Coraz więcej osób interesuje się rehabilitacja z wykorzystaniem światła lasera. Jest to bardzo popularna metoda, która często jest wykorzystywana w procesie pełnego powrotu do zdrowia. Co warto wiedzieć na temat działania lasera na tkanki? Jakie są skutki uboczne lasera? O tym wszystkim opowiemy w tym artykule.

Działanie lasera w rehabilitacji

Stosowanie lasera w rehabilitacji jest najczęściej znane pod pojęciem laseroterapii. Laser jest wykorzystywany do różnych celów, w tym także do ogólnej poprawy funkcjonowania uszkodzonych tkanek. Na czym opiera się działanie lasera w zabiegach rehabilitacyjnych? Przede wszystkim jest to tzw. zjawisko fotobiostymulacji, co wpływa korzystnie na komórki na poziomie molekularnym. Co to oznacza? Laser emituje światło o konkretnej długości fali, co prowadzi do stymulacji komórek. Przede wszystkim mitochondria absorbują światło lasera, co wpływa na stymulowanie procesów biochemicznych na poziomie komórkowym. Co więcej, laseroterapia zwiększa produkcję adenozynotrifosforanu (ATP), który stanowi podstawowe źródło energii dla każdej komórki. Wzrost ATP przyspiesza więc ich procesy metaboliczne, co z kolei może przyczynić się do szybszego gojenia się ran. Działanie lasera w rehabilitacji ma także zastosowanie przeciwzapalne. Laseroterapia hamuje uwalnianie substancji prozapalnych, reguluje cytokin oraz zmniejsza obrzęk. Ponadto laseroterapia działa też korzystnie na poprawę mikrokrążenia krwi w obszarze leczenia, co z kolei wspomaga dostarczanie składników odżywczych, jak również tlenu do tkanek oraz usuwania produktów, które są zbędne w trakcie przemiany materii. Laser w rehabilitacji jest także stosowany do blokowania przewodnictwa nerwowego, co przyczynia się do złagodzenia bólu. Ponadto, światło, jakie emituje, wpływa na uwalnianie endorfin, czyli naturalnych substancji przeciwbólowych, jakie są wytwarzane przez organizm. Co więcej, laseroterapia może wspomagać proces gojenia się ran poprzez stymulację produkcji kolagenu, co jest bardzo istotne dla regeneracji tkanek. Kolejną zaletą wykorzystywania rehabilitacji laserem jest to, że może ona wpływać na elastyczność tkanki. Jego działanie ma wpływ na strukturę kolagenu, jak i innych składników tkanki łącznej. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób sięga po wykorzystanie tej metody w celach leczniczych. Należy jednak pamiętać, że oprócz wiedzy, co daje laser w rehabilitacji, warto konsultować każde schorzenie ze specjalistą.

Zastosowanie lasera w rehabilitacji – w jakich przypadkach się go używa?

Laseroterapia jest szeroko stosowana w leczeniu różnych urazów i schorzeń. Udowodniono, że może on wykazywać pozytywny wpływ na leczenie w procesie rehabilitacji:

  • bólów mięśniowo szkieletowych, takich jak pourazowe uszkodzenia mięśni, stawów, więzadeł, jak również schorzeń zwyrodnieniowych, czyli na przykład artretyzmu.
  • urazów sportowych, osoby, które cierpią na osteoartrozę, mogą stosować laser w celu łagodzenia bólu, redukcji stanu zapalnego oraz ogólnej poprawy funkcji stawów. Dzięki temu odczuwają ulgę.
  • niedogodności dla osób, które przeszły zabiegi pooperacyjne o charakterze ortopedycznym lub chirurgicznych, ponieważ światło lasera wspomaga gojenie się tkanek, jak również redukuje obrzęki i łagodzi dolegliwości bólowe.
  • bólów kręgosłupa – dotyczy to zarówno odcinka szyjnego, jak również piersiowego i lędźwiowego. Laseroterapia może być także stosowana jako składnik kompleksowego leczenia.
  • zabiegów na tkanki miękkie w ten sposób, że laser może leczyć zapalenie ścięgien, bursy, czy nawet zniwelować stany zapalne mięśni.
  • zabiegów dermatologicznych – laseroterapia znajduje zastosowanie w leczeniu takich schorzeń skórnych, jak na przykład trądzik, łuszczyca czy blizny.
  • problemów neurologicznych – laseroterapia jest także stosowana w celu poprawy funkcji układu nerwowego lub poszczególnych nerwów.

