Jak mówią, oczy są zwierciadłem naszej duszy. A co jeżeli ich okolice szpecą zmarszczki? Każdy z nas dąży do perfekcyjnego wyglądu. Jeżeli nie jesteś zadowolony z wyglądu Twojej skóry, zapoznaj się z tym artykułem. Opiszemy w nim najpopularniejsze zabiegi przeciwzmarszczkowe.
Co to są zmarszczki?
Zmarszczki zazwyczaj to pierwsze oznaki procesu starzenia się naszej skóry. Są to zagłębienia skórne, które przybierają formę fałdek, bruzd lub linii. Powstają one na skutek zmniejszania się ilości kolagenu oraz elastyny w naszym organizmie, jak również przesuszenia skóry. Jedną z przyczyn ich powstawania jest także redukcja ilości kwasu hialuronowego, który w naturalnym stanie występuje w naszej skórze. Również czynniki zewnętrzne mogą przyczynić się do powiększenia się zmarszczek. Są to między innymi:
- Promieniowanie UV;
- Niewłaściwa dieta;
- Palenie papierosów;
- Nadużywanie alkoholu;
- Długotrwały stres;
- Nieregularny sen.
W pierwszej kolejności zmarszczki pojawiają się w okolicach twarzy, dekoltu oraz szyi. Bardzo często występują także na dłoniach. Dzieje się tak, ponieważ właśnie te obszary są wystawiane na działanie promieni słonecznych oraz zazwyczaj nie są osłonięte częściami garderoby.
Jakie są rodzaje zmarszczek?
Zmarszczki możemy podzielić na kilka grup, w zależności od przyczyn ich powstawania. Są to między innymi:
- Zmarszczki mimiczne, których źródła należy doszukiwać się w skurczach mięśni twarzy, które są związane z jej mimiką. Do tej grupy należą: kurze łapki, lwia zmarszczka oraz poziome linie czoła;
- Zmarszczki grawitacyjne – występują najczęściej u osób, które przekroczyły 40 rok życia. Ich powstawanie wiąże się z naturalną utratą jędrności skóry. Do tej grupy możemy zakwalifikować bruzdy nosowo-wargowe oraz zmarszczki marionetkowe;
- Zmarszczki związane z oddziaływaniem promieni słonecznych – zbyt długie przebywanie na słońcu oraz nadmierne korzystanie z solarium może przyczynić się do powstania tego rodzaju zmarszczek. Skóra traci kolagen oraz staje się nazbyt przesuszona. W ten sposób na ciele możemy zaobserwować zmarszczki i przebarwienia, które przypominają drobną siateczkę.
- Zmarszczki senne, są odkształceniami na naszym ciele, związanymi pozycją, w jakiej śpimy. Często pojawiają się w okolicach czoła, policzków czy oczu.
- Zmarszczki atroficzne – najczęściej pojawiają się w okresie menopauzy i są spowodowane nagłym spadkiem poziomu estrogenów. Przejawiają się występowaniem na skórze wgłębień i bruzd.
Możemy także dokonać innego podziału, który będzie dotyczyć miejsca występowania zmarszczek. W tym przypadku rozróżniamy:
- Kurze łapki, czyli linie, które pojawiają się przede wszystkim w okolicach zewnętrznych kącików oczu. Są to linie, które powstają zazwyczaj w sposób naturalny podczas częstego uśmiechania się czy też mrużenia oczu na słońcu.
- Zmarszczki palacza – co ciekawe, nie występują jedynie u osób, które są uzależnione od nikotyny. Ich nazwa wzięła się stąd, że występują one pod postacią pionowych linii, które biegną wokół ust.
- Zmarszczki marionetkowe – skutkują tym, że nasza twarz nabiera smutnego wyglądu. Występują pod postacią kresek, które biegną od kącików ust w dół, czyli aż do styku policzka wraz z brodą. Najczęściej powstają w wyniku naturalnego procesu starzenia u osób po 50 roku życia.
- Lwia zmarszczka – pojawia się pomiędzy naszymi brwiami. Nadaje ona twarzy groźny wygląd.
- Zmarszczki nosowo-wargowe, są to pionowe linie, które biegną od kącików nosa w kierunku kącików ust. Ich powstawanie jest związane z utratą jędrności skóry i powstawaniem chomików.
- Zmarszczki królicze, najczęściej są one wynikiem częstego marszczenia nosa. Należą one do grupy zmarszczek mimicznych, umiejscowionych po bokach nosa.
- Dolina łez – zmarszczka przybierająca formę zagłębienia, które biegnie ukośnie od strony wewnętrznej oka aż do środkowej części policzka. Twarz przybiera wtedy zmęczony oraz smutny wygląd.
