Diamentowo białe zęby! Poznaj skuteczne sposoby wybielania w gabinecie metodą BEYOND II

Wybielanie zębów jest najczęściej stosowanym zabiegiem we współczesnej stomatologii estetycznej. Doceniane jest zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Szeroka gama produktów do wybielania dostosowana jest do każdej kieszeni i ram czasowych tak aby usatysfakcjonować każdego pacjenta.

Czy to w formie jednogodzinnej sesji profesjonalnego wybielania w gabinecie czy też w domu korzystając z nakładek wybielających lub zestawów zakupionych w aptece (drogerii), rozwiązań aby wybielić zęby jest mnóstwo. Jednak tylko 15 procent z dorosłej populacji próbowało tej kosmetycznej procedury i dlatego wokół tego zabiegu krąży wciąż wiele fałszywych mitów.

Prawda jest taka, że wybielanie zębów jest bezpieczne i skuteczne. Niemal każdy kto zdecyduje się na zabieg wybielania zębów zobaczy od umiarkowanej do znaczącej zmiany koloru. Niemniej jednak, wybielanie zębów nie jest stałym rozwiązaniem i wymaga konserwacji lub „odświeżenia” dla utrzymania długotrwałego efektu.

Wybielanie vs. Rozjaśnienie

Według EFSA (European Food Safety Authority czyli „Europejski Inspektorat Sanitarny”), termin „wybielanie” odnosi się wyłącznie do produktów, które zawierają środki wybielające – zazwyczaj nadtlenki wodoru lub nadtlenki karbamidu. Natomiast termin „rozjaśnianie”, odnosi się do koloru zębów jaki uzyskuje się po usunięciu zanieczyszczeń i osadu z powierzchni zębów. Zatem każdy produkt, który oczyszcza (jak na przykład pasta do zębów) jest traktowany jako rozjaśniacz. Oczywiście, termin „wybielanie” brzmi lepiej niż rozjaśnianie, dlatego jest coraz częściej stosowany nawet przy opisywaniu produktów, które nie zawierają środków wybielających.

Dlaczego warto zdecydować się na wybielanie zębów?

Osoby w młodym wieku mają piękne białe zęby co uwarunkowane jest zewnętrzną strukturą zęba, jaką jest szkliwo. Powierzchnia szkliwa charakteryzuje się bardzo estetycznym wyglądem podobnym do porcelany. Szkliwo, składa się z pryzmatów szkliwnych, jest najbardziej twardą tkanką zęba i chroni je przed ścieraniem , skutkami zgrzytania, urazami i atakami kwasów produkowanych przez bakterie. Jednak z biegiem lat szkliwo staje się coraz bardziej cienkie , robi się przezierne w wyniku czego coraz mocniej zaczyna prześwitywać żółta zębina znajdująca się tuż pod szkliwem. To zębina odpowiedzialna jest za żółty odcień zęba.

W wyniku codziennego żucia dochodzi do ścierania się szkliwa, powstają w nim mikropęknięcia. To właśnie w mikropęknięciach, jak również w przestrzeniach między pryzmatami szkliwa odkładają się barwniki i osady. W rezultacie zęby nabierają coraz bardziej matowego i ciemniejszego koloru.

Wybielanie zębów usuwa barwniki i zanieczyszczenia z przestrzeni międzypryzmatycznej. Niektóre szczeliny są szybko ponownie mineralizowane przez składniki znajdujące się w ślinie, podczas gdy inne wypełniają się ponownie szczątkami organicznymi.

Masz przebarwienia zębów? Sprawdź dwa typy przebarwień zębów

Przebarwienia zębów dzielimy na : przebarwienia spowodowane czynnikami zewnętrznymi oraz przebarwienia spowodowane czynnikami wewnętrznymi.

Przebarwienia spowodowane czynnikami zewnętrznymi powstają na powierzchni zębów w wyniku odkładania się osadów i barwników pochodzących z ciemnych napojów, żywności i tytoniu. Przebarwienia te mogą być powierzchowne (dotyczą szkliwa) lub głębokie (barwniki odkładają się w zębinie). Powierzchowne przebarwienia są niewielkie i mogą być usunięte poprzez szczotkowanie lub profilaktyczne czyszczenie zębów w gabinecie. Przebarwienia głębokie mogą być usunięte tylko i wyłącznie poprzez wybielanie zębów.

Przebarwienia spowodowane czynnikami wewnętrznymi. Ich przyczyną mogą być między innymi urazy oraz leki (tetracykliny podawane w okresie tworzenia się zębów, fluoroza, materiały stosowane dawniej w leczeniu kanałowym). W przeszłości panowało przekonanie, że przebarwienia zębów spowodowane czynnikami wewnętrznymi są oporne na wybielanie. W dzisiejszej stomatologii estetycznej dysponujemy lepszymi możliwościami przez co uzyskujemy dużo lepsze rezultaty. Ważne jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny przebarwienia i odpowiedni wybór metody wybielania dla zębów żywych i martwych. Więcej informacji o wybielaniu zębów martwych.

Co może być przyczyną przebarwienia zębów?