Wiesz już, jak ważna jest rehabilitacja, w której wykorzystuje się laser oraz na czym polega ta metoda.

Na czym polega laserowe leczenie zębów?

Laserowe leczenie zębów jest także znane pod pojęciem laseroterapia stomatologiczna. Jest to innowacyjna metoda, która wykorzystuje światło lasera do różnych celów w zakresie stomatologii. Badania wykazały, że laser może być szeroko stosowany w stomatologii, zarówno w leczeniu chorób dziąseł, jak i w zabiegach, które przeprowadzane są w uzębieniu. Dzięki niemu możliwe jest usuwanie próchnicy z zębów. Co ważne, laser ma bezdotykową naturę, co pozwala na precyzyjne usunięcie zainfekowanych obszarów zęba, co jednocześnie minimalizuje utratę zdrowej tkanki.

Czym jest laserowe wybielanie zębów?

Laser może być również używany w celu poprawy naszego uśmiechu, a konkretniej, wybielenia zębów. Dzięki aplikacji aktywnego żelu wybielającego możliwe jest użycie lasera, którego zadaniem jest przyspieszenie procesu rozjaśniania zębów. Co ciekawe, efekt wybielenia tą formą jest widoczny natychmiast po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego i przy utrzymywaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, może się utrzymywać przez długi okres czasu.

Czym jest laserowe leczenie paradontozy?

Laserowe leczenie paradontozy jest często mniej inwazyjną metodą od tradycyjnych. Może to skutkować nie tylko krótszym czasem rekonwalescencji, ale i mniejszym dyskomfortem po zabiegu. Dzięki działaniu lasera możemy zmniejszyć krwawienie dziąseł, jak także zlikwidować obrzęk, który często towarzyszy chorobom przyzębia. Laserowa terapia periodontologiczna jest innowacyjną metodą stosowaną w leczeniu chorób przyzębia. Ma ona na celu zwalczanie bakterii, stymulowania procesów gojenia, a także poprawę zdrowia przyzębia. Dzięki laserowi możliwa jest także dezynfekcja kieszonek dziąsłowych, co jest bardzo istotne w leczeniu paradontozy, ponieważ zmniejsza stan zapalny oraz sprzyja utrzymaniu zdrowego środowiska w jamie ustnej. Co więcej, laser może także być używany do delikatnego usuwania zwapnień, czyli kamienia nazębnego z powierzchni zębów, co ułatwia utrzymanie ogólnej higieny zębów. Laseroterapia stymuluje też procesy regeneracji tkanki dziąsłowej i kości, co może przyczynić się do przywrócenia zdrowego przyzębia.

W jaki sposób przebiega usuwanie zęba laserem?

Laserowe usuwanie zęba może być bardziej precyzyjne i mniej inwazyjne niż tradycyjne metody, jakie są spotykane w gabinetach stomatologicznych. Może to prowadzić do krótszego czasu rekonwalescencji. Skuteczność i zastosowanie lasera w tej procedurze jest jednak zależne od indywidualnych przypadków, z jakimi pacjent przychodzi do stomatologa, jak również od umiejętności doświadczonego lekarza. Laserowa ekstrakcja zęba to stosunkowo nowoczesna metoda i może być ona alternatywą dla tradycyjnego usunięcia zęba przy użyciu narzędzi chirurgicznych. Laser jest używany do precyzyjnego cięcia, ablacji lub odparowywania tkanki wokół zęba, a także do rozluźnienia korzeni zęba w zębodołach. Dzięki laserowi jest także możliwa koagulacja naczyń krwionośnych, co pomaga w kontrolowaniu krwawienia.

Jak wykorzystuje się laser na opryszczkę?

Laseroterapia może być także wykorzystywana w infekcji wywołanych wirusem, w tym na przykład opryszczki. Dzięki użyciu tej metody możliwe jest skrócenie czasu trwania objawów, zmniejszenie bolesności, jak również przyspieszenie procesu gojenia się ranki. Co ważne, laseroterapia może być skuteczna na różnych etapach rozwoju opryszczki, a więc w fazie prodromalnej, jak i w fazie pęcherzykowej.

