Pojęcie dermatologii jest wszystkim ogólnie znane. Czy jednak wiesz dokładnie, czym zajmuje się dermatolog i kiedy warto się do niego udać? Szukasz eksperta, który fachowo oceni Twój problem i szybko go wyeliminuje? Zapoznaj się z naszym artykułem, a z pewnością wszystkie Twoje wątpliwości znikną.

Dermatologia – co to?

Dermatologia – w wielkim skrócie – jest dziedziną medycyny, która zajmuje się ogólnymi problemami skórnymi, jak również zmianami, które są widoczne w obrębie paznokci czy włosów. Oczywiście dermatologia to nie tylko samo badanie, ale też opisanie struktury i wszelkich funkcji, jakie pełni skóra, jak również schorzeniami, które występują w tym zakresie. Dermatologia zajmuje się także niektórymi chorobami o charakterze ogólnoustrojowym, które ujawniają się właśnie na skórze ludzi. Jeśli posiadamy już informacje na temat tej dziedziny medycyny, warto zastanowić się, kto to jest dermatolog.

Dermatolog – kto to jest?

Wiele osób zastanawia się, czym dokładnie zajmuje się dermatolog. Z pewnością każdy słyszał to pojęcie, jednak nie wszyscy znają szczegółowy obszar jego pracy. Należy przede wszystkim podkreślić, że dermatolog jest lekarzem, a więc osobą, która ukończyła studia medyczne oraz specjalizację w zakresie tej konkretnej gałęzi medycyny. Co więc robi dermatolog? Przede wszystkim zajmuje się on szczegółową opieką pacjentów, którzy przychodzą do niego z określonymi problemami skóry, włosów i paznokci. Jego rolą jest ocena stanu skóry, postawienie diagnozy, jak również wdrożenie właściwego sposobu leczenia. Oczywiście, aby zostać dermatologiem, nie wystarczy więc ukończenie kursu lub szkolenia. Warto wiedzieć, że dermatolog może także zlecać wykonanie wielu dodatkowych badań, co pogłębia jego wiedzę na temat konkretnego schorzenia, z jakim się borykamy. Dodatkowo lekarz tej specjalizacji, może także współpracować z innymi fachowcami, takimi jak: kosmetolog, chirurg medycyny estetycznej, dermatochirurg, laryngolog czy też onkolog.

Dermatolog w praktyce – od czego jest i z czym można się do niego zgłosić?

Wiesz już, co to dermatolog, warto więc poznać dokładny obszar jego pracy. Kiedy warto się do niego zgłosić? Z czym należy niezwłocznie przyjść? Jak już wspomnieliśmy, lekarz ten pomoże nam w wielu problemach skórnych, które mogą pojawić się na naszym ciele. Musimy pamiętać, że każda zmiana powinna być skonsultowana ze specjalistą i nie powinniśmy niczego bagatelizować. Przede wszystkim warto odwiedzić jego gabinet, jeśli zauważyliśmy u siebie:

  • zmiany trądzikowe, występujące w każdej formie, tak więc możemy zasięgnąć porady dermatologa, jeśli mamy trądzik pospolity, młodzieńczy czy też różowaty;
  • wszelkiego rodzaju choroby zakaźne, które atakują naszą skórę, może to być na przykład grzybica, świerzb, brodawki, czyli tak zwane zakażenie brodawczakiem ludzkim;
  • łuszczycę, czyli przewlekłą zapalną chorobę skórną o podłożu autoimmunologicznym;
  • oparzenia;
  • opryszczkę;
  • bielactwo;
  • egzemę;
  • odmrożenia;
  • alergie na promienie słoneczne;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • ostudę;
  • czerniaki, czyli zmiany nowotworowe skóry;
  • zmiany rumieniowe.

Nadto możemy zwrócić się o pomoc także wtedy, kiedy mamy do czynienia ze zmianami w obrębie głowy i paznokci:

  • łupież;
  • łysienie plackowate lub androgenowe;
  • stany zapalne skóry przy paznokciach.

