Badanie USG sutków, piersi – Warszawa

USG sutków i piersi to badanie, które regularnie powinna wykonywać każda kobieta. Choć często zapominamy o dbaniu o własne zdrowie, wykonywanie przesiewowych badań, także ultrasonograficznych daje nam szansę na szybkie wykrycie potencjalnej choroby. USG sutków prywatnie w Warszawie można w komfortowych warunkach wykonać w klinice Fabskin.

Jak wygląda badanie USG sutków i piersi w Warszawie?

Badanie USG piersi i sutków jest proste, bezinwazyjne i zupełnie bezbolesne. Jego przebieg jest analogiczny do każdego innego typu badania ultrasonograficznego. Przychodząc do gabinetu będziemy poproszeni o rozebranie się do pasa, czyli o pozbycie się koszulki i bielizny. Lekarz przeprowadzi z nami krótki wywiad, podczas którego zada m.in. pytania:

  • kiedy odbyło się ostatnie badanie USG piersi?
  • czy przyjmujemy terapię hormonalną/ antykoncepcję?
  • czy ktoś z naszej bliskiej chorował na raka, kto to był jakiego rodzaju nowotwór?

Następnie poproszeni zostaniemy o zajęcie miejsca siedzącego na leżance i założenie rąk za głowę. Wtedy doświadczony lekarz przeprowadzi tzw. badania palpacyjne, czyli dotykowe. Będzie kolejno uciskał obszar wokół piersi i sutków, by sprawdzić, czy nie ma w nich wyczuwalnych guzków. Kolejnym etapem badania piersi będzie już właściwe USG wykonywane w pozycji leżącej. Specjalista poprosi nas o położenie się, po czym posmaruje badane miejsce żelem do ultrasonografii. Ta chwila może być minimalnie nieprzyjemna, ponieważ żel jest zazwyczaj chłodny. Przy użyciu głowicy lekarz będzie badał miejsce po miejscu nasze piersi i sutki. Bardzo ważne jest, by podczas tego badania lekarz uwzględnił również badanie węzłów chłonnych. Dzięki temu uzyskamy pełny obraz sytuacji. Całe badanie trwa maksymalnie kilkanaście minut. W większości klinik możemy obserwować obraz na ekranie USG. Zawsze po USG sutków lekarz powie nam, czy wyszło prawidłowo, dostaniemy również odpowiednie zaświadczenie  – pisemny wynik badania.

Zauważyłaś niepokojące guzki w piersiach?

Przyjdź na USG piersi i sutka do kliniki Fabskin

Kiedy należy wykonać badanie USG sutka?

USG piersi i sutków powinna wykonywać regularnie każda kobieta oraz mężczyźni z grupy ryzyka. Warto bowiem pamiętać, że rak piersi, a w szczególności rak sutka dotyka obu płci, choć mężczyzn zdecydowanie rzadziej. Badanie ultrasonograficzne piersi należy wykonywać przynajmniej raz w roku, a jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka lub takie jest zalecenie lekarza to zaleca się wykonywać badanie USG piersi częściej. Przyjmuje się jednak, że w ramach profilaktyki corocznie wystarczy. Uzupełnieniem badania USG powinno być comiesięczna samokontrola piersi (z uwzględnieniem odpowiednich dni cyklu).

Badanie USG piersi i sutków należy wykonać niezwłocznie po zauważeniu niepokojących zgrubień pod skórą lub w okolicy węzłów chłonnych, po zaleceniu lekarza lub regularnie co roku.

USG piersi i sutków – jak często powtarzać?

