Usuwanie pieprzyków i znamion skórnych Warszawa Bemowo

Pieprzyki (znamiona) pojawiają się na skórze w postaci niewielkich plam o ciemniejszym zabarwieniu. Ich kształty i kolory mogą być różne. Najczęściej są to łagodne zmiany, jednak pod wpływem różnorodnych czynników część z nich może zmienić swój charakter. Dlatego też tak istotnym jest, aby regularnie kontrolować je dermatologicznie, a w przypadku wskazań, zdecydować się na usuwanie pieprzyków.

Co to są pieprzyki i znamiona skórne?

Znamiona są zmianami skórnymi, które przeważnie różnią się od jej naturalnej faktury i koloru. Mogą przybierać odmienną formę, kolor oraz kształt. Ponadto mogą występować na rozmaitych częściach ciała, być wrodzone lub manifestować się z czasem. Istnieje wiele rodzajów takich znamion, choć najczęściej występującymi są znamiona barwnikowe, potocznie nazywane przez wszystkich pieprzykami.

Należy wiedzieć o tym, że pieprzyki tworzą największą grupę znamion i jednocześnie dość niebezpieczną. W wyniku podrażnienia mechanicznego czy promieniowania UV znamiona barwnikowe mogą ulegać modyfikacji i przekształcić się w nowotwór złośliwy skóry. Szczęśliwie zdecydowana większość z nich jest jednak neutralna dla zdrowia. Nie powinno to jednak usypiać czujności pacjentów, a wręcz przeciwnie – skłaniać ich do regularnego badania znamion.

Pieprzyki to niewielkie zmiany skórne, które ma każdy człowiek. Te małe plamki najczęściej przybierają owalny lub okrągły kształt i charakteryzują się zabarwieniem jasno a nawet ciemnobrunatnym. Co ciekawe, ich barwa czasami może być nawet niebieskawa.

Jakie pieprzyki warto usunąć?

Istnieje kilka rodzajów zmian skórnych, które zdecydowanie warto usunąć. Jest to ważne przede wszystkim pod kątem zdrowotnym, ale również ze względów estetycznych i komfortu pacjenta. Rekomendowane usuwanie zmian skórnych dotyczy:

  • Kurzajek i brodawek. Za ich pojawianie się odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV, którym łatwo się zarazić. Nieleczone brodawki mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała, dlatego tak istotnym jest podjęcie leczenia w odpowiednim czasie.
  • Włókniaków. Są to zmiany skórne, które swoim wyglądem przypominają drobną kaszkę lub miękkie milimetrowe guzki o zabarwieniu skóry. Pomimo, że usuwanie znamion tego typu nie ma wskazań medycznych, to takie zabiegi wykonuje się ze względów estetycznych.
  • Ziarniniaków. To przewlekła choroba skóry, której przyczyny nie są do końca znane. Rozpoznaje się je na podstawie charakterystycznych purpurowych lub ciemnoczerwonych wykwitów, w postaci guzków pod skórą.
  • Naczyniaków. To niezłośliwe nowotwory, wywodzące się z drobnych naczyń krwionośnych. Usuwanie zmian skórnych tego typu jest konieczne w sytuacji, gdy ich rozrost może prowadzić do powikłań.
  • Kłykcin. To grudki i brodawki płciowe, powstające w wyniku przerostu naskórka. Za ich występowanie odpowiedzialny jest wirus HPV. Zlokalizowane w okolicach odbytu i narządów płciowych, mogą występować pojedynczo lub się zlewać. Leczenie kłykcin jest konieczne, gdyż nieleczone mogą prowadzić do szeregu poważnych komplikacji.
  • Pieprzyków. To znamiona barwnikowe przybierające różne rozmiary i kształty. Większość z nich jest niegroźna, a na usuwanie pieprzyka pacjenci decydują się głównie ze względów estetycznych. W związku jednak z tym, że znamiona barwnikowe mogą przekształcać się w komórki nowotworowe, tak ważnym jest, aby weryfikować każdy pojawiający się na ciele pieprzyk i, jeśli zajdzie taka konieczność, zdecydować się na usuwanie pieprzyka.