Wiesz już, od czego jest dermatolog i kiedy umówić się na wizytę. Wiele osób jednak wstydzi się swoich dolegliwości i nie chce zgłaszać się do lekarza. Jest to nieodpowiedzialne podejście, ponieważ każde schorzenie może przerodzić się w groźną chorobę lub może utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Ważna jest więc szybka kontrola dermatologiczna, nawet jeśli zmiana skórna jest niewielka. Wtedy możemy mieć pewność, że prawidłowo dbamy o nasz organizm. Dobrze jest więc mieć ogólne pojęcie o tym, kim jest dermatolog i co robi, aby mógł nam pomóc.

Jak wygląda praca dermatologa z pacjentem?

Przede wszystkim, każdy pacjent powinien być traktowany przez dermatologa w sposób indywidualny. Co to oznacza w praktyce? Lekarz musi poznać osobę, z którą będzie pracować. W tym celu przeprowadza z pacjentem wstępną rozmowę, a zebrane informacje mają na celu ustalenie ewentualnych przyczyn choroby, jak również stylu życia i nawyków pacjenta, co może także mieć wpływ na diagnozę. Oczywiście, dermatolog bada przede wszystkim stan skóry osoby, która się do niego zgłosiła. W tym celu musi sprawdzić wszystkie zmiany skórne i ocenić stan skóry, w tym także przyjrzeć się wszelkim znamionom, jakie posiada pacjent. Jeśli jest to konieczne, może także zlecić wykonanie dodatkowych badań, na przykład z krwi, lub pobrać próbkę zmiany, która zostanie przebadana histopatologicznie. Dzięki temu możliwe jest dokonanie dokładnej i rzetelnej diagnozy. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się także profilaktyką chorób o charakterze nowotworowym. Co to oznacza? Dermatolog może wpisać pacjenta na szybką terapię onkologiczną i umożliwić mu szybsze wykonanie najważniejszych badań w tym zakresie.

Dermatolog wykonuje także w swoim gabinecie badania dermatoskopowe, których wyniki interpretuje w trakcie wizyty.

Czym jest badanie dermatoskopowe?

Jak wiesz, dermatolog w swoim gabinecie przeprowadza badanie dermatoskopowe, aby móc dokładnie przyjrzeć się każdej niepokojącej zmianie skórnej. Czym jest sama dermatoskopia? Jest to nieinwazyjna metoda, która jest stosowana w diagnostyce dermatologicznej. Badanie dermatoskopem pozwala na rzetelną i szczegółową ocenę zmian skórnych, w tym przede wszystkim lekarz może dokładnie ocenić stan wszystkich znamion i pieprzyków. Należy podkreślić, że badanie dermatoskopowe przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, a więc w gabinecie lekarskim. Jest ono stosunkowo szybkie, a zarazem dokładne i – co ważne dla niektórych pacjentów – jest ono całkowicie bezbolesne. W celu jego przeprowadzania używa się dermatoskopu, czyli fachowego urządzenia, który pozwala na uzyskanie powiększenia każdej zmiany skórnej oraz dokładnej jej oceny. Wszelkie zmiany, które są widoczne w dermatoskopie, nie są do dostrzeżenia gołym okiem. Dermatoskop jest urządzeniem optycznym, może on mieć różne formy. Jest wyposażony w soczewki, które skupiają światło, co umożliwia specjaliście przeanalizowanie stanu skóry pacjenta. Przyjmuje się, że badanie dermatoskopem jest konieczne, aby dermatolog wskazał szczegółową diagnozę.

Dermatolog Warszawa – gdzie szukać specjalisty?

Oczywiście w Polsce jest dostępnych wiele punktów, w których przyjmują dermatolodzy. Nasza innowacyjna klinika FabSkin również wyszła naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, którzy poszukują tego specjalisty. Nasza siedziba mieści się w samym sercu warszawskiego Bemowa, a kontakt z naszymi konsultantami jest bardzo prosty – wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej lub skontaktujesz się z nami telefonicznie. Dla naszych stałych Klientów przygotowaliśmy mnóstwo atrakcyjnych ofert. Czas oczekiwania do specjalistów nie jest długi, z pewnością wspólnie znajdziemy dogodny termin dla Ciebie.