Z pewnością zauważyłeś – jeżeli nie u siebie, to u innych osób – przebarwienia na skórze dłoni. Skąd się one biorą? Czy da się w jakikolwiek sposób zapobiec ich powstawaniu? Czy można je w łatwy sposób usunąć? Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym artykule.
Czym są plamy starcze?
Plamy starcze najczęściej występują na dłoniach, ale także mogą pojawić się one w obrębie twarzy. Nalezą one do naturalnych oznak procesu starzenia i nie muszą być groźne. Zdecydowanie częściej pojawiają się one w grupie osób, które ukończyły 40 rok życia. Mogą one występować u ludzi o każdym typie skóry, jednak zdecydowanie częściej przebarwienia na dłoniach pojawiają się u osób, które posiadają jasną karnację. Jak odróżnić je od naturalnych piegów? Zazwyczaj są one bardziej rozległe. Piegi natomiast pojawiają się na twarzy lub dłoniach już we wczesnym dzieciństwie. Plamy starcze z kolei szpecą skórę dorosłych osób. Jak one powstają? Skóra w pewnym wieku traci swoją naturalną elastyczność. Oprócz tego do znacznych zmian dochodzi także na poziomie komórkowym. Nasz organizm produkuje znacznie mniejszą ilość melatoniny, która jest odpowiedzialna za pigmentację. W związku z tym komórki barwnikowe nie są tak odporne na działanie promieni UV, co powoduje gromadzenie się grup melanocytów. To właśnie one są odpowiedzialne za występowanie przebarwień skórnych.
Przebarwienia na dłoniach – przyczyny ich powstawania
Przyczyn pojawienia się plam starczych należy dopatrywać się nie tylko w procesie starzenia się skóry. Są także skutkiem długotrwałego eksponowania delikatnej skóry dłoni lub twarzy na działanie promieni słonecznych. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich filtrów, które pomogą nam ochronić skórę przed niekorzystnym działaniem opalania. Plamy starcze mogą również świadczyć o tym, że nasz organizm ma niedobór pewnych witamin – z grupy C, B lub E. Na pojawianie się przebarwień może mieć również wpływ niedostateczne nawilżenie organizmu.
Żółte, czerwone i pomarańczowe przebarwienia na dłoniach – czy są groźne?
Z reguły pojawienie się wraz z wiekiem przebarwień na naszych dłoniach i twarzy nie powinno budzić w nas niepokoju. Są to jedynie zmiany barwnikowe, które pojawiają się w określonym miejscu i powodują zmianę kolorytu skóry. Zazwyczaj nie wymagają one interwencji lekarskiej. Jednak, kiedy zmieniają one swój wygląd, na przykład czernieją lub też stają się zrogowaciałe, mogą okazać się czymś innym. Wtedy najlepiej udać się do dermatologa w celu sprawdzenia, czy nie są to choroby skórne. Lekarz dermatolog skieruje nas na badania, które stwierdzą, czy mamy do czynienia z plamami starczymy, czy też powinniśmy rozpocząć proces leczenia. Przebarwienia na skórze nie powinny też być mylone z pieprzykami, które także mogą pojawiać się we wzmożonej ilości wraz z wiekiem. Pieprzyki, które mają nietypowy wygląd, mogą powodować choroby nowotworowe, dlatego w tym przypadku konieczne jest przebadanie tych zmian skórnych przez specjalistę.
Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień na naszej skórze?
Jeżeli mówimy o procesie leczenia, to warto wspomnieć, jak uchronić się przed powstaniem plam starczych. Przede wszystkim o skórę należy dbać już od wczesnych lat. Najlepszym sposobem na utrzymywanie właściwej pielęgnacji jest wyrobienie dobrych nawyków, które z pewnością nie zaszkodzą naszemu zdrowiu. Należą do nich m.in.:
- Ostrożne eksponowanie skóry na słońce – obecnie klimat ciągle się zmienia. Nasza skóra nie jest przyzwyczajona do upalnych dni, w czasie których promienie słoneczne naprawdę mocno oddziałują na naszą skórę. Dlatego dobrym sposobem jest unikanie przebywania na słońcu w godzinach południowych oraz okrywanie partii swojego ciała materiałem, który nie przepuszcza słońca. Aby dodatkowo chronić przed jego działaniem oczy oraz twarz, lepiej jest zakładać kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne ze specjalnymi szkłami.
- Stosowanie kremów z filtrami – odpowiednie zabezpieczenie delikatnej skóry, to nie tylko jej przysłonięcie. W trakcie wiosny i lata dobrze jest stosować klemy, które posiadają specjalne filtry przeciwsłoneczne. W przypadku osób o jasnej karnacji oraz dzieci warto wybrać ten, który posiada filtr SPF 50.
