Trądzik różowaty to choroba skóry, która charakteryzuje się zaczerwienieniem. Zwykle dotyka osoby o jasnej i wrażliwej cerze. Jest to bardzo poważny problem, którego trudno pozbyć się samodzielnie, ponieważ domowe sposoby w walce z trądzikiem różowatym nie zawsze przynoszą satysfakcjonujące efekty. Kiedy tradycyjne leczenie to za mało, warto sięgnąć po metody wykorzystywane w dermatologii estetycznej. Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z trądzikiem różowatym jest laseroterapia. Laserowe leczenie trądziku różowatego pozwala skutecznie leczyć naczyniowe zaburzenia skóry, jednocześnie gwarantując maksymalne bezpieczeństwo i ograniczając do minimum ryzyko wystąpienia działań ubocznych.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (acne rosacea) jest chorobą dermatologiczną i medyczną. Występuje u co dziesiątej osoby i najczęściej dotyka osoby o jasnej cerze. Osoby nim dotknięte, to zwykle ludzie między 30. a 55. rokiem życia. Trądzik różowaty pojawia się często wraz z problemami naczyniowymi i zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych skóry. Widocznym objawem trądziku różowatego jest teleangiektazja i rumień. Występować mogą także grudki oraz krosty, rzadziej przekształcenie tkanek miękkich.

Jak rozpoznać trądzik różowaty? Objawy

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda cera dotknięta trądzikiem różowatym. Początkowym objawem choroby jest zaczerwienienie na nosie, policzkach i czole. W bardziej zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się grudki, krosty oraz tzw. pajączki. Może również dojść do powstania nacieków zapalnych, przerostu gruczołów łojowych i bliznowacenia. W skrajnych przypadkach u osób z trądzikiem różowatym dochodzi do powstania trwałych zmian w skórze właściwej w okolicy nosa. Długotrwały proces chorobowy zlokalizowany na nosie doprowadza do jego zniekształcenia. Zjawisko to nosi nazwę rhinophyma. Zdarza się, że w ciężkich przypadkach trądziku różowatego pojawiają się objawy oczne (trądzik różowaty oczny).

Wyróżnia się kilka okresów choroby:

  1. Rumieniowy
  2. Grudkowo-krostkowy
  3. Zmiany przerostowe, naciekowe

Podejrzewasz u siebie trądzik różowaty?

Umów się na na konsultację w klinice FabSkin w Warszawie

Pozbądź się szybko i bezboleśnie trądziku różowatego!
Umów się na wizytę

Przyczyny trądziku różowatego

Trądzik różowaty jest przewlekłą dolegliwością rozwijającą się na tle zaburzeń naczyniowych. Przyczyny występowania tej dolegliwości są złożone.

Do znanych przyczyn występowania trądziku różowatego zalicza się:

  • fotouczulenia;
  • korzystanie ze sztucznego promieniowania;
  • przeczulenie na warunki pogodowe;
  • stosowanie używek;
  • spożywanie pokarmów uczulających;
  • kortykosteroidy;
  • kosmetyki uczulające;
  • nadmierny stres;
  • niedokrwistość;
  • nieżyt żołądka;
  • zaparcia;
  • zmiany skórne wynikające ze złej diety;
  • infekcje bakteryjne;
  • infekcje nużeńcem.

Jak często występuje trądzik różowaty i kogo dotyka ta przypadłość?

Trądzik różowaty dotyka około 10% populacji. Rozpoczyna się zwykle koło 30. roku życia, a jego największe nasilenie przypada między 40. a 55. rokiem życia. W kontekście trądziku różowatego często mówi się o genetycznych predyspozycjach – częściej na tę chorobę zapadają osoby z jasną karnacją, z jasnymi włosami i oczami. Więcej zachorowań na trądzik różowaty stwierdza się u kobiet, ale choroba zwykle ma cięższy przebieg u mężczyzn.

Jak można leczyć trądzik różowaty?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie symptomy mogące świadczyć o trądziku różowatym, należy jak najszybciej skontaktować się z dermatologiem. Przeprowadzi on wstępną diagnostykę i na tej podstawie wdroży odpowiednie leczenie. Zwykle w przypadku trądziku różowatego stosuje się leczenie przyczynowe (unikanie słońca, alkoholu, papierosów, mocnej kawy, herbaty, stresu, sauny, gorących kąpieli), leczenie miejscowe oraz ogólne. W leczeniu miejscowym stosuje się maści mające na celu złagodzić objawy. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o wdrożeniu doustnych antybiotyków. Zdarza się jednak, że antybiotyki okazują się mało skuteczne lub po trądziku pozostają nieestetyczne i trudne do usunięcia ślady. Wówczas pozostaje jedynie leczenie trądziku różowatego laserem.

