Regularne wykonywanie badań profilaktycznych, w tym badań USG, powinno stać się naszym nawykiem. Dzięki temu możemy uniknąć wielu poważnych chorób, a wszelkie nieprawidłowości wychwycić na wczesnym etapie. Dowiedz się więcej na temat USG tarczycy, kiedy należy je wykonywać, na czym polega i jakie są przeciwwskazania to tego badania.

Co to jest tarczyca?

Tarczyca to narząd umiejscowiony w szyi, który jest gruczołem odpowiedzialnym za produkcję hormonów, takich jak tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3) i kalcytonina. Są to hormony biorące między innymi udział w metabolizmie. Rola tarczycy w naszym organizmie jest bardzo istotna. Zaburzenie jej pracy objawia się np. wahaniami wagi (tycie lub chudnięcie), sennością, przewlekłym zmęczeniem czy zmiennością nastrojów. Tarczyca znajduje się w przedniej części szyi, zbudowana jest z dwóch płatów, jej kształt przypomina motyla. Bierze udział w pracy układu metabolicznego, pokarmowego, nerwowo-mięśniowego i wewnątrzwydzielniczego.

Jak wygląda USG tarczycy szyi w Warszawie?

USG tarczycy jest jednym z podstawowych badań diagnostyki tego narządu. Dzięki niemu możemy sprawdzić, czy jest ona zbudowana prawidłowo oraz czy nie powstają na niej żadne niepokojące zmiany. Badanie powinno się przeprowadzać w pozycji leżącej. Pacjent, po rozebraniu się do pasa, kładzie się na leżance. Wyspecjalizowany w badaniach ultrasonograficznych tarczycy lekarz smaruje specjalnym żelem do USG szyję wraz z fragmentem klatki piersiowej. Następnie przykłada głowicę USG do tych części ciała i delikatnie przejeżdża po nich w różne strony. USG tarczycy szyi trwa kilkanaście minut i nie jest bolesne. W trakcie badania specjalista obserwuje jego wyniki na bieżąco, na monitorze. Na zakończenie lekarz wyciera pacjentowi szyję z nadmiaru żelu i prosi o ubranie się. Po badaniu otrzymujemy wydruk wraz z jego opisem, dzięki czemu będziemy mogli skonsultować go z naszym lekarzem prowadzącym.

Kiedy wykonujemy USG tarczycy w Warszawie?

Zaleceniami do wykonania USG tarczycy jest skierowanie od endokrynologa, ginekologa lub lekarza rodzinnego. Badanie możemy wykonać sami, jeżeli w naszej rodzinie pojawiały się choroby tarczycy jak niedoczynność, nadczynność, Hashimoto etc.

Niepokojące powinny być takie objawy jak:

  • duże i szybkie tycie lub chudnięcie bez zmiany diety i trybu życia,
  • senność i przewlekłe zmęczenie niewynikające np. z przepracowania i nieznikające po odpoczynku,
  • pojawiające się: drażliwość, nerwowość, nadmierna potliwość,
  • obrzęk szyi,
  • suchość skóry.

USG tarczycy jest badaniem nieinwazyjnym, tanim i łatwo dostępnym. Dlatego jest jednym z podstawowych kroków wykonywanych w diagnostyce chorób tarczycy. Oprócz zadań diagnostycznych USG szyi tarczycy wykorzystuje się również w kontroli stałego leczenia. W takich sytuacjach warto systematycznie, zgodnie z zaleceniami specjalisty, poddawać się temu badaniu.

Jakie dane uzyskujemy dzięki USG tarczycy szyi?

Podczas wykonywania badania USG szyi w Warszawie dowiemy się między innymi tego, jakiej wielkości jest nasza tarczyca oraz czy ma prawidłowe ułożenie. Najważniejszymi informacjami płynącego z USG tarczycy jest potwierdzenie jej właściwej budowy i braku narośli (torbieli, guzów). Lekarz wykonujący badanie sprawdzi również, czy nie powstały nacieki na węzły chłonne szyi. Jeżeli specjalista USG zauważy niepokojące oznaki, skieruje nas na bardziej specjalistyczne badania. Uzyskany obraz wraz z badaniami krwi hormonów tarczycy i powiązanych (TSH, anty-TPO, T3, T4) stanowi pierwszą linię diagnostyczną chorób tarczycy.

