Badanie USG doppler żył kończyn dolnych – Warszawa
USG to jedna z najczęściej używanych dzisiaj metod diagnostycznych. Dzięki dużej dokładności, niskiej cenie oraz łatwej dostępności jest chętnie wybierana do diagnozowania wielu chorób. Jaką rolę odgrywa USG w diagnostyce żył kończyn dolnych? Jakie są wskazania i przeciwwskazania?
Żyły kończyn dolnych – jakie spełniają funkcje?
Układ krwionośny jest jednym z najważniejszych w naszym organizmie. Składają się na niego żyły, tętnice, naczynia włosowate oraz serce, które zajmuje się pompowaniem krwi. Płynie ona z serca tętnicami, jest rozprowadzana po całym ciele, a potem wraca do niego żyłami. Układ krwionośny odgrywa rolę transportową dla substancji odżywczych, hormonów, zbędnych produktów przemiany materii oraz gazów oddechowych. Kolejnymi zadaniami m.in. żył są utrzymanie w organizmie stałej temperatury oraz stałego PH. Układ krwionośny bierze również udział w dbaniu o odporność.
Żyły możemy podzielić na głębokie i powierzchowne. Składają się ze śródbłonka, błony zewnętrznej oraz warstwy mięśniowej. Nierozerwalnie wiążą się z zastawkami żylnymi, które sprawiają, że krew się nie cofa. Jeśli jednak źle one działają, dochodzi do powstawania żylaków, które najlepiej jest zdiagnozować przy pomocy USG.
Jak wygląda badanie USG żył kończyn dolnych w Warszawie?
Choć badania USG żył kończyn dolnych są powszechnie stosowane już od lat, nie każdy wie, jak one wyglądają. Przychodząc do lekarza specjalisty od USG, zostaniemy poproszeni o rozebranie się do bielizny od pasa w dół tak, by był łatwy dostęp do nóg na całej ich długości. Następnie prawdopodobnie będziemy musieli położyć się na leżance (chyba że lekarz zaleci inną pozycję do badania). W kolejnym kroku nasze nogi zostaną posmarowane specjalnym żelem do ultrasonografii. Może być on zimny, dlatego przez chwilę poczujemy minimalny dyskomfort z tym związany. Lekarz weźmie głowicę USG i będzie nią przejeżdżał po nogach w różnych kierunkach. Nie będzie to bolesne, choć chwilami docisk może być nieco mocniejszy. Całe badanie zajmie kilkanaście minut. Wyniki otrzymamy od razu po badaniu. Będą one miały postać wydruku z USG oraz krótkiego opisu tekstowego.
W USG dopplerowskim żył kończyn dolnych korzysta się z obrazowania kolorami. Niebieski to krew płynąca w kierunku przeciwnym do głowicy, czerwony – krew skierowana do niej. Te dwie barwy mogą się ze sobą mieszać, co sygnalizuje turbulentny przepływ (obecność przeszkód).
USG dopplerowskie żył kończyn dolnych w Warszawie – jak się przygotować?
Badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych to powszechnie stosowany sposób diagnostyczny także ze względu na łatwą dostępność i brak konieczności przygotowywania się. Nie ma konieczności, by do badania stosować jakąś dietę czy być na czczo. Wystarczy przyjść do gabinetu i poddać się badaniu.
Masz problemy z żyłami kończyn dolnych?
Przyjdź na badanie USG do kliniki Fabskin
Kiedy należy wykonać USG doppler żył kończyn dolnych w Warszawie?
Badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych powinniśmy wykonać ze wskazań lekarza lub gdy sami zauważymy niepokojące objawy. Są nimi na pewno puchnące kończyny czy widoczne żylaki.
Wskazania do badanie dopplera żył kończyn dolnych w Warszawie
Wskazaniami do badania USG żył kończyn dolnych są:
- obrzęki nóg,
- pojawiające się mniej i bardziej zaawansowane żylaki,
- bóle kończyn dolnych,
- zakrzepica żył kończyn dolnych,
- drętwienie nóg,
- problemy z czuciem w kończynach,
- monitorowanie efektów leczenia chorób układu krążenia.
Co pozwala zdiagnozować badanie USG żył kończyn dolnych?
Badanie dopplerowskie pozwala diagnozować choroby żył kończyn dolnych. Specjalna dopplerowska technika sprawia, że uwidoczniona zostaje płynącą krew. Podejrzenie je przepływów jest szczególnie istotne do rozpoznania niewydolności zastawek żył czy miażdżycy. Ponieważ w żyłach łatwo o zator spowodowany skrzepami krwi czy blaszkami miażdżycowymi, USG stosuje również w diagnostyce zatorowości płucnej.
Zakrzepica żył – objawy
Zakrzepica żył to bardzo poważna choroba, ponieważ zakrzep blokuje właściwe przepływanie krwi. To, że w naszym ciele pojawiają się zakrzepy, jest normalnym zjawiskiem, w większości przypadków są one jednak małe i same się wchłaniają. Jednak, gdy praca układu krwionośnego jest nieprawidłowa, zakrzepy powstają częściej i rosną. Gdy są odpowiednio duże, zatykają żyłę. Jak możemy się domyślić, powoduje to nieprawidłowy przepływ krwi i wywołuje niedotlenienie wielu tkanek. Objawami zakrzepicy żył to obrzęki nóg, ich bóle, ale również pojawianie się siniaków i zaczerwienień. Żyła, która nie ma prawidłowego przepływu krwi, staje się twarda i bolesna. Bardzo często zauważalny jest również stan podgorączkowy, duszności czy ból w klatce piersiowej. Jeśli zauważymy u siebie lub bliskich takie objawy należy się natychmiast skontaktować z lekarzem.