Laserowe usuwanie trądziku różowatego – pożegnaj trądzik raz na zawsze

W naszym gabinecie medycyny estetycznej w Warszawie skutecznie leczymy zmiany naczyniowe przy pomocy nowoczesnych urządzeń laserowych o dłuższych i krótszych długościach emitowanych fal świetlnych. Zabiegowi poddać mogą się osoby mające problemy z zabiegami na rumień twarzy naczyniowym, usuwanie przebarwień, zmianami barwnikowymi, z trądzikiem różowatym, naczyniakiem płaskim. Nasze nowoczesne lasery wykorzystują kompilacje filtrów celem dostarczenia najbardziej optymalnych wiązek świetlnych wprost do zawartej w skórze melaniny i hemoglobiny. W efekcie ze skóry usuwane są przebarwienia, zmiany pigmentacyjne oraz rumień. Trądzik różowaty leczymy z wykorzystaniem najbardziej nowoczesnych i uznawanych na świecie laserów ALMA IPL z inteligentnymi systemami rozpoznawania pigmentów w skórze, potrafiącymi samoczynnie zaprogramować się, wyposażonymi w technologie zabezpieczające zabiegi, chłodzące skórę w trakcie ich trwania, mających zapewnić pacjentowi najwyższy poziom komfortu i niesamowitą skuteczność. Takie zabiegi są praktycznie bezbolesne, nie wymagają przebycia okresu rekonwalescencji, pacjent może szybko powrócić do swoich codziennych obowiązków.

Leczenie trądziku różowatego laserem IPL

Laser IPL jest nowoczesnym i bezpiecznym urządzeniem pozwalającym skutecznie redukować wiele zmian skórnych. Działa on na zasadzie fototermolizy selektywnej, w której to wiązki światła docierają do uszkodzonych tkanek, nie wchodząc przy tym w reakcje z tymi zdrowymi. W ten sposób można efektywnie leczyć trądzik różowaty. Wiązki światła produkowane są przez umieszczoną w laserze lampę xenonową, a ich natężenie i długość zależy od indywidualnych ustawień, które dobiera się pod pacjenta i jego schorzenie. Bezpieczeństwo zapewniają odpowiednie filtry w laserze IPL, które odpowiadają za długość fali, także moc promieniowania jest z góry definiowana. Zabiegi z laserem IPL do usuwania trądziku są więc bardzo bezpieczne, pod warunkiem, że są przeprowadzane w profesjonalnym gabinecie.

Zdaniem eksperta

Rumień skórny dotyka najczęściej okolice twarzy, w tym policzki, nos, czoło i brodę. Powstaje na skutek przeobrażeń w układach naczyń krwionośnych włosowatych i może być przyczyną groźniejszych dolegliwości, jak choćby trądzik różowaty. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie i szybkie leczenie. Delikatne naczynia krwionośne potrzebują szczególnej pielęgnacji. Łatwo rozszerzają się i prowadzą do tworzenia się tzw. pajączków. Nie możemy kontrolować naszego układu nerwowego odpowiedzialnego za szybszy przepływ krwi i tworzenie się naturalnych rumieni, możemy natomiast stosować zabiegi profilaktyczne, które pomogą kontrolować rumień i nie dopuścić do jego transformacji i rozwoju, jak laseroterapia laserami IPL od firmy Alma – wyjaśnia mgr. Anna Sawicka, kosmetolog FabSkin.

Za pomocą lasera działamy na przyczynę trądziku różowatego, a nie tylko na jego objawy.

Laserowe leczenie trądziku różowatego – wskazania

Zabieg przeznaczony jest dla wszystkich osób borykających się ze zmianami skórnymi typu: trądzik różowaty, zabiegi na trądzik, przebarwienia skórne, rumień twarzy, usuwanie zmian naczyniowych.

Usuwanie trądziku różowatego laserem – przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazaniach do przeprowadzenia zabiegu laserowego na trądzik należą:

  • okres ciąży i karmienia piersią;
  • świeża opalenizna (naturalna lub sztuczna);
  • leczenie farmakologiczne;
  • zażywanie leków światłouczulający (retinoidy);
  • przyjmowanie ziół (nagietek, dziurawiec, rumianek);
  • aktywne choroby skóry (np. łuszczyca);
  • stosowanie peelingów chemicznych na 4 tygodnie przed zabiegiem;
  • bielactwo;
  • skłonność do powstawania bliznowców;
  • choroba nowotworowa;
  • rozrusznik serca;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • spożywanie alkoholu (24 godziny przed zabiegiem);
  • AIDS, HIV;
  • nieunormowana cukrzyca.

Trądzik różowaty – przygotowanie do zabiegu leczenia laserem

Każdy pacjent przed zabiegiem laserowego leczenia trądziku różowatego poddany zostanie wywiadowi, w którym lekarz zdecyduje, czy można bezpiecznie zastosować leczenie laserem IPL. Ponadto na około 2 tygodnie przed zabiegiem nie należy przyjmować substancji uwrażliwiających skórę na działanie światła. Należą do nich: zioła oraz niektóre kosmetyki i leki. Nie zaleca się również opalać na miesiąc przed zabiegiem oraz pić alkoholu (24 godziny przed). Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie nawodnienie skóry. W tym celu warto wypić około 2 litry wody bezpośrednio przed zabiegiem.

