Regularne wykonywanie badań profilaktycznych, w tym USG, może uchronić nas przed zachorowaniem lub umożliwić szybsze wyleczenie. W naszym organizmie jest wiele narządów i układów, których praca wzajemnie się uzupełnia. Warto więc dbać o to, by kontrolować poprawność ich działania. Dowiedz się, kiedy powinniśmy wykonywać USG węzłów chłonnych, na czym polega to badania oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania.

Węzły chłonne – czym są i jaką pełnią funkcję?

Co to są węzły chłonne?

Węzły chłonne to struktury znajdujące się na przebiegu naczyń limfatycznych. Ich najważniejszym zadaniem jest filtrowanie limfy oraz wytwarzanie przeciwciał. Każdy węzeł składa się z dwóch części – wypukłej i wklęsłej. Limfa (chłonka) trafia do węzłów chłonnych od strony wypukłej, w nich jest oczyszczana, a na zewnątrz odprowadzana jest części wklęsłej. Typowe dla węzłów jest to, że różnią się od siebie wielkością i kształtem.

Jaką funkcję spełniają węzły chłonne?

Są one bardzo ważnym elementem układu limfatycznego. Wspierają również pracę układu immunologicznego. Bronią udział w ochronie naszego organizmu przed zakażeniami oraz równoważą płyny ustrojowe. Węzeł chłonny posiada charakterystyczną otoczkę – torebkę łącznotkankową. Składa się z grudek chłonnych (w części korowej) oraz pasm rdzennych (w części rdzennej). Grudki mają za zadanie produkować limfocyty, czyli komórki tworzące przeciwciała. Węzły chłonne są filtrami dla chłonki, oczyszczając ją z grzybów, wirusów, bakterii czy nowotworowych komórek. Funkcja węzłów jest więc bardzo istotna dla prawidłowej pracy naszego organizmu.

Gdzie znajdują się węzły chłonne?

Węzły chłonne znaleźć możemy w całym naszym organizmie. Każdy ma ich tysiące. Większość ma wielkość od 1 do 25 milimetrów, a kształtem przypominają fasolkę. Są tak niewielkie, że nie zdajemy sobie z ich obecności w naszym ciele. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, węzły chłonne się powiększają. Rosnąc kilkukrotnie, mogą osiągnąć rozmiar orzecha włoskiego. Wtedy możemy wyczuć je pod skórą. Gdzie ich jednak szukać?

Struktury węzłów chłonnych posiadamy rozsiane po całym ciele, ale najwięcej jest ich w okolicy pach, pachwin, szyi, uszu i żuchwy. Mniejsze ilości rozlokowane są w klatce piersiowej, pod kolanami i łokciami. Część z nich jest również rozmieszczona wokół narządów wewnętrznych.

Na czym polega USG węzłów chłonnych szyi i pachwinowych w Warszawie?

USG węzłów chłonnych szyi i pachwinowych jest badaniem mało skomplikowanym. Nie trwa długo, zazwyczaj kilkanaście minut. Pacjent, który przychodzi do specjalistycznej kliniki na badanie ultrasonograficzne, poproszony zostanie o zdjęcie biżuterii  i położenie się na leżance. Odsłonięte muszą zostać miejsca, które mają zostać zbadane. Odpowiednio będą to więc okolice szyi, pachwin itd. Następnie wyspecjalizowany w badaniach USG węzłów chłonnych lekarz, posmaruje te miejsca żelem do ultrasonografii i przykładając głowicę będzie badał miejsce po miejscu. Samo badanie jest zupełnie bezbolesne. Pewnego rodzaju dyskomfortem może być jedynie moment nałożenia żelu, który da nam uczucie chłodu. USG pach, węzłów chłonnych pachwinowych i szyjnych przebiega dokładnie w ten sam sposób. W czasie trwania badania pacjent widzi swoje narządy na ekranie, a po nim otrzymuje komplet zdjęć z opisem.

USG węzłów chłonnych w Warszawie – przygotowanie

Do USG węzłów chłonnych szyi i pach niepotrzebne jest specjalistyczne przygotowanie. Nie jest wymagana żadna wcześniejsza dieta czy bycie na czczo. Wystarczy, że pacjent przyjdzie do sprawdzonego gabinetu o dobrych opiniach. Całe badanie odbywa się na miejscu, a jego wyniki są dostępne od razu.

