Przeszczep włosów metodą FUE Warszawa, Bemowo

Piękne, zdrowe i gęste włosy są marzeniem prawie każdego z nas. Nie wszyscy jednak dostali od natury bujną fryzurę. Jak radzić sobie w sytuacji, gdy włosów systematycznie nam ubywa? Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która ma odpowiednie narzędzia, by zatuszować efekty łysienia. Metodami, które można zastosować przy wypadaniu włosów i łysieniu jest przeszczep włosów FUE (Follicular Unit Excision) oraz FUT (Follicular Unit Transplantation), znana również jako metoda STRIP.

Po co nam przeszczep włosów, czyli dlaczego wypadają nam włosy?

Proces wypadania włosów jest zupełnie naturalny, co więcej każdego dnia wypada nam około 100 włosów. Jeśli jednak tracimy ich więcej, powinniśmy zacząć się niepokoić. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele. Do tych najczęściej występujących zaliczamy:

 • stres,
 • depresję,
 • problemy hormonalne,
 • choroby, w tym zwykła grypa,
 • przyjmowanie leków (także antybiotyków),
 • operacje,
 • intensywne odchudzanie się,
 • źle zbilansowana dieta.

Każdy z naszych włosów żyje od dwóch do sześciu lat i w tym czasie przechodzi trzy fazy: wzrostu, zamierania (kiedy już nie rośnie, a korzeń przesuwa się ku ujściu mieszka włosowego) oraz spoczynku (w tym momencie może wypaść np. na skutek mycia i czesania). Proces łysienia rozpoczyna się już w momencie wzrostu włosa, który na skutek różnych przyczyn staje się cieńszy i słabszy. Kolagenowa otoczka korzenia zaczyna ulegać zwłóknieniu. Po wypadnięciu taki włos już nie odrośnie. By powstrzymać ten proces, powinniśmy działać nad przytwierdzeniem korzenia do skóry oraz zadbać o jego odpowiednie odżywienie. Nie zawsze jednak jest to możliwe lub jest na to za późno. Wtedy z pomocą może przyjść przeszczep włosów metodą FUE oraz inne zabiegi medycyny estetycznej jak peelingi medyczne, biorewitalizacja skóry. Zastosowanie nowoczesnych technologii i połączenie kompleksowego działania wewnętrznego i zewnętrznego może dać bardzo dobre rezultaty.

Dlaczego warto zdecydować się na transplantację włosów FUE/FUT w Warszawie?

Nasz wizerunek jest często powodem do obniżenia poczucia własnej wartości. We współczesnym świecie, to jak wyglądamy, bardzo często determinuje nasz status zawodowy i społeczny. Dlatego coraz chętniej sięgamy po zabiegi upiększające jak fotoodmładzanie, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym czy też przeszczep tłuszczu. Systematycznie staramy się usuwać wszelkie niedoskonałości jak nadpotliwość, blizny potrądzikowe, przebarwienia czy cellulit. Nie ma w tym nic złego, każdy z nas chce czuć się jak najlepiej w swojej skórze.

Od kilku lat rosnącą popularnością cieszą się również zabiegi mające na celu uzupełnienie braków w owłosieniu, głównie głowy. Problem z wypadaniem włosów w nadmiernej ilości dotyka przede wszystkim mężczyzn. Dla panów łysina jest powodem do obniżonego samopoczucia i zaniżonego poczucia własnej wartości. Dlatego warto, by zdecydowali się oni na wykonanie zabiegu przeszczepienia włosów FUE/FUT w Warszawie, gdzie polecamy klinikę Fabskin, w której doświadczeni lekarze chętnie pomogą w odzyskaniu pewności siebie.

Chcesz przeszczepić włosy w Warszawie?
Poznaj ofertę metody FUE w klinice Fabskin

☎ (22) 126 80 08

Przeszczep włosów FUE w Warszawie – na czym polega zabieg?

Metoda FUE, czyli Follicular Unit Excision, to jeden z bardziej nowoczesnych i popularnych sposobów na uzupełnienie braków w owłosieniu głowy. Jest to zaawansowana metoda transplantologiczna. Jej celem jest nie tylko uzupełnienie brakujących włosów, ale również sprawienie, by owłosienie przyjęło się i nie wypadło. Może być stosowana zarówno przez osoby zdrowe, jak i można z jej pomocą tuszować blizny i rany np. po operacjach czy radioterapii. Przeszczep włosów FUE dedykowany jest zarówno to owłosienia na głowie, jak i na brodzie, brwiach, rzęs czy wąsów.