Kiedy zdecydować się na wizytę?

Regularne badanie znamion to absolutna podstawa profilaktyki zdrowotnej. Ważne jest, aby przynajmniej raz do roku wybrać się do dermatologa, który z pomocą specjalistycznego narzędzia (dermatoskopu) sprawdzi każdą zmianę na skórze, a w razie konieczności, zaleci usunięcie pieprzyka. Należy pamiętać o tym, że pozbywanie się zmian barwnikowych powinno być przede wszystkim podyktowane względami zdrowotnymi, nie tylko estetycznymi. Kiedy zatem konieczne jest usuwanie pieprzyka? Oto kilka wskazówek:

  • W sytuacji, gdy jego wygląd budzi wątpliwości,
  • Kiedy występuje w miejscu, które jest szczególnie narażone na podrażnienia,
  • Gdy różni się od pozostałych znamion,
  • Kiedy jest zlokalizowany w miejscu będącym poza zasięgiem wzroku.

Dobrym rozwiązaniem jest również zapoznanie się ze skalą kryteriów ABCDE, która pomoże lepiej dostrzec budzące niepokój zmiany:

  • A – asymetria zmiany. Zmiana rozlewa się na jedną ze stron,
  • B – brzegi pieprzyka. Istotny jest ich wygląd (nieregularne, poszarpane),
  • C – kolor. Czerwony, czarny lub niejednolity,
  • D – duży rozmiar. Zmianę należy szczególnie obserwować, gdy jest większa niż 6 mm,
  • E – ewolucja. Zmiany, do których dochodzi wraz z upływem czasu.

Trzeba pamiętać o tym, że usuwanie pieprzyków powinno odbywać się zawsze po konsultacji z lekarzem dermatologiem.

Usuwanie pieprzyka – na czym polega zabieg?

Aktualnie istnieją dwie główne metody usuwania pieprzyków: laserowa i chirurgiczna. Lekarz, który trudni się tym zajęciem, to chirurg. Na podstawie przeprowadzonego badania dermatoskopem, wielkości zmiany skórnej oraz dodatkowych chorób pacjenta czy przyjmowanych przez niego na stałe leków podejmuje on decyzję, jaką metodą powinno odbyć się usuwanie pieprzyka.

Niezależnie od wybranego rodzaju zabiegu, jest on bezbolesny. Warto jednak zaznaczyć, że podawanie miejscowego znieczulenia w szczególnie wrażliwe partie ciała, może generować nieprzyjemne doznania.

Laserowe usuwanie pieprzyków

Jedną z metod usuwania pieprzyków stanowi metoda laserowa. Dzięki niej możliwe jest pozbycie się zmian skórnych, które znajdują się w miejscach trudno dostępnych dla skalpela. To niezwykle popularna metoda, która nie pozostawia blizn, a rana po zabiegu nie musi być zszywana i bardzo szybko się goi. Laserowe usuwanie znamion jest przede wszystkim podyktowane względami estetycznymi. Z tej metody mogą skorzystać osoby, u których występują zmiany o łagodnym charakterze, a także w sytuacji, gdy są lekko wypukłe. Takiego rozwiązania nie stosuje się, gdy w grę wchodzi usuwanie pieprzyków płaskich, jak i również tych, które po przeprowadzonym badaniu histopatologicznym okazują się być zmianami nowotworowymi. W takim wypadku zaleca się wycinanie pieprzyków metodą chirurgiczną.

Jeżeli jednak nie występują przeciwwskazania do jej wykonania, to metoda ta ma wiele zalet:

  • Praktycznie bezbolesna,
  • Aseptyczna (nie dochodzi do kontaktu narzędzia chirurgicznego ze skórą),
  • Usunięcie zmiany bez krwawienia,
  • Szybki proces rekonwalescencji.

