Badanie USG Doppler tętnic kończyn dolnych – Warszawa

USG tętnic kończyn dolnych wraz z USG żył kończyn dolnych to podstawowe badania diagnostyczne, które pozwalają przeprowadzić ocenę przepływów w tętnicach i żyłach kończyn dolnych. Badanie Doppler kończyn dolnych jest nieinwazyjne i bezbolesne. Pozwala ocenić stan naczyń, które odpowiadają za prawidłowe ukrwienie kończyn dolnych. Dzięki takiemu badaniu możemy wykryć zaburzenia w ich obrębie zanim doprowadzą one do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.

Tętnice kończyn dolnych – jakie funkcje spełniają?

Tętnice spełniają wiele ważnych funkcji w organizmie ludzkim. Arterie, bo tak inaczej nazywa się tętnice, to naczynia krwionośne o dość dużych rozmiarach, które charakteryzują się przede wszystkim nieprzepuszczalną ścianą, dużą elastycznością, a także odpowiednią grubością. Tętnice mogą się skurczać oraz rozkurczać – jest to uzależnione od pracy serca i całego układy krwionośnego. To dzięki nim krew jest właściwe rozprowadzania po organizmie człowieka. Mają one grubsze ściany niż żyły, a także więcej elementów sprężystych oraz mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie odpowiedniego napięcia ściany tętnicy. Pod względem budowy wyróżnia się tętnice sprężyste, mieszanie oraz mięśniowe. Do jednych z najpoważniejszych schorzeń tętnic należy miażdżyca, która nazywa się również arteriosklerozą. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, w wyniku której światło tętnic się stopniowo zmniejsza, co powoduje tworzenie się niebezpiecznych dla zdrowia zatorów hamujących właściwy przepływ krwi. Miażdżyca jest główną przyczyną powstawania zwężeń lub niedrożności tętnic kończyn.

Podczas wysiłku fizycznego odczuwasz skurcze i bóle kończyn dolnych?

Zapisz się na USG tętnic kończyn dolnych w Warszawie

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych – czym jest i jakie są jej przyczyny?

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych to przewlekła choroba tętnic, w wyniku której dochodzi do zwężenia i zamknięcia głównych naczyń zaopatrujących kończyny dolne w krew. Jest to choroba cywilizacyjna, objawiająca się przede wszystkim chromaniem przestankowym, czyli kurczem i bólem kończyn dolnych. Dyskomfort i dolegliwości bólowe pojawiają się tylko podczas wysiłku i stopniowo nasilają w miarę dalszej aktywności fizycznej. Zaprzestanie chodzenia sprawia, że ból ten szybko ustępuje. Ból spowodowany wysiłkiem mięśni kończyn dolnych związany jest z przemijającym niedokrwieniem. Zignorowanie tej choroby może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych, takich jak niedokrwienie, a nawet martwica kończyny. Miażdżyca tętnic kończyn dolnych najczęściej dotyka kobiet i zazwyczaj ma związek z innymi chorobami układu krążenia. Warto pamiętać o tym, że choroba ta rozwija się stopniowo. Zaburzenia przepływu pojawiają się przy zwężeniu przekraczającym około 70%. Z tego też powodu wielu Pacjentów, u których postępuje miażdżyca tętnic dolnych, nie ma żadnych objawów klinicznych. W rozpoznaniu miażdżycy tętnic dolnych stosuje się m.in. diagnostykę obrazową (badanie USG).

Na czym polega dopplerowskie badanie USG?

