Wypadanie włosów i łysienie

Co to jest łysienie

Nadmierna utrata włosów, czyli łysienie to problem bardzo powszechny, dotyczący niemal połowy Polaków po 50. roku życia, zarówno mężczyzn jak i kobiet. W większości dotyczy ono osób po 40. roku życia, jednak wiek nie stanowi żadnego ograniczenia.

Rodzaje łysienia

Najważniejszym, a zarazem pierwszym elementem terapii jest właściwa diagnoza. Łysienie nie jest zjawiskiem jednolitym, w zależności od przyczyny i rodzaju zaburzeń możemy wyróżnić kilka jego rodzajów:

– łysienie androgenowe – najbardziej powszechne zaburzenie,  bo stanowiące nawet 0% przypadków, które wbrew społecznej opinii, nie dotyczy tylko mężczyzn ale stanowi problem również dla kobiet. Związane jest z aktywnością hormonalna i związana z tym odpowiedzią wrażliwych struktur włosa, prowadząc do miniaturyzacji, a wreszcie nasilonego wypadania.

– łysienie anagenowe – związane z przerwaniem fazy aktywnego wzrostu włosa, zazwyczaj związane z zadziałaniem szkodliwego bodźca ( np. leki używane podczas chemioterapii nowotworów ), prowadzące do zahamowania rozwoju i jego wypadania.

– łysienie bliznowaciejace – trudne i przysparzająca wielu problemów schorzenie, o różnorodnej  etiologii, wymagające bardzo ostrożnego i świadomego podejścia, zarówno do diagnostyki jak i leczenia.

– łysienie plackowate – problem zdrowotny o skomplikowanej etiologii, w wielu przypadkach niemożliwej do ustalenia, które charakteryzuje się utrata włosów jedynie w określonych obszarach skóry.

Jak przebiega diagnozowanie przyczyn łysienia?

W celu właściwego określenia problemu, który dotyczy Ciebie, konieczna jest konsultacja lekarsko-trychologiczna, połączona w większości przypadków z wykonaniem badania trychoskopowego.

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ tel: 22 126 80 08