Chirurgiczne usuwanie znamion

Kolejną z metod usuwania pieprzyków, jest metoda chirurgiczna. Polega ona na usunięciu znamienia z użyciem skalpela. W takim wypadku lekarz chirurg wykonuje zabieg z zachowaniem marginesu 1-2 mm niezmienionych tkanek, zakłada szwy oraz opatrunek. Chirurgiczne usuwanie znamion wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Po jego przeprowadzeniu konieczne jest przekazanie pobranego materiału do badania histopatologicznego. To pozwala na zbadanie charakteru zmiany skórnej. Ewentualne zagrożenie czerniakiem oraz fakt, czy zmiana została usunięta w całości można stwierdzić dopiero po przeprowadzonym zabiegu. Po zdjęciu szwów pozostaje blizna, która stopniowo goi się i z czasem blednie. Wyniki badania histopatologicznego są najczęściej znane po upływie 7 – 14 dni od pobrania wycinka.

Usuwanie znamion – przeciwwskazania

Usuwanie znamion to jedna z najczęściej zalecanych przez lekarzy metod leczenia zmian skórnych. Dzięki niej możliwe jest zapobieganie powstawaniu nawrotów oraz odrastaniu znamion. Ponadto umożliwia szczegółowe przebadanie pobranego wycinka i w razie konieczności, podjęcia stosownego leczenia. W związku z tym uważa się ją za bezpieczną dla pacjentów, a usuwanie pieprzyków przeprowadzane jest praktycznie rutynowo.

Warto podkreślić jednak, że jak każdy zabieg, tak i również usuwanie znamion skórnych może mieć przeciwwskazania do ich przeprowadzenia. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko, a występowanie takich wykluczeń określane jest podczas wizyty diagnostycznej lub kwalifikacyjnej do zabiegu. W trakcie wywiadu przeprowadzanego przez lekarza specjalista pyta o przewlekłe schorzenia i przyjmowanie środków farmaceutycznych, a także przebyte dotychczas choroby. Badanie pozwala na określenie takich przeciwwskazań do zabiegu, jak:

  • Bielactwo,
  • Łuszczycę,
  • Aktywną infekcję w polu zabiegowym.

Usunięcie pieprzyka lub innych zmian skórnych nie zaleca się również osobom z cukrzycą, zaburzeniami krzepnięcia krwi, nadmierną podatnością na powstawanie bliznowców i keloidów czy stosujących leki światłoczułe.

Rekonwalescencja po zabiegu

Po zabiegu usunięcia pieprzyka, w zależności od zastosowanej metody, sugerowane jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. W przypadku terapii laserowej, po upływie od 2 do 4 tygodni po wykonaniu zabiegu, zaleca się wizytę kontrolną, w celu oceny leczonego obszaru lub ewentualnego powtórzenia zabiegu. Po zastosowaniu kuracji, jaką jest usuwanie znamion powikłania praktycznie nie występują. W ciągu paru dni od zabiegu pojawia się strupek, a zmiana może być delikatnie zaczerwieniona i spuchnięta. Jest to jednak zupełnie normalne zjawisko, które zwykle ustępuje w ciągu 1-4 tygodni.

Jeżeli mowa natomiast o zabiegu chirurgicznym, to proces gojenia rany może przyspieszyć odpowiednia dbałość o higienę oraz staranna jej pielęgnacja, a także stosowanie się do zaleceń chirurga. Nie należy naciągać skóry, narażać jej na zabrudzenia, moczyć oraz usuwać strupów. Po oczyszczeniu ranę trzeba osuszyć, zdezynfekować i założyć czysty jałowy opatrunek. Taka rekonwalescencja powinna trwać co najmniej do momentu zdjęcia szwów, czyli około 2 tygodnie.

Usuwanie pieprzyków – cena

W naszej klinice medycyny estetycznej Fabskin na warszawskim Bemowie, usuwanie znamion odbywa się z zastosowaniem najbardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu. Zabiegi wykonywane są przez doświadczonych fachowców, dysponującymi stosownymi uprawnieniami. Oferujemy w pełni bezpieczne i przeprowadzane zgodnie ze sztuką usuwanie pieprzyków. Cena zabiegów ustalana jest indywidualnie z każdym pacjentem. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

POKAŻ NUMER