USG dopplerowskie węzłów chłonnych szyi – wskazania

Bardzo istotnym jest pytanie, kiedy należy wykonać USG dopplerowskie węzłów chłonnych. Nie znajdziemy na to jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno warto co jakiś czas przeprowadzić badanie kontrolne, szczególnie kiedy zauważamy niepokojące objawy.

Badanie USG węzłów chłonnych powinniśmy wykonać kiedy:

– zauważamy powiększenie węzłów,

– podczas dotyku węzły chłonne są bolesne.

Jeśli w wywiadzie lekarskim pacjenta pojawiają się problemy z węzłami czy chorobami powiązanymi, warto decydować się na regularne wykonywanie USG pachy czy węzłów prywatnie.

Masz powiększone węzły chłonne pachwinowe lub szyjne?

Wykonaj badanie USG węzłów w klinice Fabskin

Doktor Radosław Rzepnikowski FabSkin Medycyna Estetyczna Warszawa

 Przeciwwskazania do USG pachy i węzłów chłonnych w Warszawie

Ekspert radzi:

Badanie dopplerowskie USG pach i węzłów chłonnych jako jedno z nielicznych nie posiada przeciwwskazań do jego wykonania. Jest ono całkowicie bezpieczne i nie ingeruje w nasz organizm. Dlatego jest to popularna metoda diagnostyczna. Jej zaletą jest również niska cena i wysoka skuteczność wyłapywania problemów z narządami, również na wczesnym etapie. Drobną przeszkodą w wykonywaniu USG może być alergia na żel do badania ultrasonograficznego. Takie uczulenia zdarzają się jednak niezmiernie rzadko. – lek. Radosław Rzepnikowski.

 

Co jest sprawdzane podczas USG pachy?

USG pachy – węzłów chłonnych pachwinowych, a także USG węzłów chłonnych w innych miejscach ciała, ma na celu sprawdzenie ewentualnych nieprawidłowości w ich pracy i budowie. Wraz z badaniem palpacyjnym, czyli polegającym na sprawdzeniu dotykowym, USG ma pokazać, jak wyglądają węzły chłonne oraz czy są powiększone.

USG węzłów chłonnych – wyniki

Badanie USG dopplerowskie węzłów chłonnych da nam wiedzę na temat tego, czy nasz układ limfatyczny pracuje prawidłowo. Dostaniemy informację czy węzły chłonne są zmienione i powiększone oraz czy noszą ślady stanu zapalnego. Możemy się dowiedzieć, że mamy węzły odczynowe, czyli wtórnie powiększenie po infekcji. Nie powinien to być jednak powód do niepokoju. Jeżeli w opisie USG znalazłaby się informacja o rozroście chłonnym, byłaby to wskazówka, że prawdopodobnie chorujemy na nowotwór. Należy jednak każdorazowo wyniki badań konsultować z lekarzami, tylko oni mogą nam ostatecznie powiedzieć, po analizie wyników i poznaniu historii choroby i objawów, czy jest się czym niepokoić.

Jakie mogą być przyczyny powiększonych węzłów chłonnych?

Powiększone węzły chłonne zazwyczaj wiążą się z infekcją wirusową. Każdy stan zapalny w naszym organizmie jest widoczny w bolesnych i powiększonych węzłach. Dlatego w większości wypadków krótko utrzymujący się stan nie powinien nas niepokoić. Sytuacja zmienia się, kiedy w ostatnim czasie nie chorowaliśmy, a węzły chłonne pachwinowe czy szyjne są powiększone. Tak utrzymujący się stan, dłużej niż dwa tygodnie powinien nas już zaniepokoić i skłonić do wykonania USG węzłów chłonnych.

O czym świadczą powiększone węzły szyjne?