- Obręcze Wenus – to linie, które pojawiają się na naszej szyi. Ich nazwa wywodzi się stąd, iż przypominają wyglądem zaciśniętą obręcz. Mogą powstać zarówno z wiekiem, jak i również w wyniku nieutrzymywania prawidłowej postawy ciała.
Jakie są skuteczne zabiegi na zmarszczki pod oczy?
W naszym artykule postanowiliśmy skupić się na walce ze zmarszczkami, które występują w okolicach oczodołów. Jaki zabieg na zmarszczki pod oczy jest naszym zdaniem warty uwagi? Czy w prosty i szybki sposób możesz uzyskać długotrwały efekt? Czy zabieg pod oczy na zmarszczki jest bezpieczny?
Jak działa zabieg na zmarszczki pod oczy z użyciem kwasu hialuronowego?
Kwas hialuronowy – jest na pierwszym miejscu naszej listy polecanych zabiegów pod oczy. Jego działanie jest nieocenione. Kwas hialuronowy to rodzaj wypełniacza, który naturalnie występuje w każdym organizmie. Z wiekiem produkujemy go jednak coraz mniej. Jest on przede wszystkim odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry, jak również jej odżywienie oraz pobudza do produkcji kolagenu i elastyny. Zabiegi na zmarszczki pod oczy z użyciem kwasu hialuronowego cieszą się dużą popularnością wśród osób w różnym wieku. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że jego użycie jest bezpieczne. Jego cechą jest także szybkie działanie i długotrwały efekt. Dzięki niemu możemy ujędrnić ostrzykiwany obszar skóry, co sprawi, że zmarszczki będą o wiele mniej widoczne, a skóra zregenerowana. Kwas hialuronowy pod oczy to najczęstszy wybór naszych klientów.
Czym są zabiegi pod oczy na zmarszczki z toksyną botulinową?
Toksyna botulinowa zajmuje drugie miejsce na naszej liście propozycji. Zabiegi pod oczy na zmarszczki z jego wykorzystaniem mają na celu wytworzenie blokady między przechodzeniem bodźców z nerwów do mięśni. Dzięki temu mięśnie stają się mniej skurczone, a w rezultacie, daje efekt odprężonej skóry naszej twarzy. Należy pamiętać, że toksyna botulinowa wpływa jedynie na mięśnie, które zostały poddane temu zabiegowi. Nie ma więc on wpływu na pracę pozostałych obszarów naszej twarzy, więc nie paraliżuje całkowitej jej mimiki. Prawidłowo podana toksyna botulinowa nie powoduje efektu maski. Zabiegi na zmarszczki z użyciem toksyny botulinowej stają się coraz bardziej popularne.
Mezoterapia – czy to skuteczny zabieg pod oczy na zmarszczki?
Mezoterapia – jest zabiegiem, który w pełni usuwa zmarszczki występujące w okolicach oczu. Poprzez małe igiełki pod skórę wstrzykiwane są specjalnie dobrane substancje, które pomagają poprawić wygląd naszej twarzy. Dzięki czynnym substancjom dochodzi do pobudzeniu produkcji kolagenu oraz elastyny. Efekty są już widoczne po pierwszym zabiegu. Skóra jest promienna, wygładzona oraz odpowiednio nawilżona. Aby końcowy efekt utrzymywał się jak najdłużej, zazwyczaj mezoterapia jest wykonywana seriami.
Zabiegi pod oczy na zmarszczki z użyciem lasera – czym są?
Laser to urządzenie, które coraz częściej stanowi wyposażenie każdej dobrej kliniki medycyny estetycznej. Laserowe usuwanie zmarszczek jest bezbolesne i szybkie. Jak on działa? Ze sprzętu wytwarzana jest drobna wiązka światła, którą lekarz kieruje bezpośrednio na okolice oczu klienta. W ten sposób skóra w tym miejscu jest błyskawicznie wygładzona, co sprawia, że poprawia się jej elastyczność i jędrność. Dodatkowo laser bardzo dobrze sprawdza się w przypadku niwelowania przebarwień. Efektem takiego zabiegu jest także podniesienie oka.
Czy na zmarszczki w okolicach oka skuteczne jest osocze bogatopłytkowe?
Na naszej ostatniej pozycji najpopularniejszych zabiegów na zmarszczki w okolicach oczu jest użycie osocza bogatopłytkowego. Jest to substancja, która zostaje wcześniej pobrana bezpośrednio z krwi pacjenta. Następnie ulega ona specjalnemu przygotowaniu, a finalnie jest wstrzykiwana pod skórę w okolicach oczu. W ten sposób twarz staje się zregenerowana i odżywiona w naturalny sposób.