Nadmierne owłosienie w szczególności u kobiet jest problematyczne. Osoby z tym problemem wstydzą się własnego ciała i unikają sytuacji, w których musiałyby eksponować jego części. Skąd biorą się włosy w nietypowych miejscach, czy da się jakoś zapobiec temu kłopotowi? Czy można coś na niego poradzić? W klinice FabSkin w Warszawie przygotowaliśmy niesamowite zabiegi, które odmienią Twoje życie!

Hirsutyzm – co to jest?

Nadmierne owłosienie może być tematem, który wzbudza często wstyd, a także wydaje się być krępujący. Osoby, które cierpią na hirsutyzm, często starają się go ukryć pod długimi spodniami czy spódnicami. Warto wspomnieć, że hirsutyzm jest problemem, który często stanowi objaw innych schorzeń. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, należy poznać definicję terminu hirsutyzm i zastanowić się, co to w ogóle jest. Przede wszystkim to zaburzenie, które występuje u kobiet w różnym wieku. Ilość owłosienia na ciele nie jest określona przez żadne normy, dlatego też jest sprawą indywidualną każdego z nas. Często jednak nadmierne owłosienie pojawia się u kobiet w miejscach, które nie są dla nich typowe. Aby precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, co to jest hirsutyzm, należy także dowiedzieć się, w jaki sposób może on powstać, jakie są jego przyczyny oraz jak go rozpoznać. Przede wszystkim hipertrychoza to ogólne pojęcie, które dotyczy występowania na cały ciele nadmiernego owłosienia. Hirsutyzm jest z kolei głównie przyczyną hipertrychozy. Problem z pojawieniem się nadmiernego owłosienia posiada nawet do 10% wszystkich kobiet.

Czy istnieją różne odmiany hirsutyzmu?

Tak, hirsutyzm można podzielić na dwa rodzaje:

  • hirsutyzm idiopatyczny – nie jest on wiązany z zaburzeniem gospodarki hormonalnej ani innymi schorzeniami zdrowotnymi. Jest to więc schorzenie dziedziczone wraz z genami rodziców lub dziadków. W tym przypadku najskuteczniejszą formą jego leczenia jest depilacja laserowa lub golenie nadmiernych włosków.
  • hirsutyzm wtórny – to najczęściej spotykana odmiana tego zaburzenia. Jest on wynikiem zaburzeń hormonalnych lub innych schorzeń medycznych, co w rezultacie prowadzi do tego, że organizm produkuje zbyt dużą ilość androgenów lub też posiada nadmierną wrażliwość na te hormony.

Warto też mieć świadomość, że istnieją sposoby, które pozwolą Ci się pozbyć problemu z nadmiernym owłosieniem na długi czas. W tym celu opiszemy szczegółowo, jakie hirsutyzm daje objawy, a także wskażemy jak go leczyć. W klinice FabSkin w Warszawie znajdziesz wiele opcji trwałego usuwania włosków. Depilacja laserowa jest coraz bardziej popularna i cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Nadmierne owłosienie u kobiet – dlaczego jest takie problematyczne?

Każda kobieta stara się, aby jej wygląd był nienaganny. Również w mediach obserwujemy modelki i aktorki, które prezentują idealną cerę, figurę, czy pozbawione włosków ciało. Nadmierne owłosienie u kobiet może więc być powodem zaniżenia samooceny, a także spadku własnej wartości. Często kobiety, które zmagają się z tym schorzeniem, coraz bardziej się wycofują, nie potrafią normalnie funkcjonować w społeczeństwie i uciekają od towarzystwa innych osób, w tym także mężczyzn. Może to prowadzić do różnych problemów, takich jak lęki, kłopoty ze snem czy nawet depresja. Co więcej, często hirsutyzm jest tematem tabu, o którym kobiety nie chcą rozmawiać nawet z najbliższymi. Często ukrywają swoje ciało przed wzrokiem innych, ponieważ obawiają się reakcji innych. Warto więc uzmysłowić wszystkim, że hirsutyzm sam w sobie nie jest problemem, ale może być objawem innych schorzeń. Istnieją także możliwości, jakie daje medycyna estetyczna, na poprawę swojego wyglądu i pozbycie się nadmiarowych włosków z różnych miejsc. W klinice FabSkin w Warszawie jest wykonywana także depilacja laserowa miejsc intymnych, co pomaga wielu kobietom we wzmocnieniu wiary w siebie i pokonaniu własnego ciała.

Hirsutyzm – objawy nadmiernego owłosienia

Wiemy już, czym jest hirsutyzm, a jakie są jego objawy i w jaki sposób łatwo go rozpoznać? Jest to widoczne gołym okiem. Jeśli zauważasz u siebie pojawienie się grubszych i ciemniejszych włosków na ciele w miejscach, które są charakterystyczne dla występowania męskiego owłosienia, możesz mieć do czynienia z hirsutyzmem.  Oczywiście ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz po przeprowadzeniu szczegółowych badań, w tym przede wszystkim hormonalnych. W klinice FabSkin w Warszawie podczas konsultacji przedzabiegowych nasi specjaliści oceniają stan skóry i włosków na ciele, szukając przyczyny problemu i zalecając najskuteczniejszą metodę leczenia lub terapii.