Ekspert radzi:

Doktor Radosław Rzepnikowski FabSkin Medycyna Estetyczna Warszawa

Badanie USG Dopplera to nieinwazyjne badanie obrazowe, pozwalające ocenić stan tętnic i żył, a przede wszystkim wykryć wszelkie niedrożności spowodowane m.in. zmianami miażdżycowymi. Wszelkie zwężenia żył lub tętnic stwarzają realne zagrożenie dla życia, mogą bowiem powodować takie niebezpieczne stany, jak udar mózgu, zawał serca czy zator płucny. By do tego nie doprowadzić, bardzo ważne jest wczesne wykrycie nawet najdrobniejszych schorzeń, co umożliwia właśnie USG Dopplera. Badanie Dopplera polega na wykorzystaniu zjawiska Dopplera, pozwalającego ocenić prędkość oraz kierunek przepływu krwi w naczyniach. Głowica urządzenia przyłożona do ciała Pacjenta wysyła falę ultradźwiękową, która przenika przez ciało, co następnie rejestrowane jest na monitorze. Lekarz, który wykonuje badanie, widzi, w których miejscach krew płynie wolniej, gdzie szybciej, a gdzie się cofa. Badaniu dopplerowskiemu najczęściej towarzyszy dźwięk przepływu krwi – zmiany w szumie są wskazówką dla lekarza, że w tym miejscu dzieje się coś niepokojącego. – lek.Radosław Rzepnikowski.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia USG tętnic kończyn dolnych?

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia USG tętnic kończyn dolnych są:

  • miażdżyca tętnic kończyn dolnych (rozpoznana lub podejrzana);
  • drętwienie, marznięcie i bóle kończyn dolnych;
  • obrzęki;
  • stany po urazie;
  • tętniaki, naczyniaki;
  • nieprawidłowe gojenie się ran na kończynach;
  • zmiany troficzne skóry podudzi;
  • martwica niedokrwienna palców stóp;
  • wrodzone wady rozwojowe naczyń krwionośnych;
  • kontrola po zabiegach rekonstrukcji naczyń.

Badanie Dopplera kończyn dolnych jest niezastąpione w przypadku leczenia chorób układu krążenia, ponieważ pozwala na bieżąco monitorować postępy leczenia.

 

Doppler tętnic kończyn dolnych – przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania dopplerowskiego tętnic dolnych. Jest ono nieszkodliwe i może być wykonywane nawet kilka razy.

Jak należy przygotować się do USG dopplerowskiego tętnic kończyn dolnych?

Do badania ultrasonograficznego tętnic kończyn dolnych nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Tak jak w przypadku innych badań obrazowych zaleca się, aby Pacjent wziął ze sobą wyniki wcześniejszych badań obrazowych, o ile takie posiada.

Jak wygląda prywatne badanie dopplerowskie tętnic kończyn dolnych w naszej klinice w Warszawie?

W gabinecie należy odsłonić część ciała na tyle, aby umożliwić jej przebadanie. Gdy ułożymy się wygodnie na łóżku, lekarz nakłada nam na skórę specjalny żel, który ułatwia przenikanie fali dźwiękowej i przesuwanie głowicy. Następnie przykłada do badanego obszaru głowicę i delikatnymi ruchami przesuwa ją po badanym fragmencie ciała. W USG Dopplera korzysta się z obrazowania kolorami. Uwidaczniane zmiany nasycone kolorem odpowiadają różnym szybkością przepływu krwi, pokazując tym samym naczynia o nieprawidłowej budowie ściany. Badanie dopplerowskie jest podobne do zwykłego badania USG, choć dodatkowo towarzyszy mu efekt dźwiękowy (szum krwi przepływającej przez naczynia). Obraz ukazuje się ,,na bieżąco” na ekranie monitora urządzenia USG, a lekarz na podstawie obrazu daje Pacjentowi wynik w postaci zdjęcia wraz z opisem.

Po co wykonuje się badanie USG Doppler tętnic kończyn dolnych bez skierowania?

Badanie Dopplera tętnic kończyn dolnych pozwala określić stan tętnic, miejsca zwężenia miażdżycowego lub niedrożność tętnicy. Dzięki USG tętnic kończyn dolnych można odpowiednio wcześnie wykryć takie schorzenia, jak występowanie blaszek miażdżycowych, obecność tętniaków, obecność skrzeplin w naczyniach, zgrubienia wewnętrznej warstwy naczyń. Badanie USG Dopplera daje możliwość śledzenia w sposób nieinwazyjny zmian w tętnicach.