- Regularna suplementacja – przebarwienia powstają na skutek czynników zewnętrznych, ale i są reakcją organizmu na niedobory różnych substancji. Warto więc sięgać po beta-karoten, który nie tylko jest skutecznym antyoksydantem, ale także świetnie sprawdza się w walce z pojawieniem się wczesnych zmarszczek. Występuje on w naturalnej formie w marchewkach, pietruszce, szpinaku czy jarmużu
- .Dobieranie odpowiednich kosmetyków – niektóre kremy posiadają w swoim składzie substancje, które mogą powodować powstawanie przebarwień na skórze. Dobrym rozwiązaniem jest dokładne czytanie ich składu, jak również nieoszczędzanie na kosmetykach, których używamy na co dzień.
Warto stosować te proste techniki, zanim będziemy musieli się zastanawiać, jak zlikwidować plamy starcze, które nagle pojawiły się na naszej skórze.
Plamy starcze na dłoniach – jakie są ich rodzaje?
Plamy starcze na dłoniach mogą być różnego koloru. Ich nazwa wzięła się stąd, że wraz z upływem lat, ich liczba wzrasta. Czasami nazywane są one plamami wątrobowymi, lecz nie oznacza to, że ich przyczyn należy dopatrywać się w nieprawidłowym funkcjonowaniu wątroby. Pomarańczowe przebarwienia na dłoniach mogą być rodzajem plam starczych. Występują one także w innych wariantach. Często spotykane są plamy starcze, przybierające inną formę. Są to żółte przebarwienia na dłoniach lub czerwone przebarwienia na dłoniach czy innych częściach ciała. Zazwyczaj nie są one groźne, jednak wyglądają nieestetyczne. Jak pozbyć się plam starczych? Warto wypróbować zabiegi na przebarwienia. Szczegółowo opiszemy je w dalszej części naszego artykułu.
Jak zlikwidować plamy starcze – domowe sposoby
Tak naprawdę domowe sposoby w niewielkim stopniu mogą pomóc na przebarwienia skórne. Zazwyczaj działają one krótkotrwale. Skupiają się nie na usunięciu plam starczych, ale na ich wybieleniu lub rozjaśnieniu. Do najczęstszych sposobów takiego działania należą:
- Sok z cytryny – skóra dłoni przecierana wacikiem nasączonym sokiem z cytryny może zredukować widoczność zmian skórnych
- Maseczka z sody oczyszczonej – soda w połączeniu z wodą ma działanie oczyszczające oraz wybielające.
- Zielony ogórek – maseczka z użyciem tego warzywa może rozjaśnić miejscowo skórę.
Usuwanie przebarwień, które pojawiły się na skórze już jakiś czas temu, nie są możliwe przy pomocy domowych sposobów. Bardziej zaawansowane plamy starcze wymagają zastosowania silniejszych środków.
Jak na przebarwienia działa krioterapia?
Krioterapia jest zabiegiem, który polega na zamrażaniu przebarwień przy pomocy ciekłego azotu. Zabieg ten przeprowadza się punktowo, kierując natrysk jedynie na miejsce dotknięte zmianą. Krioterapia wiąże się jednak z ryzykiem wystąpienia blizn w miejscu działania azotu.
Jak zlikwidować plamy starcze laserem?
Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć plamy starcze na dłoniach na długi czas, zapoznaj się z bogatą ofertą zabiegów. Klinika Fabskin specjalizuje się w medycynie estetycznej różnych obszarów naszego ciała. W naszym katalogu znajdziesz zabieg laseroterapii, czyli metody, która w szybki sposób pozwoli Ci na całkowite usunięcie niechcianych przebarwień nawet w najbardziej wrażliwych okolicach. Jest to usługa bardzo komfortowa dla klienta, ponieważ jest zupełnie bezbolesna. Cała zabieg trwa bardzo krótko, a jego efekty są natychmiastowo widoczne. Plamy starcze zostają całkowicie zlikwidowane. Zazwyczaj lekarze polecają wykonanie serii zabiegów, by efekt końcowy utrzymywał się przez długi czas. Nasza klinika podchodzi do każdej osoby w indywidualny sposób, dlatego też oferujemy przeprowadzenie konsultacji medycznych, które pomogą wybrać dla Ciebie odpowiedni zabieg. Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć przebarwienia na dłoniach, aby zyskały one młodzieńczy wygląd, skontaktuj się z nami. Z pewnością pomożemy Ci rozwiązać ten problem. W przypadku zdecydowania się na usuwanie przebarwień laserem – cena jednego zabiegu z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy, jest uzależniona bowiem od obszaru ciała, w którym występują plamy starcze.