Wiele osób korzystających z usług dermatologa lub wybierających się do tego specjalisty zastanawia się, co to jest dermatoskopia. Często słyszy się to pojęcie, jednak niewiele ono mówi laikowi. Postaramy się wyjaśnić przebieg tego badania. Z artykułu dowiesz się też, czym charakteryzuje się dermatoskop i co to jest.

Dermatoskopia co to jest?

Jest to nieinwazyjna technika, jaką stosuje się najczęściej w diagnostyce dermatologicznej. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie rzetelnej i szczegółowej oceny wszelkich zmian skórnych, z którymi mamy do czynienia. Jest bardzo bezpieczna i zupełnie bezbolesna. Można powiedzieć, że dermatoskopia jest więc najbardziej podstawową czynnością, jaką przeprowadza specjalista, w celu sprawdzenia, czy znamiona, pieprzyki lub inne zmiany skórne są niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz określenia, w jaki sposób je leczyć.

Dermatoskop – co to za urządzenie?

Dermatoskop to specjalistyczny przyrząd, który jest używany przez dermatologów w celu wykonania badania dermatoskopowego. Jego budowa jest stosunkowo prosta, jednak obecnie może on mieć różne formy. Posiada on specjalne światło oraz soczewki, które umożliwiają zbliżenie zmiany skórne na taką odległość, która nie jest widoczna gołym okiem. Dzięki temu lekarz może dokładnie zbadać znamię lub pieprzyk, bez ingerowania w jego strukturę. Co więcej, w trakcie samego badania możliwe jest sporządzanie bieżącej dokumentacji, która ułatwi diagnozę oraz profilaktykę.

Badanie dermatoskopowe – jak wygląda jego przebieg?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że każdy gabinet dermatologiczny powinien być wyposażony w dermatoskop. Co to oznacza w praktyce? Zabieg wykonywany więc jest w warunkach ambulatoryjnych, niewymagających hospitalizacji. Czas badania jest uzależniony od wielkości i skomplikowania zmiany skórnej, jaka jest źródłem obserwacji. Zazwyczaj jednak nie trwa ono dłużej niż kilkanaście minut. Właśnie w tym czasie możliwa jest precyzyjna ocena diagnostyczna, jak również możliwe jest wdrożenie właściwego sposobu leczenia. Dzięki temu badaniu dermatolog może nie tylko przyjrzeć się dokładnie strukturze pigmentowej skóry, zbadać i sprawdzić obecność naczyń krwionośnych, ale i sprawdzić asymetrię konkretnej zmiany skórnej.

Kto przeprowadza dermatoskopię?

Jeśli wiesz już, do czego służy dermatoskopia i co to jest, dobrze jest również wiedzieć, kto wykonuje takie badanie. Powinien je przeprowadzić dermatolog, czyli osoba, która ukończyła studia medyczne oraz wykonała specjalizację w tym zakresie. Ten lekarz zajmuje się wszystkimi chorobami skóry, jak również może pomóc w identyfikacji problemów związanych z paznokciami czy włosami. Zazwyczaj zgłaszają się do niego osoby ze schorzeniami, które są na różnym etapie. Należy pamiętać, że jest to specjalista, a więc nie ma żadnych powodów do wstydu z uwagi na umiejscowienie zmiany skórnej, która budzi nasz niepokój. Dermatolog nie ocenia naszego wyglądu, lecz nas leczy.

Kiedy warto wykonać dermatoskopię?

Na badanie dermatoskopem należy umówić się zawsze, gdy zaobserwujesz na swojej skórze jakąkolwiek zmianę budzącą wątpliwości. Pamiętaj, że prawidłowo wykonane badanie pozwala także wykryć czerniaka we wczesnym jego stadium. Dzięki temu możliwe będzie jego wyleczenie.

Dermatolog Warszawa – gdzie znaleźć specjalistę?

Posiadasz już szczegółowe informacje o dermatoskopii i wiesz, co to jest, gdzie jednak znaleźć fachowca, który przeprowadzi dokładne badanie i pomoże nam w leczeniu? Przede wszystkim kieruj się opiniami, jakie są ogólnodostępne. Możesz zapytać znajomych lub samodzielnie odnaleźć informacje na temat konkretnego miejsca w Internecie. Zalecamy jednak, abyś nie sugerował się ceną, tylko fachowym podejściem do Pacjenta. W klinice FabSkin oferujemy możliwość skorzystania z usług cenionych dermatologów oraz możliwość wykonania dokładnych badań w tym zakresie. Do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie oraz kompleksowo. Pamiętaj, dla nas liczy się przede wszystkim profesjonalizm. Serdecznie zachęcamy do kontaktu.