Problem nadmiernej potliwości dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jest to schorzenie dość wstydliwe, ponieważ powoduje dyskomfort i zmniejsza pewność siebie. Opiszemy, w jaki sposób można się go pozbyć, decydując się na zabiegi w klinice FabSkin w Warszawie.

Czym są gruczoły potowe?

Aby wiedzieć, czym jest hiperhydroza i jak ją leczyć, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat gruczołów potowych. Każdy z nas posiada ich miliony. Składają się one z cewek wydalniczych oraz przewodów, za pośrednictwem których wyprowadzany jest pot. W zależności od lokalizacji gruczołów potowych każdy z nich odpowiada za inne funkcje oraz wydziela inny rodzaj płynu. Zadaniem gruczołów potowych jest przede wszystkim produkcja oraz wydalanie wydzieliny z organizmu. Dzięki temu możliwy jest proces termoregulacji, którego celem jest obniżanie temperatury ciała. Oprócz tego wraz z potem usuwamy zbędne produkty, które powstają w trakcie przemiany materii. Co to oznacza? Gruczoły potowe pomagają wyzbyć się z organizmu także toksyn, które są szkodliwe.

Jaka jest inna rola gruczołów potowych?

Gruczoły potowe są także bardzo ważnym elementem naszego organizmu, który pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Wydzielany przez nie płyn pełni więc rolę ochronną. Co więcej, te partie ciała, które nie są wyposażone w dużą ilością gruczołów potowych, są narażone na wysuszenie. W rezultacie to właśnie na nich mogą powstawać zmarszczki. Sam pot jest roztworem soli, który składa się w większości z wody. Na jego skład mogą jednak wpływać takie czynniki jak nieuregulowana gospodarka hormonalna, zła dieta, warunki klimatyczne, a także choroby. Specjaliści w klinice medycyny estetycznej FabSkin położonej na warszawskim Bemowie szczegółowo omówią z Tobą temat, jakim jest nadpotliwość oraz przyczyny tego problemu.

Które partie ciała narażone są na hiperhydrozę?

Aby dowiedzieć się, które partie ciała dotyczą zazwyczaj problemu nadpotliwości, należy poznać, jakie są rodzaje gruczołów:

  • gruczoły apokrynowe – charakterystycznym miejscem ich występowania jest skóra owłosiona. Produkują one wydzielinę, która nie jest bezpośrednio skierowana na zewnątrz, lecz przedostaje się przez mieszki włosowe. Te gruczoły są zlokalizowane w okolicach intymnych oraz pod pachami.
  • gruczoły ekrynowe – można je znaleźć niemal na całej powierzchni ciała, jednak największa ich ilość znajduje się na stopach i dłoniach.

Zazwyczaj nadpotliwość kojarzona jest z okolicami, w których umiejscowione są gruczoły apokrynowe. Wydzielina, która się z nich wydostaje, jest znacznie gęstsza. Również przykry i nieprzyjemny zapach potu jest kojarzony właśnie z miejscami intymnymi i pachami. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w mieszkach włosowych pot ma kontakt z innymi drobnoustrojami.

Czym jest nadmierna potliwość?

Leczenie nadpotliwości wymaga najpierw rozpoznania, że mamy właśnie z nią do czynienia. Pocenie się ciała jest naturalną reakcją organizmu na zmiany temperatury, dlatego nie zawsze wydzielanie się potu powinno nas niepokoić. Hiperhydroza, bo tak inaczej nazywana jest nadmierna potliwość, jest schorzeniem, które charakteryzuje się nadprodukcją gruczołów potowych. Oznacza to, że każdy, nawet najbardziej błahy bodziec, może być stymulatorem do nadmiernej aktywności tych gruczołów. Aby mówić o nadpotliwości, należy mieć na uwadze to, że każdy człowiek wydziela dziennie nawet do trzech litrów potu. Jeśli dodatkowo osoba ta jest aktywna fizycznie, może dochodzić do zwiększonej produkcji potu. Hiperhydrozy nie należy więc łączyć z tymi czynnikami. Mówimy o niej dopiero wtedy, gdy nadmierna produkcja potu przekracza fizjologiczne potrzeby organizmu i nie jest wywołana żadnym czynnikiem inicjującym.

Skąd bierze się nadmierna potliwość (hiperhydroza)?

Pora, aby omówić czynniki, które mają wpływ na wzmożoną potliwość. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że powierzchnia ciała stale nawilżana jest niewielką ilością potu i jest to zupełnie normalne zjawisko. W ten sposób organizm może wydalać toksyczne substancje oraz pozbywać się produktów ubocznych przemiany materii. To właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie się. Dzięki temu dostarczamy ciału wodę, która odgrywa istotną rolę w ty całym procesie fizjologicznym. Kiedy nasz mózg wysyła do poszczególnych partii ciała sygnał, że potrzebuje schłodzenia, wtedy gruczoły potowe rozpoczynają wytwarzanie zwiększonej ilości potu. W ten sposób regulowana jest gospodarka cieplna organizmu, a ciało człowieka ma stałą temperaturę. Pot pojawia się także podczas wzmożonego wysiłku fizycznego oraz przeżywania silnych emocji, co nie jest niczym dziwnym i nie powinno wzbudzać naszego niepokoju.

Nadpotliwość – dlaczego jest tak kłopotliwa?

