USG (ultrasonografia) jamy brzusznej to bezpieczne, nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne badanie, które pozwala na ocenę budowy oraz funkcji narządów wewnętrznych brzucha, takich jak wątroba, nerki czy trzustka. Dzięki badaniu USG możliwe jest wykrycie chorób oraz ewentualnych patologii w obrębie struktur wewnątrzbrzusznych.  USG brzucha bez skierowania wykonujemy w naszej klinice w Warszawie, gwarantując Pacjentom komfortowe warunki i profesjonalne podejście.

Czym jest jama brzuszna i jakie narządy się w niej znajdują?

Jama brzuszna to zamknięta przestrzeń w obrębie tułowia, w której znajduje się wiele ważnych narządów. Jest ograniczona od góry przez przeponę, a od dołu przez elementy dna miednicy. Do narządów jamy brzusznej zalicza się:

 • główne części układu trawiennego, takie jak: dolną część przełyku, wątrobę, trzustkę, jelito cienkie i grube, pęcherzyk żółciowy;
 • śledzionę;
 • część układu moczowego – nerki i moczowody;
 • gruczoły nadnerczowe;
 • struktury nerwowo-naczyniowe.

 

Przy określeniu położeniu narządów, brzuch dzieli się na trzy regiony: nadbrzusze, śródbrzusze oraz podbrzusze.

Zapisz się na badanie USG jamy brzusznej w Warszawie

Wykonujemy szeroki zakres badań ultrasonograficznych o najwyższej jakości

Badanie USG – na czym polega?

Ekspert radzi:

Badanie USG brzucha wykonuje się przy użyciu ultrasonografu, wytwarzającego fale ultradźwiękowe. Urządzenie to pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu badanego narządu, dzięki czemu lekarz jest w stanie dokonać oceny kształtu, wielkości i położenia narządu, a także wykryć ewentualne zmiany w obrębie poszczególnych organów. Na podstawie otrzymanych wyników podejmuje decyzje o ewentualnym podjęciu dalszego leczenia. USG jamy brzusznej jest najczęstszą, a zarazem bardzo szczegółową metodą obrazowania wnętrza ciała . Co więcej, jest badaniem nieinwazyjnym, bezpiecznym, może być powtarzane w krótkich odstępach czasu. – wyjaśnia dr Piotr Leszczyński, lekarz w klinice FabSkin.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej powinien wykonywać każdy z nas profilaktycznie co dwa lata. Dzięki USG brzucha możliwe jest wcześniejsze wykrycie chorób oraz ostrych stanów chorobowych, obejmujących poszczególne narządy znajdujące się w obrębie jamy brzusznej. Ponadto istnieje cały szereg różnych dolegliwości, które mogą być bezpośrednim wskazaniem do wykonania badania USG brzucha. Są to przede wszystkim:

 • regularnie występujące bóle brzucha;
 • częste biegunki, wymioty;
 • wyczuwalne guzy w jamie brzusznej;
 • krew w moczu lub w kale;
 • nagły spadek wagi bez wiadomej przyczyny;
 • problemy z wypróżnianiem się;
 • urazy brzucha;
 • ciąża lub jej podejrzenie.

USG brzucha wykonuje się również jako badanie przygotowawcze (wstępne) przed dalszym leczeniem, na przykład biopsją nerek.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego jamy brzusznej

Badania ultrasonograficzne jamy brzusznej są całkowicie bezpieczne dla Pacjenta, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań do ich przeprowadzania z wyjątkiem obecności otwartych ran, uszkodzeń kości czy infekcji w polu badania. Ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa tej metody badania istnieje możliwość częstego powtarzania USG brzucha, na przykład w trakcie monitorowania postępów leczenia.

Jakie narządy mogą być badanie w trakcie USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej najczęściej obejmuje następujące narządy:

 • wątrobę;
 • pęcherzyk żółciowy;
 • trzustkę;
 • śledzionę;
 • nadnercze;
 • nerki;
 • pęcherz moczowy;
 • narządy rodne u kobiet (macicę, jajniki) oraz gruczoł krokowy u mężczyzn (prostatę);
 • duże naczynia jamy brzusznej, takie jak aorta, żyła główna dolna.

Badanie USG jamy brzusznej – jakie choroby można wykryć?

Ekspert radzi

USG brzucha nie wykrywa konkretnej choroby, ale pomaga lekarzowi podjąć decyzję, w którym kierunku należy prowadzić dalszą diagnostykę. Ultrasonografia brzucha pozwala na wczesne wykrycie wielu nieprawidłowości, które nie dają żadnych objawów, a mogą zagrażać życiu. W trakcie badania USG jamy brzusznej lekarz może dostrzec takie zmiany, jak torbiele, włókniaki, tętniaki, guzy wątroby, trzustki czy nerek, zapalenie wyrostka robaczkowego, kamicę pęcherzyka żółciowego, powiększenie organów wewnętrznych. Jest to podstawa do podjęcia dalszego badania obrazowego, które pozwoli wyjaśnić charakter tych zmian. – dodaje dr Piotr Leszczyński.