W jakich chorobach niezbędne jest wykonanie USG tarczycy w Warszawie?

USG tarczycy niezbędne jest w diagnostyce wielu chorób tarczycy. Należy do nich np. choroba Hashimoto. Jest to stan zapalenia tego narządu, pierwszy raz opisana przez japońskiego chirurga, od którego nazwiska ją nazwano. Przypadłość należy do grupy chorób autoimmunologicznych, oznacza to, że organizm niszczy własne komórki. Objawami Hashimoto są m.in. wypadające włosy, wysuszona skóra, problemy z pamięcią, koncentracją, obfite miesiączki u kobiet, ogólne zmęczenie czy bóle nóg.

USG tarczycy szyi stosuje się również w diagnozowaniu niedoczynności i nadczynności tarczycy. Są to choroby endokrynologiczne, które mogą występować pełnoobjawowo lub w formie ukrytej. Różnią się nieco symptomami, które dają, ale obie wykryć można badaniami krwi i właśnie badaniem ultrasonograficznym.

USG jest również niezbędne do zdiagnozowania nowotworu tarczycy. Nie jest to choroba łatwa do wykrycia, dlatego niezwykle ważne jest regularne powtarzanie badania, szczególnie jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka.

Badanie USG szyi w Warszawie prywatnie – jak się przygotować?

Ekspert radzi

Badanie USG tarczycy szyi nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy przyjść do specjalistycznego gabinetu lekarskiego, o dobrych opiniach i doświadczeniu w wykonywaniu badań USG. Polecamy, by ubrać wygodny, strój tak, by odsłonić lekarzowi szyję i jej okolice – mówi lek. Piotr Leszczyński. Jeśli będziemy od razu konsultować wynik USG warto na wizytę zabrać wyniki wszystkich wcześniej wykonywanych badań, nie tylko ultrasonograficznych, ale również krwi (morfologii, hormonów). To pomoże lekarzowi w zdiagnozowaniu sytuacji lub też wskazaniu kolejnych kroków, jakie będziemy musieli wykonać.

Planujesz wykonać USG tarczycy?

Wybierz badanie u lekarza specjalisty z kliniki Fabskin!

USG tarczycy w Warszawie prywatnie – przeciwwskazania

USG tarczycy i szyi w zasadzie nie ma przeciwwskazań do wykonywania. Jest to badanie bezinwazyjne, nieingerujące w nasz organizm. Również nie ma możliwości, by nam ono zaszkodziło, jest zupełnie bezpieczne. Jedynym problemem mogłoby być uczulenie na żel do USG, ale prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest znikome.

USG tarczycy u dzieci – kiedy wykonać badanie?

Podobnie jak u dorosłych, USG tarczycy u dzieci wykonuje się, kiedy pojawią się nieprawidłowości w wynikach krwi (np. TSH). Innymi zaleceniami do wykonania badania jest powiększenie się gruczołu i szyi malucha lub też guzków wyczuwalnych podczas dotyku. Badanie może być również wykorzystywane do diagnostyki wielu chorób i należy wykonywać je, gdy takie jest zalecenie lekarza lub gdy sami zauważymy niepokojące objawy. Każdorazowo jednak wyniki należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Badanie USG dzieci w warszawskiej klinice Fabskin przebiega bezboleśnie dla małego pacjenta. Specjalistyczna obsługa dba o to, by maluch nie odczuwał żadnego dyskomfortu. Ultrasonograf pomaga w szybkiej diagnostyce. Nie jest to szkodliwe dla dzieci, a wyniki otrzymujemy od razu. Mali pacjenci mogą przy okazji przeprowadzanego badania obserwować obraz USG i zobaczyć, jak zbudowany jest narząd.