Jak przebiega leczenie trądziku różowatego laserem w naszej klinice w Warszawie?

Jeżeli konsultacja przebiegnie pomyślnie, lekarz przystępuje do zabiegu. Na podstawie zebranej dokumentacji medycznej dobiera odpowiednie parametry urządzenia, między 500 a 800 nm. Bezpośredniego przed zabiegiem laserowego usuwania trądziku różowatego skóra jest dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Następnie lekarz pokrywa ją żelem i zakłada pacjentowi specjalne okulary. Poprzez ,,strzały” wprowadzane jest pod skórę światło lasera, co prowadzi do termicznego uszkodzenia komórek zawierających zbyt dużą ilość hemoglobiny.

Laserowe leczenie trądziku różowatego – efekty

Do najważniejszych efektów laserowa leczenia trądziku różowatego należą:

  • poprawa wyglądu skóry;
  • zredukowanie rumienia;
  • przeciwdziałanie kolejnym zmianom;
  • złagodzenie zmian trądzikowych;
  • widoczna poprawa wyglądu skóry.

Efekty zabiegu laserowego usuwania trądziku różowatego

 

Efekty zabiegu laserowego usuwania trądziku różowatego

Zalecenia po zabiegu laserowego usuwania trądziku różowatego (laserem IPL)

Po zabiegu laserowego usuwania zmian trądzikowych należy unikać naturalnego i sztucznego nasłonecznienia. Powinno stosować się kremy z wysokim filtrem, a unikać tych zawierających substancje zapachowe, alkohol i niepożądaną chemię. Najlepiej stosować delikatne środki nawilżające ze wskazaniem dla alergików.

Gdyby wystąpiły zaczerwienienie lub opuchnięcie, zastosować można delikatne środki w postaci okładów na wrażliwe miejsca. Pacjenci dotknięci przypadłością trądziku różowatego powinni unikać kosmetyków drogeryjnych, częstego mycia i wysuszania skóry, stosować jednorazowe ręczniki do oczyszczania zmienionej chorobowo skóry, unikać kolorowych makijaży, pikantnych potraw, silnego nasłonecznienia, nadmiernego zimna, ostrego wiatru.

Ile zabiegów leczenia trądziku różowatego laserem należy wykonać w celu uzyskania trwałych efektów?

Zabiegi można wykonywać z częstotliwością pojawiania się zmian trądzikowych. Zazwyczaj do uzyskania satysfakcjonującej poprawy stosuje się 3-4 zabiegi w odpowiednich odstępach czasu. Trzeba również pamiętać o tym, aby połączyć terapię ze zbilansowaną dietą oraz wyeliminować czynniki, które mogą tę przypadłość nasilać.

Leczenie trądziku różowatego laserem – opinie

Zabiegi laserowe cieszą się dużą popularnością wśród pacjentów naszej kliniki. Szybkość zabiegu, brak działań niepożądanych, niska inwazyjność, brak ryzyka poparzenia oraz szybki powrót do normalnego trybu życia to bez wątpienia przyczyny niesłabnącej popularności zabiegu na trądzik różowaty laserem IPL.

Pozbądź się szybko i bezboleśnie trądziku różowatego!
Umów się na wizytę

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące laserowego usuwania trądziku różowatego

Czy efekty zabiegu laserowego usuwania trądziku różowatego są trwałe?

Jeżeli Pacjent wykona serię zabiegów w regularnych odstępach czasu oraz będzie stosował się do zaleceń pozabiegowych, to może spodziewać się trwałych efektów.

Czy zabieg redukcji trądziku różowatego za pomocą lasera boli?

Zabieg trwa około 20 minut i jest odczuwalny.

Laserowe leczenie trądziku różowatego w Warszawie – cena u kosmetologa

[cena]

Usuwanie zmian naczyniowychCena u kosmetologaPakiet 3 zabiegów u kosmetologaCena u lekarzaPakiet 3 zabiegów u lekarza
Nos200 zł390 zł (130 zł za zabieg)230 zł448 zł (149 zł za zabieg)
Czoło300 zł600 zł (200 zł za zabieg)345 zł690 zł (230 zł za zabieg)
Policzki450 zł900 zł (300 zł za zabieg)517 zł1035 zł (345 zł za zabieg)
1 obszar (Twarz / Szyja / Dekolt)700 zł1800 zł (600 zł za zabieg) zamiast 2100 zł805 zł2070 zł (690 zł za zabieg)
2 obszary900 zł2400 zł (800 zł za zabieg)1035 zł2760 zł (920 zł za zabieg)
3 obszary1200 zł3000 zł (1000 zł za zabieg)1380 zł3450 zł (1150 zł za zabieg)
Dłonie400 zł750 zł (250 zł za zabieg)460 zł862 zł (287 zł za zabieg)

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ tel: 22 126 80 08