Przyczyny zakrzepicy żył
Zakrzepica żył może się pojawić praktycznie u każdego. Są jednak pewne sytuacje, które zwiększają prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Należą do nich operacja, której się poddawaliśmy, długie unieruchomienie, np. na skutek złamania. Prawdopodobieństwo tej choroby zwiększa poród, choroby zakaźne oraz zbyt duża krzepliwość krwi. Powodem mogą być inne choroby żylne i układu krwionośnego jak gęsta krew, leki podrażniające nabłonek żył czy zmiany żylakowe. Na tę chorobę najczęściej chorują osoby po 40. roku życia, prowadzące mało aktywny tryb życia lub typowo siedzący. Nie możemy zapominać, że żyły zmieniają się wraz z całym organizmem. Ulegają starzeniu, z biegiem czasu są bardziej twarde i mniej elastyczne. To z kolei przyczynia się do zalegania w nich krwi i zakrzepów. Niestety choroba przez kilka lat może zupełnie nie dawać objawów, dlatego tak ważną rolę odgrywa w jej diagnozowaniu profilaktyczne wykonywanie USG dopplerowskiego żył kończyn dolnych. Bez niego będzie bardzo trudno, na wczesnym etapie zakrzepicy, zauważyć problemy z żyłami i naczyniami krwionośnymi.
Jakie są przeciwwskazania do badania dopplerowskiego żył kończyn dolnych w Warszawie?
Nie istnieją przeciwwskazania do wykonywania dopplera żył kończyn dolnych. Ponieważ badanie nie jest inwazyjne i nie powoduje efektów ubocznych, może być wielokrotnie powtarzane. Badanie jest niezastąpione w trakcie leczenia chorób układu krążenia, ponieważ pozwala na bieżące sprawdzanie skuteczności leczenia. Sprawdzanie czy przepływy krwi się poprawiają, czy nie może być kluczową informacją dla lekarza specjalisty.
FAQ – czyli kilka pytań o USG doppler żył kończyn dolnych w Warszawie
Ile trwa USG żył kończyn dolnych?
Badanie USG doppler żył kończyn dolnych w Warszawie trwa krótko. W zależności od stanu żył badanie może trwać kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Jest to więc bardzo krótki czas, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wyniki są dostępne od razu. Warto poświęcić ten czas, by dowiedzieć się, jak wygląda stan naszych żył i być może uchronić się przed poważnymi chorobami.
Czy USG dopplerowskie żył kończyn dolnych jest bolesne?
Badanie dopplera żył kończyn dolnych nie boli. Podobnie jak inne badania tego typu, np. USG tarczycy, USG tętnic kończyn dolnych czy USG jamy brzusznej, nie powoduje dyskomfortu bólowego. Jeśli stan naszych żył jest zły, mamy zaburzone przepływy czy żylaki, możemy odczuwać pewien dyskomfort, podczas gdy lekarz będzie prowadził głowice po naszych nogach.
USG żył kończyn dolnych w ciąży – kiedy należy je wykonać?
Przede wszystkim należy podkreślić, że doppler kończyn dolnych jest badaniem bezpiecznym dla kobiet w ciąży. Nie ma przeszkód, by w razie potrzeby przeprowadzić je w celach diagnostycznych. Równocześnie nie ma ograniczeń co do ilości powtórzeń USG, także biorąc pod uwagę inne typy badania wykonywane na ciężarnych.
Ekspert radzi
Ciąża jest dużym obciążeniem dla kobiet, także w kwestii prawidłowego przepływu krwi. Szacuje się, że zakrzepica żył kończyn dolnych występuje w tym czasie pięć razy częściej. Choroba jest bardzo groźna, nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. Ryzyko zakrzepicy w czasie ciąży wzrasta m.in. na skutek zmian hormonalnych. Podwyższony poziom estrogenów oraz progesteronu powoduje, że ściany żył się rozszerzają i krew zaczyna w nich zalegać. To z kolei może doprowadzić do powstania zakrzepu. Jeśli ten dostałby się do płuc, mogłoby się skończyć tragedią. Dlatego szczególnie w tym okresie ważna jest profilaktyka żył i tętnic kończyn dolnych. – wyjaśnia lek. Piotr Leszczyński.
Czy można wykonać badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych w Warszawie prywatnie?
Oczywiście, USG dopplerowskie żył kończyn dolnych można wykonać prywatnie w Warszawie i innych miastach. Nie trzeba mieć do niego skierowania ani od lekarza specjalisty ani rodzinnego (pierwszego kontaktu). Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę, najlepiej do kliniki o dobrych opiniach pacjentów.
Jak wybrać miejsce wykonania badania dopplerowskiego żył kończyn dolnych w Warszawie?
Wbrew pozorom bardzo istotne jest miejsce, w którym wykonamy dopplera żył kończyn dolnych w Warszawie. Nie każdy sprzęt będzie na tyle dokładny, by precyzyjnie pokazać prawdziwy obraz stanu naszych żył. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jaki ultrasonograf jest w klinice, w której chcemy poddać się badaniu. Klinika Fabskin na warszawskim Bemowie posiada najnowocześniejszy sprzęt gwarantujący dokładność i szczegółowość wyników badań.
Podczas analizowania wyników badań USG żył kończyn dolnych dużą rolę odgrywa również wiedza i doświadczenie lekarza. Zarówno podczas jego przeprowadzania, jak i konsultowania, istotne jest skorzystanie z odpowiedniego specjalisty.
Szukasz dokładnego badania USG żył kończyn dolnych?
Sprawdź naszą ofertę!
USG żył kończyn dolnych na terenie Warszawy – cennik
Cena | |
---|---|
USG żył kończyn dolnych – ocena doppler – 1 noga | 150 zł |
USG żył kończyn dolnych – ocena doppler – 2 nogi | 220 zł |