Gdzie mogą pojawić się włoski w przypadku hirsutyzmu?

Kobiety, które cierpią na nadmierne występowanie włosków, doświadczają ich wyrastania w charakterystycznych dla mężczyzn miejscach. Przede wszystkim można wyróżnić:

  • hirsutyzm na piersiach – włoski w tym przypadku pojawiają się zazwyczaj w okolicach brodawek. Z uwagi na to, że jest to bardzo wrażliwe miejsce, gdzie skóra jest cienka, zaleca się wykonanie depilacji laserowej. Taki zabieg jest przeprowadzany w klinice FabSkin położonej na warszawskim Bemowie.
  • hirsutyzm na brzuchu – charakteryzuje się nadmiernym owłosieniem w okolicy pępka oraz – tak jak w przypadku mężczyzn – na wzgórku łonowym oraz na jego połączeniu z pępkiem.
  • hirsutyzm na udach – każda kobieta posiada włoski na udach, jednak w przypadku posiadania schorzenia występowania nadmiernego owłosienia, włoski na wewnętrznej i zewnętrznej części ud są gęste i długie, często pojawiają się one w zwiększonej ilości także w miejscach intymnych.
  • hirsutyzm na pośladkach – kobieca pupa jest uważana za element ciała kuszący, pełny i atrakcyjny. Pojawienie się włosków w tym miejscu może być powodem wielu kompleksów.
  • hirsutyzm na plecach – samodzielna depilacja pleców jest trudna do wykonania, dlatego najskuteczniejszą metodą pozbycia się nadmiernego owłosienia w tym miejscu, jest poddanie się depilacji laserowej.
  • hirsutyzm na twarzy – najczęściej występuje on w formie nadmiernego włosienia brody, wąsika czy nawet policzków. Golenie tych miejsc tradycyjną maszynką może skutkować wrastaniem włosków oraz ich szybkim odrostem w grubszej i ciemniejszej formie.

Nadmierne owłosienie – przyczyny

Jak wykazały badania, hirsutyzm wtórny może mieć swoje przyczyny w zaburzeniach, do jakich dochodzi w gospodarce hormonalnej. Najczęściej cierpią na niego kobiety, i których zaobserwowano wzrost hormonów zwanych androgenami lub występują u nich zaburzenia wrażliwości organizmu na ten hormon. Nadmierne owłosienie na twarzy a tarczyca to także dość często idący ze sobą duet. W przypadku problemów z niedoczynnością lub nadczynnością tego gruczołu możemy zaobserwować u siebie objawy hirsutyzmu.

Nadmierne owłosienie – leczenie

Jeśli hirsutyzm to nasz problem, jak się go skutecznie pozbyć? Przede wszystkim wszystko uzależnione jest od przyczyny tego schorzenia. Czasami lekarz zastosuje odpowiednią terapię hormonalną, polegającą na przyjmowaniu odpowiednich środków farmakologicznych. Należy jednak pamiętać, że hirsutyzm to także problem natury psychicznej, więc leczenie nie rozwiązuje wszystkich naszych kłopotów. Aby skutecznie pozbyć się niechcianych włosków z różnych partii ciała, warto umówić się do kliniki FabSkin w Warszawie na zabieg depilacji.

Jakie zabiegi oferowane przez klinikę FabSkin na warszawskim Bemowie są skuteczne dla osób z hirsutyzmem?

Wiele osób zastanawia się, czy nadmierne owłosienie zniknie samoistnie. Niestety nawet po wyrównaniu poziomu hormonów, problem ten nadal istnieje. Najskuteczniejszą formą pozbycia się nadmiernego owłosienia jest wykonanie depilacji laserowej. Jest to bezinwazyjna alternatywa dla tradycyjnych form depilacji. W klinice medycyny estetycznej FabSkin posiadamy najnowszej technologii sprzęt, który pozwoli na wykonanie serii precyzyjnych zabiegów w celu pozbycia się włosków. Golenie może nie tylko podrażniać skórę, ale także powodować wrastanie włosków, a depilacja laserowa nie powoduje tych dolegliwości. Często po wykonaniu serii zabiegów włoski zostają na stałe usunięte. Oczywiście w naszej placówce położonej na warszawskim Bemowie są także dostępne zabiegi dla panów. Nowoczesna depilacja laserowa dla mężczyzn jest coraz bardziej popularną metodą pozbycia się niechcianych włosków z klatki piersiowej, pleców czy pach. Każdy zabieg jest przeprowadzany przez kosmetologa lub lekarza, ponieważ komfort i bezpieczeństwo naszych Pacjentów jest dla nas priorytetem.