USG tarczycy wyniki

Badanie tarczycy da nam najważniejsze informacje o tym organie. Prawidłowa objętość tarczycy powinna wynosić u dorosłej osoby od 18-20 ml (u pań) do 25 ml (u panów). Jeśli te wartości będą większe, oznaczać będzie to, że gruczoł nie działa prawidłowo. Powiększanie się tarczycy oznaczać będzie prawdopodobnie wole tarczycowe. Niepokojące mogą być wszelkie zmiany widoczne w obrazie ultrasonograficznym. Każdy guzek czy narośl wymagać będzie dodatkowych konsultacji lekarskich oraz pogłębionych badań, np. pobrania wycinka do badania (biopsja).

Ekspert radzi

Wyniki USG tarczycy powinniśmy każdorazowo skonsultować z odpowiednim specjalistą, np, endokrynologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu. Nie powinniśmy również bagatelizować żadnych niepokojących objawów – mówi lek. Piotr Leszczyński.

FAQ – najczęstsze pytania o USG tarczycy

Jakie są zalecenia po badaniu tarczycy w Warszawie?

Najważniejszymi zaleceniami do wykonania badania tarczycy są złe wyniki badań krwi, np. TSH, T3,T4, anty-TPO oraz powiększenie się obwodu szyi. Również, jeśli wyczujemy jakieś guzki podskórne w okolicy szyi, powinniśmy niezwłocznie udać się na badanie i konsultację lekarską.

Czy badanie tarczycy szyi boli?

Nie, badanie ultrasonograficzne szyi i tarczycy nie boli. Jest zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne. Możemy odczuwać jedynie minimalny dyskomfort – uczucie chłodu podczas nakładania żelu do USG. Poza tym badanie trwa tylko kilka minut i nie daje żadnych nieprzyjemnych doznań.

Jak często wykonuje się profilaktyczne USG szyi tarczycy w Warszawie?

Nie ma czasowych wskazań jak często wykonywać USG tarczycy. Profilaktycznie zaleca się, by badanie robić raz na trzy lata. Jeśli zaś wykryto u nas jakieś problemy z tym narządem, USG możemy wykonywać tak często, jak jest to konieczne. Badanie nie wykazuje cech ingerencji w nasz organizm oraz nie ma efektów ubocznych.

Co ile wykonywać USG tarczycy w Warszawie prywatnie w zagrożeniu chorobą?

Gdy w wywiadzie lekarskim mamy występujące choroby narządu, jak np. raka tarczycy, USG szyi tarczycy musimy wykonywać zdecydowanie częściej. Dzięki temu badaniu można wykryć raka na wczesnym etapie i zapewnić sobie wtedy szanse na wyzdrowienie.

Badanie powinniśmy wykonywać częściej również wtedy, kiedy przebyliśmy radioterapię i leczyliśmy inne typy nowotworów. Najczęściej wzmożona częstotliwość zalecana jest, kiedy radioterapia była wykonywana w okolicach szyi.

Badanie ultrasonograficzne tarczycy musi być przetwarzane częściej, np. raz w roku, jeśli chorujemy na niedoczynność tarczycy, nadczynność, chorobę Hashimoto i stany zapalne tarczycy. W połączeniu z badaniami krwi, USG tarczycy pomoże utrzymać chorobę w ryzach.

Kto wykonuje badanie tarczycy w Warszawie?

Badanie USG w tarczycy w Warszawie wykonują doświadczeni specjaliści, między innymi w klinice Fabskin. Bardzo ważne jest, by USG przeprowadził dobry lekarz, specjalizujący się w tego typu badaniach. Niezwykle istotny jest również odpowiedniej jakości sprzęt ultrasonograficzny. Dzięki temu zyskamy pewność, że badanie jest przeprowadzane prawidłowo oraz że uzyskane wyniki będą wiarygodne i możliwie dokładnie. Nie ma nic gorszego niż niepotrzebny stres wywołany przekłamanymi wynikami. Warto oszczędzić sobie niepotrzebnych przeżyć i USG tarczycy w Warszawie wykonać w klinice Fabskin.

Masz problemy z tarczycą?

Umów się na USG tarczycy szyi do Fabskin w Warszawie

USG tarczycy na terenie Warszawy – cennik

Cena
USG tarczycy 135 zł
Kontakt