Rozszerzone naczynka krwionośne, pajączki na nogach to bardzo często występujący defekt, który można usunąć przy zastosowaniu nowoczesnych metod. Jedną z nich jest skleroterapia, która jest w pełni bezpieczna i skuteczna. Ostrzykiwanie żylaków można przeprowadzić w warszawskiej klinice Fabskin.

Jak powstają żylaki i pajączki?

Żylaki to nic innego jak powiększone i opuchnięte żyły kończyn dolnych. Pajączki z kolei poszerzone oraz popękane drobne naczynka krwionośne.

Problemy z naczyniami krwionośnymi, w tym żylaki czy zakrzepica wiążą się z wieloma czynnikami powstawania. Najważniejszymi jednak powodami, dla których mamy problemy z żyłami, jest ich naturalne starzenie się. Robią się coraz mniej elastyczne oraz twarde. To z kolei powoduje, że krew nie przepływa prawidłowo oraz nie ma odpowiedniej siły, by “przepchnąć” tworzące się zakrzepy. To doprowadza do niszczenia ścianek, pękania czy zbierania się zakrzepów w jednym miejscu. Problemy z układem krwionośnym częściej pojawia się u osób po 40. roku życia oraz takich, które były długo unieruchomione (choćby po operacji).

Pierwszymi objawami, które mogą świadczyć o powstawaniu pajączków oraz innych problemów z naczyniami krwionośnymi są pojawiające się skurcze łydek, bóle mięśni i opuchnięcie kostek. Mamy wrażenie, że nasze nogi są ciężkie i obolałe. Kończyny dolne mogą nas piec, szczypać, pulsować i mrowić.

Nie powinniśmy bagatelizować pojawiających się pajączków i żylaków, gdyż mogą być one sygnałem rozwijającej się choroby niewydolności żylnej. Jeśli nie podejmiemy leczenia, może dojść do powstania zakrzepowego zapalenia żył. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem specjalistą i podjąć odpowiednie środki. Wśród metod radzenia sobie z problemami żylnymi są zabiegi medyczne i medycyny estetycznej. Są to m.in. skleroterapia żylaków, laserowe zamykanie naczynek, zabieg Exuviance czy laserowe usuwanie zmian naczyniowych.

Skleroterapia żylaków i pajączków żylnych – na czym polega zabieg?

Zabieg skleroterapii polega na swoistym sklejeniu żyły od wewnątrz. Specjalnie przygotowany preparat jest podawany do żyły. Powoduje on sklejenie się ścian żyły i tym samym “cofnięcie” się pajączków. Po pewnym czasie, ponieważ następuje to stopniowo, widzimy, że naczynka się zamykają, a skóra pozostaje czysta, bez blizn i nacięć. Metodą ostrzykiwania żylaków można zamknąć zdecydowanie większość występujących pajączków.

Masz widoczne żylaki i pajączki?

Chcesz się ich pozbyć? Sprawdź ofertę kliniki Fabskin.

Jak się przygotować do obliteracji, czyli ostrzykiwania żylaków w Warszawie?

Przed zabiegiem konieczna będzie wizyta lekarska, podczas której przeprowadzony zostanie pogłębiony wywiad oraz badanie USG dopplerowskie żył . Jego celem jest sprawdzenie poprawności przepływów krwi oraz wykluczenie niewydolności naczyń krwionośnych. Wykonanie USG żył przed zabiegiem ostrzykiwania żylaków jest koniecznym etapem przygotowań do niego. Pozwala również znaleźć miejsca przecieków, czyli źródła powstawania pajączków.

Kilka dni przed obliteracją żylaków w Warszawie należy przyjmować preparat typu rutinoscorbin, którego celem jest wzmocnienie ścian żył.

Jak przebiega skleroterapia żylna w Warszawie?

Zabieg usuwania żylaków metodą skleroterapii ma kilka etapów. Po pierwszym, diagnostycznym etapie, przychodzi czas na właściwe zamykanie naczynek. Lekarz zaczyna od wyznaczenia punktów kontrolnych, czyli żył zasilających żylaki. W tych miejscach podawanie leków sprawi, że ostatecznie potrzebne będzie mniej środka obliterującego. W wyznaczone miejsca nakłuć specjalną igłą wprowadzony zostanie środek, który zamknie ściany naczyń krwionośnych. Dzięki wykorzystywaniu najnowszych technologii lekarze mogą działać bardzo precyzyjnie.

Na koniec skleroterapii kompresyjnej żył konieczne będzie jeszcze założenie specjalnego opatrunku uciskowego. Ma on postać rajstop lub bandaża. Kompresoterapia może okazać się niekonieczna, ale o tym każdorazowo decyduje lekarz. W większości wypadków jednak stosuje się ucisk dla wzmocnienia efektu zabiegu.

Cały zabieg skleroterapii naczyń żylnych kończyn dolnych, w zależności od rozległości żylaków i ich stopnia zaawansowania, trwa około 20-40 minut.

Skleroterapia kompresyjna – zalecenia po zabiegu usuwania żylaków

Po zabiegu usuwania żylaków w Warszawie metodą skleroterapii kompresyjnej konieczne jest zastosowanie się do odpowiednich zaleceń. By przywrócić prawidłowe krążenie w dolnych kończynach, po skończonym zabiegu usuwania drobnych żylaków należy udać się na przynajmniej pół godzinny spacer. Ta prosta metoda wyrówna i unormuje przepływ krwi. Nie wolno jednak stać w miejscu lub nieruchomo siedzieć.