Odczynowe i powiększone węzły chłonne mogą świadczyć o wystąpieniu poważnych i groźnych chorób. Przykładem mogą być schorzenia spichrzeniowe, czyli np. choroba Nimanna-Picka, choroba Gauchera czy sarkoidoza. Węzły szyjne i pachwinowe będą powiększone w chorobach autoimmunologicznych, takich jak choroba Hashimoto (wtedy warto wykonać również USG tarczycy), reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, toczeń rumieniowy układowy czy choroba Crohna. Najgorszą sytuacją może być nowotwór – zarówno przerzuty do węzłów chłonnych, jak i objawy tego typu pojawiają się w przypadku  chociażby chłoniaka.

USG węzłów chłonnych u dzieci w Warszawie

Badanie USG węzłów chłonnych wykonuje się również u dzieci. Podobnie, jak w przypadku dorosłych, nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Badanie przebiega analogicznie i nie powoduje dolegliwości bólowych. Zarówno USG węzłów chłonnych pachowych, jak i szyjnych jest znaną i popularną metodą diagnostyczną u najmłodszych pacjentów.

USG szyjnych węzłów chłonnych w Warszawie

FAQ – najważniejsze pytania o USG węzłów chłonnych pachowych w Warszawie

Czy badanie USG pachy jest bolesne?

Takie badanie zdecydowanie nie jest bolesne. USG pachy jest zupełnie nieinwazyjnym i bezbolesnym sposobem na skuteczną diagnostykę. Trwa zaledwie kilka – kilkanaście minut i może nam uratować życie lub pomóc w szybszym wyleczeniu. Badanie ultrasonograficzne USG jest w pełni komfortowe dla pacjenta, zarówno dorosłego, jak i dziecka. Nie należy się go bać czy nim stresować.

Co daje USG węzłów chłonnych?

Badanie ultrasonograficzne USG to podstawowe badanie diagnostyczne, które pokaże, w jakim stanie są nasze węzły chłonne. Zobaczymy, czy są powiększone i czy wykazują objawy stanu zapalnego. Warto pamiętać, że podobnie jak inne wyniki badań, również te pochodzące z USG należy skonsultować z odpowiednim specjalistą, np. lekarzem pierwszego kontaktu.

Gdzie zrobić USG węzłów chłonnych w Warszawie?

USG węzłów chłonnych szyjnych i pachowych w Warszawie najlepiej jest wykonać u doświadczonego specjalisty w tym aspekcie. Warto szukać miejsca, w którym pracują najlepsi lekarze i znajduje się nowoczesny sprzęt. USG węzłów chłonnych wykonamy m.in. w klinice Fabskin (znajdującej się na warszawskim Bemowie). Wybranie takiego gabinetu zwiększy szansę na uzyskanie dokładnego i prawidłowego badania ultrasonograficznego. Jest to bardzo ważne dla naszego komfortu psychicznego, gdyż niewłaściwie wykonane badanie mogłoby dać przekłamane wyniki. To z kolei spowodowałoby niepotrzebny stres i mogłoby negatywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia.

Czy można zrobić USG węzłów chłonnych pachwinowych w Warszawie prywatnie?

Oczywiście badanie USG węzłów chłonnych można wykonać w Warszawie prywatnie. Przykładem takiego miejsca jest klinika Fabskin. Nie ma wtedy konieczności posiadania skierowania ani od lekarza pierwszego kontaktu, ani od specjalisty. Wystarczy zadzwonić i umówić się do kliniki na badanie oraz stawić się w wyznaczonym dniu i godzinie. Na konsultację lekarską warto zabrać inne, wcześniej wykonane badanie USG oraz krwi.

Jakie badanie oprócz USG węzłów chłonnych warto wykonać?

Oprócz tego badania warto również wykonać USG ślinianek oraz podstawowe badania krwi. Jeśli podejrzewamy stan zapalny, warto sprawdzić również odczyny zapalne, np. OB. Najlepiej skonsultować się z odpowiednim lekarzem specjalistą i skorzystać z jego zaleceń na temat badań, jakie warto wykonać w procesie diagnostycznym.

Potrzebujesz badania USG węzłów chłonnych?

Wykonaj je w klinice Fabskin  – sprawdź szczegóły!

USG węzłów chłonnych na terenie Warszawy – cennik

Cena
USG węzłów chłonnych powierzchniowych 135 zł

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ

 (22) 126 80 08

Kontakt