Zabiegi laserem – przeciwwskazania

Pora zadać sobie pytanie, czy zabiegi laserowe są bezpieczne. Czytając o zaletach użycia tej metody, z pewnością zastanawiasz się, czy i dla Ciebie przyniesie on oczekiwane rezultaty. Jeżeli zdecydujemy się na laser, musimy wiedzieć, jakie są przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Działanie lasera na tkanki jest uzależnione od wielu czynników, takich jak na przykład długość fali, moc, czas trwania impulsu czy gęstość energii. Mimo iż powszechnie uważa się, że laseroterapia jest stosunkowo bezpieczną i niezwykle skuteczną metodą leczenia w wielu przypadkach, istnieją pewne przeszkody do przeprowadzania zabiegów z użyciem lasera. Oczywiście ważnym krokiem jest skonsultowanie się z lekarzem, który oceni indywidualne warunki pacjenta. Poniżej przedstawiamy, jakie są bezwzględne przeciwwskazania do zabiegu laserem:

  • ciąża;
  • choroby skórne, takie jak bielactwo, niektóre formy łuszczycy, aktywne zapalenie skóry – mogą powodować reakcje alergiczne lub także pogorszyć stan schorzenia;
  • nadwrażliwość na światło – osoby, które zmagają się z tym problemem, mogą mieć zwiększone ryzyko reakcji niepożądanych w wyniku terapii laserowej.
  • nowotwory – niektóre rodzaje chorób onkologicznych mogą być wrażliwe na światło, przez co laseroterapia może być zupełnie przeciwwskazana lub wymaga ostrożnego planowania.
  • aktywna infekcja skórna – laser w tym przypadku może rozprzestrzeniać bakterie i w rezultacie prowadzić do powstania powikłań.
  • choroby narządu wzroku – bezpośrednie naświetlanie oczu laserem może być szkodliwe i prowadzić do uszkodzeń siatkówki, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony podczas terapii laserowej w okolicach głowy i oczu.
  • przyjmowanie leków fotosensyblizujących, ponieważ mogą one zwiększać wrażliwość na światło, co może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych w wyniku przeprowadzenia terapii laserowej.

Jak widać, przeciwwskazania do lasera są różne, dlatego zawsze warto skorzystać z konsultacji lekarskiej, przed podjęciem decyzji o wykonaniu jakiegokolwiek zabiegu. Mimo że laser jest zazwyczaj bezpieczny, to skutki uboczne mogą wykonać także z powodu nieumiejętnego operowania urządzeniem, które emituje światło. Warto więc pamiętać, aby zawsze wybierać odpowiednie miejsce na wykonanie zabiegu.

Laser a rehabilitacja – możliwe skutki uboczne

Wiesz już, jak działa laser w rehabilitacji, jak również jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu z jego użyciem. Warto przyjrzeć się również temu, jakie mogą być skutki uboczne jego stosowania. Mimo że laseroterapia to zazwyczaj bezpieczna rehabilitacja, tak jak każdy zabieg, niesie za sobą pewne ryzyko. Przedstawiamy, jakie mogą być działania niepożądane rehabilitacji laserem:

  • podrażnienie skóry w miejscu poddawanym działaniu laseroterapii, które objawia się zaczerwienieniem, świądem lub pieczeniem. Zazwyczaj jest to objaw przejściowy.
  • zwiększenie bólu lub uczucie dyskomfortu w obszarze leczenia.
  • oparzenia – mogą wystąpić wtedy, kiedy ustawienia parametrów lasera są nieprawidłowe.
  • zakłócenie widzenia, dotyczy to bezpośredniego naświetlania oczu laserem. Osoba przeprowadzająca zabieg powinna zapewniać specjalne środki ochrony w celu zminimalizowania tego ryzyka.
  • reakcje alergiczne na substancje, które są stosowane w połączeniu z laseroterapią.
  • zwiększenie ryzyka infekcji poprzez zaburzenie naturalnej równowagi mikroflory skóry.

Zabiegi laserowe w rehabilitacji są coraz bardziej powszechne. Jeśli zachowamy wszystkie formy bezpieczeństwa, takie jak stosowanie się do zaleceń lekarskich, informowanie o dokładnym stanie naszego zdrowia czy chorobach występujących w rodzinie, to możemy być spokojni. Mimo że laser i rehabilitacja przy jego użyciu ma pewne przeciwwskazania, to z reguły jest to bezpieczna forma. Należy jednak sprawdzić klinikę, w której chcemy wykonać zabieg, ponieważ może to świadczyć o doświadczeniu osób, które wykonują tego typu zabiegi. Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą wielu zabiegów, jakie proponujemy naszym klientom z użyciem lasera.