Pacjent poproszony zostanie również, by przez około miesiąc po zabiegu nosić specjalne uciskowe rajstopy lub badażować nogi. Celem tych zabiegów jest zmniejszenie bólu, obrzęku oraz przyspieszenie procesu gojenia się ran na kończynach dolnych. Konieczne może okazać się stosowanie okładów chłodzących. W razie wystąpienia dolegliwości bólowych można skorzystać ze środków przeciwbólowych. Nie zaleca się, by bezpośrednio po usuwaniu żylaków stosowania zwiększonej aktywności fizycznej. Nie ma jednak przeszkód, by normalnie funkcjonować. Nie powinniśmy tylko korzystać z sauny, solarium i gorących kąpieli.

Wskazania do usuwania żylaków w Warszawie

Ekspert radzi

Zabieg skleroterapii przeznaczony jest dla wszystkich osób cierpiących na pękające naczynka popularnie nazywane pajączkami. Warto sięgnąć po tę metodę, gdy powstałe żylaki wynikają ze skutków ubocznych zabiegów operacyjnych. Należy pamiętać, że pajączki mogą być również objawem przewlekłej niewydolności żylnej. Systematycznie zamykanie naczynek w takim przypadku spowolni proces chorobowy oraz oddali powstawanie owrzodzeń – wyjaśnia lek. Piotr Leszczyński.

Jakie są efekty skleroterapii żylnej?

Efekty skleroterapii kompresyjnej w Warszawie są między innymi widoczne zmniejszenie się żylaków i pajączków lub też całkowite ich wchłonięcie. Zamknięte zostaną naczynka małe i duże, zwiększy się ich szczelność i poprawia przepływ krwi.

 

Skleroterapia naczyń żylnych kończyn dolnych – przeciwwskazania

Zabiegu skleroterapii naczyń żylnych kończyn dolnych nie można przeprowadzać, kiedy u pacjenta występuje niedokrwienie nóg. Usuwanie żylaków należy przesunąć, jeśli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią. Nie likwiduje się pajączków na nogach metodą skleroterapii w Warszawie, jeśli pacjent ma w historii choroby przebyte lub aktywne zmiany zakrzepowo-zatorowe. Innymi przeciwwskazaniami są:

  • uczulenie lub nadwrażliwość na leki, np. etoksysklerol,
  • zatorowość płucna,
  • stan zapalny organizmu i skóry,
  • choroby układowe,
  • mocna, świeża opalenizna,
  • unieruchomienie, np. poruszanie się na wózku,
  • choroby nowotworowe i autoimmunologiczne,
  • miażdżyca kończyn dolnych.

 

Usuwanie drobnych żylaków w Warszawie

Zabieg skleroterapii w Warszawie – jak długo utrzymuje się efekt?

Ekspert radzi:

Efekt skleroterapii opiera się na zamknięciu wewnętrznym naczynek. Nie dzieje się to jednak od razu. Wstrzyknięty preparat może działać przez 2-4 tygodni, a w przypadku żył o dużym przekroju wydłuży się to do nawet kilku miesięcy. Sam preparat wchłonie się po około roku. Każdorazowo zabieg daje widoczne efekty w 30-50% obszaru, który został mu poddany. Nie ma jednak przeszkód, by po upływie około miesiąca powtórzyć skleroterapię. Najlepsze efekty otrzymuje się po serii zabiegów. Zalecamy 2-4 powtórzeń. – mówi lek. Piotr Leszczyński.

FAQ – kilka pytań o likwidację pajączków i usuwanie drobnych żylaków

Czy skleroterapia żylaków boli?

Skleroterapia nie jest bolesnym zabiegiem. Odbywa się poprzez małe nakłucia wykonywane cienką igłą. Może to wywoływać pewien dyskomfort, ale większość pacjentów nie odczuwa bólu podczas usuwania żylaków tą metodą.

Czy można poddać zabiegowi skleroterapii obie kończyny na raz?

Nie zalecamy takiego rozwiązania. Nie ma jednak przeszkód, by drugą nogę poddać zabiegowi kolejnego dnia. Na pewno nie możemy skleroterapii żylaków przeprowadzać na jednej nodze częściej niż co trzy tygodnie. Jest to minimalny czas pomiędzy kolejnymi zabiegami.

Czy po zabiegu usuwania żylaków można pić alkohol?

Kilka dni po zabiegu skleroterapii nie powinno się spożywać alkoholu. Mogłoby to być niebezpieczne oraz zmniejszyć efekty, które można osiągnąć.

Czy można przeprowadzać skleroterapię podczas miesiączki?

Nie zaleca się poddawania się zabiegowi likwidacji pajączków na nogach metodą skleroterapii w czasie trwania miesiączki. Choć nie ma formalnych przeszkód, lepiej, by zabieg odbył się w innym czasie.

Czy można się opalać przed i po usuwaniu pajączków żylnych?

Nasłonecznienie i nagrzanie kończyn dolnych, zarówno krótko przed, jaki i po skleroterapii jest zakazane. Mocna opalenizna jest wręcz przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Także absolutnie nie polecamy opalania się podczas leczenia żylaków i pajączków żylnych metodą skleroterapii.

Skuteczne usuwanie pajączków żylnych w Warszawie

Sprawdź ofertę warszawskiej kliniki Fabskin

Usuwanie drobnych żylaków w Warszawie – cennik

Flebologia – cennik usług
Cena
konsultacja flebologiczna 150 zł
konsultacja flebologiczna z wykonaniem badania USG Doppler 250 zł
1 amp. sklerozantu 300 zł
podudzie 600-800 zł
kończyna dolna 1200-1500 zł
Badanie USG Doppler kończyn dolnych
1 nogi 150 zł
2 nogi 220 zł
Kontakt