W naszej klinice Fabskin w Warszawie wykonujemy USG Doppler tętnic szyjnych, którego celem jest ocena obecności zwężeń tętnic. Zwężenie najczęściej wywołane jest obecnością blaszki miażdżycowej. Jego wczesne wykrycie i wdrożenie odpowiedniego planu leczenia zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości udaru mózgu.

Zwężenie tętnic szyjnych – czym jest i do czego może prowadzić?

Tętnice szyjne są najważniejszymi naczyniami doprowadzającymi krew do mózgu. Ich zwężenie może powodować napady przemijającego niedokrwienia mózgu lub udaru mózgu. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic szyjnych jest miażdżyca. Miażdżycę tętnic szyjnych z kolei powoduje zła dieta, zwłaszcza spożywanie dużych ilości pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone. Do innych przyczyn prowadzących do zmniejszenia przepływu krwi przez tętnice szyjne zalicza się m.in. dysplazję włóknisto-mięśniową, zagięcia kątowe tętnicy szyjnej, urazy bądź jej rozwarstwienie. Zwężenie tętnic szyjnych może przebiegać bezobjawowo lub mogą pojawić się charakterystyczne objawy neurologiczne, takie jak niedowłady, zaburzenia czucia, bóle i zawroty głowy, szumy w uszach, zaburzenia równowagi. Wszelkie zwyrodnienia w tętnicach i żyłach są groźne dla naszego życia, dlatego ważne jest, aby odpowiednio wcześnie wykryć obecność zwężeń tętnic, co jest możliwe dzięki badaniu USG.

Zapobiegaj skutkom zwężenia tętnic szyjnych

Umów się na USG Doppler tętnic szyjnych w Warszawie

Na czym polega badanie USG Doppler?

USG to jedna z najpopularniejszych metod obrazowej diagnostyki. Jest całkowicie nieinwazyjnym badaniem, pozwalającym na uzyskanie obrazu przekroju badanego narządu. Charakteryzuje się dużą dokładnością, pozwala na wykrycie nawet tych niewielkich zmian. Aparaty do badania USG wykorzystują fale ultradźwiękowe. Są to wysokiej częstotliwości dźwięki, które znajdują się powyżej skali słyszalności człowieka. Przetwornik wysyła falę dźwiękową o wysokiej częstotliwości w kierunku tkanek w ciele. Taka fala odbija się echem, a następnie jest rejestrowana i przetwarzana w przetworniku aparatu ultrasonograficznego, czego efektem jest pojawienie się cyfrowego obrazu tkanki. Dzięki takiemu badaniu lekarz ma możliwość spojrzeć w wewnętrzną strukturę ciała i wykryć ewentualnie nieprawidłowości. Jeszcze więcej informacji na temat zmian w obrębie narządów można uzyskać wykorzystując tzw. zjawisko Dopplera. Badania dopplerowskie umożliwia uwidocznienie przepływu krwi w tkankach, dlatego powszechnie stosuje się je po to, aby ocenić wydolność żył i tętnic oraz dokładnie wskazać miejsca, gdzie pojawiły się zmiany chorobowe, takie jak niedrożność, zatory żylne czy tętniaki. USG Dopplera bardzo często stosuje się do wykrywania chorób żył kończyn dolnych i tętnic kończyn dolnych.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia USG Doppler tętnic szyjnych?

USG tętnic szyjnych i kręgowych powinno zostać wykonywane w przypadku:

  • udaru mózgu;
  • objawów neurologicznych wskazujących na niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego;
  • miażdżycy;
  • podwyższonego ciśnienia krwi;
  • cukrzycy;
  • wysokiego poziomu cholesterolu;
  • bólów i zawrotów głowy;
  • urazów szyi;
  • szmerów nad tętnicami szyjnymi.

Po co wykonuje się USG tętnic szyjnych z Dopplerem?

USG tętnic szyjnych przeprowadzane jest przede wszystkim w celu rozpoznania zmian miażdżycowych, przyczyny bólów i zawrotów głowy. Niejednokrotnie stanowi uzupełnienie diagnostyki neurologicznej czy kardiologicznej.

Doppler tętnic szyjnych – przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia USG tętnic szyjnych. Jednak pewne utrudnienia w przeprowadzeniu badania mogą stanowić świeże rany oraz oparzenia na skórze szyi. Doppler tętnic szyjnych to badanie nieszkodliwe i może być wykonywane nawet kilka razy dziennie. Ponieważ nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, ryzyko z nim związane jest minimalne.

USG tętnic szyjnych – przygotowanie do zabiegu

Ekspert radzi:

USG dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych nie wymaga specjalnego przygotowania, jak na przykład ma to miejsce w przypadku USG brzucha. Udając się na takie badanie, trzeba jednak pamiętać, aby nie zakładać golfów lub ubrań z kołnierzykiem, które mogą utrudnić przeprowadzenie badania. Dobrze jest też zrezygnować z naszyjników. Wskazane jest przynieść na badanie wyniki poprzednich badań USG Doppler oraz ewentualne karty informacyjne ze szpitala. – wyjaśnia lek. Piotr Leszczyński.