Przeszczep włosów FUE różni się od starszych metod tym, że do pobrania włosów nie używa się skalpela. Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu przeszczepiano całe fragmenty – płaty skóry z włosami. Udoskonalając metody transplantologii włosów, stworzono metodę Strip, która opierała się na pobieraniu małych wycinków skóry z włosami, które następnie dzielono na pojedyncze jednostki cebulowe. Następnie w nacięte i przygotowanie miejsce do przeszczepu wszywano te mikrocząstki. Metoda Strip nadal jest w użyciu, ale zdecydowanie mniej inwazyjnym przeszczepem włosów jest FUE.

Transplantacja włosów FUE polega na pobraniu metodą bezskalpelową pojedynczych mieszków włosowych. Włosy do przeszczepu pobiera się z miejsc na skórze głowy, gdzie nadal się one znajdują i co więcej, są trwałe. Takimi miejscami są zazwyczaj boki i tył głowy. Łatwo można zauważyć, że łysienie następuje najczęściej na przodzie i czubku głowy. Włosy na tyle i po bokach są najsilniejsze i dużo rzadziej wypadają. Nie ma więc przeszkód, by wykorzystać je do zaszczepienia mieszków włosowych tam, gdzie już ich nie ma.

Przeszczep włosów FUT – co to za zabieg?

Metoda przeszczepu włosów FUT, zwana również metodą STRIP, jest coraz rzadziej stosowana, ponieważ wyparła ją zdecydowanie mniej inwazyjna procedura FUE. Przeszczep włosów FUT od transplantacji FUE różni się przede wszystkim sposobem pobierania mieszków włosowych z okolicy dawczej. Pobranie włosów w metodzie FUT odbywa się przy użyciu skalpela (w metodzie FUE skalpela się nie używa, a jedynie wykonuje się pojedyncze nakłucia w celu pobrania graftów, czyli włosa wraz z cebulką). W kolejnym etapie preparuje się poszczególne jednostki włosów i umieszcza się je w skórze głowy w mikroskopijnych nacięciach. W celu przeprowadzenia transplantacji włosy w miejscu pobieranego paska skóry są golone. Po zabiegu miejsce pobrania jest szyte.

Przeszczep włosów FUT w przeciwieństwie do metody FUE pozostawia cienką, linijną bliznę w miejscu pobrania, która wygląda nieestetycznie i szpeci. Ponadto w przypadku transplantacji metodą FUT liczba mieszków włosowych pozyskana ostatecznie z paska włosów jest mniejsza w porównaniu do metody FUE, co ogranicza możliwość uzyskania pożądanej gęstości włosów.

Jakie są najważniejsze różnice między przeszczepem FUT a FUE?

Jak już zostało wspomniane, zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwiema metodami przeszczepu włosów jest sposób pobrania transplantów z okolicy dawczej. W metodzie FUE pobiera się pojedyncze jednostki mieszków włosów, natomiast w przypadku przeszczepu włosów FUT pobiera się fragment skóry owłosionej, co skutkuje powstaniem grubej i nieestetycznej blizny. W przypadku metody FUE można pobierać włosy z innych okolic ciała, takich jak tors czy broda, co nie jest możliwe do wykonania przy metodzie STRIP. Kolejną różnicą między obiema metodami jest okres rekonwalescencji. Podczas przeszczepu włosów FUE powstają niewidoczne dla oka blizny, dzięki czemu istnieje możliwość noszenia krótkich fryzur, okres rekonwalescencji jest też zdecydowanie krótszy, występuje mniejszy dyskomfort bólowy, a także szybsze gojenie się skóry w miejscu transplantacji. Przy zastosowaniu metody FUE jest także mniejsze ryzyko wystąpienia infekcji i powikłań pozabiegowych.

Czym różnią się transplantacje włosów FUE i FUT?