Dlaczego warto wykonać badanie Dopplera tętnic kończyn dolnych?

Badanie Dopplera ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, zazwyczaj nie potrzeba do niego specjalnych przygotowań. Można wykonać je w każdym wieku, jak również istnieje możliwość powtórzenia badania bez narażania Pacjenta na jakiekolwiek skutki uboczne.

Zalecenia po ultrasonografii tętnic kończyn dolnych

Wyniki badania powinny zostać skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem specjalistą, który podejmie decyzję o wdrożeniu bądź zaprzestaniu leczenia.

Prywatne badanie USG Doppler tętnic kończyn dolnych w Warszawie

Zadzwoń i zarezerwuj termin wizyty

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące badania Dopplera tętnic kończyn dolnych

Czy USG Dopplera być przeprowadzone u kobiet w ciąży?

Badanie Dopplera można wykonywać u kobiet w ciąży. Wówczas służy ono ocenie przepływów łożyska oraz narządu płodu. Badanie ocenia ukrwienie różnych struktur płodu oraz bada przepływ w małych naczyniach, które zazwyczaj nie są widoczne podczas standardowego badania USG. Ponieważ badanie Dopplera jest całkowicie nieinwazyjne, nie ma ograniczeń co do ilości jego powtórzeń. Zaleca się, aby tego typu badanie przeprowadzać po 26. tygodniu ciąży.

Gdzie w Warszawie można wykonać badanie Dopplera kończyn dolnych?

Ze względu na szerokie zastosowanie oraz nieinwazyjność badanie dopplerowskie jest bardzo popularną metodą wykorzystywaną w diagnostyce obrazowej. Jednak tylko niektóre kliniki umożliwiają wykonanie tego badania przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. Dlatego warto uważnie wybierać miejsce takiego zabiegu. Wszystkich zainteresowanych USG Dopplera zapraszamy do naszej kliniki Fabskin w Warszawie, która wyposażona jest w wysokiej klasy sprzęt do badania metodą Dopplera. Należycie zadbamy o to, aby badanie przebiegło w komfortowych warunkach dla Pacjenta.

Czy potrzebne jest skierowanie na badanie dopplerowskie tętnic kończyn dolnych?

Zarówno badanie dopplerowskie, jak i inne badania ultrasonograficzne, takie jak USG jamy brzusznej, USG tarczycy, USG węzłów chłonnych można wykonać bez skierowania w naszej klinice Fabskin na warszawskim Bemowie. Znacznie skraca to czas potrzebny na diagnostykę oraz pozwala dopasować najlepszą dla danego Pacjenta metodę leczenia.

Czy istnieją jakieś ograniczenia wiekowe do przeprowadzenia badania Dopplera tętnic kończyn dolnych?

Ze względu na nieinwazyjność USG Dopplera można przeprowadzać zarówno u dzieci, jak i u osób w podeszłym wieku. Zaletą badania dopplerowskiego jest również jego bezbolesność, brak skutków ubocznych oraz to, że można je wielokrotnie powtarzać.

Doktor Radosław Rzepnikowski FabSkin Medycyna Estetyczna Warszawa

Co można wykryć dzięki badaniu dopplerowskiemu tętnic kończyn dolnych?

Ekspert radzi:

Dzięki badaniu Dopplera można wykryć takie schorzenia, jak miażdżycę, zakrzepicę żylną, tętniaki kończyn dolnych czy wrodzone wady w obrębie naczyń krwionośnych. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt późne wykrycie tego typu schorzeń może doprowadzić do udaru mózgu lub innych niebezpiecznych stanów, stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla życia. – lek. Radosław Rzepnikowski

Doppler tętnic kończyn dolnych na terenie Warszawy – cennik

Cena
USG tętnic kończyn dolnych – ocena doppler – 1 noga 150 zł
USG tętnic kończyn dolnych – ocena doppler – 2 nogi 220 zł

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ

 (22) 126 80 08