USG jamy brzusznej u dziecka

USG jamy brzusznej dzieci to bardzo ważne badanie, które pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości w obrębie całego organizmu. Zdarza się, że podstawowe badania lekarskie nie są w stanie rozwiać wszelkich wątpliwości, z którymi rodzice zgłaszają się do pediatry. Wówczas do postawienia prawidłowego rozpoznania niezbędne jest wykonanie badania obrazowego. Jest to badanie całkowicie bezpieczne również dla dzieci. W naszej klinice USG brzucha wykonywane jest u dzieci powyżej 10. roku życia.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej

Badanie USG brzucha wymaga specjalnego przygotowania. Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej są nagromadzone gazy i zalegające treści pokarmowe, dlatego zaleca się, aby na badanie zgłosić się na czczo (należy nic nie jeść co najmniej 6 godzin przed badaniem). Natomiast 1-2 dni przed badaniem powinno się stosować lekkostrawną dietę – zwłaszcza unikać potraw, które powodują wzdęcia i mogą być przyczyną niestrawności. Pacjenci z tendencją do wzdęć mogą dwa dni przed badaniem zacząć przyjmowanie leków zmniejszających ilość gazów w jelitach (np. Espumisan). Ponadto przed badaniem nie wolno żuć gumy ani palić papierosów.

 Do badania USG układu moczowego, prostaty, narządów rodnych należy przystąpić z pełnym pęcherzem. W tym celu zaleca się na około dwie godziny przed badaniem wypić 1-4 szklanek niegazowanej wody. W przypadku badania USG jamy brzusznej bez oceny układu moczowego pęcherz może być pusty. Jeżeli Pacjent posiada wyniki wcześniejszych badań, zaleca się, aby wziął je ze sobą i pokazać lekarzowi. W przypadku małych dzieci (do lat 3) badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania.

Jak przebiega USG jamy brzusznej bez skierowania w Warszawie?

Badanie USG brzucha wykonuje lekarz, który informuje Pacjenta o tym, w jakiej pozycji powinien się położyć (najczęściej na wznak). Pacjent odsłania diagnozowaną cześć ciała, w tym wypadku brzuch, po czym lekarz przystępuje do badania. Rozpoczyna on USG od wysmarowania brzucha osoby poddanej badaniu specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą. Następnie przykłada głowice bezpośrednio do skóry Pacjenta i ją delikatnie przesuwa, co pozwala mu uzyskać obraz całego badanego narządu, który widoczny jest na ekranie ultrasonografu. Po wykonaniu badania zostaje wydrukowane zdjęcie wraz z opisem, które przekazuje się Pacjentowi. Lekarz po przeprowadzonym badaniu omawia z Pacjentem wyniki badania oraz przedstawia zalecenia co do dalszego postępowania.

USG jamy brzusznej z opisem – zalecenia po badaniu

Na podstawie uzyskanych wyników badania USG jamy brzusznej lekarz może podjąć decyzje na temat dalszego leczenia. Niekiedy bezpośrednim zaleceniem jest wykonanie innych, specjalistycznych badań czy konsultacja ze specjalistą, który wdroży odpowiedni plan leczenia.

USG jamy brzusznej z kontrastem – na czym polega?

Jeżeli tradycyjnie badanie USG nie jest zbyt precyzyjne, wówczas lekarz może zlecić przeprowadzenie badania ultrasonograficznego z kontrastem (do realizacji w innej placówce) . Pozwala ono dokładniej diagnozować pacjentów, również tych uczulonych na kontrasty stosowane w tomografii komputerowej czy w ramach rezonansu. W wielu przypadkach badanie to dorównuje tomografii komputerowej. Głównym wskazaniem do przeprowadzenia USG brzucha z kontrastem jest wykrycie zmian ogniskowych (guzów wątroby, trzustki, torbieli, nerek). Kolejnym wskazaniem może być również niejednoznaczny wynik tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Prywatne badanie USG jamy brzusznej w Warszawie

Gwarantujemy szybkość, bezinwazyjność i dokładność

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące USG brzucha

Ile trwa USG jamy brzusznej?

Badanie trwa około 15-20 minut. Jest procedurą bezbolesną i nieobciążoną istotnymi działaniami niepożądanymi.

Czy po USG jamy brzusznej możliwe jest pojawienie się działań niepożądanych?

Badanie USG nie powoduje żadnych działań niepożądanych. Zaraz po przeprowadzonym badaniu można wrócić do codziennych czynności.

Czy badanie jamy USG jamy brzusznej jest bezpieczne?

W badaniu USG nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego, dlatego jest to całkowicie bezpieczna metoda diagnostyki, która może być powtarzana dowolną liczbę razy.

USG brzucha na terenie Warszawy – cennik

Cena
USG jamy brzusznej (z oceną układu moczowego) 150 zł
Kontakt