Mezoterapia to niechirurgiczny zabieg kosmetyczny, który wykorzystuje wstrzykiwane substancje do zwalczania starzenia się i różnych problemów skórnych. Jej efekty mogą być trwałe, ale często bledną z czasem. Jest ona wykonywana przez lekarza lub kosmetologa.

Co to jest mezoterapia igłowa?

Mezoterapia to jedna z procedur medycyny estetycznej, w jej trakcie preparat witaminowy wprowadzany jest do środkowych warstw skóry za pomocą cienkiej igły lub kaniuli, czyli igły obło zakończonej. Jest stosowana od wielu lat i wykazano, że zmniejsza zmarszczki, poprawia koloryt skóry, rozświetla, a nawet odbudowuje blizny potrądzikowe. Mezoterapia składa się z trzech głównych części:

    1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie skóry poprzez użycie złuszczającego peelingu lub środka oczyszczającego. Pozbywamy się w ten sposób nadmiaru sebum i zanieczyszczeń.
    1. Drugim krokiem jest podanie preparatu za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą lub kaniulą.
    1. Trzecim krokiem jest nałożenie na skórę jakiegoś rodzaju kremu nawilżającego lub żelu. Pomaga to zablokować składniki i upewnia się, że są one odpowiednio wchłaniane do organizmu.

Na czym polega mezoterapia igłowa?

Mezoterapia to niechirurgiczny zabieg medycyny estetycznej, który wykorzystuje zastrzyki w celu zmniejszenia widoczności zmarszczek, blizn i innych oznak starzenia. Są one wykonywane za pomocą roztworu zawierającego specjalne składniki, witaminy i minerały, które stymulują własny proces regeneracji organizmu. Zabieg odbywa się w gabinecie lekarskim, gdzie przed przystąpieniem do działania przeprowadzany jest wywiad lekarski, by ustalić cele, jakie chcesz osiągnąć, a następnie opracowany zostaje plan terapii, czyli ilość i częstotliwość zabiegów oraz dobierany jest odpowiedni preparat.

Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu substancji do małych miejsc w skórze (tzw. mikroiniekcje). Substancje te pomagają stymulować produkcję kolagenu i pobudzają regenerację komórek. Preparat jest wchłaniany stopniowo, dzięki czemu jego działanie jest rozłożone w czasie, a efekty utrzymują się długo po zakończeniu terapii.

Przebieg zabiegu mezoterapii igłowej

Zabieg wykonywany może być w znieczuleniu miejscowym, czyli po nałożeniu maści znieczulającej.

W trakcie trwania mezoterapii igłowej będziesz musiała leżeć lub siedzieć w określonej pozycji przez kilka minut, najdłuższe zabiegi jednak nie przekraczają godziny.

Przed z przystąpieniem do działania jeszcze raz zostanie oczyszczona skóra, by zminimalizować ryzyko nadkażenia. Wtedy też lekarz przejdzie do działania i poda Ci wybrany środek za pomocą długiej i bardzo cienkiej igły, którą będzie wkłuwał mniej więcej w centymetrowej siatce. Ilość wstrzykiwanego płynu będzie zależała od leczonego obszaru, ale na ogół nie jest to więcej niż 0,5 mililitra. Następnie lekarz usunie igłę i użyje maści dezynfekującej, aby zapobiec infekcji. Później będzie masować obszar, w który wstrzyknął płyn i czekać na jego działanie. Cała procedura może trwać od 10 minut do godziny, w zależności od tego, ile obszarów zostało poddanych zabiegowi. Po terapii twarz będzie ciepła z powodu rozszerzenia naczyń krwionośnych, może też wystąpić pewne zaczerwienienie.

Po kuracji będziesz mogła od razu wrócić do swoich codziennych zajęć, pamiętając, aby nie dotykać twarzy, nie pocierać jej ani nie wysilać się. W przypadku pojawienia się punktowych wybroczyn mogą utworzyć się w tym miejscu niewielkie strupki, które po zagojeniu same odpadną. Mezoterapia może być również stosowana na innych częściach ciała, takich jak dłonie lub stopy, jeśli jest to konieczne.

Zabieg ten zazwyczaj przeprowadzany jest w kilku (od 3 do 10) seriach w odstępach od kilkunastu dni do kilku miesięcy.

Przygotowanie do zabiegu mezoterapii

Przed wykonaniem mezoterapii igłowej ważne jest, aby podjąć następujące środki ostrożności:

  • Unikaj kofeiny, alkoholu i nikotyny przez co najmniej 3 dni przed zabiegiem.

A co po zabiegu?

Unikaj ekspozycji na słońce przez 1 tydzień po zakończeniu zabiegu mezoterapii (jeśli to możliwe). Jeśli w tym czasie skóra będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych, to używaj jak najczęściej kremu z filtrem SPF 30+ – niezależnie od rodzaju skóry!

Jakie efekty przynosi mezoterapia igłowa?

Efekty mezoterapii są bardzo szerokie i można je zauważyć już po dwóch tygodniach od zabiegu. Mezoterapia igłowa stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co zmniejsza widoczność zmarszczek i drobnych linii, poprawia teksturę i napięcie skóry, rozjaśnia blizny, zmniejsza cellulit, a nawet pomaga zredukować rozstępy.

Mezoterapia to nieinwazyjna procedura, w której wykorzystuje się igły do wstrzykiwania płynu w skórę w celu stymulowania produkcji nowego kolagenu, co z czasem skutkuje jędrniejszym jej wyglądem. Igły są bardzo małe, więc nie powodują bólu ani dyskomfortu podczas zabiegu; jednak jeśli się tym przejmujesz, nie martw się, ponieważ kliniki oferują dodatkowe opcje łagodzenia bólu, takie jak miejscowy żel znieczulający.

Zobacz również:

Ceny mezoterapii w Fabskin
Mezoterapia pod oczy
Mezoterapia polinukleotydami
Mezoterapia kolagenowa
Mezoterapia skóry głowy peptydami
Mezoterapia skóry głowy