Ekspert radzi:

Badania piersi, w tym samobadanie, USG sutków i mammografia mogą być skutecznym narzędziem diagnostycznym, muszą być jednak odpowiednio często wykonywane. USG piersi można zacząć przeprowadzać od 20. roku życia. Od tego momentu warto również co miesiąc samodzielnie kontrolować piersi. Mammografia to z kolei badanie, które zaleca się kobietom po 40. roku życia. Wtedy warto powtarzać je co dwa lata, a po przekroczeniu 50. – co roku. Celem USG i mammografii jest sprawdzenie, czy w piersiach nie ma guzków i niepokojących zmian. Badania są swoim uzupełnieniem, stosuje się je zamiennie, w zależności od wieku kobiety (ze względu na różnice w budowie tkanki piersiowej). – wyjaśnia dr Piotr Leszczyński, lekarz w klinice FabSkin.

Badanie piersi USG – jak się przygotować?

Do badania USG piersi nie jest konieczne specjalne przygotowanie. Wystarczy przyjść na umówioną wizytę i postępować zgodnie z poleceniami lekarza. Całe badanie odbywa się od razu na miejscu, a jego wyniki otrzymujemy praktycznie w czasie rzeczywistym. Nie ma konieczności powstrzymywania się od spożywania płynów czy posiłków.

USG piersi – co wykrywa?

USG piersi i sutka jest przesiewowym badaniem diagnostycznym w kierunku nowotworu piersi. W Polsce na tę chorobę co roku zapada kilkanaście tysięcy kobiet. Nowotwór piersi i sutka może być całkowicie wyleczalny pod warunkiem wczesnego wykrycia. Im szybciej rak zostanie wykryty, tym większa szansa na całkowity i szybki powrót do zdrowia. Początkowo nowotwór nie daje objawów, więc jedynie poprzez systematyczne wykonywanie badań jesteśmy w stanie go wykryć.

Badanie ultrasonograficzne piersi i okolic pozwala również na zdiagnozowanie innych typów nowotworu, jak chłoniak czy choroby węzłów chłonnych. Widoczne będą na nim nie tylko guzy, ale również naloty na węzły chłonne czy zmiany zapalne.

Nowotwór piersi – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Rak piersi to poważna choroba, której przyczyny występowania nie zostały jeszcze do końca poznane. Jest to najczęstszy nowotwór występujący u kobiet, który w zaawansowanym stadium daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. Ryzyko zachorowania zwiększają m.in. wiek (najwięcej chorujących ma powyżej 50. lat), obciążenia genetyczne (jest to przyczyna około 10% nowotworów piersi). Dziedziczne mutacje genów pojawiają się najczęściej w obrębie najbliższej rodziny – mamy, siostry, córki. Od kilku lat głośno mówi się o mutacjach genów BRCA1 i BRCA2, które świadczą o dużym prawdopodobieństwie wystąpienia raka piersi. Wśród innych czynników mogących wpłynąć na pojawienie się tego nowotworu znajdziemy:

  • nieprawidłowy styl życia obfitujący w złą dietę, alkohol oraz brak ruchu
  • stosowanie terapii hormonalnych, w tym antykoncepcji doustnej
  • gęstość tkanki gruczołowej
  • pojawiające się niegroźne zmiany łagodne (często przekształcają się w nowotwór)

Objawy raka piersi i sutka w początkowej jego fazie praktycznie nie występują. Wraz z jego rozwojem mogą pojawić się i szybko rosnąć małe guzki w piersiach. Innymi oznakami choroby mogą być: asymetria sutków, wydzielina z nich płynąca, wyciąganie brodawek, bolesność, zgrubienie skóry lub zmiany wokół sutków (guzki, owrzodzenia).

USG sutka i USG piersi w ciąży w Warszawie

W czasie ciąży zdecydowanie trudniej jest samodzielnie wybadać rosnący guzek. Wynika to ze zmian zachodzących w ciężarnym ciele kobiety. Dlatego tak ważne jest nie pomijanie USG piersi i sutka w ciąży prywatnie. Jest to badanie jak najbardziej bezpieczne, zarówno dla mamy jak i dziecka. Według aktualnego stanowiska Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników USG piersi w ciąży powinno być wykonane w I trymestrze (u pań powyżej 35 roku życia) oraz w I lub II trymestrze u młodszych kobiet. W przypadku niepokojących objawów jak zaczerwienienia, powiększone węzły chłonne, obrzęki, guzki – USG sutka i piersi należy wykonać niezwłocznie.