Przeszczep włosów FUTPrzeszczep włosów FUE
polega na pobraniu paska włosów z okolicy dawczej o szerokości około 1,5 cm i długości 20 cmpolega na pobieraniu pojedynczych jednostek mieszków włosowych bezpośrednio ze skóry dawczej
pobieranie paska włosów odbywa się przy użyciu skalpelapobieranie pojedynczych włosów odbywa się przy użyciu metalowej sztancy
w obszarze zabiegowym powstaje gruba i nieestetyczna bliznaw obszarze zabiegowym nie powstaje blizna
dłuższy okres rekonwalescencjikrótki okres rekonwalescencji
większe ryzyko wdania się infekcji po zabiegumniejsze ryzyko infekcji po zabiegu

Różnice między przeszczepem włosów FUT a FUE

Przeszczep włosów metodą FUT czy FUE – na który sposób się zdecydować?

Warto podkreślić, iż metoda przeszczepu włosów FUT jest obecnie przestarzała i coraz rzadziej się z niej korzysta. W naszej klinice FabSkin w Warszawie rekomendujemy metodę transplantacji włosów FUE, która jest nie tylko bardziej nowoczesna, ale i bardziej precyzyjna.

Jakie są zalety metody FUE przeszczepiania włosów?

Ekspert radzi

Nowoczesność tej metody sprawia, że zyskuje ona dużą przewagę nad konkurencyjnymi. Przede wszystkim nie wymaga interwencji skalpela. To zaś oznacza całkowity brak blizn i szybszy proces gojenia się ran po zabiegu. Przeszczep włosów metodą FUE nie korzysta z wycinania ani szycia skóry. Specjalnym, bardzo niewielkim przyrządem o średnicy od 0,8 do 1 milimetra pobierane są mieszki włosowe. Nie robi się tego hurtowo, a każdy włos pobierany jest osobno. To sprawia, że przeszczepianie włosów tą metodą jest czasochłonne. Daje jednak najlepsze efekty. Mała inwazyjność zmniejsza radykalnie liczbę możliwych powikłań oraz osób, które z różnych przyczyn nie kwalifikują się do zabiegu. – wyjaśnia trycholog i lekarz medycyny estetycznej, dr Piotr Leszczyński.

Przeszczep włosów FUE – efekty?

Należy pamiętać, że efekty zabiegu przeszczepiania włosów metodą FUE w Warszawie zależą od wielu czynników, m.in. od ilości posiadanych przez pacjenta włosów. Nie można bowiem zapominać, że FUE opiera się na przeszczepieniu własnych mieszków włosowych. Jeśli więc pacjent nie będzie miał odpowiednio gęstych włosach, w miejscach, gdzie jeszcze one są, efekt zabiegu może nie być spektakularny. Nie mniej jednak przeszczep włosów da się przeprowadzić w większości przypadków. Bardzo często udaje się zatuszować łysiejące miejsca czy całkowicie pozbyć się zakoli.

Co ma wpływ na efekty zabiegu przeszczepu włosów FUE?

Na ostatecznego efektu zabiegu ma wpływ wiele czynników. Oprócz już wspomnianej ilości i gęstości własnego owłosienia, pod uwagę należy wziąć jeszcze wiek pacjenta – w inny sposób łysiejemy na różnych etapach życia. Proces łysienia stabilizuje się dopiero po około 50. roku życia. Istotne jest również, jakie są przyczyny takiej sytuacji oraz odmiana łysienia. W niektórych przypadkach liczyć trzeba się z koniecznością powtórzenia zabiegu przeszczepienia włosów FUE. Widoczny efekt zależy również od tego, jaki typ, kolor i grubość włosów posiadamy. Inaczej przerzedzenia ukrywać będą grube, kręcone czarne włosy, a inaczej cienkie blond.

Celem zabiegu jest uzyskanie zakrycia, przynajmniej częściowo, wyłysiałych fragmentów skóry. Efekty przeszczepu włosów FUE w większości przypadków są bardziej niż zadowalające.

Przeszczep włosów metodą FUE w Warszawie – jak przebiega?

