Botoks na ratunek zgrzytającym zębami! Poznaj skuteczne sposoby walki z bruksizmem.

Bruksizm należy do dolegliwości z dziedziny chorób parasomii, związanych z zaburzeniami snu. Objawia się najczęściej w nocy (bruksizm odśrodkowy), choć może również występować w ciągu dnia (bruksizm środkowy). Chorzy to z reguły osoby z nadwrażliwością na stres, u których zdiagnozowano podwyższone napięcie nerwowe. Bruksizm wiąże się także z wadami zgryzu, zwiększone napięcie lub zaburzenia w mięśniach żucia. Nieleczony bruksizm doprowadzić może do poważnych wad zgryzu, oraz innych towarzyszących mu dolegliwości.

Objawy bruksizmu

Bruksizm może być początkowo trudny do zdiagnozowania. Osoby z objawami bruksizmu często szukają przyczyn w innych chorobach i nierzadko odwiedzają wielu specjalistów, zanim uda się prawidłowo zdefiniować chorobę. Do najczęstszych objawów bruksizmu zaliczamy:

  • Wytarcia, ścieranie się zębów.
  • Zgrzytanie zębami w trakcie snu.
  • Widoczne korzenie zębów.
  • Krwawienie w czasie mycia zębów.
  • Bóle w okolicy przyczepu mięśni żwacza i skroniowego.
  • Wzrost napięci mięśni obręczy barkowej powiązane z bólem.
  • Bóle pleców, głowy, karku, brzucha, problemy ze słuchem.

Diagnoza

Właściwie zdiagnozować bruksizm potrafi jedynie lekarz specjalista. Zapraszamy wszystkich, którzy odczuwają niepokój związany z powyższymi objawami, na badanie lekarskie do kliniki stomatologicznej FABDENT, gdzie lekarz przeprowadzi szczegółowe badania i pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Lekarz bada ogólny stan pacjenta, a także kształt jego twarzy i postawę. Następnie wykonuje się badanie zewnątrz ustne, gdzie sprawdza się stopień napięcia mięśni żwaczy, trzaski i przeskakiwania stawów skroniowo żuchwowych. Badanie wewnątrzustne szuka objawów bruksizmu w okolicach zębów.

Leczenie doraźne

W centrum medycyny estetycznej FABSKIN, bruksizm leczony jest za pomocą toksyny botulinowej. Jest to metoda bezpieczna, bardzo skuteczna i szybka w działaniu. Za pomocą zastrzyków z toksyny botulinowej możemy spowolnić siłę pracy mięśni policzkowych. Zostają one na okres do 6 miesięcy przyblokowane, wskutek czego impuls nerwowy nie dociera do mięśni i nie powoduje ich nad reakcji.

Zabieg trwa do kilkunastu minut i nie jest bolesny. Działa jedynie w obrębie mięśni, do których został dostarczony, co nie przenosi się w żaden sposób na pracę innych mięśni. Przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegu są takie same, jak w przypadku innych zabiegów z użyciem toksyny botulinowej.

Szyna relaksacyjna przy leczeniu bruksizmu toksyną botulinową

Szyna relaksacyjna, to przezroczysta nakładka na zęby, która jest dostosowywana dla każdego pacjenta w sposób indywidualny przez ortodontę. Szyny mają szerokie zastosowanie w stomatologii, pomagają niwelować wady zgryzu oraz urazy zębowe. Szyn relaksacyjnych używają coraz częściej ortodonci. Nakładki charakteryzują się różnym stopniem twardości, który dostosowywany jest do danego schorzenia. Okres noszenia szyn relaksacyjnych uzależniony jest od wielu czynników. Szyny relaksacyjne wykonywane są zazwyczaj z materiału biozgodnego, akrylowego, cechuje je odporność na uszkodzenia mechaniczne, skonstruowane są w taki sposób, aby nie naruszały struktury dziąseł, nie podrażniały ich. Są łatwe w użytkowaniu: łatwo się je czyści, ściąga i zakłada. Najodpowiedniejsze są dla pacjentów, którzy posiadają pełny stan uzębienia.

Szyny relaksacyjne, wchodzą w skład szyn zgryzowych. Stosowane są w poważnych bólach głowy spowodowanych różnymi wadami zgryzu, problemach ze zwarciem zgryzu, ale przede wszystkim mają na celu wyleczyć bruksizm (zgrzytanie zębami w nocy).

Szynę zakłada się zazwyczaj na noc. Dzięki temu zęby nie mają możliwości stykania się, eliminowanie jest zgrzytanie zębami. Mięśnie żwaczowe zostają w ten sposób znacznie osłabione, a szkliwo zębów mniej się niszczy. Teoretycznie użytkowanie szyny relaksacyjnej nie jest bolesne, jednak w praktyce pacjenci w pierwszych dniach mogą odczuwać pewien dyskomfort, który szybko mija.

Szyna relaksacyjna jest jedną z możliwości leczenia wad zgryzu. Jej największym atutem jest jej skuteczność i szybkość leczenia, oprócz tego jest niedroga i bardzo wygodna w użytkowaniu. Należy jednak pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu zaleceń ortodonty, gdyż tylko wtedy leczenie będzie miało sens. Nie można zapominać o jej zakładaniu, czyszczeniu oraz o wizytach kontrolnych. Regularne noszenie szyny relaksacyjnej z całą pewnością przyniesie widoczne efekty.

Specjalna oferta łącząca toksynę botulinową z szyną relaksacyjna w FabSkin

W FabSkin oraz w FabDent, w leczeniu bruksizmu rekomendujemy połączenie zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej z szyną relaksacyjną !

Przeczytaj więcej >


Zastanawiasz się jaki zabieg będzie najlepszym wyborem?

Zadzwoń lub napisz do nas!

Pomożemy Ci wybrać najbardziej odpowiedni zabieg dla Ciebie! Zapraszamy Cię również na KONSULTACJĘ!

Tel: 22 126 80 08
E-mail: fabskin@fabskin.pl

Przejdź do góry