Nadmierna potliwość i przyczyny tego schorzenia są często dość wstydliwe. Osoby, które zgłaszają się po poradę dotyczącą tego problemu do specjalistów w klinice FabSkin położonej na warszawskim Bemowie, często do końca nie wiedzą, czy nadmierne wydzielanie potu przez ich organizm jest naturalne, czy mają już do czynienia z nadpotliwością.

Przyczyny powstawania nadpotliwości

Hiperhydroza może mieć różne przyczyny. Do specjalistów, którzy pracują w klinice FabSkin w Warszawie zwracają się osoby, które podejrzewają, że cierpią na tę przypadłość. Wtedy też, w trakcie wywiadu lekarskiego, eksperci doszukują się źródła problemu. Najczęściej jednak nadpotliwość pierwotna nie ma żadnych przyczyn. Z kolei tzw. nadpotliwość wtórna może być następstwem:

  • chorób układu nerwowego;
  • nieprawidłowym funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej;
  • chorób onkologicznych;
  • zaburzeń hormonalnych związanych z przechodzeniem okresu menopauzy;
  • bezdechu sennego;
  • ciąży;
  • zatrucia;
  • nadużywania alkoholu;
  • otyłości;
  • nagłego spadku masy ciała;
  • przyjmowaniu niektórych leków;
  • nieleczonych, przewlekłych infekcji.

Objawy nadmiernej potliwości

Hiperhydroza daje różne objawy. Jeśli jednak zauważyłeś, że nadmierne pocenie ciała wiąże się ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym lub przeżywaniem silnych emocji, najprawdopodobniej nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak nadpotliwość daje inne objawy lub też dotyczy innych okolic niż dłonie, pachy lub stopy, warto jest zwrócić się o fachową pomoc. Może to oznaczać, że przechodzisz właśnie jakąś infekcję. Do niepokojących symptomów należy pocenie się niesymetryczne. Może to wskazywać na uszkodzenie układu nerwowego. Jeśli nadmierna potliwość jest Twoim problemem i masz niepokojące objawy, nie zwlekaj z wykonaniem morfologii krwi, OB., TSH oraz prób wątrobowych.

Do kogo zgłosić się z problemem nadmiernej potliwości?

Jeśli cierpisz na nadpotliwość, a tradycyjne sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu zawodzą, warto jest zgłosić się do specjalisty. Taką osobą może być dermatolog. Możesz również wzbogacić swoją dietę o szereg witamin i mikroelementów, które pozwolą złagodzić objawy. Gdy hiperhydroza sprawia, że trudno jest Ci normalnie funkcjonować, możesz także zgłosić się do kliniki FabSkin w Warszawie i wdrożyć odpowiednie leczenie, które przynosi niemal natychmiastowe rezultaty.

Jak leczyć nadpotliwość?

Osoby cierpiące na nadpotliwość, zastanawiają się, jakie leczenie przyniesie najlepsze rezultaty. Przede wszystkim musimy pamiętać, że każdy z nas jest inny, tak więc sposoby na pozbycie się hiperhydrozy mogą się różnić. Przede wszystkim musimy znaleźć źródło problemu. Jest to możliwe po przeprowadzeniu szczegółowej konsultacji lekarskiej wraz z oceną stanu skóry Pacjenta. Takie rozpoznanie jest wykonywane przez naszych ekspertów w klinice medycyny estetycznej FabSkin położonej na warszawskim Bemowie. Specjalista określi, czy problem z nadmierną potliwością dotyczy określonych sfer, czy też całego ciała. Zaproponuje wtedy różnego rodzaju zabiegu, które pomogą rozwiązać ten kłopot.

Nadmierna potliwość – leczenie zabiegami medycyny estetycznej

Kiedy opisujemy szczegółowo schorzenie, jakim jest nadpotliwość, musimy dowiedzieć się jak leczyć tę przypadłość. W ofercie kliniki FabSkin w Warszawie znajdziesz nowoczesne zabiegi dla osób, które cierpią na hiperhydrozę. Wśród nich szczególnym zainteresowaniem cieszą się zabiegi na pachy. Czasami pomocne okaże się wykonanie depilacji laserowej okolic pach, w związku z czym pot nie jest już tak nieprzyjemny. Innym sposobem na pozbycie się problemu nadpotliwości jest wstrzyknięcie w gruczoły potowe toksyny botulinowej. Preparat ten może być stosowany w różne partie ciała. Sam zabieg trwa zaledwie kilka minut, a dzięki niemu możemy na długi okres czasu pozbyć się wstydliwego problemu. Zabieg jest bezpieczny dla zdrowia Pacjenta. Co ważne, toksyna botulinowa całkowicie blokuje nadmierne wydzielanie się potu.

Dlaczego warto wybrać klinikę FabSkin w Warszawie?

Osobom, którym przeszkadza nadmierna potliwość, zastanawiają się, jak leczyć to schorzenie, a także gdzie zgłosić się o pomoc. W klinice FabSkin położonej na warszawskim Bemowie nie tylko uzyskasz profesjonalną pomoc i opiekę, ale także dowiesz się, jaki zabieg będzie idealny właśnie dla Ciebie. Posiadamy najnowszy sprzęt, a wszystkie preparaty, jakich używamy, są najwyższej jakości. Naszą misją jest pomaganie innym, dlatego zawsze cieszymy się z uzyskania pożądanych efektów u naszych Pacjentów.