie samodzielnie. Doświadczony lekarz nie będzie miał problemu z dobraniem dawki i miejsca podania botoxu. Jednak wykonanie tej czynności przez niewprawną rękę może spowodować porażenie nerwów twarzy.

Czy da się przedawkować toksynę botulinową?

W medycynie estetycznej bardzo ważny jest umiar. Stosowanie zbyt dużej ilości preparatów lub za częste powtarzanie zabiegów może doprowadzić do powstania bardzo sztucznego efektu. Twarz stanie się nieruchoma, pozbawiona mimiki i wyrazu.

Czy po ustaniu działania botoksu będę wyglądać gorzej niż przed zabiegiem?

Zdecydowanie nie. Nawet, gdy botoks przestanie już działać i mięśnie na nową zaczną działać, będą robić to znacznie słabiej. Dzięki temu zmarszczki nie będą tak głębokie jak przed zabiegiem. Należy pamiętać, że połączenia nerwowe w mięśniach odradzać będą się stopniowo. Nie musimy się więc martwić, że z dnia na dzień nasza twarz wróci do punktu wyjściowego.

Przeszkadza Ci lwia bruzda między brwiami?

Umów się na zabieg jej usunięcia botoksem w Warszawie