Musimy pamiętać, że przed nowotworem piersi nie ochroni nas ani ciąża ani karmienie piersią. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na niezaniedbanie profilaktyki w tym czasie.

USG sutka u dziecka w Warszawie – najważniejsze informacje

USG sutka bez skierowania przeprowadza się również u dzieci. W Warszawie USG piersi u dziecka wykonasz m.in. w klinice Fabskin, cieszącej się dobrymi opiniami wśród pacjentów. W Fabskin dbamy o to, by mali pacjenci czuli się w pełni komfortowo. Badania USG sutka i piersi u dzieci wykonywane są w sposób bezbolesny. Pozwalają zdiagnozować nie tylko nowotwory, ale również ginekomastię u chłopców i dziewczynek czy też stany zapalne.

USG sutków w Warszawie

FAQ – najczęstsze pytania o USG piersi i sutków

USG sutka – w którym dniu cyklu należy je wykonać?

Bardzo ważne jest, by USG sutka i piersi bez skierowania wykonywać w określonych dniach cyklu. Przyjmuje się, że badanie ultrasonograficzne piersi należy planować na dni od 2 do 10 (licząc od pierwszego dnia menstruacji). Dzięki temu otrzymamy najbardziej wiarygodne dane, nie zakłócone przez zmiany hormonalne zachodzące co miesiąc w organizmie kobiety.

USG sutka a karmienie piersią – czy można to łączyć?

Tak, nie ma przeszkód, by mama karmiąca piersią wykonała badanie USG sutka i piersi. Jest to wręcz wskazane, zwłaszcza jeśli istnieje zwiększone prawdopodobieństwo  zachorowania na nowotwór.

Czy USG sutków w Warszawie można wykonać prywatnie?

Jak najbardziej. W klinice Fabskin na warszawskim Bemowie wykonasz USG sutków i piersi prywatnie, bez skierowania od specjalisty czy lekarza pierwszego kontaktu. Nie ma przeszkód, by takim badaniom poddawać się bez wskazań lekarskich. W tym zakresie bardzo ważne jest profilaktyczne, systematyczne wykonywanie badań.

Czy USG piersi jest bolesne?

Nie, badanie ultrasonograficzne piersi i sutków nie boli. Trwa kilka minut i nie daje dyskomfortu. Do tego jest łatwo dostępne i odgrywa ogromną rolę w szybkiej diagnostyce przeciwnowotworowej.

Czy można robić USG piersi w czasie okresu?

Tak, nie ma przeszkód, by robić USG sutków i piersi w czasie okresu. Tak jak wspominaliśmy najlepiej jest je wykonać pomiędzy 2. a 10. dniem, a więc początkowy okres wypada podczas trwania menstruacji.

USG sutka mężczyzn w Warszawie – kiedy wykonać?

USG sutków u mężczyzn można wykonać bez skierowania. Wskazaniem mogą być wszelkie niepokojące zmiany zachodzące w obrębie piersi i sutków. Jeśli zauważymy obrzęk, utrzymujące się zaczerwienienie, guzki, wydzielinę z sutków czy powiększenie piersi, koniecznie musimy skonsultować się z lekarzem i wykonać badanie ultrasonograficzne. Rak piersi u mężczyzn nie jest częsty, ale może się zdarzyć. Dlatego nie powinno się bagatelizować niepokojących zmian. USG piersi u mężczyzn pomoże także w diagnostyce ginekomastii, stanów zapalnych oraz innych nowotworów, np. chłoniaka.

Szukasz sprawdzonego miejsca do wykonania USG sutka?

Sprawdź ofertę warszawskiej kliniki Fabskin

USG sutka i piersi na terenie Warszawy Bemowo – cennik

Cena
USG piersi 160 zł