Wiek: Istnieje bezpośredni związek pomiędzy kolorem zębów i wiekiem. Z biegiem lat zęby stają się ciemniejsze co spowodowane jest ścieraniem się szkliwa i odkładaniem barwników w zębinie. Wybielanie zębów u osób nastoletnich daje natychmiastowy efekt. U dwudziesto- i trzydziestolatków zęby zaczynają nabierać żółtego odcienia, a wybielanie zębów może wymagać nieco więcej wysiłku. U czterdziestolatków zęby stają się bardziej żółto- brązowe i mogą być przydatne dodatkowe zabiegi. U pięćdziesięciolatków zęby wchłaniają wiele opornych przebarwień, które mogą okazać się trudne (ale nie niemożliwe) do usunięcia.

  • Kolor początkowy: Każdy z nas posiada wrodzony kolor zębów, który waha się od żółto-brązowego do zielonkawo-szarego, i zmienia się w czasie. Żółto-brązowy kolor lepiej reaguje na wybielanie niż zielono-szary.
  • Przezroczystość i przezierność: Są to także cechy genetyczne. Przezierność zęba zależy od budowy szkliwa i zmienia się wraz z wiekiem. Podczas wybielania zębów ogromne znaczenie ma stopień mineralizacji szkliwa. Dobrze zmineralizowane szkliwo jest mniej przezierne a efekt wybielania tego typu zębów jest bardziej stabilny niż w zębach których szkliwo jest mnie zmineralizowane.
  • Nawyki żywieniowe: Spożywanie czerwonego wina, kawy, herbaty, coli, marchwi, pomarańczy i innych kolorowych napojów i pokarmów powoduje odkładanie się przebarwień. Ponadto spożywanie kwaśnych produktów żywnościowych, takich jak owoce cytrusowe i ocet przyczyniają się do erozji szkliwa. W rezultacie szkliwo staje się bardziej przezierne co powoduje przeświecanie przez nie żółtej zębiny.
  • Nałóg palenia: Nikotyna zawiera brązowe barwniki, które stopniowo wchłaniają się w strukturę zęba powodując jego przebarwienie.
  • Leki/środki chemiczne: Zażywanie tetracykliny podczas tworzenia się zębów może powodować powstanie ciemnoszarych lub brązowych plam, które są bardzo trudne do usunięcia. Nadmierne spożycie fluoru powoduje fluorozę, która charakteryzuje się biało brązowymi kropeczkami.
  • Ścieranie szkliwa: Najczęstszym powodem ścierania szkliwa jest stres i zgrzytanie zębami (bruksizm). Może doprowadzać to do mikropęknięć oraz do ciemnienia brzegów siecznych na skutek odsłonięcia zębiny.
  • Urazy: Urazy zębów mogą powodować powstawanie pęknięć na powierzchni szkliwa zębów. W szczelinie pęknięcia może odkładać się osad i przebarwienia.

Nowoczesne sposoby wybielania zębów

Istnieją trzy sposoby wybielania zębów.

  1. profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie lampą,
  2. wybielanie zębów w domu nakładkami wykonanymi w gabinecie, lub
  3. ogólnie dostępne pasty i paski wybielające.

We wszystkich trzech sposobach wykorzystywana jest ta sama substancja czynna – nadtlenek wodoru. Różnica polega na stopniu stężenia substancji czynnej oraz na różnym czasie aplikacji.

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie lampą BEYOND™ w atrakcyjnych cenach!

Poznaj PAKIETY PROMOCYJNE!

Uzyskanie znaczącej zmiany koloru w krótkim okresie czasu jest główną zaletą profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie. Ten rodzaj zabiegu jest zawsze przeprowadzany przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną.

Procedura profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym zaczyna się od dokładnego ustalenia koloru zębów oraz od określenia możliwego do uzyskania efektu. Lekarz lub higienistka przeprowadza dokładne badanie stanu zębów oraz ocenia istnienie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Przed przystąpieniem do wybielania zęby powinny być dokładnie oczyszczone (usunięcie kamienia, piaskowanie). Następnie zabezpieczane są dziąsła tzw. płynnym koferdamem-zapobiega to podrażnieniu dziąseł co często zdarza się w metodzie nakładkowej. Na tak przygotowane zęby lekarz nakłada żel o dużym stężeniu substancji aktywnej a następnie żel poddawany zostaje aktywacji lampą Beyond która emituje zimne niebieskie światło. Żel pozostaje na zębach przez 10-15 min i cały zabieg powtarza się jeszcze dwa razy. Sam zabieg wybielania nie przekracza 45 min. U osób u których występują szczególnie trudne przebarwienia może zaistnieć konieczność, aby powtórzyć jedną lub więcej sesji wybielania. Może zaistnieć również konieczność kontynuowania wybielania w domu używając nakładek wybielających.

Więcej informacji na temat profesjonalnego wybielania w gabinecie lampą BEYOND™

CENNIK WYBIELANIA ZĘBÓW > 


Zastanawiasz się jaki zabieg będzie najlepszym wyborem?

Zadzwoń lub napisz do nas!

Pomożemy Ci wybrać najbardziej odpowiedni zabieg dla Ciebie! Zapraszamy Cię również na KONSULTACJĘ! 

Tel: 22 126 80 08
E-mail: fabskin@fabskin.pl