USG ślinianek to jedno z podstawowych badań, które jest najczęściej wykonywane w celu znalezienia przyczyny powiększenia ślinianek oraz odczuwania bólu ślinianek przyusznych i podżuchwowych. USG ślinianek w klinice medycyny estetycznej Fabskin w Warszawie jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Trwa kilkanaście minut, a co więcej – w razie konieczności można je kilkakrotnie powtarzać.

Czym są ślinianki?

Ślinianki to trzy pary dużych gruczołów ślinowych (przyuszne, podżuchwowe, podjęzykowe) oraz kilkaset małych gruczołów zlokalizowanych w błonie śluzowej. Ślinianka składa się z miąższu ślinianki i przewodów wyprowadzających, którymi odprowadzana jest ślina. Ślinianki spełniają wiele ważnych funkcji w organizmie. Ich podstawowym zadaniem jest wydzielanie śliny. Zaburzenia gruczołów ślinowych mogą być objawem wielu chorób. Jednym z najczęściej występujących schorzeń ślinianek jest kamica ślinianek – to choroba polegająca na tworzeniu się w wyniku zaburzeń w wytwarzaniu śliny złogów, czyli ,,kamieni’’ w obrębie ślinianki. Kamica ślinianek prowadzi do zastoju śliny, powodując stan zapalny, obrzęk oraz ból. Innymi chorobami ślinianek są stany patologiczne wynikające z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej lub zaburzeń układu autonomicznego. Jeszcze inną grupę chorób ślinianek stanowią nowotwory, zarówno łagodne (torbiele, guz Warthina, gruczolak), jak i złośliwe (gruczolakoraki) oraz zespół Sjogrena. USG ślinianek jest pomocne w wykryciu wielu chorób tego gruczołu.

Zauważyłeś/aś powiększenie gruczołu ślinowego?

Zapisz się na USG ślinianek w Warszawie

Badanie ultrasonograficzne (USG) – na czym polega?

Ultrasonografia to powszechnie stosowana i nieinwazyjna metoda diagnostyczna narządów wewnętrznych, wykorzystująca fale ultradźwiękowe. Badanie obrazowe, jakim jest USG, pokazuje kształt i wielkość poszczególnych narządów. Badanie USG jest pomocne w wykrywaniu wielu chorób. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz podejmuje decyzję o podjęciu leczenia, profilaktyce lub też odstępuje od dotychczasowych metod leczenia.

Badanie USG ślinianek – czym jest i w jakim celu się je przeprowadza?

USG ślinianek jest badaniem obrazowym, które pozwala na rozpoznanie chorób ślinianek. Dzięki ultrasonografii możliwa jest ocena wielkości ślinianek oraz zmian tkanek leżących w pobliżu (okolice przyuszne, podżuchwowe, policzek). W trakcie badania ślinianek bardzo często przeprowadza się również USG węzłów chłonnych, które znajdują się w pobliżu. Badanie USG ślinianek jest podstawowym badaniem służącym rozpoznaniu przyczyny dolegliwości bólowych, postawieniu trafnej diagnozy oraz zaplanowaniu dalszego leczenia.

Kiedy zaleca się wykonanie USG gruczołów ślinowych?

Ekspert radzi:

Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia USG ślinianek jest ból niewiadomej przyczyny, powiększenie i twardość gruczołów ślinowych, trudności w przełykaniu, asymetria twarzy, zmiany w obrębie ślinianek (np. guzy), które można wyczuć podczas badania palpacyjnego. Badanie USG ślinianek przeprowadza się również po zabiegach operacyjnych, co ma na celu kontrolę efektów zabiegu lub ewentualnych powikłań. USG ślinianek wykorzystywane jest też jako badanie pomocnicze w czasie wykonywania biopsji zmian nowotworowych w śliniance. – wyjaśnia lek. Piotr Leszczyński.

Przeciwwskazania do wykonania USG ślinianek

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia USG jest obecność otwartych ran, infekcji, oparzeń w polu badania. Ponadto badanie USG może wykonać każdy Pacjent bez względu na wiek. Jest ono całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne.

USG okolicy ślinianek – co wykrywa?

Badanie ultrasonograficzne ślinianek pozwala na wykrycie:

  • kamicy ślinianek;
  • guza ślinianek;
  • zapalenia ślinianek;
  • poszerzenia przewodów ślinowych.

Przygotowanie do USG gardła

Do badania USG ślinianek nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie ma zaleceń, by w przypadku badania być na czczo (tak, jak w przypadku USG brzucha) czy odstawić przyjmowane leki. Mężczyźni poddający się badaniu powinni jednak ogolić zarost, co znacznie ułatwi badanie. Należy również pamiętać o tym, aby część ciała, która będzie badana, była odsłonięta i łatwo dostępna. Zaleca się, aby na wizytę lekarską zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań ślinianek, jeżeli takie były kiedyś wykonywane.

Jak przebiega prywatne badanie USG ślinianek w klinice w Warszawie?

