Bruksizm należy do dolegliwości z dziedziny chorób parasomii, związanych z zaburzeniami snu. Objawia się najczęściej w nocy (bruksizm odśrodkowy), choć może również występować w ciągu dnia (bruksizm środkowy). Chorzy to z reguły osoby z nadwrażliwością na stres, u których zdiagnozowano podwyższone napięcie nerwowe. Bruksizm wiąże się także z wadami zgryzu, zwiększone napięcie lub zaburzenia w mięśniach żucia. Nieleczony bruksizm doprowadzić może do poważnych wad zgryzu, oraz innych towarzyszących mu dolegliwości.

Objawy bruksizmu

Bruksizm może być początkowo trudny do zdiagnozowania. Osoby z objawami bruksizmu często szukają przyczyn w innych chorobach i nierzadko odwiedzają wielu specjalistów, zanim uda się prawidłowo zdefiniować chorobę. Do najczęstszych objawów bruksizmu zaliczamy:

  • Wytarcia, ścieranie się zębów.
  • Zgrzytanie zębami w trakcie snu.
  • Widoczne korzenie zębów.
  • Krwawienie w czasie mycia zębów.
  • Bóle w okolicy przyczepu mięśni żwacza i skroniowego.
  • Wzrost napięci mięśni obręczy barkowej powiązane z bólem.
  • Bóle pleców, głowy, karku, brzucha, problemy ze słuchem.

Diagnoza

Właściwie zdiagnozować bruksizm potrafi jedynie lekarz specjalista. Zapraszamy wszystkich, którzy odczuwają niepokój związany z powyższymi objawami, na badanie lekarskie do kliniki stomatologicznej FABDENT, gdzie lekarz przeprowadzi szczegółowe badania i pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia.
Lekarz bada ogólny stan pacjenta, a także kształt jego twarzy i postawę. Następnie wykonuje się badanie zewnątrz ustne, gdzie sprawdza się stopień napięcia mięśni żwaczy, trzaski i przeskakiwania stawów skroniowo żuchwowych. Badanie wewnątrzustne szuka objawów bruksizmu w okolicach zębów.

Leczenie doraźne

W centrum medycyny estetycznej FABSKIN, bruksizm leczony jest za pomocą toksyny botulinowej. Jest to metoda bezpieczna, bardzo skuteczna i szybka w działaniu. Za pomocą zastrzyków z botoksu możemy spowolnić siłę pracy mięśni policzkowych. Zostają one na okres do 6 miesięcy przyblokowane, wskutek czego impuls nerwowy nie dociera do mięśni i nie powoduje ich nad reakcji.
Zabieg trwa do kilkunastu minut i nie jest bolesny. Działa jedynie w obrębie mięśni, do których został dostarczony, co nie przenosi się w żaden sposób na pracę innych mięśni. Przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegu są takie same, jak w przypadku innych zabiegów z użyciem botoxu.

Sprawdź cennik zabiegu bruksizm

REDUKCJA NAPIĘCIA MIĘŚNI ŻUCHWY – Toksyna BotulinowaCenaPromocje
Leczenie bruksizmu 50 j. / 100 j.1200 / 2000 zł950 / 1500 zł 
Niechirurgiczna korekcja kształtu żuchwy 50 j. / 100 j.1200 / 2000 zł950 / 1500 zł 
Szyna relaksacyjna przy zabiegu z użyciem toksyny botuklinowej400 zł299 zł
Konsultacja i ustalenie indywidualnego planu zabiegówbezpłatnie
Wizyta kontrolna po zabiegubezpłatnie

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ tel: 22 126 80 08