Przeszczep włosów można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest konsultacja lekarska, podczas której zostanie przeprowadzony dokładny wywiad. Specjalista będzie starał się ustalić przyczynę łysienia oraz to, jak bardzo posunięty jest ten proces. Biorąc pod uwagę wymienione już wcześniej czynniki takie jak wiek, przebyte choroby, lekarz będzie dobierał metody, jakie można zastosować. W przypadku FUE zostanie podjęta decyzja ile włosów i z której części głowy można pobrać. Oczywiście istotna jest sama rozmowa z pacjentem, podczas której ustalony zostanie cel zabiegu oraz satysfakcjonujące rezultaty.

Drugim etapem transplantacji włosów FUE jest pogłębiona analiza medyczna. W jej czasie wykonywane są podstawowe badania krwi pacjenta, by można było zadecydować o jego kwalifikacji do zabiegu. Wykonuje się dokładną dokumentację zdjęciową i bada miejsca, z którego pobierane będą włosy.

Dopiero w trzecim etapie przechodzimy do właściwego zabiegu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, zabieg przeszczepienia włosów odbywa się w umówionym terminie na terenie kliniki. Z użyciem sztancy – specjalnego narzędzia – lekarz pobiera ustaloną ilość mieszków włosowych. Następnie pobrany materiał musi zostać zbadany i skontrolowany czy nadaje się do wszczepienia (głównie chodzi o sprawdzenie, czy nie doszło do jego uszkodzenia). Ostatnim już krokiem jest implantacja mieszków włosowych w ustalone wcześniej miejsca.

Finalnym etapem przeszczepu włosów FUE jest proces gojenia się, czyli rekonwalescencja. Trwa on około 7 do 14 dni, choć wiele zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Nie jest on uciążliwy dla pacjenta, wymaga jedynie dbanie o niezakażenie miejsc, w których były przeszczepiane włosy. Oznacza to zakaz noszenia czapek, przecierania skóry. Nie powinno się intensywnie ćwiczyć przez około 2-3 tygodnie. Do zwykłych, codziennych zajęć można wrócić już kolejnego dnia.

Jak przygotować się do transplantacji włosów FUE?

Proces przygotowania się do transplantacji włosów FUE nie jest skomplikowany. Tak naprawdę opiera się na nieprzyjmowaniu leków rozrzedzających krew, jak aspiryna i zawierających kwas acetylosalicylowy. Konieczne będzie jednak dostarczenie przez pacjenta wskazanych badań lekarskich. W przeddzień zabiegu nie zaleca się picia alkoholu i kawy.

Przeszczep włosów FUE – wskazania

Zabieg przeszczepu włosów FUE skierowany jest do wszystkich, którzy z różnych powodów łysieją. Problem dotyka obie płcie, choć zdecydowanie częściej mężczyzn. Metodę FUE stosuje się jednak z powodzeniem zarówno u pań, jak i panów.

Wskazaniami do zabiegu są:

 • widoczne zakola,
 • podniesiona linia grzywki,
 • łysienie plackowate,
 • blizny na zarośniętych fragmentach skóry jak głowa, brwi, broda u mężczyzn.

Jakie choroby można wyleczyć przeszczepem włosów FUE?

Przeszczep włosów metodą FUE jest sposobem na zatuszowanie efektów łysienia na różnorodnym podłożu. Może być to łysienie plackowate, zmiany hormonalne czy wywołane stresem. Niezależnie od tego, co spowodowało łysienie, jeśli włosy trwale wypadły, metoda FUE może pomóc w ich przywróceniu.

Zabiegi przeszczepiania włosów – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do zabiegu przeszczepu włosów FUE są przede wszystkim choroby przewlekłe takie jak cukrzyca czy problemy ze stabilnością ciśnienia. Nie można przeprowadzić przeszczepienia u osób, które mają zakażenia skóry. Zabiegowi nie będą mogły poddać się osoby, które mają problemy z krzepliwością krwi, są uczulone na środki znieczulające, mają osłabiony organizm lub przebyły zawał serca.