Badanie ultrasonograficzne (USG) ślinianek wykonuje się w pozycji leżącej z delikatnie odchyloną głową i odsłoniętą szyją. Na początku lekarz przeprowadzający badanie pokrywa badaną okolicę specjalnym żelem, który umożliwia prawidłowe przewodnictwo ultradźwięków. Następnie przesuwa delikatnie głowicę po szyi Pacjenta. Ocenie zostaje poddana wielkość gruczołów, węzłów chłonnych oraz struktura miąższu. Jeżeli na badaniu USG zostaną zaobserwowane jakiekolwiek zmiany, mierzona jest ich wielkość oraz określane położenie. Wynik natychmiast widoczny jest na ekranie monitora. Po badaniu Pacjent otrzymuje od lekarza wydruk zdjęcia wraz z opisem. Badanie jest całkowicie bezbolesne, dlatego nie ma powodów do obaw. Jednym odczuwanym dyskomfortem może być chłód żelu, który nakłada się na skórę przed badaniem.

Zalecenia po badaniu ultrasonograficznym ślinianek

Ekspert radzi

Jeżeli w trakcie ultrasonografii ślinianek pojawiło się coś, co wzbudziło niepokój lekarza przeprowadzającego badanie, zaleca się Pacjentowi konsultację z lekarzem rodzinnym lub specjalistą, który wdroży odpowiednie leczenie. Ponieważ badanie USG ślinianek jest nieinwazyjne, bezpośrednio po nim Pacjent może powrócić do codziennych czynności. – mówi lek. Piotr Leszczyński.

USG ślinianek przyusznych w diagnostyce guzów

Guzy ślinianki przyusznej stanowią około 80% wszystkich nowotworów gruczołów ślinowych. Do powszechnie stosowanych metod diagnostyki obrazowej guzów ślinianek przyusznych należy – obok tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego – badanie ultrasonograficzne. Badanie USG ślinianek doskonale sprawdza się w diagnozowaniu zmian torbielowatych w obrębie guzów ślinianek. Prawidłowo przeprowadzone badanie USG jest często wystarczające w różnicowaniu guzów ślinianek przyusznych ze zmianami występującymi w jej otoczeniu.

Zespół Sjogrena a USG ślinianek

Zespół Sjogrena to przewlekła i podstępna choroba autoimmunologiczna, w wyniku której dochodzi do powstania nacieków z limfocytów w śliniankach i gruczołach łzowych, co prowadzi do upośledzenia ich czynności. Wyróżnia się dwa typy tej choroby – zespół Sjogrena pierwotny zajmujący głównie gruczoły ślinowe oraz wtórny zespół Sjogrena współistniejący z innymi chorobami autoimmunologicznymi. Obiecującą metodą w diagnostyce tej choroby jest badanie ultrasonograficzne (USG) głównych gruczołów ślinowych: ślinianek podżuchwowych i przyusznych. Jest to badanie, które wykazuje wysoką czułość i swoistość w rozpoznawaniu pierwotnego zespołu Sjogrena w porównaniu z droższymi i bardziej inwazyjnymi metodami diagnostycznymi. USG jako badanie tanie, łatwo dostępne, a co najważniejsze nieinwazyjne, ma szansę stać się wiodącym badaniem dodatkowym w diagnostyce zespołu Sjogrena.

Badanie USG ślinianek u dzieci

Badanie USG ślinianek ze względu na bezinwazyjność można wykonywać również u dzieci. W przypadku małych Pacjentów najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem ślinianek przyusznych, które może przybierać formę ostrą lub przewlekłą. Ostre zapalenia najczęściej spowodowane są infekcją wirusową lub bakteryjną. By móc zidentyfikować źródło problemu u dzieci, wykonuje się USG ślinianek. USG ślinianek u dzieci zalecane jest przede wszystkim w sytuacji powiększenia gruczołów przyusznych. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych – nie wymaga specjalnego przygotowania.

Prywatne badanie USG ślinianek Warszawa-Bemowo

Gwarantujemy krótkie terminy i profesjonalne podejście

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące wykonywania USG gruczołów ślinowych

Ile trwa USG ślinianek?

Badanie jest stosunkowo krótkie. Trwa około 15-20 minut.

Czy USG ślinianek boli?

Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne, nie należy więc obawiać się dyskomfortu podczas jego wykonania.

Czy badanie USG ślinianek można przeprowadzać u kobiet w ciąży?

Badanie USG jest niegroźne, nie wykorzystuje ono promieniowania rentgenowskiego, dlatego bez obaw mogą je wykonywać również kobiety w ciąży.

Po jakim czasie od pojawienia się dolegliwości bólowych należy wykonać USG ślinianek?

USG ślinianek należy wykonać jak najszybciej od momentu, gdy Pacjent zauważy ból lub wyczuje powiększenie ślinianki. Trzeba pamiętać o tym, że im szybsza diagnostyka, tym szybsze i skuteczniejsze leczenie. Wszelkiego rodzaju zaniedbania w tym zakresie mogą przyczynić się do rozwoju zaawansowanego stanu zapalnego lub poważniejszego stadium choroby nowotworowej.

USG ślinianek na terenie Warszawy – cennik

Cena
USG ślinianek 135 zł
Kontakt