Jak wygląda badanie USG tętnic szyjnych i kręgowych bez skierowania w Warszawie?

Badanie ultrasonograficzne tętnic szyjnych wykonywane jest w pozycji leżącej. Niekiedy lekarz przeprowadzający badanie może poprosić Pacjenta o odchylenie głowy do tyłu, co pozwoli mu mieć lepszy dostęp do tętnic szyjnych i kręgowych. Właściwe badanie wykonywane jest przy użyciu niewielkiej głowicy pokrytej żelem. Głowica przyłożona do obu stron szyi w miejscu przebiegu naczyń wysyła falę ultradźwiękową, która przenika przez ciało. Fala ta odbija się od cząsteczek będących w ruchu i wraca do głowicy. Sygnał przesyłany jest do aparatu ultrasonograficznego, który rejestruje zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od płynącej krwi, czego efektem jest wynik badania przedstawiony w postaci obrazu na monitorze. Lekarz może na bieżąco udzielać Pacjentowi informacji dotyczących tego, co widzi. Po zakończonym badaniu Pacjent otrzymuje wynik w postaci opisu i załączonego zdjęcia. Jeżeli jest coś niepokojącego, zaleca się dalszą diagnostykę.

USG tętnic szyjnych – co wykrywa?

Badanie dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych służy wczesnemu wykryciu zmian w tętnicach i żyłach, które w konsekwencji mogą prowadzić do udaru mózgu, zawału serca czy zatoru tętnicy płucnej. Na badaniu Dopplera widać, gdzie krew płynie wolniej, a gdzie szybciej, co daje pojęcie o przekroju i wydolności badanych tętnic i żył.

USG dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych – zalecenia po badaniu

USG tętnic szyjnych nie jest objęte żadnym specjalistycznym postępowaniem po badaniu. Bezpośrednio po USG Pacjent może wrócić do codziennych czynności. Niemniej jednak wyniki badania zaleca się skonsultować z lekarzem specjalistą, który podejmie decyzję na temat dalszego leczenia.

Prywatne badanie USG tętnic szyjnych na warszawskim Bemowie

Umów się na wizytę bez konieczności czekania w kolejkach

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące prywatnego badania dopplerowskiego tętnic szyjnych i kręgowych

Czy badanie USG przepływów w tętnicach szyjnych jest bolesne?

Badanie jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne dla Pacjenta. Co więcej, nie wiąże się z żadnym wkuwaniem i nie wymaga znieczulenia.

Czy USG tętnic szyjnych z Dopplerem można wykonywać u dzieci?

W przypadku tego badania nie ma żadnych ograniczeń wiekowych – może je nawet wykonywać u małych dzieci.

Gdzie warto wykonać badanie ultrasonograficzne tętnic szyjnych?

Badanie dopplerowskie tętnic szyjnych powinno być wykonane przez wykwalifikowanego lekarza w klinice, która posiada odpowiedni aparat ultrasonograficzny. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że wyniki nie są przekłamane, a diagnoza została postawiona prawidłowo. Takie badanie można wykonać w naszej klinice medycyny estetycznej Fabskin na terenie Warszawy. Wyniki Pacjent otrzyma zaraz po zakończeniu badania.

Czy istnieje możliwość powikłań po USG tętnic szyjnych?

USG Doppler, podobnie jak inne badania ultrasonograficzne, jest całkowicie bezpieczne i nie wywołuje powikłań. Istnieją natomiast czynniki, które mogą mieć wpływ na fałszywy wynik badania.

Jak długo trwa badanie USG Dopplera tętnic szyjnych?

Badanie nie trwa dłużej niż kilkanaście minut (około 15-20 minut).

Czy można wykonywać badanie Dopplera w ciąży?

Ekspert radzi

Badanie Dopplera jest bezpieczne dla kobiet w ciąży. Najczęściej lekarz zleca je w momencie, gdy podczas rutynowych badań lub podstawowego badania USG zostały zaobserwowane jakieś nieprawidłowości. Dzięki badaniu dopplerowskiemu istnieje możliwość wykrycia problemów związanych ze wzrostem płodu. Ponieważ nie jest to badanie podstawowe, wykonuje się je tylko w konkretnych przypadkach. Wskazaniem do przeprowadzenia USG Dopplera są ciąże wysokiego ryzyka, czyli u kobiet po 35. roku życia. Na tego typu badanie powinny zdecydować się również kobiety, które wcześniej straciły ciąże. Dzięki badaniu Dopplera w ciąży lekarz jest w stanie wykryć wiele nieprawidłowości, zarówno jeżeli chodzi o rozwój płodu, jak i choroby matki. – mówi lek. Piotr Leszczyński.

Badanie dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych na terenie Warszawy – cennik

Cena
USG tętnic szyjnych i kręgowych z oceną doppler 155 zł
Kontakt