Transplantacja włosów FUE – możliwe skutki uboczne

Transplantacja włosów Metodą FUE wiąże się z ingerencją w strukturę skóry, możliwe są więc powikłania z tym związane. Podstawowym skutkiem ubocznym zabiegu jest opuchlizna, która pojawia się dość często, ale szybko ustępuje. Jeśli nie zadbamy prawidłowo o miejsca z przeszczepionymi włosami, może dojść do ich zakażenia czy zapalenia mieszków włosowych. Okolica skóry, z której pobierano materiał do przeszczepu może przez kilka tygodni drętwieć. W wyniku zabiegu mogą również tworzyć cię bliznowce oraz nierówny wzrost włosów. W części przypadków po kilku miesiącach dochodzi do odrzucenia i wypadnięcia przeszczepionych włosów. Większość opisanych skutków ubocznych występuje rzadko, szczególnie jeśli zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo w klinice z dobrymi opiniami i profesjonalną kadrą lekarską.

FAQ – najczęstsze pytania o przeszczepy włosów FUE w Warszawie

Gdzie wykonać transplantację włosów FUE w Warszawie?

Wybierając miejsce, w którym poddamy się zabiegowi transplantacji włosów w Warszawie należy dokładnie przyjrzeć się klinikom. Powinniśmy zwrócić uwagę na ich renomę, warunki jakie proponują, doświadczenie personelu. Zbyt niska cena może sugerować nieodpowiednie warunki do zabiegu. Sprawdzonym i bezpiecznym miejscem, w którym przeprowadzane są zabiegi przeszczepiania włosów FUE w Warszawie, jest klinika Fabskin położona na warszawskim Bemowie.

Czy zabiegi przeszczepiania włosów są bolesne?

Przeszczep włosów metodą FUE przeprowadzany będzie w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że pacjent nie będzie odczuwał bólu. Komfort pacjentów podczas zabiegów jest dla nas kluczowy, dlatego dokładamy wszelkich starań, by osoby poddające się zabiegom dobrze czuły się w naszych gabinetach. Pewien dyskomfort może pojawić się w okresie rekonwalescencji, ale nie będzie to silny ból.

Kiedy widoczne będą efekty przeszczepienia włosów FUE?

W zależności od czasu, jaki upłynął od zabiegu, możemy spodziewać się różnych efektów. Pierwszej nocy i kolejnego dnia po przeszczepieniu obszary będą zaczerwienione. Na skórze widoczne gołym okiem będą małe dziurki, znikną one w przeciągu trzech dni. Dwa do czterech dni po zabiegu skóra głowy będzie jeszcze zaczerwieniona i mogą pojawić się zasinienia. Opuchlizna zacznie schodzić. Do siódmego dnia widoczne będzie już wrośnięcie przeszczepionych mieszków w skórę. Są już trwale połączone. W miejscach, z których pobierano włosy, nie ma już śladów.

Dwa do czterech miesięcy po zabiegu włosy przeszczepione zaczynają rosnąć. Pomału też będą stawać się coraz grubsze. Na tym etapie można mówić o pierwszym zobaczeniu efektów zabiegu. Około sześć miesięcy po przeszczepieniu metodą FUE wszystkie włosy powinny już urosnąć i stać się widoczne. Ostateczne efekty możemy oceniać po roku do półtora po zabiegu. Wtedy następuje ostateczne ustabilizowanie się włosów, będą już zachowywały się tak samo, jak w innych miejscach skóry głowy.

Czy można połączyć przeszczep FUT i FUE?

W przypadku Pacjentów z większymi ubytkami włosów i organicznym obszarem badawczym można zastosować zabieg łączony FUT+FUE. Polega ona na tym, że część graftów pobiera się przy użyciu metody FUT i do tego dodaje się mieszki włosowe z reszty obszaru dawczego metodą FUE. Połączenie obu tych metod pozwala na pokrycie większego obszaru ubytków włosów.

Ile kosztuje przeszczep włosów metodą FUE w Warszawie?

Koszty zabiegu przeszczepienia FUE zależy od ilości mieszków włosowych użytych podczas przeszczepu. Im więcej chcemy ich wszczepić, tym wyższa będzie cena ostateczna. Poniżej przedstawiamy dokładny cennik tej usługi. Warto pamiętać, że z ilością przeszczepianych włosów łączy się również czas trwania samego zabiegu. Może się on wahać od 3 do nawet 8 godzin. Wtedy, dla zwiększenia komfortu pacjenta, może być konieczne rozłożenie zabiegu na dwie tury.

Zauważyłeś przerzedzenie włosów?

Poznaj ofertę przeszczepów włosów metodą FUE w klinice Fabskin

☎ (22) 126 80 08